Nu imi mai trece tusea....

Sunt racita de mai bine de 2 luni,am luat tot felulde tratamente,am fost la medic,nu mai stiu ce sa fac...tusesc foarte taresi ma ustura in gat.
jenica1970
Postat pe 20 Februarie 2011 19:33
am fost la doctor si m a ascultat si mi a zis ca am astm...ceea ce nu cred ca e posibil pentru ca m a diagnosticat fara analize complete asa ca o sa merg sa imi fac niste analize mai amanuntite.
O sa incerc metoda ta si o sa iti zic ce efect am. ms mult
jenica1970
Postat pe 21 Februarie 2011 10:49
garbo133776
Postat pe 22 Februarie 2011 19:50
buna si eu suntracita si tusesc groaznic de 3 saptamani am incercat tot felu de medicamente si nimic ,iar de ieri am aflat ca sunt si insarcinata si acum nu mai pot lua nici o pastila.ce-i de facut....fara glume ca nu cred ca e cazu.multumesc
camyriana
Postat pe 25 Februarie 2011 08:03
Tusea si remediile ei
Tusea este un raspuns reflex al organismului care contribuie la protectia plamanilor fata de virusuri, bacterii si praf,dar cand tusea devine suparatoare, cea mai buna solutie nu este un antitusiv.

Tusea uscata este provocata de o iritatie, cauzata de fumul de tigari, de inhalarea prafului, a substantelor chimice, a gazelor sau a altor iritanti din atmosfera. Gripele si racelile pot fi insotite de accese de tuse seaca si in acest caz este bine sa se consume supe si lichide cat mai multe.

Tusea umeda (sau productiva) este cauzata de alergii, infectii ale tractului respirator, fiind insotita de sputa.

1 Cele mai utilizate medicamente pentru tratarea tusei sunt antitusivele si expectorantele. Primele pot actiona la nivel central sau periferic. Antitusivele cu actiune centrala inhiba reflexul de tuse, codeina si dextrometrofanul facand parte din aceasta categorie.

2 Se pot incerca si remediile pe baza de plante. Capsulele fabricate din frunze de eucalipt sunt eficiente in accesele de tuse de diverse etiologii, la fel si capsulele pe baza de chimen negru. Naturistii recomanda si tataneasa, in bronsite si tuse. Infuzia din o lingurita de radacina la o cana de apa se administreaza timp de 10 zile (cu pauza de doua saptamani). Se beau cate 2 - 3 cani pe zi.

3 In categoria antitusivelor care actioneaza la nivel periferic intra calmantele, anestezicele locale, aerosolii umidifianti si inhalatiile cu vapori. Calmantele joaca rolul de invelis protector. Se administreaza siropuri sau tablete cu acacia, glicerina, miere, licviritie. Anestezicele locale inhiba reflexul de tuse. Aerosolii umidifianti si inhalatiile cu vapori au o actiune calmanta asupra tusei si scad vascozitatea secretiilor eliminate prin tuse.

4 Expectorantele sunt prescrise pentru a usura expulzarea secretiilor bronsice. Ele scad vascozitatea sputei, facilitand astfel eliminarea ei. Iodurile actioneaza direct asupra celulelor secretorii bronsice, fiind prescrise in stadiile tardive ale bronsitei si astmului. Solutia saturata de iodura de potasiu este preparatul cel mai ieftin. Ambroxolul este unul dintre expectorantele des utilizate, pentru ca nu prezinta efecte adverse deosebite.

5 Siropurile naturale sunt si ele o solutie ieftina si la indemana tuturor. Daca vrei sa persiste mereu iarna in gandurile tale, te poti rasfata cu siropul de brad sau de pin, care face bine atat la tuse, cat si in afectiunile respiratorii si in faringite. Daca preferi zmeura, siropul din acest fruct te va ajuta sa scapi de bronsita si de tuse.

6 Ceaiul de ghimbir actioneaza ca puternic antiinflamator, calmeaza tusea si durerile din gat. Ceaiul de tei este bun in infectiile respiratorii si in toate tipurile de tuse.
Poti face un cocteil din macese, muguri de pin si de brad. Si cum neindulcite ceaiurile nu aluneca, putina miere calmeaza tesuturile iritate.
Blue_M
Postat pe 28 Februarie 2011 00:37
Buna,
Incearca la un medic homeopat.Remediile homeopate nu au efecte adverse asupra sarcinii.
Vorbesc din proprie experienta.Mie mi-a recomandat Extract din mugur de mesteacan-30 picaturi in putin apa-de 2 ori/zi-3 saptamani.Starea mi s-a imbunatatit dupa 3 zile
Cu drag,
Dafne
dafne
Postat pe 3 Martie 2011 10:47
Incearaca ceva natural.....ceapa tocata marunt amestecata cu miere poliflora *mierea sa fie naturala nu din comert(" si lasata 30 minute la macerat apoi scursa zeama si se bea cateva linguri. saau ceai din foi de ceapa si amestecat cu alte ceaiuri din fructe.sanatate.
tyatya
Postat pe 3 Martie 2011 13:20
Pentru cei/cele interesate, va recomand calduros urmatorul remediu. Stiu multe persoane care au urmat acest tratament si au scapat si de candida, sau de stafilococ/streptococ....
Sa fie cu leac, tuturor celor dispusi sa-si "suflece manecile" ca sa-l faca si sa-l mai si ia!


"Antica, o licoare care te tinea in putere > In vremea faraonului Amenhotep al IV-lea, care si-a luat > apoi numele de Akhnaton, la porunca acestuia, a fost elaborata o reteta miraculoasa, dupa care s-a preparat o bautura numita > Antica. > Oamenii de rind ii spuneau humus, adica pamint, sol. De > fapt, licoarea aparuse mai demult, in vremea lui Amenhotep al II-lea. Ea era menita sa ii mentina mereu in putere pe sclavii ce construiau maretele piramide. Bautura aceasta curata bine vasele de singe si asigura o viata indelungata. > Licoarea a fost preparata de preotii egipteni, care > cunosteau tainele organismului, plantele - salbatice si cultivate - si toate virtutile acestora. > Preotii foloseau si ei, la randul lor, aceasta bautura pe > care o preparasera, dar in doze mai mici, deoarece ei munceau mai putin decat sclavii de la piramide si, totodata, nu stateau tot timpul in soarele arzator al desertului. > Bautura cu usturoi si lamiie Licoarea egipteana, care avea si rolul de a mentine si regla echilibrul vitaminelor din organism, a primit numele de Antica, de la cele doua componente: > An = usturoi si Tica = lamiie. Cele doua componente asigura > toata gama de efecte miraculoase ale acestei bauturi. > Vitamina A sporeste densitatea si elasticitatea pielii, > protejeaza limfa si impiedica transpiratia in exces. Usturoiul, care este bogat in vitamina A, mai contine siliciu, iar acesta are un rol important in reinnoirea maduvei osoase si hematopoeza (fabricarea de globule rosii tinere). Tot in usturoi se gaseste un element foarte rar,dar extrem de necesar - germaniul. Acesta favorizeaza formarea tesutului muscular. > Prepararea miraculosului remediu Se folosesc patru lamii maricele, bine coapte, cu coaja subtire si trei capatini de usturoi. Lamiile se spala si se sterg,apoi se stoarce zeama intr-un vas de sticla, foarte curat (borcan). > Coaja si pulpa ramase se dau prin masina de tocat si se pun intr-un alt vas (borcan). Capatinile de usturoi se curata, iar cateii se zdrobesc (ca pentru mujdei). > Zeama lamiilor, cojile si pulpa (date prin masina) si mujdeiul de > usturoi se pun toate intr-o oala emailata; dupa ce s-au > amestecat bine se toarna in oala doi litri apa fiarta si racita. Oala se leaga cu o bucata de tifon pus in doua si se pune in frigider, pentru 72 de ore. > Nu trebuie sa ne temem ca frigiderul va prinde miros de > usturoi - lamiia il va face sa dispara. > Dupa cele trei zile (72 de ore), continutul din vasul > emailat se strecoara prin patru straturi de tifon, se pune in doua > sticle de cate un litru si se inchid sticlele etans. Licoarea se va pastra la frigider. > Administrarea acestui leac 1- Se ia timp de cinci zile, de cate patru ori pe zi cate 50 ml, cu 30 minute inainte de masa. > 2- Apoi se face pauza timp de zece zile, dupa care > procedura se repeta. > 3- Cura dureaza cinci luni, dupa care se face pauza timp de > doua luni. > Prin folosirea acestei licori se previne orice raceala, > organismul are la dispozitie un excelent tonic (indeosebi primavara). Se recomanda sa fie folosit chiar si de catre persoane perfect sanatoase. > Acest preparat poate fi considerat un remediu universal, > deoarece este capabil sa vindece aproape toate afectiunile tractului gastro-intestinal si disfunctiile hepato-biliare (mai putin > calculoza biliara si afectiunile de vezica biliara). > Preparatul curata rinichii, dezinfecteaza caile urinare, > vindeca stenocardia, restabileste inima dupa infarctul de miocard, grabeste resorbtia cicatricelor postoperatorii. > Daca se frictioneaza cu acest decoct radacina parului si se > pun chiar comprese, dispar senzatiile de mancarime si matreata. In cazul mirosului neplacut al gurii, se clateste gura cu decoct si se si inghit, 1-2 guri. Preparatul curata intestinul subtire, > inlatura avitaminozele si constipatiile. De asemenea, este un > remediu in scorbut si in tuberculoza".
garbo214800
Postat pe 23 Iulie 2011 21:45
pentru cei interesati...
pentru tuse umeda functioneaza foarte bine fluimucil 600. e sub forma de pastile efervescente, se ia o singura data pe zi o pastila, timp de 5-10 zile, in functie de gravitatea tusei...si are chiar un gust ok.

acum...nu stiu exact daca e recomandat in cazul femeilor insarcinate, dar pentru cei / cele care nu sunt, e o solutie buna.
cel putin la mine a functionat :)
sanatate tuturor!
andutza_37
Postat pe 2 Martie 2012 13:38
Mersi fetelor pentru atitea sfaturi utile. Vreau sa ma impartasesc si eu cu formula mea contra tusei. Eu fac inhalari cu nebuliserul...pe linga serul fiziologic care e de baza eu mai pun si 10-15 picaturi de Prospan. Foarte repede imi trece tusea sau febra, raceala...
garbo_432227
Postat pe 28 Februarie 2017 15:17
La mine merge deja purificatorul de aer cu ceva ulei de menta si zau ca nu-mi vine sa tusesc. Terapie matinala, plus Garbo.
Rotty
Postat pe 1 Martie 2017 07:08
De la: Rotty, la data 2017-03-01 07:08:10La mine merge deja purificatorul de aer cu ceva ulei de menta si zau ca nu-mi vine sa tusesc. Terapie matinala, plus Garbo.




Nu mai minti userii, @Rotty!


Fii sincera si spune-le adevarul-adevarat bietilor cititori:
Zi-le ca de fapt tie ti se trag absolut toate doar de laaa...

...FLOTZAIALA !!!




Chiar si aerul curat...

garbo101426
Postat pe 1 Martie 2017 10:41
buna,
poti sa imi spui si mie, te rog, cum ai scapat atunci, in 2011, de raceala din timpul sarcinii, ca ma chinui de o luna cu mucozitati (acum au ajuns super verzi), tuse, cand seaca, cand umeda, dureri de cap, dureri de urechi, etc... mentionez ca am fost la medic si nu mi s-a comunicat mare lucru ... mai mult m-au bagat in ceata :(. si nu mai suport....
iti multumesc anticipat pt raspuns, m-as bucura enorm sa imi raspunzi
claudia111
Postat pe 29 Noiembrie 2017 10:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
psiholog bun? 144 De la: daniilia 19 Martie 2010 10:50
Fibroame 11 De la: FMeg 10 Decembrie 2009 08:43
schimbarea la fata!!!!! 13 De la: moniq_ 11 Iunie 2010 16:22
Marirea punctului G 61 De la: Celleste_ 26 Februarie 2010 08:57
Cum sa-mi protejez ochii in fata calculatorului? 57 De la: garbo101303 6 Aprilie 2010 15:47
Setari Cookie-uri