mancare sanatoasa

Cu marar !!!......e sanatos... .....sfecla nu,mersi
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 21:14
N-ai storctor...
Axl_R
Postat pe 4 Iunie 2012 21:18
Recunosc....Altfel luam si io macar vreo doua randuri...
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 21:25
Rotty iar ai tensiunea ridicata ii buna zeama de sfecla , daca nu ai storcator....sa-ti cumperi ....eti na

placinta cu urda si marar ii buna rau ....da nu vreau:( imi fac eu ,am reteta si nu tz-o dau 8->
Fss_ssu
Postat pe 4 Iunie 2012 21:29
Iar tre sa stau cu mana si piciorul atarnate de lustra ? ....sau aia nu era pentru tensiune...
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 21:37
exact asa tre' sa stai ....da tz-o fost ghini ?!
Fss_ssu
Postat pe 4 Iunie 2012 21:46
Mi-o fost ghini...pana s-o rupt lustra si mi-o cast in cap.... ...acum am cucui
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 21:49
....pun compresa cu sfecla ?
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 21:51
oileu!...da pune si rondele de ceapa si cartofi ...is tot legume ...da face ghini...
numa' ghinioane ai te-ai nascut la 7 luni?
Fss_ssu
Postat pe 4 Iunie 2012 22:06
Sare,piper ?...ceva? ...Io m-am nascut in August,si zice in calendar ca e luna a 8-a ...or fi gresit aia ???
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 22:11
Io la 8 luni, luna a 8-a...deci 8->...%%-
Axl_R
Postat pe 4 Iunie 2012 22:22
Din cate stiu eu daca numeri de la Pesti pan'la August ...is 7 luni....fals daaa,
de asta ai ghinion ....daca numeri de la Balanta - August ...oho.... te-o nascut la 11 luni esti supradotata... tre' sa mai faci cucuie ... .
Fss_ssu
Postat pe 4 Iunie 2012 22:23
....11 luni? ....bine ca m-o dat afara ca de mai stateam mult,ma faceam elefanta...
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 22:28
mno...te faceai girafa ....de aici si tendinta de tensiune crescuta....daaa

da acu' esti ghini?
Fss_ssu
Postat pe 4 Iunie 2012 22:50
Nemaipomenit... ...multzam de sfaturi
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 22:56
Acum daca tot am stat cu ghiveciul de legume pe cap si agatata de lustra,ma duc sa dorm ca am obosit....
Somnic usor sa avem
Rotty
Postat pe 4 Iunie 2012 23:19
noapte bunicica !
Fss_ssu
Postat pe 4 Iunie 2012 23:20
Eu incerc sa mananc cat mai sanatos si natural. Si ca organismul meu sa functioneze normal, mananc cat mai des Iaurt Bifidus Natura. Sanatos si gustos.
Katy_sefa
Postat pe 5 Februarie 2013 12:00
Atat! Am zis!
magdabeauty
Postat pe 5 Februarie 2013 12:06
De la: Rotty, la data 2012-06-04 21:51:03....pun compresa cu sfecla ?


NU ! sfecla chiar e bine s-o mananci.... si fiarta si facut salata, adica rasa si cu putin ulei de masline si otzet..... !!! e grozava ! la cucui.... nu cu cui de 16... dar cu o lama de cutzit pus imediat pe el, pe cucui.... ajuta sa nu mai creasca !
barboneli
Postat pe 5 Februarie 2013 12:28
De la: Katy_sefa, la data 2013-02-05 12:00:19Eu incerc sa mananc cat mai sanatos si natural. Si ca organismul meu sa functioneze normal, mananc cat mai des Iaurt Bifidus Natura. Sanatos si gustos.


Am inteles,nu tre sa urlii pe toate topicurile Am vazut cu totii ca e reclama,nu te mai agita.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 13:53
Barbo,las` ca o fost buna si pentru cucui........la sfecla ma refer O trecut.
Rotty
Postat pe 5 Februarie 2013 13:54


deci mararul iti place... !!! bravo !


Crema de branza cu marar

Categoria Aperitive
Ingrediente - Crema de branza cu marar


500 g branza feta ( bulgareasca)
1 legatura marar
sare
piper
2-3 lg smantana
Mod de preparare - Crema de branza cu marar
Am folosit branza feta bulgareasca dar se poate folosi orice fel de branzica doriti pe care am amestecat-o cu marar tocat cat mai fin smantana, sare si putin piper alb !



Crema de branza delicioasa

Categoria Aperitive
Ingrediente - Crema de branza delicioasa

2 cani branza de vaci
2 linguri smantana
2 linguri lapte
1 lingura unt
2 fire ceapa verde
cateva fire de patrunjel
cateva fire de marar
1/2 lingurita tarhon
sare
piper.
Mod de preparare - Crema de branza delicioasa
Toci ceapa marunt si o amesteci cu branza de vaci scurba bine.
Adaugi smantana, laptele, untul moale si mixezi pana cand amestecul devine ca o crema.
Pui peste compozitia de branza tarhonul, patrunjelul si mararul tocate marunt si condimentezi cu sare si piper, dupa gust.
O poti servi simpla sau cu garnitura de legume proaspete.
Pofta buna!


Crema de branza

Categoria Aperitive
Ingrediente - Crema de branza

sare
marar
ceapa 2 buc
branza de vaci 500-600g
smantana 200-300g

Mod de preparare - Crema de branza
Branza se pune intr-un vas si se sfarma un pic cu furculita, apoi se adauga smantana si se amesteca pana devine o pasta. Apoi se pune ceapa (poate fi folosita si ceapa verde)taiata marunt,sarea si mararul tocat si el la randul lui. Este usor de pregatit sui se poate folosi si la ouale umplute pe post de umplutura. Pofta buna....!!!


Rulouri cu crema de branza

Categoria Aperitive
Ingrediente - Rulouri cu crema de branza


10 felii sunca de praga
pentru crema de branza:
350 gr branza de vaci
o lingura unt
piper
marar in cantitate mai mare
sare(eu sincer am pus putina vegeta ca i-a dat un gust mai bun)
gogosar rosu
Mod de preparare - Rulouri cu crema de branza
Feliile de sunca trebuie sa fie taiate cat mai subtire. Branza o frecam bine cu o furculita. Adaugam untul si amestecam pana devine ca o pasta. Punem si piperul cu sarea. Mararul il spalam,indepartam cozile si il tocam foarte marunt. Il punem peste branza si omogenizam bine.
luam cate o felie de sunca. Punem cate o lingura de crema de branza,apoi o intindem cu un cutit. Rulam bine si prindeam cu o scobitoare. Asa procedam cu toate rulourile. Deasupra fiecaruia asazam si o feliuta de gogosar.
Sunt delicioase !!!!!

(Ai grija sa nu mananci si scobitoarea.... !!!!!)



Ardei umpluti cu crema de branza la cuptor

Categoria Aperitive
Ingrediente - Ardei umpluti cu crema de branza la cuptor


5 ardei (eu am avut 3 capia si 2 grasi)
250 g branza de vaci
250 g telemea de vaca
2 oua
2-3 linguri cu smantana
ulei de masline
marar uscat
busuioc uscat
cimbru uscat
sare, piper
Mod de preparare - Ardei umpluti cu crema de branza la cuptor
Taiem capacelele la ardei, ii curatam de seminte si nervuri , ii spalam si ii lasam la scurs.
Separat preparam crema de branza: amestecam branza de vaci cu telemeaua data prin razatoare apoi adaugam ouale, smantana,mararul,cimbrul,busuiocul si amestecam bine.Se obtine o pasta cremoasa.Condimentam cu sare si piper si amestecam bine.
Umplem ardeii cu crema de branza,astupam cu capacelele , ungem fiecare ardei in parte cu ulei de masline,ii asezam intr-un vas de yena si dam la cuptor pentru circa 15-20 min.
Lasam sa se racoreasca si servim cu smantana.



Ardei gras umplut cu branza

Categoria Aperitive
Ingrediente - Ardei gras umplut cu branza

Ardei gras, branza (telemea sau branza de vaci), sare, marar, rosii
Mod de preparare - Ardei gras umplut cu branza
Se spala ardeii si se taie pe lung in jumatati, dupa care pregatim crema de branza cu verdeata. Se freaca branza cu putina sare si cu mararul. Dupa ce am pregatit crema de branza incepem sa umplem jumatatile de ardei cu crema de branz si la sfarsit ii ornam cu felii de rosii.
Timp de preparare: 15 minute minute
Complexitate: redusa



Aperitive din rosii cu branza

Categoria Preparate pentru ocazii speciale
Ingrediente - Aperitive din rosii cu branza

4 rosii ( si mai multe in functie de numarul mesenilor )
300 g branza de vaci
1 legatura de marar
2 linguri unt
sare
piper
Mod de preparare - Aperitive din rosii cu branza
Faramitezi branza de vaci, pui sare si piper dupa gust, adaugi untul si le freci pana devin ca o crema.
Tai mararul marunt, il adaugi in compozitia pe care o dai la rece pentru 10 minute.
Speli rosiile, le tai rondele si le lasi sa se scurga.
Asezi apoi o rondea de rosie, un strat de branza, rosie, branza si rosie, reconstituind astfel fiecare rosie.
In varf, ca oricarui turnulet, un " steag " din cateva fire de marar e cel mai potrivit.


Crema de branza

O crema de branza care poate fi servita ca aperitiv pe paine, sau cu care se poate umple o rulada aperitiv, sau rosiile scobite de miez.

Ingrediente:

200 g branza de vaci, 3-4 linguri de smantana, 50 g unt, sare, patrunjel verde tocat.
Se amesteca mai intai branza cu sarea si cu unt, apoi se adauga smantana si se omogenizeaza bine.
La urma se pune si patrunjelul tocat.

pofta buna... !!!!!
barboneli
Postat pe 5 Februarie 2013 22:15
daca mai faci si niste scovergi sau clatite si le ungi cu crema aia de branza cu marar ... ioi mananci pana iti sar nasturii de la pantaloni si de la camasa...!
heartbit
Postat pe 5 Februarie 2013 23:29
paine am, mancare nu mai trebuie... cu atatea sortimente de branza...da sincer acum, e bine de stiut si de urmat
jeje2011
Postat pe 5 Februarie 2013 23:32
Apoi numai branza si iar branza ?

http://img1.imagehousing.com/1/97df77d1a45d021f8684827bec5071dc.jpg

....asa,acum mai merge
Rotty
Postat pe 6 Februarie 2013 08:44
o lamaie decojita, 1/2 cup alune (nuci, migdale, caju, macadamia etc - crude), 1/2 pahar apa si sirop de agave sau miere dupa gust - bagate la blender citeva minute, iese un pudding de lamaie...yamiii...:-))

idem - trei banane decojite si feliate + congelate + esenta de lamaie - blender la viteza ice citeva minute, yamyyy inghetata de vanilie :-)

Etc.

Nu sint tot timpul raw dar as putea sa fiu, mi se pare cel mai misto stil culinar.
quasaria
Postat pe 6 Februarie 2013 08:50
Asta suna bine. Io nu am sirop de agave... pot sa pun ahorn daca nu vreau miere ?
Buna Q
Rotty
Postat pe 6 Februarie 2013 08:57
n-am idee ce e ala...da' daca indulceste si e natural, poti sa pui.
quasaria
Postat pe 6 Februarie 2013 09:04
E siropul ala ce-l folosesc americanii la micul dejun pe placintele lor tipice. Cred ca "Maple Syrup" i zice....

Si reteta cu banane e super,mai ales ca eu le cam fac concurenta maimutelor la consumul de banane.
Rotty
Postat pe 6 Februarie 2013 09:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna fetelor, voi cumparati in supermarket carne tocata ? (ma refer la carnea tocata de ei, pe loc) 7 De la: sunshine1981 18 Octombrie 2014 06:19
mancare sanatoasa 172 De la: al_ma 8 Februarie 2013 17:04
Despre regimul de echilibrare energetica 3 De la: garbo196393 19 Iulie 2012 05:11
Sunt balonata mereu! 103 De la: Adina_Radu 4 Iulie 2012 15:07
Dependenta de ..Pepsi! 31 De la: And0 17 Septembrie 2012 09:19
Setari Cookie-uri