Detoxifiere

Ce faceti voi pentru a scoate toxinele din organism? Adica acum ca incepe primavara trebuie sa ne pregatim pentru noua renastere, nu? Cum eliminam nu numai grasimile acumulate de-a lungul iernii ci si toxinele?
Are cineva o formula magica?
Aemulus
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:12
Well, vad ca nimeni nu e interesat in detoxifiere desi multa lume e interesata in diete de slabit.
Eu credeam ca orice cura de slabire incepe cu eliminarea toxinelor, de fapt inca mai cred asta.
Deci ce spuneti: niste prune uscate seara la culcare sau dimineata pe stomacul gol?
Aemulus
Postat pe 29 Ianuarie 2009 05:36
mergi cu incredere intr-un salon de intretinere corporala ,acolo cu siguranta iti vei rezolva problema facind citeva impachetari cu creme profesionale BRUNO VASSARI SAU KIANTY SPA
BAFTA
alina41
Postat pe 29 Ianuarie 2009 16:54
Ioana, nu m-am gindit niciodata ca detoxifierea incepe din afara catre interior.Merci de sfat dar nu am sa-l urmez.Am convingerea ferma ca impachetarile de care vorbesti sunt eficiente numai dupa o cura interna de detoxifiere.Asa cum persoanele care sufera de acnee se ung cu toate cremele eliminind efectul dar nu cauza.
Dar merci de atentie!
Aemulus
Postat pe 30 Ianuarie 2009 01:44
draga mea prin ce metode crezi tu ca poti elimina toxinele?
nu ti-am scris doar de dragul de avea ce face.eu cu asa ceva ma ocup, am incercat sa te ajut dar din pacate.........
alina41
Postat pe 30 Ianuarie 2009 18:59
Dupa parerea mea toxinele se elimina nu numai prim transpiratie ci si prin fecale, urina.Nu poti sa ma convingi tu ca impachetarile cu pricina (care sunt minunate ca un adaos la alte metode nu ca o metoda in sine) elimina toxinele din intestinul meu.Pur si simplu asta nu o cred.Si sunt convinsa ca nici toxinele din singe nu se elimina astfel.Dar s-ar putea sa ma insel, ce stiu eu? Ca de aia intreb.
Aemulus
Postat pe 12 Februarie 2009 22:00
draga mea mai documenteazate referitor la detoxifiere.ti-am spus cu asa ceva ma ocup.pe linga problema ta cu siguranta mai exista si un surplus de celulita s-au masa grasa. bafta
alina41
Postat pe 13 Februarie 2009 17:04
Cum poti sa spui ca te pricepi? Tot ce spui mi se pare a fi numai reclama; daca ar fi adevarat ce ai spus, ar insemna ca este in ordine daca imi spal numai hainele, nu si pe mine.Intimplator am si eu legatura cu domeniul asta, dar nu stiu unde ai invatat tu ca detoxifierea inseamna impachetare?( cu orice crema ar fi).
Impachetarile au rolul lor,dar nu in detoxifierea profunda, ci in straturile superficiale ale pielii; intr-adevar ajuta la accelerarea circulatiei sanguine, de aici un intreg lant de beneficii; tot detoxifiere, dar nu de care intreaba Micabis, se poate face si prin masaj( sint tehnici speciale). O detoxifiere prin intensificarea circulatiei limfatice, se realizeaza cu un aparat de drenaj special; drenajul limfatic poti sa il faci mereu, cind crezi ca esti obosit, ai picioarele umflate, are multe beneficii.
anayram
Postat pe 15 Aprilie 2009 01:33
Micabis,daca nu ai gasit un detoxifiant bun, iti recomand un produs de la Dr Natura, Colonix; eu l-am gasit intimplator ca reclama pe un site acum doi ani, l-am comandat si am fost foarte incintata. Acum am reluat "experienta" si am avut rezultate si mai bune decit acum doi ani. Citeste pe site-ul Dr.Natura si o sa crezi ca visezi, dar sa stii ca este adevarat; eu l-am comandat on-line si l-am primit dupa doua zile.
M-as bucura sa iti foloseasca, bafta.
anayram
Postat pe 15 Aprilie 2009 01:40
Multumesc mult de tot, am sa incerc.
Aemulus
Postat pe 15 Aprilie 2009 05:29
buna ziua. nu prea scriu pe acest forum insa va citesc.
voiam sa-i spun celei care tot face aici reclama la impachetari, ca nu despre asta este vorba in acest topic, ci despre detoxifiere. daca am lua un dex ti-ai da seama la ce se refera. asa cum spunea initiatoarea acestui topic detoxifierea se face incepand din interior si abia apoi daca mai este necesar sa recurgem si la metoda artificiala care oricum poti sa-i faci cata reclama vrei oricum nu da roade so....
MARCI
Postat pe 14 Mai 2009 10:03
Intr-un an de zile ingeram 6ooo de substante toxice, provenite din coloranti, conservanti, afanatori,edulcoranti,mancarea procesata chimic,alimentatia nesanatoasa, pesticidele cu care sunt tratate fructele si legumele,carnea si mai ales ,cea de pui care contine hormoni de crestere si antibiotice, aerul poluat, apa care se stie cum e tratata,medicamentele care sunt ingerate pe perioade lungi sau luate dupa ureche,sucurile ,si multe altele, toate acestea inseamna toxine care le acumulam intr-un an de zile si care ajung la 5-6 kg anual.
Ideal este sa facem o detoxifiere de 2 ori pe an,iar in acest sens, vom elibera toxinele acumulate in intestine,colon, sange ,piele,celule eu recomand un program de detoxifiere, care lucreaza sinergic si foarte bine cu organismul ,acest program se numeste Clean 9.
E UN PROGRAM DE 9 ZILE IN CARE ORGANISMUL ELIBEREAZA PANA LA 6 KG DE TOXINE ,ACESTE TOXINE SE VOR ELIBERA PRIN FECALE, URINA SI PIELE.

Vorbea cineva mai sus de Colonix,l-am incercat si eu din curiozitate ,nu spun ca nu lucreaza , dar tot nu am simtit o detoxifiere in totalitate.
In urma programului Clean 9 am reusit sa fac o comparatie cu ceea ce am mai folosit,iar mie mi-a fost mai eficient in detoxifiere acest program.
Am constatat in urma acestui program Clean 9 nu numai o eliberare a toxinelor , dar si o regularizare a tractului intestinal,deoarece curata inclusiv si pilozitatile intestinelor ,ajungandu-se la o asimilire a substantelor nutritive eficienta si la o stare de energie si de bine.

Detoxifierea organismului e foarte importanta pentru prevenirea imbolnavirilor si ea trebuie facuta cu seriozitate si luata in serios.
Eu va doresc o sanatate de fier si numai bine!
SANATATE
Postat pe 2 Iulie 2009 09:33
dimineata la sculare
iute tragem o... tigare...

he,he,he...
zambil
Postat pe 2 Iulie 2009 09:35
nespalati si nemancati
tragem iute un carpati...

ehe,he,he...
iasomia
Postat pe 2 Iulie 2009 09:39
nici nu vine ora zece
si tigarea iar ne trece...
zambil
Postat pe 2 Iulie 2009 09:46
asa-s astia batranei
fumeaza din trei in trei(ore)...
iasomia
Postat pe 2 Iulie 2009 09:48
V-ati trezit cu chef de cioaca
Minc-v-ar mama din troaca.
Ce tigare, ce fumat,
Mai bine mincati cirnat
Ca e plin de E-urele
chimicale, colorele
Ca-i facut din lemn tocat
Si-ar un gust , parca-i k k t
Aemulus
Postat pe 2 Iulie 2009 17:22
mico,

sa ne veselim,
ne dai rachat sa halim?...
iasomia
Postat pe 2 Iulie 2009 17:23
Ra-hat de ala domnesc
De-i turcesc sau tataresc
De ala cu plin cu alune
sau cu menta sau cu prune
in fine ra-hat curat
bun de dezintoxicat.
Aemulus
Postat pe 2 Iulie 2009 17:27
mica,

draguta ,la ala indata iti spun:nu
mai bine papa-l mami tu...
iasomia
Postat pe 2 Iulie 2009 17:28
ma doare burta de ras !!
kyra
Postat pe 2 Iulie 2009 17:30
Ioi ce topic fain!... si cum nu stii tu draga mea( aici se vorbeste pe nas)cum se elimina toxinele pai cum e posibil?
care enterior frate (tot pe nas) cand ambalajul se poate detoxifia atat de usor. Nu ramane nimica nimicuta de vazut si trezit banuieli. Treaba e ca trebuie sa reiei din nou cura din doua in doua luni ca rezultetele sa se mentina ( in subtext ca sa facem noi banutu' )- si in interpretare personala Ka sa nu iese interioru' prin piele.

So, vezi de te documenteaza..
blanca
Postat pe 2 Iulie 2009 17:33
pai Iasomie draga mea
tu ce fel de ra-hat ai vrea?
tu nu-l vrei oriental
frecat bine la tzambal?
de ala rosu ca fraga
de nu-ti place - da-l la draga!
Ca io minc de care-o fi
numa' de s-o nimeri.
Aemulus
Postat pe 2 Iulie 2009 17:34
http://insanezone.ro/alexandra33-2016.html dati un click si o sa muriti de ras...merita vazut...(nu e reclama)...:D:D:D:D:D:D:D:d;
garbo026388
Postat pe 14 Iulie 2009 19:42
mico,

eu rahat(ti-am mai spus)nu prea doresc
dar dorinta ti-o-mplinesc si iti dau multe" rahate"
cat vrei tu de colorate...
iasomia
Postat pe 14 Iulie 2009 19:45
Eu folosesc pentru detoxifiere permanenta, adica tot timpul anului, nu numai primavara, argila cumparata de la plafar sau comandata, din care beau de trei ori pe zi, cu o jumatate de ora inainte de masa. Mai folosesc multe ceaiuri, pe care le beau in loc de apa, neindulcite (in niciun caz apa de la robinet), sau apa fiarta si racita, despre care am auzit ca ar fi foarte eficienta in prevenirea diverselor afectiuni ( e un tratament naturist din Rusia si Orient); ti-as mai recomanda desigur multe cruditati si sucuri naturale, dar nu din comert, ci preparate de tine acasa si, daca se poate neindulcite sau indulcite numai cu miere veritabila, nu cu zahar. Personal, beau f.mult ceai verde, alb si uneori si negru, sau, pentru efort fizic si intelectual, ca si pentru echilibrari hormonale, ceaiul rooibos. Lamaile sunt iarasi f. bune pentru detoxifieri de orice fel, consumate crude, in sucuri sau salate. Pentru drenarea limfei, e bine sa bei, de trei ori pe zi, cu o jumatate de ora inainte de masa, cate un pahar de apa plata, in care ai ametecat 2 lingurite de miere naturala+2 lingurite de otet de mere. Eu consum, cam o data pe saptamana, doar carne slaba si fiarte sau la gratar, numai pui si peste. E bine si la cuptor, pentru cine prefera. Evita branzeturile fermentate si axeaza-te pe iaurturi preparate in casa, cas proaspat, urda sau branza de vaci si lapte degresat. Eu fac alergie la aproape toate branzeturile si iaurturile din comert. Bianeinteles, trebuie respinse din start mezelurile si conservele din carne sau legume, complet nesanatoase. Iti mai recomand gimnastica acasa, de 2-3 ori pe zi, cate 15 minute si mult mers pe jos, care te mentine cel mai bine in forma. Respecta si orele de somn, pentru ca fara somn organismul se deregleaza, chiar daca respecti alte reguli de igiena de viata. In fine, ar mai fi multe de spus pe aceasta tema, a detoxifierii, dar ea poate deveni un stil de viata pentru cei interesati sa se mentina sanatosi pe termen lung. Sanatate multa!
Sushi
Postat pe 3 August 2009 13:35
Va propun cateva retete de detoxifiere. Din experienta va spun ca dau rezultate! Unele sunt dure, dar merita. Mi-ar placea sa va pot da si sursa de pe net, dar nu am salvat adresa. Deci:

Cura de dezintoxicare

Aveti nevoie de:
- 2 pliculete de 30 de gr fiecare de sare amara (sulfat de magneziu) din farmacie pe care le dizolvati in 750 ml apa. Obtineti o solutie laxativa pe care o impartiti in 3 cani de cate 250 ml fiecare.
- 200 ml ulei de masline presat la rece + zeama de la 3 lamai In ziua respectiva luati masa de dimineata la ora 10.00 si pana la ora 14.00 nu mai mancati nimic.
Ora 14.00 - Luati prima cana (250 ml) de laxativ Ora 16.00 - Luati a doua cana (250 ml) de laxativ Ora 18.00 - Se inghite uleiul de masline (200 ml) cu zeama de la 3 lamai si apoi, obligatoriu se sta pe partea dreapta 1/2 ora.
Ora 22.00 - Luati ultima cana (250 ml) de laxativ Ora 23.00 - Se mananca o cana de gris fiert in lapte.
Pe parcursul curei se poate bea apa in afara de o ora inainte si o ora dupa ce luati uleiul.
Veti avea multe scaune; e bine sa va controlati fecalele pentru a vedea ceea ce eliminati.
Excesul de bilirubina precipita sub forma de bilute verzi gelatinoase (sunt imbibate cu ulei), colesterolul sub forma de bilute albe; iar nisipul si malul ies ca atare.
Dupa cura de dezintoxicare puteti incepe regimul naturist propriuzis.
Atentie:
- Cei cu diabet, pe parcursul curei pot manca normal insa in cantitat i foarte mici. O ora inainte si dupa ce luati uleiul de masline nu mancati nimic.
- Cei cu gastrita hiperacida si ulcer nu folosesc solutia laxativa, ci numai solutia uleioasa de la ora 18.00. In schimb, timp de doua zile, incepand cu ziua in care se face cura, vor face doua clisme pe zi: una dimineata si una seara cu doi litri de ceai de musetel.
Ptr. la prinz si urmatoarele 40 de zile ai sa bei o lingurita de argila macerata in 100ml de apa.Aceasta argila se pregateste cu 6 ore inainte de a fi condumata.

Purificare hepatica:
Metoda 1 - dura:
Pentru a scapa de o buna parte din incarcatura toxica acumulata in ficat si pancreas, trebuie sa procedezi in felul urmator:
Iti pregatesti 2 tampoane de dimensiunea tampoanelor stomatologice, din tifon umplute cu usturoi pisat. Tampoanele le legi cu ata la capete sa nu se imprastie usturoiul. Un tampon il fixezi intre buza superioara si gingie iar celalalt intre buza unferioara si gingie. Stai aplecat(a) deasupra chiuvetei sau pune in fata ta o farfurie si lasa sputa (saliva) sa curga direct in chiuveta sau farfurie. Tine tampoanele cu degetul mare si aratator de la fiecare mina, nu le lasa sa alunece din gura. ATENTIE vei saliva foarte abundent, sputa va fi densa si legata, transparenta, aproximativ ca albusul de ou. In nici un caz NU LASA sa-ti curga pe barbie, ci din gura direct in chiuveta sau farfurie. Iritatia buzelor si a gingiei trece pana a doua zi. Daca iti curge pe babie face rana si trec 7-10 zile ca sa se vindece.
Durata: 20 de minute. Se repeta de trei ori la interval de 8 zile. Pauza 3-5 ani, dupa care poti sa o faci din nou. Mai des numai cu recomandare in situatii speciale.

Metoda 2 - blanda:
Iti clatesti gura in fiecare dimineata ininte de a te spala pe dinti cu ulei NErafinat (presat la rece) din floarea soarelui.
Durata: 15 minute. Se repeta zilnic minim 3 saptamani. Nu exista limita maxima. Se poate combina cu metoda dura.

Purificarea rinichilor:
Este cunoscut faptul ca pentru a face curat in rinichi trebuie sa consumi lichide. Pentru purificarea rinichilor vei consuma suc de mere. E bun si sucul din magazin, daca nu are conservanti. Combinat cu sedinte de bioenergie e eficient pentru a scapa de nisip (microlitiaza).
Durata: 2 zile consecutive, in care vei bea numai suc de mere 2-3 litri zilnic. Nu vei consuma nimic altceva. Cel mult apa plata. Suficient de facut o data pe an, primavara sau toamna.
Daca nu gasesti suc de mere fa cura cu apa din articolul alaturat. Trebuie sa te informez insa ca nu are aceeasi eficienta in cazurile de nisip la rinichi ca si sucul de mere.

Purificarea limfei:
Recomand doua variante pentru purificaea limfei:
1. Cura cu citrice,
2. Cura cu ceapa.
1. Cura de citrice:
Pentru aceasta cura ai nevoie de:
- 900 ml suc de grapefruit,
- 900 ml suc de portocale,
- 200 ml suc de lamai,
- 2000 ml apa distilata (se poate folosi si apa plata).
Toate acestea se amesteca si se consuma intr-o singura zi. In rest nu mananci nimic, nu bei nimic.
Durata: 3 zile consecutive. Se repeta de 2 ori pe an sau la nevoie.
Precautii: este o cura acida, atentie marita daca ai probleme cu stomacul sau orice altceva si stii ca acidul in exces iti dauneaza.

2. Cura cu ceapa:
Paine cu unt si ceapa tocata in abundenta. poate fi orice fel de ceapa, chiar verde. De 3 ori pe zi, cate una maxim doua felii subtiri de paine neagra sau graham. Nu folosi margarina, doar unt. Sa nu pui sare sau orice altceva. Intre mese poti sa bei apa plata din abundenta.
Durata: 3 zile consecutive. Normal e suficient o data la trei luni, insa daca sunt probleme poate fi aplicata si saptamanal sau o data pe luna. Cele trei zile de cura nu consumi nimic altceva in afara de: paine neagra sau graham - unt - ceapa iar intre mese apa plata.

Cura cu apa:
Sau postul cu apa (de preferat distilata), e benefic pentru tot organismul. In ce situatie e utila cura cu apa? Oricand simti ca organismul tau e "ingreunat" dupa orice fel de excese alimentare, etc. (la etc. mai bine ma intrebi pe mine). Apa "spala" toate toxinele si ca sa te obisnuiesti cu un numar de zile consecutive trebuie sa procedezi dupa cum scrie mai jos.
Durata: Prima data o zi, dupa o saptamana 2 zile daupa inca o saptamana 3 zile pana cand ajungi la 7 zile consecutive in care bei numai apa. De aici revii identic scazind saptamanal cate o zi. In cazuri speciale (intreaba-ma direct) dureaza mai mult si se lucreaza mai dur (numai apa 21 pana la 40 de zile cu sustinere energetica).

Succes celor care vor dori sa experimenteze!
daniela_iasi
Postat pe 17 August 2009 12:22
Pentru detoxifiere daca doresti un produs nou numit Licolife citeste pe www.newcells.ro este un produs din Israel si este un antioxidant natural extras,din radacina de raculet sau lemn dulce(glycyrrhiza Gabra)Este un supliment alimentar,care revolutioneaza tratarea si prevenirea arteriosclerozei,a bolilor cardiovasculare si a atacurilor cerebrale.O capsula de Licolife contine 100 mg. extract din radacina de raculet(Glycyrrhiza Glabra) obtinut,printr-un proces unic de extragere patentat in SUA si UE.
epopescu58
Postat pe 15 Septembrie 2009 15:21
eu detoxifierea am facut-o cu un program extrem de eficace . Se numeste Clean 9 de la Forever. Acesta se face timp de 9 zile . Este un program de detoxifierea organismului, intarirea sistemului imunitar, regleaza metabolismul si greutatea corporala.eu am slabit si 4,5 kg. iata ce benefic este acest program. te invata si sa iti schimbi in acelasi timp stilul de viata si te educa alimentar. Il recomand cu toata caldura.succes.
garbo005411
Postat pe 15 Septembrie 2009 20:48
O formula magica nu exista cu siguranta ptr detoxifiere. Asa cum ai spus si tu totul vine din interior. Unul dintre factori il reprezinta si modul de alimentatie. In asociere cu alimentatia corespunzatoare vin si suplimentii nutritionali, pe care am observat ca foarte multa lume ii ignora, de ce? - nu inteleg. Pentru detalii ma poti comtacta pe mail maryucaionescu@yahoo.com
garbo020994
Postat pe 16 Septembrie 2009 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Credeti voi ca mai exista oameni cinstiti?Sau poate ei nici nu stiu ce inseamna acest lucru 17 De la: dor72 21 Iunie 2011 00:02
Dependenta de ..Pepsi! 31 De la: And0 17 Septembrie 2012 09:19
Detoxifiere 43 De la: yza_my 28 Martie 2010 22:32
Sauna 4 De la: mihaela_miky12 10 Noiembrie 2011 21:20
Implantul de gamba 6 De la: tutankhamon 15 Iulie 2009 02:33
Setari Cookie-uri