mancare sanatoasa

Vreau s gust produsele cosmetice! Se poa? Cu gust de cpuni avei?
Axl_R
Postat pe 16 Mai 2012 17:51
tu nu vrei sa fii sanatoasa
Eugenia_
Postat pe 16 Mai 2012 17:53
Greeal! Io nu-s!
Axl_R
Postat pe 16 Mai 2012 17:54
Io-s mandra,grasa si frumoasa
Tre sa fie ceva cu capsuni....e sezonul ....dar sa fie bio
Rotty
Postat pe 16 Mai 2012 17:57
Tot bio e. Tutun natural.
Axl_R
Postat pe 16 Mai 2012 17:59
rotty, se spune pufoasa
Eugenia_
Postat pe 16 Mai 2012 17:59
Salat de ppdie! Yammmi!
Axl_R
Postat pe 16 Mai 2012 18:03
Sorry....ok, Cocolino
Rotty
Postat pe 16 Mai 2012 18:04
din flori facem sirop, mai punem si-n glastra.
e ieftina...pe drumuri

ce ne mai trebuie?

slabim cu papadie si ne numim coca, leana...
Eugenia_
Postat pe 16 Mai 2012 18:06
Neee, LENOR!
Axl_R
Postat pe 16 Mai 2012 18:06
Dilema mea era: ma chinui sa am o alimentatie variata dar are ea sens atunci cand produsele nu sunt BIO, cand sunt tratate cu nu stiu cate tampenii. Pana si rosiile din piata, iaurtul pe care il beau in fiecare dimineata, sa nu mai zic de mezelurile de la alimentara... In ceea ce priveste produsele BIO, cat e real si cat e marketing? Sincer, as vrea sa stiu daca merita sa investesc bani in astfel de produse, caci nu sunt dintre cele mai ieftine.
al_ma
Postat pe 17 Mai 2012 10:35
Cand cumperi produse de la marketing X ...indiferent ,citeste eticheta sub codul de bare...
tot ce este format din 5 cifre si incepe cu 8 , sunt produse modificate genetic: ce incepe cu 9 sunt produse naturale ,dar nu BIO .

Pestele este unul din produsele sanatoase si lactatele ce contin grasimi pana in 2 %
iaurtul simplu fara fructe X alte adaosuri .....este natural ...legumele?...greu de spus findca toate sunt culturi stropite cu substante chimice si se subantelege ca pana si solul pe care cresc ,este contaminat...mai sigure sunt cele care cresc in natura nu in sera.
Ouale de gaina de" tara"...pregatite moi :) sunt sanatoase/ bune ...cel putin 1 / sapt. pt. copii ...ii excelent pt. memo+ X_X Painea prajita la cuptorul aragazului...nu la microunde....ii sanatoasa, mananci de te dai de-a tumba si sa stai bine cu dantura =))
Fructele?...cele sigure / sezonul asta sunt: kiwi, mere, nuci, capsuni RO. si ciuresele...alea care le pun fetele dupa urechi si danseaza....=))

Apa fetelor, apa ii ce-a mai sanatoasa : inainte si dupa masa...dar nu gazoasa si nu plata,si nici cola X alte energizante....ca de moare producatoru' kput si noi!

Ciocolata amaruie,super buna ii sanatoasa/cacao/ poale-n brau cu branza....ptiu!....clatite cu dulceata de ciurese amare=)) crema de zahar ars/ tor cu unt de arahide si multa frisca naturala si fructe exotice....te da pe spate ....si Raffaello!...super bune, nu va suparati / mine pt. lectura!...Sa aveti pofta la toate!....Si mancati multe fr. / leg. crude...da, crude!
Fss_ssu
Postat pe 21 Mai 2012 20:47
al_ma, nu merita intotdeauna. Foarte multe sint etichetate bio, in realitate nu sint.

Personal, in perioadele de dieta (nu pentru slabit, pentru detoxifiere) cumpar legume fix din piata, alea mai prapadite pe care le gasesc, de la cea mai amarita baba/mos.... Daca ii dai ceva in plus, de obicei obtii si detalii: din ce zona provin, etc. O alta chestie de care trebuie sa tii cont: fructele cele mai bune (ex. merele) sint cele din loturi care au viermi. Evident ca nu pe alea cu viermi le maninci , dar denota faptul ca NU sint toxice. Mai e o modalitate de selectie: cele tratate cu chimicale nu se strica. Lasa citeva fructe la caldura, vezi daca dau semne de degradare. Daca dau, atunci sint dintr-o serie naturala. Daca ramin neschimbate, nu le minca.
Cam toate fructele si legumele ce arata nemaipomenit, aspectual ala plastic, perfect, si n-au gust, sint toxice.

In general nu consum lapte sau lactate - ma feresc cit pot - dar, daca e absolut necesar, nu cumpar din magazin - cumpar de la diverse femei care isi cresc vaca pe linga casa. Nu e 100% sigur, nu stii ce manina animalul ala, dar cel putin nu e lapte procesat.
quasaria
Postat pe 21 Mai 2012 21:05
Si pentru persoanele plinute care vor sa mai scape de kg si celulita, cand apare gogosaru ala rosu si carnos....mancati 2 din aia ,cruzi X salate/ tot sezonul si o sa va convingeti de beneficii.
(asta am facut io')

Dim. pe nemancate 2 feliute de lamaie (numa' miezul) si va faceti suple in 30 de zile ...de nu v-a recunoasteti....mai aplicati si zeama de lamaie pe maini si ten....indeparteaza petele....dar sa nu aveti machiaj.... nu radeti :) ca eu trag cu urechea la fete la birou si va spun voua :-)))

Da, dai un ban, dar stii ca-i bine...tot ce se poate cumpara de la tarani si legumicultori,ii mai sigur decat de la : x,y, z,k,l,m,n,o,p....magazin...!

Carnea prajita la cuptor cu microunde si / gratar , este nociva ....indif. ca-i peste,porc,vita,curca,porumbel,gaina,...si alte caprioare
Tot ce-i pregatit la nisip in ol de lut, ii natural....caf(t)eluta de ex.;-))
Hai, sa aveti de unde alege! ....va ma zac?!!!
Fss_ssu
Postat pe 21 Mai 2012 21:40
cel mai bine e sa nu fie trecute prin foc deloc, dar merge si in oale de lut, np...:-)))
Depinde de situatie - inclusiv obsesia pentru "mincare sanatoasa" poate deveni un dezastru, daca n-ai probleme de sanatate, ai un organism echilibrat si il fortezi aiurea. Ideal e sa maninci asa cum te simti bine: cind incepe sa se subrezeasca una-alta, de obicei SIMTI si atunci e cazul sa schimbi ceva. E important sa iti asculti corpul - intotdeauna da semnale. Altfel, e doar anxietate...

Eu tin dieta de doua ori pe an pentru ca am avut probleme majore de sanatate. Si, din moment ce le-am avut o data, tendinta ramine. Daca nu le-as fi avut, nu mi-as fi facut foarte mari probleme. Nici asa, in afara dietelor de detoxifiere, nu imi fac. Nu maninc junk food si carne in rest pentru ca nu ma omor dupa asa ceva, dar nici nu prea tin cont de principii. Fumez, beau cafea la greu.... Cola... cioco, etc.

quasaria
Postat pe 21 Mai 2012 23:27
Sigur :) Orice corp da semnale cand il " indopi" X ii dai ce nu-i place, important ii sa cunosti corpu si semnalele....pt. asta, iti trebuie timp...
Stresul si timpul limitat, ne pune uneori in impos. de-a ne cunoaste proprile semnale ce ni le transmite corpul,pt. a da atentia cuvenita si a'l mentine intr-o stare (minima) de echilibru.
In weekend ii bine sa iei o puza de produsele consumate / parc. a o sapt. ....si sa iesi in natura sa te incarci cu energie,sa faci sport....nu-i totul sa mananci numai (sanatos)X_X

E,...se accepta o ciocolata ,doua acolo....dar amara sa fie ....tutunul, o fi el" BIO"...dar de mine nu s-o lipit....nici cola......colo da / iarba la umbra Pop corn....o melodea un sirop de papadie...beau si eu, iti dau si tie!.....=))....numa' sa primesti:)...asta Naturalete/ sanatoasa ....de la MN @};-
Fiecare cum / ce se simte bine :)
Fss_ssu
Postat pe 22 Mai 2012 13:45
Cred ca daca vrem sa mancam sanatos si s ane simtim bine atunci ar fi bine sa ne mai uitma pe net la VIGEZ sau piramida alimentatiei sanatoase.
Da, asa cum multi au spus sunt trei grupuri care stau la baza alimentatiei sanatoase: apa, miscarea( sportul), produsele din grau( cereale), apoi produse lactate si abia in varful piramidei produsele din carne!
Colesterolul poate atinge valori alarmante la cei care consuma carne foarte mult, care abuza de grasimi animale si care... stau prea mult pe scaun.
Deci sedentarismul este desigur un inamic al bolilor de inima, ficat, vezica, bila.
Desi eram o consumatoare convinsa de ciocolata, am reusit sa elimin ciocolata si prajiturile din alimentatia mea si pot sa spun ca la inceput a fost foarte greu dar acum ma simt excelent! Imi ascult instinctul daca imi este foame.
Mancarea este necesara, cate o salada de cruditati consum zilnic dar nu mananc mancare gatitia. Desigur nue ste usor cand ai familie dar ce este mai bine? Sa suferi sau sa mananci sanatos si sa nu ai probleme de sanatate?
BMI este desigur un alt subiect de discutie, dar cred ca 'Mens sana in corpore sano' este un proverb latin demn de urmat.
Ada62
Postat pe 22 Mai 2012 15:46
Eu tocmai am mancat o salata maaaare de cruditati,cu paine prajita . (fara paine,ma sacaie stomacul).....Sanatate nu gluma
Rotty
Postat pe 22 Mai 2012 15:55
cu lactatele parerile sint impartite. Unii spun ca sint foarte bune, altii ca nu sint bune deloc - pina la urma, sintem singurele creaturi care consuma lapte dupa ce le-a trecut perioada de alaptare...
quasaria
Postat pe 22 Mai 2012 18:23
BUN.SUNT INTERESAT DE REȚETE DE PRJITURI DE CAS TRADIȚIONALE ,FAR INGREDIENTE CARE S CONȚIN CHIMICALE.MULȚUMESC MULT.CT DESPRE ALIMENTAȚIE CUMPR PRODUSE N MARE PARTE DE LA ȚAR SAU DIN PRODUCȚIA PROPRIE A UNOR PERSOANE DE NCREDERE APROPIATE MIE.NU FOLOSESC DECT F. F. RAR MEZELURI,BRNZETURI,CARNE TOCAT-MICI ,PRJITURI DIN MAGAZINE.MULTE LEGUME,FRUCTE N STARE PROASPT SAU CONSERVATE N CAS,MULTE CEAIURI DIN PLANTE,PEȘTE,PRODUSE APICOLE,NICIUN FEL DE SUC DIN COMERȚ,ETC.NU ESTE GREU S RENUNȚI LA TOATEnenorocirileDIN COMERȚ,ESTE VORBA DE VOINȚ ȘI DE TIMP PT. A PREGTI TOATE ACESTEA N CAS.IAR N CEEA CE PRIVEȘTE COSTUL ALIMENTAȚIEI RAPORTAT LA CALITATE ESTE NESEMNIFICATIV,UNEORI LACTATELE,CARNEA SUNT MAI SCUMPE N MAGAZIN DECT LA PARTICULARI.NUMAI BINE.
garbo203525
Postat pe 22 Mai 2012 19:31
Eu am un caz de boala in familie (leucemie) care pana la la 55 de ani nu s-a indopat cu lactate
acum 3 ani, i-a fost depistata boala(la coloana...) si dupa toate investigatiile facute, reiesea ca v-a mai trai cateva luni...ajunsese la o greutate f. scazuta (55kg)/ 63 ani/ 1,90 La consultarea unui nutritionist,in paralel cu tratamentul,tinand cont de varsta/inaltime/ greutate/ i s-a prescris si un regim alimentar din care zilnic nu lipseste laptele....direct de la producator.In urma controalelor efectuate s-a constatat urmatoarele:...chiar va spun adevarul:) : a luat in greutate/78kg (activ): i-a incetinit avansarea bolii la nivel T5-T7(inele /coloana):comunica bine, face miscare,se ingrijeste singur....(barbat fiind).....deci, ce vreau sa scot in relief, tocmai faptul ca lactatele joaca un rol f. important in stagnarea bolilor canceroase..... Sanatate!....consuma cine doreste si cine poate! X_X
Fss_ssu
Postat pe 22 Mai 2012 19:38
am fost candva copil si mama imi spunea ca sunt lincava. nu mancam nimic. trebuia sa ma suie pe calorifer si sa-mi spuna povesti ca sa inghit o lingura de mancare. in vacante mergeam la bunica "sa ma puna pe picioare" iubita. imi dadea sa beau lapte cald abia muls de la vaca. si ea a baut asa toata viata, are 87 de ani.in satul ei, toti batranii au baut asa laptele si mosii lor la fel. unii doctori spun ca laptele de vaca nu-i bun, nu contine destul fier. eu nu ma pricep
Eugenia_
Postat pe 22 Mai 2012 19:49
multa sanatate persoanei respective. Daca a gasit regimul cu care se reface, e excelent.
Din cauza asta spuneam ca opiniile difera, si bolile difera, si reactiile organismului difera...

Eu nu mai beau lapte de la 26 de ani - iau suplimente de calciu, in schimb.

Fie-mea bea lapte zilnic. Pentru ca pare sa ii faca bine, e un copil sanatos, n-am de ce sa o privez de nici un fel de hrana. Copiii, oricum, de cind sint bebelusi stiu surprinzator de bine cu ce si cit sa se hraneasca. Problemele apar cind ii fortam noi ca asa a zis dr. x sau vecina y.
quasaria
Postat pe 22 Mai 2012 23:56
:) sigur, exact cum si medicamentul are reactie inversa chiar si in cazul in care este prescris corect,foarte bine si hrana poate sa faca la fel.....si sa nu o accepte corpul.

Cel mai bine este sa mancam cu masura/putin si exact ce ne cere corpul.
Mie imi plac pastele....dar nu sa ma unflu .... si nuga facuta in casa...f. buna =)) dulceturile si chiar mierea de albine...am permanent in casa.
Ii bine ca micuta se hraneste cu lapte...pana la o anumita varsta copii asimileaza natural Ca...mai spre adolescenta ii problema....depinde si de alimentatie dar si de mediu in care cresc.
La mine, cand "scartaie balamalele", mai iau Vit...supliment alimentar....rar de tot.
Completez cu ciocolata si sport.

Pai fiecare parinte vrea sa-si vada copilu bine / top model/ ...si atunci mamele, incep cu taca,taca...cu fetele in special:)...cu baietii ii mai usor...sport si muzica ....:-))
Fss_ssu
Postat pe 23 Mai 2012 00:43
la mine cind scartaie balamalele trec pe regim hipocaloric, Breuss de ex. mi s-a parut util, desi xtrem. Am invatat sa "ma ascult" destul de bine, iar daca am o perioada solicitanta dpdv psihic, nu astept sa apara si simptomele fizice: altfel apar intotdeauna...
Am fost un copil 'ai de capul lui, nascut prematur, prapadit si cu probleme, care oricum nu trebuia sa o duca prea mult cf prognozelor, asa ca nu prea ma mai sperie mare lucru.
La 23 de ani am avut accident de masina - moarte clinica... din care am iesit ca am iesit, puteam foarte bine sa nu ies. Nu mai tine de stiinta medicala...
Peste citiva ani m-am trezit din senin cu o gramada de hemoragii interne - nu se stie nici acum cauza exacta - de nu stia nici un doctor ce sa imi faca si de unde sa ma apuce, si cum sa ma scoata din soc hemoragic. Atunci am auzit "formula magica" cu cit mai am de trait... daca nu ma operez... iar de operat, nu se stia cum rezist.... deja eram cam la limita. A fost cea mai proasta perioada din viata mea, in care nu intelegeam ce mi se intimpla si de ce mi se intimpla si timp nu prea aveam....

Asa ca am cam trecut prin tot felul de chestii si am ramas cu concluzia ca nici un organism nu reactioneaza ca altul, doctorii fac tot ce pot dar nu sint nici ei dumnezei, si vindecarea in foarte, foarte mare masura depinde de fiecare pacient in parte. Pina la urma, cine ar putea sa stie cum ma simt eu cu stilul de viata x au y, mai bine decit mine??
quasaria
Postat pe 23 Mai 2012 01:28
Intuitia feminina ii mult mai dezvoltata in astfel de situatii si este normal sa tina cont de logica, persoana in cauza.
Totusi,norocul de-a iesi din impas ,uneori ne surprinde si pe noi ,nu numai / doctori...apoi nu ne ramane dacat sa punem in practica" invatamintele" ce le-am tras pe parcursul suferintelor si sa lasam filosofia "unora" la o parte si sa ne axam pe realitate....exact cum se comporta propriul corp,ce ii face lui bine si ce tratamente sanatoase ii oferim pt. al mentine in echilibru , fizic /psihic.
Eu am fost un norocos pot sa spun.....dar cred anumite persoane, care imi relateaza pe larg cazuri traite .....ii ascult de multe ori ,chiar si la servici......O fi asta menirea mea Forte:) ???!
O viata sanatoasa si o zi fr.! :) @};-
Fss_ssu
Postat pe 23 Mai 2012 10:42
Io am o list lung ...asta poi mnca...asta nu, pr cu ficatul.
Dup un timp te saturi. Mai mnnc i ce-i interzis. Sntos sau nu, n-oi tri 100 de ani. mi place, deci mnnc.

Axl_R
Postat pe 23 Mai 2012 11:39
pai mai exista scuza ca daca poftesti, na, inseamna ca asta are nevoie organismul.... muuulta ciocolata, de exemplu.... coca-cola... tutun (e si el planta, da??)
quasaria
Postat pe 23 Mai 2012 14:37
Eu is pofticios , nu la tutun ...ii planta,dar nu ma deranjeaza ca f. fumeaza...

la ficat ii mai dau ficatzel de porc...si-i gustos...am baut cola cu coca .....si nu mi-o placut
aladata nu mai fac decat multa miscare, nu stiu sa capalesc....dar as invatza intr-o iarna......
Si eu trebi' sa fiu scuzat ca doar is OM...na! X_X
Fss_ssu
Postat pe 23 Mai 2012 15:08
"a capali" nu stiu ce inseamna....
quasaria
Postat pe 23 Mai 2012 15:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CUM S IERTM .. 81 De la: cretz0oolina 14 Aprilie 2010 16:44
De ce oare oamenii pot fii asa rai...Pt ca cauta fraieri de care sa profite. 13 De la: tutankhamon 8 Aprilie 2010 23:16
Cine vrea sa ajute un om sa faca ce il rog eu mai jos...:D 1 De la: andyna 14 Iunie 2010 17:09
apa 29 De la: garbo_8013 2 August 2013 00:41
Ce inseamna pocainta? Teofil Paraian 8 De la: luptatoareacurajoasa 20 Iunie 2010 16:35
Setari Cookie-uri