Din cauza ca Dumnezeu interzice practicile necinstite,pofta,minciuna si inselaciunea,oamenii sunt inclinati sa respinga principiile sale,pe care le socotesc o piedica in calea prosperitatii lor pamantesti.

Dar urmarile indepartarilor acestor principii morale au efecte distructive asupra omenirii
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:03
Inchinarea la chipuri si la moaste,invocarea sfintilor si inaltarea papei,sunt nascociri ai lui satana pt a indeparta mintile oamenilor,de la Dumnezeu si Fiul Sau.
pt a le savarsi ruina,el incearca sa le intoarca atentia oamenilor de la Acela PRIN CARE pot gasi mantuirea,lumina si pacea sufleteasca,.
Satana ii conduce pe oameni catre orice tinta care il poate inlocui,pe Acela care a zis..,, Veniti la mine,toti cei truditis in impovarati si Eu va voi da odihna.
Efortul permanent al lui satana este de a prezenta gresit caracterul lui Dumnezeu,
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:11
satana ii face pe oameni,sa nutreasca idei gresite despre Dumnezeu,astfel incat sa il priveasca cu teama si cu ura decat cu iubire.
Cruzimea caracterului rau al satanei ii este atribuit Creatorului,aceasta este infatisata in sistemele religiei si expermentata in felul de inchinare.
In felul acesta mintile oamenilor,sunt orbite iar satana le asigura,ca mijloace de a lupta,impotriva lui Dumnezeu.Prin concepte gresite,cu privire la atributele divine,popoarele pagane,au fost conduse sa creada,ca sunt necesare sacrificii,omenesti pt a-si asigura favoarea Divintatii si asffel au fost savarsite cruzimile cele mai oribile sub diferite forme de idolatrie.
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:22

irino, cu tine nu vorbeste chiar nimeni?
cata lipsa de respect, Doamne...
sa ai o seara buna...
dor72_
Postat pe 19 Martie 2012 21:24
Nici un exemplu din viata lui Hristos nu arata ca barbatii si femeile,ar trebui sa se inchida in manastiri,pt a se pregati pt cer.
Iisus nu a invatat niciodata ca dragostea si simpatia trebuie inabusite.
Inima Mantuitorului era plina de dragoste.
Cu cat omul se apropie de mai mult de desavarsirea morala,cu atat mai ascutite sunt sensibilitatile lui,cu atat mai acuta este perceperea pacatului, si cu atat mai profunda este simpatia pt amarat.
Papa Romei se pretinde a fii vicarul lui Hristos,dar cum se poate compara caracterul lui cu acela al Mantuitorului nostru.
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:29
Va recomand cu caldura o carte crestina cu sfaturi foarte intelepte.
Triumful iubirii De Ellen White
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:32
De la: dor72_, la data 2012-03-19 21:24:19
irino, cu tine nu vorbeste chiar nimeni?
cata lipsa de respect, Doamne...
sa ai o seara buna...
pai aia bunii nu vorbesc pt ca le este frica sa nu fie asaltati de oamenii rai,,pt care vor sa ma faca sa cred ca toti sunt rai,,,,nu zic ca ar fii perfecti,,,,dar poate au vointa sa devina mai buni..dar nu se expun celor rai
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:35

si pe mine unde ma incadrezi: la rai sau la buni?
sau la rai spre...buni
dor72_
Postat pe 19 Martie 2012 21:36
rai........da' buni
jeanette40
Postat pe 19 Martie 2012 21:37
jeano , nu dadusem atatea variante
dor72_
Postat pe 19 Martie 2012 21:40
Dumnezeu nu forteaza niciodata vointa sau constiinta,dar calea folosita continuu a lui satana pentru a castiga stapanire asupra acelora pe care nu-i poate amagi astfel este constrangerea prin cruzime..iNSPIRAND teama incearca sa domine constiinta,si sa-ai asigure inchinarea,acestui tel,el lucreaza prin autoritatile religioase si pamantesti,mobilizandu-le sa impuna legile omenesti,ca o sfidare a Legii lui Dumnezeu.
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:48
Dar Ellen White fiind sambetista,,,cred ca preotii altor religii nu acepta alte religii...fiecare isi apara sambata ca fiind ziua Domnului,sau Duminica....Oricum o zi din saptamana trebuie respectata ca ziua Domnului,,,nu stiu daca conteaza care zi sambata ori Duminica...
Pt ca nici oricum pastele nu este in acelesi zile,,,,la alte religii,,,depinde cum socotite...dar ce conteaza important ca sunt sarbatorite..Fieccare cu mentalitatile lor..
Dar au fost multe certuri din cauza religiile,,,multi sustin niste lucruri care nu au nici o valoare.....
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:55
Cred ca atunci cand citesti ceva trebuie sa te rogi ca sa asmilezi doar ce este constructiv si important..Ellen White vorbeste mult si de Sabat,,ceea ce eu nu cred ca are vreo importanta ce zi din saptamana sarbatoresti ca ziua Domnului...
pt ca si pastele pica in zile diferite....dar important ca este sarbatorit
ingerasulluptator
Postat pe 19 Martie 2012 21:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
este corect sa traga bani din ajutor social??? 1 De la: garbo165313 14 Martie 2011 12:14
sal 7 De la: ana02 7 Iulie 2009 23:26
OARE E POSIBIL? 5 De la: dor72 15 Aprilie 2011 23:57
Barbatilor li se pare mult..Ca teebuie sa faca cadouri femeilor..De 8 martie,de craciun 23 De la: luptatoareacurajoasa 13 Mai 2010 18:50
ce nume de caine va place ? sa fie nume de baiat 85 De la: Flory70 4 August 2013 14:11
Setari Cookie-uri