conteaza virsta

dar tu citesti ce scriem noi?:-)

N-ai o relatie cu el. N-ai nici macar vreo discutie. Nici un fel de indiciu ca ai vrea o relatie - spui tu. Si atunci cum sustii ca "a ales"? Si de ce te deranjeaza ca au un nou inceput? Are un inceput cu femeia cu care e. Cu tine nu e. Ca sa fie, trebuie sa inceapa cineva ceva, de undeva. El se pare ca nu incepe nimic. Si atunci?
Ce ai vrea sa faca, de fapt? Sa nu locuiasca intr-o casa noua? Sa nu locuiasca cu ea? E valabila si cu cartile pe masa vreo alternativa? Tu spui ca nu stie ce e in capul tau - daca nu stie, de ce te deranjeaza ca isi face alte planuri?!
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 23:07
o discutie cu cartile pe masa mi se pare ok.
daca nu ... poti sta sa astepti poate viata va mai aduce vreodata impreuna. Eu la faza cu asteptatul nu stau foarte bine.
cri_cat
Postat pe 25 Februarie 2012 23:09
Fetelor, va urez o noapte buna ! ne mai citim si maine ...
cri_cat
Postat pe 25 Februarie 2012 23:13
:D
da, stiu, e logic ce spuneti. bun, atunci nu a ales, nu a fost de ales nimic niciodata. isi vede de viata lui si atat. e mai bine?

cata vreme el nu zice nimic, eu, dintr-o postura inferioara din toate punctele de vedere, cu atat mai putin pot sa spun.

de fapt, acuma sunt in cautarea unul alt loc de munca.

noapte buna!
garbo010448
Postat pe 25 Februarie 2012 23:21
pai...eu ti-am dat un exemplu, pe al doilea presupun ca il stii, de aia m-ai intrebat daca imi suna cunoscut :-)))
Speram sa se apropie mai mult de cazul fericit situatia ta. Daca nu, cauta-ti un loc de munca si, in functie de cit esti de fixista, o sa va mai intilniti voi sau nu.
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 23:34
imi caut de munca in alt oras, probabil nu o sa ne mai vedem.

sunt fixista, dar nu mi-a placut niciodata sa ma uit in urma, sa repet o experienta, nu mai are viata nici un farmec daca facem aceleasi si aceleasi greseli. n-o sa-l caut si sper sa-mi treaca, de fapt cu ideea asta intrasem pe garbo azi, voi ati inceput incurajarile si m-am lasat antrenata de visul frumos, desi stiam ca nu e cazul.

apropos de fixista, mi-a spus odata intr-un context ca sunt un pic nebuna, ce poti sa-ti doresti mai mult sa auzi de la barbatul pe care-l iubesti decat ca esti nebuna?
garbo010448
Postat pe 25 Februarie 2012 23:44
nici mie... dar daca vine urma si se aseaza in fata ochilor, ce o sa faci, n-o sa te uiti la ea?

Discuta cu el, totusi.
Si chiar daca nu discuti, viata poate fi ciudata: never say never. Asta mi-a spus si fie-mea cind ma plingeam ca "nu mai vine taxiul asta niciodata?"
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 23:48
discut cu el zilnic, desi uneori ma evita, mai ales in ultimul timp, alteori ma cauta... tu vorbesti serios, in locul meu ai da cartile pe fata?

el e legat de locul asta in care suntem aici, are familie, prieteni, eu sunt o expatriata, pot sa plec oriunde in tara asta, o sa incerc sa gasesc un loc langa niste prieteni, nu e prea placut sa fii singur intr-o tara straina.

cat de mare e fetita ta? :)
garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 00:01
da, in locul tau asa as proceda. Si daca este cum crezi tu ca este, ar aprecia sinceritatea si probabil are si el ceva de spus dar, ca si tine, se invirte dupa coada.
.
Spune-i ca iti pare rau ca trebuie sa pleci. Dar ca te bucuri ca l-ai cunoscut si ca e o persoana speciala pentru tine: ca ii doresti sa fie fericit... si de aici vezi cum decurge discutia.... Inceputul poate fi suficient de greu de interpretat sa te poti replia in orice moment.
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2012 00:12
iar fie-mea e la gradi.
Deci iti dai seama cine m-a sfatuit sa "never say never!"
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2012 00:13
daaaaaaaa, ce lucruri tari ii invata la gradi in zilele noastre probabil iti seamana.

discutia cu plecatul am mai avut-o si pana acuma m-a convins sa raman. i-am spus odata in culmea nervilor ca plec si o sa primeasca alti subordonati mai capabili ca mine, si a inceput sa rada incetisor si sexi si a zis ca poate ca nu vor sa primeasca altii.... a fost tare dulce...

alta data trebuia sa discutam treburi de servici si l-am intrebat cand ar avea timp si mi-a raspuns ca in seara respectiva la 9. :) dar a fost o exceptie, de obicei e mai rezervat.

iti povestesc ca sa vezi ca eu sunt o biata victima nevinovata a situatiei, el a inceput totul...

deci cartile sunt oareshcum pe fata, in sensul ca stie ca lucrez cu placere cu el si ca el inseamna pt mine mai mult decat toti ceilalti la un loc... indirect i-am spus asta... totusi... nimic.

garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 00:27
cam asa a inceput si povestea cu J. J. nici macar nu ridea la mine. Era cit se poate de intepat.
Si s-a spart buba cind am plecat din firma. Pina am plecat era doar dl. director. Inainte sa plec mi-a spus ca ar vrea sa discutam - exit interview, era obligat sa il aiba - si daca se poate sa mergem la masa, n-are timp si are o intilnire dupa. M-am simtit oarecum jignita de lipsa de atentie, dar am zis ok, daca vrea dl. sa discutam de ce plec in timp ce isi maninca salata.... fie si asa.
Si am stat la masa - pe bune, chiar la masa aia, cu nspe sticle de vin - pina a a doua zi dimineata. Cind m-am mutat la el. Dupa ce mi-am scris demisia.

Nu lua asta ca standard.
Doar iti spun ca viata poate fi ciudata.
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2012 00:36
ps: si ca sa nu ma simt vinovata, ar trebui sa iti spun ca tot ce descrii tu poate fi si strategie manageriala. Sint foarte multi manageri care se asigura ca oamenii lucreaza cu ei de placere, si unii au cele mai bune echipe exact din motivul asta. E strict chestiune de charisma si motivatie. Nu platesc foarte bine, nu ofera foarte multe oportunitati, dar ii tine acolo.
Cind subordonatul e femeie si managerul barbat sau invers, poate ajunge mai mult sau mai putin intentionat la day dreaming (asta nu e strategie) dar in continuare fidelizeaza echipa.Deci ia si varianta asta in calcul.
Poate nimic din ce vezi tu nu e nici real, nici personal.
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2012 00:43
am luat-o, m-am gandit serios la asta. problema e ca omul a avut anul trecut momente de depresie crunta vreo luna doua, negru de suparare, cu totul schimbat fata de cum era cand l-am cunoscut. A dormit unele nopti la serviciu... ceva a fost, dar evident, sansele sunt f mici sa aiba legatura cu mine. poate chiar are probleme in relatie, independent de toata lumea. nu sunt casatoriti si n-au copii.
povestea cu depresia se repeta acuma. l-am intrebat daca ii e bine, daca e bolnav si a zis numai ca a avut o saptamana grea, adevarul e ca e suprasolicitat, dar pana acuma nu l-a deranjat asta, e genul care accepta provocarile cu placere.
habar n-am, probabil ca interpretez eu totul dupa bunul meu plac.

Q, te las, e tarziu, mi-a facut placere sa vorbesc cu voi azi, tie si tuturor de pe garbo noapte buna si o duminica frumoasa!
garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 00:57
nu-l forta sa ia o decizie daca este in depresie. Lasa-l sa se linisteasca si apoi vorbeste cu el.
cri_cat
Postat pe 26 Februarie 2012 09:30
neata cri

pai am ajuns cu Q aseara la concluzia ca e strategie manageriala

nu am CUM sa-l fortez la nimic. e viata lui si face ce vrea cu ea. o sa ma asigur inainte sa plec ca stie ca e important pt mine, ca mi-a schimbat si mi-a imbogatit viata si ca vreau mai mult de la viata decat primesc in momentul asta. ultimul lucru i l-am si spus de fapt acum vreo cateva saptamani, moment in care a zis ca intelege ca trebuie sa plec. oficial vorbeam despre probleme de serviciu, dar sunt convinsa ca il duce capul sa citeasca printre randuri.

cri, un cappuccino cu caramel si pentru tine?
garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 10:12
neata!
poate fi strategie manageriala dar la fel de bine poate sa nu fie. Eu sunt cam ca Toma necredinciosul (prietenii stiu :) ... pana nu ma conving ca lucrurile sunt asa cum am inteles eu nu ma las ... chiar daca devin o pacoste :P).
normal ca nu ai cum sa-l fortezi. am folosit cuvantul in sensul in care vei deschide discutia si il vei pune in fata faptului implinit .. ca vei pleca. Daca tine la tine se va simti fortat.

he, he .. sunt deja la a doua cana de cafea neagra :)
cri_cat
Postat pe 26 Februarie 2012 10:23
448, suparatu' asta e o persoana extrem de vesela, pusa pe sotii....
sa intelegeti clar: șotii...ca cine stie pe unde va poarta imaginatia...
suparatule, chiar lipseai de pe aici
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 10:39
oricat i-ar placea provocarile, vine vremea sa oboseasca, mai ales daca e mereu...provocat si incordat...e doar un om, cu toate calitatile lui si cu toata rezistenta la efort...
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 10:43
dor, pe cuvantul meu ca eu nu l-am obosit

mie tot nu mi-e clar, conteaza varsta sau nu?

garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 11:10
eu nu te judec, nu am acest drept....
am facut niste constatari, din ceea ce tu ai expus
mie mi-e foarte clar: varsta conteaza doar in masura in care o poti folosi drept pretext
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 11:16
varsta conteaza doar in masura in care o poti folosi drept pretext

cri_cat
Postat pe 26 Februarie 2012 11:53
448...am rupt un pachet de scobitori citind cele scrise de tine si constat ca iti este f.greu. te-ntreb si eu fara suparare: cand" X-ul" ti-a spus ca esti nebuna, era deja-n depresie,ori a intrat cand i-ai zis ca ....pleci? dor,.....PREZENT si conteaza varsta! Eu sunt pretextul
Fss_ssu
Postat pe 26 Februarie 2012 13:45
Q,..strategia in astfel de chestiuni, ii in regula (zic eu) managerul ii problema (varsta pe care o are) si cum isi exercita el cunostintele profesionale,completandu-se cu subalternl/ii
Fss_ssu
Postat pe 26 Februarie 2012 13:53
...sa-ti traiasca fetita si sa creasca frumoasa si destepta
Fss_ssu
Postat pe 26 Februarie 2012 13:56
suparatule, la toti ne e greu, nu doar mie ...

omul intra periodic in depresii, fara legatura cu mine, deci suntem amandoi nebuni, ne meritam si ne completam unul pe altul. partea proasta e ca eu sunt singura care intelege asta...
garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 14:52
De la: suparatu_, la data 2012-02-26 13:45:00
dor,.....PREZENT si conteaza varsta! Eu sunt pretextul


esti pretextul lui 448?
vezi sa nu dai in alta depresie citind ce este pe aici
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 15:05
nope... eu nu eram in propozitie...
garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 15:14
nu trebuie sa te justifici...dar ai avut vreun moment impresia ca poate fi asa?
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 15:15
nu, de aia nici n-am inteles intrebarea ta.

gata, nu ma mai amestec, va las sa va jucati singuri!

garbo010448
Postat pe 26 Februarie 2012 15:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ANALIZA PE TEXT SI PRETEXT 84 De la: fleurdelis 24 Aprilie 2010 10:11
sunt o prietena rea? 15 De la: garbo_1399 1 Noiembrie 2012 02:09
buna 11 De la: dor72_ 7 Februarie 2012 16:13
bv 11 De la: tutankhamon 31 Octombrie 2009 21:07
Hello..!!! 105 De la: Eda 22 Ianuarie 2010 17:08
Setari Cookie-uri