Ce produse folositi pentru tenul sensibil?

Buna fetelor! Am un ten foarte sensibil si iarna mai ales daca nu ma dau cu crema ma strange atat de tare incat nici nu pot sa zambesc. Mai sunt si adepta cremelor fara parabeni iar la sfatul farmacistei am incercat o crema cu migdale de la Welleda. Mi-am luat-o de la Plafar si imi place la nebunie pentru ca hidrateaza foarte bine dar mai ales pentru ca este printre singurele creme pe care o pot folosi si ca baza pentru machiaj. O recomand! Eu mi-am cumparat-o de la Plafar dar am vazut-o si la Catena. Va pup!
valy87
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:53
ma enerveaza cumplit reclamele de la catena

ce-s aia parabeni?
Eugenia69
Postat pe 10 Ianuarie 2012 17:58
Mulumesc! Io pot zmbi, n-am probleme cu tenul!
Axl_22
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:00
da valy, multumim, probabil ziceai de weleda,ca welleda n-am gasit.

foarte bine, continua sa le folosesti produsele.

eugenia, parabenii sunt una din cele cca 73 de substante (or fi aparut si altele, acu` cateva luni atatea erau) periculoase, ce se gasesc in cosmetice.

Produsele weleda nu au parabeni, dar au altre 8,9 substante iritante sau comedogene.
ufishor
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:04
ca sa nu te mai enervezi ia de aici...
Parabenii sint esteri ai acidului para-hidroxibenzoic. Ei se gasesc in stare naturala in unele plante.
Parabenii (paraoxibenzoati) sunt substante conservante utilizate in industria cosmetica. Unii parabeni (aditivii E214 si E219) sunt utilizati si in industria alimentara, fiind activi impotriva unui spectru larg de bacterii si ciuperci. Multi parabeni sunt prezenti in natura (spre exemplu, metilparabenul din coacaze), insa cei prezenti in produsele cosmetice sunt fabricati din acid bezoic si sunt adesea diluati intr-un solvent numit fenoxietanol, care este, de asemenea, un conservant. Parabenii sunt alergeni, provocand reactii cutanate, insa au un efect relativ moderat.
ladyDY
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:08
multumesc frumos!

raman la apidermin
Eugenia69
Postat pe 10 Ianuarie 2012 18:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
redefineste-ti tineretea! 2 De la: vuvuzela 16 Mai 2012 18:48
Placa de intins parul 1 De la: geanyna23 21 Martie 2011 09:53
filme 4 De la: garbo057755 28 Decembrie 2010 19:27
extensii de par clip on 1 De la: cora 22 Mai 2009 12:43
Picioare strambe 13 De la: ActionMen 25 Iunie 2011 17:55
Setari Cookie-uri