Uneori persoana potrivita o cunoastem prea tarziu ...

De la: art77, la data 2011-11-28 08:34:21Ne cunoastem de cateva luni , am devenit cei mai buni prieteni , desi am simtit din prima o atractie care ne sufoca .
Am evitat-o , am negat-o , am incercat sa ne prefacem ca nu se intampla nimic , am incercat sa rup legatura cu el , dar din pacate sau fericire mediul ne tine legati vrem nu vrem.

Am cazut la un moment dat amandoi in ceea ce nu vroiam nici unul desi ne doream f mult. Ne-am pierdut unul in bratele celuilalt si desi a avut ocazia nu a mers foarte departe si il apreciez enorm pt asta. Pt ca era posibil sa fi regretat ( eu .. )

Am reusit sa rup legatura cu el o perioada scurta , dar el continua sa ma caute. Si cum poti uita o persoana care nu vrea sa te lase s-o uiti ?!


Nu e ceea ce am auzit la altii , nu e vorba de sex , nici de avantaje de pe urma asta , nu e distractie si atat , e altceva.
Si singurul lui pacat este ca a jurat credinta alteia in urma cu 6 ani si singurul meu pacat este ca am fost omul care s-a bagat in ceea ce se spune " si omul sa nu desparta..."


Singurul nostru regret este ca ne-am cunoscut prea tarziu si singura intrebare este daca va fi vreodata al meu fara ca lucrul asta sa ma faca sa ma simt vinovata .


Si sunt sigura ca el e persoana potrivita pt mine si daca maine m-ar intreba cineva ce cred despre sufletul meu pereche , i-as spune ca l-am cunoscut si pierdut deja .


Iubirea nu cunoaste dimensiunile pamantesti.Nu cunoaste stare civila...nu cunoaste locul....nu cunoaste timpul....Iubirea pur si simplu se naste fara sa ceara parerea nimanui....daca e bine sau e rau.Iubirea e mai presus de simtirile pamantesti....cum ar fi dorinta ,egoismul...Nu multi au parte de iubirea adevarata....ea este unica si te face sa te ridici deasupra nivelului mediocru pamantesc.Este simtire....iti ridica nivelul spiritual....iar daca te lasi dus de ceea ce genereaza iubirea.....e doar spre binele tau si a celor din jurul tau.
Eu zic asa....bucura-te de ceea ce simti.....dar traieste-ti viata in continuare .....sufletul nu are nnimic de-a face cu ceea ce se intampla in viata de zi cu zi.Cand te gandesti la el....toata fiinta ta sa simta acea bucurie a iubirii...si nicidecum frustrare si nemultumirea ca nu poti fi cu el,ca nu poti imparti cu el lucruri banale.Daca simti asta....e doar un sentiment pamantesc....si tot ceea ce este pamantesc,este trecator.Viata pe pamant....e nedreapta adeseori.....dar daca stim cum sa-i "raspundem",putem sa o facem sa fie si frumoasa!
walkiria
Postat pe 5 Decembrie 2011 09:38
Sunt de acord cu tine, am trecut prin asa ceva, e ffff dureros dar merita!
mannixj2see
Postat pe 5 Decembrie 2011 09:44
De la: micurutza2005, la data 2011-12-04 17:43:25Nu cred ca e prea tarziu niciodata pt ceva ce iti doresti ,poate ca el s-a casatorit cu persoana nepotrivita si a promis credinta persoanei nepereche a facut o gresala si acum ai aparut tu cea adevarata .Dumnezeu nu face nimic fara un scop in viata ,nu te scoate in calea cuiva asa degeaba ,poate tu esti salvarea unei casnicii imperfecte in care s-a bagat (el sau tu ) si care credea atunci ca e cea adevarata ,poate dumnezeu a harazit asa ca sa isi dea seama ca nu a facut bine cand a hotarat sa promita credinta cuiva care nu i era sortit .eu zic ca odata in viata te intalnesti cu sufletul pereche cel adevarat celelalte ai doar impresia ca e sufletul pereche si nu iti dai seama ca nu e asa ,daca voi ratati sansa voastra niciodata nu o ve-ti mai intalni si nu ve-ti mai simtii ca acum si tot nefericiti ve-ti fi fiecare pe drumul gresit ce l-ati alege separandu-va de ce sa fiti nefericiti cand puteti fi impreuna partenera lui va intelege si va merge pe un alt drum in viata iar voi il veti lua pe cel drept impreuna .toata viata te vei gandi la el si el la tine si nu iti vei gasi locul si linistea niciodata pe deplin pt ca lipseste o bucatica din fiecare ca fericirea sa fie deplina pt amandoi .Eu stiu ce spun pt ca am patit asa am ratat perechea sufletului meu si mi-am legat viata e altul crezand ca asa a fost sa fie ,dar nu am fost fericita o clipa ca nu e mult( in 17ani) ani de zile gandul a fost la ce am pierdut iar apoi chiar daca a venit putina iubire nu era ca si pt acea persoana a sufletului meu pereche .Acum sant tot in pragul despartirii desi am promis credinta ,iar acea persoana are alta viata nu stiu de e fericit,eu nu sant nici acum ,dar nu mai pot aduce inapoi destinul pe care l-am schimbat singura impotriva firii sau a legii,oricucine as fi orice iubire ar fi ceva o sa imi lipseasca toata viata ...sufletul pereche cel destinat pe care l-am ratat candva ...potine persoane se casatoresc intradevar cu sufletul pereche cel destinat ,majoritatea o fac din tot felul de motive cand se casatoresc ,poate chiar si din dragoste pt ca asta se repeta in viata poti iubi de mai multe ori dar nu poti intalni sufletul pereche decat o data in viata si trebuie sa il recunosti si sa nu il pierzi orice ar fi .e adevarat ca nu e bine sa iti cladesti fericirea pe nefericirea altuia ar partenerii nepotriviti vor intelege si se vor duce la un moment dat pe drumul lor iar voi pe al vostru fericiti.Daca simtiti asta nu renuntati la iubirea voastra chiar daca a-ti gasit-o mai tarziu.succes!! a fi fericit cu adevarat e lucru greu de obtinut .


corect punctat ! in viata mai facem (si e sanatos sa facem) si alegeri gresite, adica ne putem casatori cu altcineva decat persoana care ne e harazita. nu ai de unde sa stii daca e prea tarziu sau nu, poate chiar acum trebuia sa se intample. e posibil sa fii tu cea care ii elibereaza pe cei doi soti dintr-o casnicie nefericita in care niciunul dintre ei nu are ce cauta. fiecare dintre noi apare in viata celorlati pentru un motiv, ca sa evoluam unii cu ajutorul altora. inainte insa de a merge mai departe, incearca sa privesti obiectiv lucrurile, sa afli exact ce vrei tu si ce vrea el, cunoasteti-va mai bine, discutati deschis, vezi ce simtiti amandoi, cum sunteti unul cu celalalt, dati-va timp fiind in continuare prieteni f buni.
deliana
Postat pe 5 Decembrie 2011 12:47
buna!ma numesc maria mi se spune myssy.am citit si am recitit aceasta poveste si nu pot da un sfat sau comenta ceva pentru k si eu traiesc in prezent aceiasi poveste.decat k este invers eu sunt cea cu sot si el aproape cu sotie.nu stiu cum sa fac ,ma simt confuza nu vreau sa ma credeti vreo'' pitipoanca''dar a fost inevitabil sa ma indragostesc din nou.in 6 ani de casnicie nu m-am gandit la nimeni in afara de sotul meu dar acum iubesc pe altcineva.sunt ca un copil care nu stie ce vrea dar as accepta bucuroasa si sfaturile voastre fie ele bune sau ne-bune
garbo247339
Postat pe 5 Decembrie 2011 13:22
buna! nu am inteles ce vrei sa exprimi, in mare, por sa spun, esti la varsta cand incepi viata, la inceput de drum, ! nu vei sti si cunoate cu adevarat omul, cat traiesti cu el, nici in 60 de ani !
depinde de comportamentul si respectul , daruirea si intelegerea, aste sant fericirea si viata in sine !
cu bine, tot ce iti doresti !
lubygyp
Postat pe 5 Decembrie 2011 14:38
De la: eu_geminy, la data 2011-12-04 15:50:53
De la: corinuta123, la data 2011-12-04 15:29:57
De la: eu_geminy, la data 2011-12-04 15:21:05corinutza...

daca erau si impotenti,
s-ar putea sa nu fi fost chiar vina lor...:D
=))


Erau impotenti cu acte in regula, sub tratamente medicamentoase. Am avut si rabdare multa, prea multa ar zice unii...


lol...
zi sa mori tu ca le-ai vazut actele de "impotenti"!...:))
fiindca altele s-ar putea sa nu zica la fel, despre "impotentii" despre care zici...

dar bine, sa zicem ca ai dreptate.
si cine-i de vina pentru alegerile tale?...
dar pentru "rabdarea" ta (ce "sacrificii" oi fi facut in timpul asta, numai tu stii:P)....
ei?!...:D
:)))



Atoatestiutorule, nu scria pe acte ca-s impotenti, cu toate ca au ajuns la medic ca sa-si rezolve problema asta. De fapt luau niste medicamente care ii faceau impotenti, lucru pe care evident nu l-am stiut la inceput. Am ascultat doar povesti despre cauzele asa-zis psihologice ale impotentei, de esecuri din trecut, de aia am avut rabdare... cand de fapt la unul era boala mintala tratata cu medicamente cu efecte secundare, iar la altul o alta boala.

Cine-i de vina pentru alegeri? Tocmai asta era problema pe care o spuneam, ca nu prea ai de unde alege de la o anumita varsta. Am facut o alegere la inceput, care a fost gresita pentru ca eram prea tanara si naiva, a fost primul meu barbat, care a profitat (nu vreau sa dau amanunte), "baiat bun"... Da, asta a fost o greseala. Dar apoi cercul de cunostinte se restrange drastic si nu mai ai posibilitatea sa alegi, chiar nu mai ai de unde. Asa ca nu te grabi sa invinuiesti pe cineva petru "alegeri gresite", pentru ca nu i-am "ales" in cele din urma, dupa ce m-am convins cu cine am de-a face. Doar ca de multe ori mi-am spus "oare nu mai exista barbati normali si liberi trecuti de o anume varsta?"
corinuta123
Postat pe 5 Decembrie 2011 16:24
Corect...nu te tine hartiuta, te tine el, ca ....cu toate ca este la vanatoare de ..."suflete pereche" acasa este sot....isi indeplineste atributiile de sot, isi risipeste sentimentele de sot...pe sotie si de unde sa stie biata....ca el...si-a intalnit alt suflet pereche? Da, sunt de acord, ai intalnit iubirea vietii tale, ai curajul si infrunta sotia, societatea...pentru ca nimeni, absolut nimeni, chiar daca la inceput da cu pietre, la sfarsit este induiosat de profunzimea dragostei adevarate. Nu ii ramane, acelui "sot" decat sa spuna raspicat sotiei ca ....si-a intalnit femeia vietii lui si doreste sa fie cu ea, deci aceasta nu poate face altceva decat sa accepte realitatea...si chiar de se supara, reproseaza, accepta...si il elibereaza. Dar ...cu o conditie..el sa considere ca chiar si-a intalnit "dragostea vietii lui, sufletului lui pereche"...si nu ...o alta dragoste, un alt sufletel .....altfel ramane sotul sotiei si .."sufletelul pereche" sau cel putin cea ce se considera asa.....ramane cu nostalgia ca..............
carloni_carla
Postat pe 5 Decembrie 2011 19:47
Hmmm ,,, Persoana Potrivita ???
Va aduc aminte cu toata dragostea,,,,,
Toate persoanele , toate fiintele, toate animalele,,, toate din tot ce ne inconjoara de la coborarea ( nasterea ) noastra pe aceasta frumoasa planeta pana in prezent,,,, sunt cele mai potrivite persoane pentru noi, sunt cele mai potrivite suflete alese tot de noi inainte sa coboram , sa ne nastem.
Fiecare persoana intalnita, fiecare eveniment trait de noi in prezent,,,,, REPREZINTA un Examen pentru noi, pentru Sufletul nostru care ajuta foarte mult la Ascensiunea lui spre Infinit, daca descopera,,, sau redescopera cine e, sau ce scop , ce misiune are pe aceasta planeta.
In concluzie IUBITI, Primiti fiecare eveniment, fiecare joc al vietii care vi se ofera de Divinitate,,, care va ajuta sa experimentati o traire noua,,, in timpul acum, indiferent, de rol,,,,,
Aduceti-va aminte de Dumnezeul nostru Creator in acel moment,,,,, CERETI ajutor de la divinitatea infinita de la ingerasii protectori, ca sa va ajute, sa va indrume, sa va ilumineze, sa va calauzeasca etc,,,,,, in cazul in care aveti necazuri. Raspunsul va venii imediat, daca esti deschis,,,, chiar in minte,,,,, sa alegi doar creeatia pozitiva, cuvintele doar pozitive care vin in minte. Acela-i drumul
Asa ca ,,,, iubiti toate persoanele cu care intrati in contact, fara judecata.
Pe acest blog am observat ca foarte multi comentatori,,, confunda Adevarata Iubire cu Sexul,,,,, aici avem de lucru foarte mult.
Dupa voia Divina si Vointa voastra Dumnezeul nostru creator sa va ofere o infinita iubire divina christica 100% dumnezeiasca si dragoste de viata alaturi de cei dragi fara limite.
Sarbatori Fericite.
GHEORGHITA
Postat pe 5 Decembrie 2011 23:12
mey GHITZA...

daca n-as sti cum faci atunci cand esti refuzat, as putea jura ca esti un bun si evlavios obsedat crestin...:P
ia zi...
ai fost azi la Garbo in audientza?:D
:)))
eu_geminy
Postat pe 6 Decembrie 2011 00:55
,,Asa ca ,,,, iubiti toate persoanele cu care intrati in contact, fara judecata.
Pe acest blog am observat ca foarte multi comentatori,,, confunda Adevarata Iubire cu Sexul,,,,, aici avem de lucru foarte mult. "

:-))))) tare asta ...vad ca folosesti pluralul ...doar ca unii dintre noi suntem cuplati ( nu intre noi ) si nu te putem ,,ajuta " :-))

Si cum ziceai ca-i cu Divinitatea aia :-)) ????

Mai baga un comennt din ala ,,evlavios " :-))
reyya
Postat pe 6 Decembrie 2011 01:00
asta pana trece iar in extrema ailalalta, hipomaniacala,...
cand trece la sudalmi, isterii, deconspirari....:))))
eu_geminy
Postat pe 6 Decembrie 2011 01:04
De la: perce1, la data 2011-12-03 09:06:17elisa , daca locul ala ar fi fost atat de ,, caldut si pregatit" el nu ar fi fost in cautarea a altceva .

,, Nu poti fi fericita cu pretul de a neferici pe altcineva."

doamnelor ( de obicei sotii inselate ) v-ati gandit vreodata , inainte de a ,, arunca " un astfel de enunt ca vi se potriveste si voua ? ca nu-ti poti cladi fericirea ,,conjugala" pe nefericirea sotului tinut langa voi doar pentru ca ( asa ganditi voi ) aveti acest drept dat de bucatica aceea de hartie roz bon - bon aruncata undeva , intr-un sertar al bibliotecii ?
cand veti intelege ca o casnicie / familie nu inseamna nici acel ,,da" spus in fata ofiterului starii civile , nici acel ritual ( destul de costisitor , de altfel ) facut de un OM , ci o comuniune de idei , stari , sentimente ?
stiu ca multi vor crede ca aprob amantele ... nici nu le aprob , nici nu le dezaprob ,fiecare are dreptul sa aleaga cum isi traieste viata si fiecare isi plateste pacatele .dar mi se pare absurda abordarea unui subiect atat de complicat si delicat doar dintrun singur punct de vedere .
sema16
Postat pe 6 Decembrie 2011 11:30
De la: perce1, la data 2011-12-03 09:06:17elisa , daca locul ala ar fi fost atat de ,, caldut si pregatit" el nu ar fi fost in cautarea a altceva .

,, Nu poti fi fericita cu pretul de a neferici pe altcineva."

doamnelor ( de obicei sotii inselate ) v-ati gandit vreodata , inainte de a ,, arunca " un astfel de enunt ca vi se potriveste si voua ? ca nu-ti poti cladi fericirea ,,conjugala" pe nefericirea sotului tinut langa voi doar pentru ca ( asa ganditi voi ) aveti acest drept dat de bucatica aceea de hartie roz bon - bon aruncata undeva , intr-un sertar al bibliotecii ?
cand veti intelege ca o casnicie / familie nu inseamna nici acel ,,da" spus in fata ofiterului starii civile , nici acel ritual ( destul de costisitor , de altfel ) facut de un OM , ci o comuniune de idei , stari , sentimente ?
stiu ca multi vor crede ca aprob amantele ... nici nu le aprob , nici nu le dezaprob ,fiecare are dreptul sa aleaga cum isi traieste viata si fiecare isi plateste pacatele .dar mi se pare absurda abordarea unui subiect atat de complicat si delicat doar dintrun singur punct de vedere .



Daca i ar fii atat de bine langa sotie nu ar mai cauta si in alta parte si viceversa.Nimeni nu ne garanteaza ca acel act roz bon bon va tine un om vesnic langa celalalt...E dureros pt unii si frumos pt altii(femei si barbati laolalta).Asta e viata pana la urma...
sema16
Postat pe 6 Decembrie 2011 11:40
eu cred ca "meritul"este al lui. faptul ca a ajuns persoana care este acum e meritul lui si numai al lui. Sotia nu este "mamica"lui sa il formeze si sa il transforme...asta cu transformatul unui barbat dupa casnicie e poveste frumoasa din cartile pt femei. In alta ordine de idei, oamenii se transforma, ei nu raman la fel pe tot parcursul vietii ( ar fi chiar amuzant), iar chesti aia cu "locul caldut" - hehheheeeee, adik a venit sotia-vrabiutza si a facut ea un cuib frumos si caldutz iar cealalta - hotomana- vine ea si i-l ia- hahahaha
zau, ma faci sa rad !
AndaEva
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:11
tu esti pe cealalta parte a baricadei?
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2011 16:11
"Uneori persoana potrivita o cunoastem prea tarziu ..."
Recitind acest titlu, mi-a venit un gand nastrusnic, dureros de adevarat....
Persoana potrivita, e de cele mai multe ori, persoana de langa noi. Cea aleasa. Doar ca framantarile, zbuciumul, viata in sine, ne indeparteaza adesea de persoana potrivita si iubita. Mintea alearga, e plina de "scame" care devin suparatoare si cautam refugiu, cautam necautatul, vrem altceva, ceea ce este devine ( cel putin ) greu de suportat.
Avem tot felul de dileme, tot felul de dorinte , mereu in dezacord cu starea de fapt...
Apoi, vine o zi, cand cel de langa noi, fie impins, fie satul, pleaca. Pleaca. Si, imediat, dispar scamele, dispare ceata si apar regretele, apar remuscarile. Am avut exact ce ne trebuia dar nu am pastrat...am alungat/aruncat
Cine sa mai inteleaga? Cine sa aiba putere de anticipare a tuturor acestor stari si situatii? Ne pierdem in egoism si frustrari personale, uitand sa vedem , sa ascultam, sa iubim, sa oferim.
Si constatam cu mare regret, ca viata s-a cam furisat, pe culoarul dintre noi si el/ea, persoana aleasa si persoana potrivita. Si abia atunci, trrring, ne dam seama, ca e prea tarziu desi cunosteam persoana potrivita de la inceput.

Aveti grija ce va doriti. S-ar putea sa se implineasca.
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2011 16:27
MAH GHEORGHITZA!.....UNDE AI AUZIT TU SI VAZUT IUBIRE FARA SEX ? PE CE PLANETA TRAIESTI?....NU UITA CA MAIMUTELE SE IUBESC SI PAN' LA URMA FAC SI SEX,S-AU TU NU TE TRAGI DIN ,,HOMOSAPIENS"/ STAI DREPT GHITA!
garbo225639
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:00
mda, din homo sapiens...doar
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:04
aia e diferenta intre oameni si maimute......
nazirra
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:06
Nastrusnic gand, Dor...
Dar, intr-adevar, e o perspectiva.
nathalie
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:20
zic ca e putin de reflectat
si chiar am vazut cateva cazuri...relevante
imi pare o seara frumoasa pe garbo...se simte si spiritul sarbatorii
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:26
Reyya,

*:-))))) tare asta ...vad ca folosesti pluralul ...doar ca unii dintre noi suntem cuplati ( nu intre noi ) si nu te putem ,,ajuta " :-))*


Stai, ca stiu!

Cuplatul are legatura cu arborele cotit.
Sunt brici la tehnica!

Sau asta era cuplul?
In fine, pana-mi amintesc exact, o sa-ti trimit un banc cu Ciclul Carnot.
nathalie
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:26
incearca termocupla
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:28
Aham...

La termo sunt si mai brici.
Nu ti-am zis ca-s zodie de foc?
nathalie
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:33
este greu cand iubirea nu poate fi completa pentru ca a venit prea tarziu....eu stiu asta....si eu momentan traiesc o poveste fantastica, de 4 ani de zile. Pe noi nu desparte nici nevaseta, nici sot ci numai cativa......mai multi.....ani cruzi.......pe care eu ii am in plus fata de el.....cand l-am cunoscut locuia in aceeasi casa cu o fata de varsta lui, pe care a parasit-o pentru mine la 10 luni de cand relatia noastra a inceput.....dar nu este usor....anii au trecut si el vrea sa-si gaseasca pe cineva sa se insoare, sa faca copii......si il iubesc prea mult pentru a-l opri, pentru a nu-l lasa sa fie fericit asa cum vrea el....
culmea indiferent de situatie, chiar daca se insoara nu vrea sa ma lase sa plec, vrea sa-i fiu alaturi......dar oare o sa fiu in stare sa fiu amanta?????? el spune ca nu acesta este numele...ca eu sunt iubita, sufletul lui, puterea lui si femeia pe care o vrea in viata lui pana cand unul din noi va pune mainile pe piept, acestea sumnt exact cuvintele lui.....
garbo014825
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:45
mdea, cata generozitate din parte-i!: si cu sufletu-n rai, si cu dansa-ntr-insa!

ptiu, ce-mi vine sa casc!
esme
Postat pe 6 Decembrie 2011 20:58
825, dupa cum ai relatat, poti fi orice pentru el, numai nevasta nu...

io-te nath perspective

@ La termo sunt si mai brici.
Nu ti-am zis ca-s zodie de foc?

pffffui abia acu pricep eu de unde imi vin atatea aere ( sunt geamana )

ai grija cu tigara aia, vezi cum casti, esme...
te salut. a va? les garons?
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:09
ete, doaro, avusei grija! cascai cu ea-ntre deshte!
:)))

te salut si io! in rest, toate bune! ...si la tine ...ca la mine? hahaha!
da sa ti pup!
esme
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:22
sper sa fie si la tine, ca la mine...ca e
te pup si io
mosu, ajuns si pe la tine?
cred ca de aia ai disparut, ai vrut sa fii cuminte
haide mai ca mi-era dor de voi...
dor72_
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:27
da, ajunse moshu`, dragutul de el! n-am fost eu prea cuminte, dar tot veni! cica... ma iubeste, zau!
io, nu si nu, ca nu merit (rusinoasa foc si corecta, deh!), dar el se incapatana sa ma cadoriseasca!

si... mai umblai si o creanga pe coclauri!
doaro, te mai pup o data, nah!
esme
Postat pe 6 Decembrie 2011 21:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Promiscuitatea - efect secundar al libertatii... 51 De la: snowflake 17 August 2009 12:32
trasaturile barbatului infidel 52 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:55
Ajutati-ma sa inteleg ce mi se intampla!:( 49 De la: garbo077923 28 Decembrie 2011 23:26
Ajutor!!! 4 De la: Alecsx 28 Mai 2012 11:11
Cat de mult poate sa minta o femeie pe cel cu care este? 15 De la: O_K 12 Iulie 2011 15:00
Setari Cookie-uri