Uneori persoana potrivita o cunoastem prea tarziu ...

iar a aparut dreamer?
cred ca deja a navalit pe clipurile lui bro
michelle_
Postat pe 12 Decembrie 2011 01:16
... bine, dar are si ce vedea...
nathalie
Postat pe 12 Decembrie 2011 01:21
De la: Madlen2011, la data 2011-12-11 20:50:30porcii chiar sunt animale simpatice!
si domestice!


uneori domestice
cat de simpatice ne spune Irinuca.
cri_cat
Postat pe 12 Decembrie 2011 08:31
... si cat de gustose, ne spune Sal!
... ca zicea ceva de sanje.
nathalie
Postat pe 12 Decembrie 2011 08:43
mai bine o rugam pe Irina sa ne spuna cat sunt de gustoase.

wow ! ce de cuvinte frumoase o sa citesc
cri_cat
Postat pe 12 Decembrie 2011 08:49

Sa ne spuna cum il trage... la tigaie?
nathalie
Postat pe 12 Decembrie 2011 08:52
in sange sau bine pregatiti...

am pus bine la plural ... ca "este" toti
cri_cat
Postat pe 12 Decembrie 2011 08:55
ce inseamna prea tarziu????

daca vrei si daca poti face ceva....o faci.....Sartre,spunea, ca faptele ,sunt rezultatul alegerilor ....fiecare dintre noi,alege la un moment dat sa faca ceva intr-un fel sau altul..

iar tu , cu siguranta o sa faci ce vrei!

cat priveste sfaturile.....sfaturile,se cer din vreo 2 motive: ori ca sa nu le urmezi,ori ca sa ai pe cine sa dai vina!

Cristina_Adler
Postat pe 12 Decembrie 2011 09:24
Probabil ca esti al 10-lea "suflet pereche" al distinsului donm.. nu cred ca ai prefera postura sotiei lui.. gandeste-te cum te-ai simtii fiind casatorita de numai 6 ani cu un barbat care isi tot gaseste un nou "suflet pereche".. ma uimeste insa atat aroganta ta de a crede ca esti mult mai buna pt el decat nevasta (cu toate ca din cate inteleg omul tau nu te-a poftit la altar), dar si naivitatea de a crede ca o simtire superioara il impinge pe distinsul tau domn sa te tot caunte.. oricat de libertin este un barbat, in sufletul lui el tot stie ca "inseala" (nu se sterge asa usor un juramant facut in biserica), iar acest sentiment creaza un disconfort oricarui om pe lume asta.. fie el si ateu.. in acest context cum crezi ca poate fi vorba de implinire sufleteasca? tu te-ai simti "implinita" stiind ca tocmai incalci o promisiune facuta in biserica?
anastasia30
Postat pe 13 Decembrie 2011 16:49
anastasia, ai avut vreun moment impresia de niscaiva moralitate?
principii de viata sanatoase, reguli, etc?
dor72_
Postat pe 13 Decembrie 2011 16:52
De la: anastasia30, la data 2011-12-13 16:49:59Probabil ca esti al 10-lea "suflet pereche" al distinsului donm.. nu cred ca ai prefera postura sotiei lui.. gandeste-te cum te-ai simtii fiind casatorita de numai 6 ani cu un barbat care isi tot gaseste un nou "suflet pereche".. ma uimeste insa atat aroganta ta de a crede ca esti mult mai buna pt el decat nevasta (cu toate ca din cate inteleg omul tau nu te-a poftit la altar), dar si naivitatea de a crede ca o simtire superioara il impinge pe distinsul tau domn sa te tot caunte.. oricat de libertin este un barbat, in sufletul lui el tot stie ca "inseala" (nu se sterge asa usor un juramant facut in biserica), iar acest sentiment creaza un disconfort oricarui om pe lume asta.. fie el si ateu.. in acest context cum crezi ca poate fi vorba de implinire sufleteasca?

Anastasia30 ..poate ti s-a mai spus....dar iubirea nu inseamna a poseda sentimente sau a VREA sa fii cu cineva, ci a trai momente frumoase alaturi de acel cineva, atat timp cat ,,statiile " acelei iubiri sunt in armonie , ce e dupa ...e doar pur masochism , posesivitate si egoism de a-l tine pe ala langa tine desi el vrea sa zboare din floare in floare sau pe campii. E alegerea si decizia lui ...cum e alegerea si decizia ta daca tu doresti sa ramai langa el in aceste conditii , daca da, iti asumi presupun si neajunsurile :-)
In ceea ce priveste ,,casatoria de NUMAI 6 ani " ...ma faci sa rad..dar casatoria are un contoar ceva si sentimentele RECIPROCE se masoara in functie de durata timpului petrecut impreuna ???!! :-)) putina cerebralitate nu ar strica.

Iar partea cu biserica e o confirmare a faptului ca ce ?? :-)) ca l-ai luat pe unul ,,sub beneficiul de inventar si sub juramant " sa-ti stea alaturi pt vesnicie ??!! :-))


reyya
Postat pe 13 Decembrie 2011 22:47
,,oricat de libertin este un barbat, in sufletul lui el tot stie ca "inseala" (nu se sterge asa usor un juramant facut in biserica"




Anastasia ..cred ca asta te face sa accepti mai usor esecul nu in amor ( ala e cel mai putin relevant ) ci esecul faptului ca multe lucruri nu prea le ai inteles si crezi ca religia si sistemul ,,valoric " cladit pe baza principiilor religioase te scutesc de dezamagiri .
reyya
Postat pe 13 Decembrie 2011 22:51
Acest subiect este unul extrem de sensibil , concluzia depinde doar de unghiul din care privim ...
" Cea mai inalta masura a valorii o dai de fapt in timpul confruntarilor la care te supune viata . "
Uneori un "gest" suprem poate fi inteles gresit . Exista termeni ca sacrificiu , protectie , dragoste mai presus de sublim , ce sint atat de usor confundati cu altceva .
Insa constiinta , inima , iti vor sopti raspunsul real , pentru ca doar tu stii , mai bine decat oricine , ce anume implica , ce simti si ce iti doresti , ce te caracterizeaza sau ce este corect , asumandu-ti responsabilitatea pentru decizia pe care o vei avea . Dar in primul rand pe ce temelie iti construiesti sau iti vei construi fericirea , cat de solida este sau daca prin fericirea ta ranesti ..........
AngeloBluLdy
Postat pe 14 Decembrie 2011 14:26
De la: anastasia30, la data 2011-12-13 16:49:59Probabil ca esti al 10-lea "suflet pereche" al distinsului donm.. nu cred ca ai prefera postura sotiei lui.. gandeste-te cum te-ai simtii fiind casatorita de numai 6 ani cu un barbat care isi tot gaseste un nou "suflet pereche".. ma uimeste insa atat aroganta ta de a crede ca esti mult mai buna pt el decat nevasta (cu toate ca din cate inteleg omul tau nu te-a poftit la altar), dar si naivitatea de a crede ca o simtire superioara il impinge pe distinsul tau domn sa te tot caunte.. oricat de libertin este un barbat, in sufletul lui el tot stie ca "inseala" (nu se sterge asa usor un juramant facut in biserica), iar acest sentiment creaza un disconfort oricarui om pe lume asta.. fie el si ateu.. in acest context cum crezi ca poate fi vorba de implinire sufleteasca? tu te-ai simti "implinita" stiind ca tocmai incalci o promisiune facuta in biserica?



cum e cu altarul???..ca n-am inteles!

promisiuni poti face oriunde! nu locul conteaza.....e important ce simti in acel moment.....

iar barbatul care cauta altceva decat are acasa , dupa doar 6 ani de casnicie.....aici e alta poveste...numeni nu pleaca de acasa pentru ca-i e bine!..

si uite asa , descoperim noi,apa calda si mersul pe jos!
Cristina_Adler
Postat pe 14 Decembrie 2011 15:54
715 , ai perfecta dreptate , iar eu imi cer cu umilinta iertare ca gandesc altfel decat tine , elisa si toate celelalte care credeti ca o familie inseamna doar a spala chiloti si a creste copii .
perce1
Postat pe 14 Decembrie 2011 16:56
De la: perce1, la data 2011-12-14 16:56:55715 , ai perfecta dreptate , iar eu imi cer cu umilinta iertare ca gandesc altfel decat tine , elisa si toate celelalte care credeti ca o familie inseamna doar a spala chiloti si a creste copii .


ai interpretat gresit ce am spus eu...
Evident ca fiecare are dreptul de a fi fericit si sa-si traiasca viata cautand aceasta fericire.
Si nu cred ca familie inseamna doar a creste copii si a spala.. sosete.
M-am referit intr-adevar intr-o maniera poate usor cinica la faptul ca eu nu cred ca un om poate sta intr-o relatie motivat ca unic argumnet doar de hartia pe care a semnat-o in fata ofiterului de stare civila.
Nici nu vad cum o persoana cu calitatea de sot sau sotie poate sa-si ameninte sau sa-si santajeze partenerul cu acea hartie. Ce ar putea sa-i spuna altceva decat un "divortez"?
Ori, in logica mea, daca celalalt partener intr-adevar considera ca se simte constrans in acea relatie, aceasta asa-zisa "amenintare" ar insemna de fapt o eliberare .
Pe cale de consecinta eu cred ca in momentul in care partenerul tau, vine si-ti spune ca se simte legat de partenera sa oficiala prin prisma acelei hartii, iti spune de fapt o minciuna prin care incearca sa nu-ti lezeze sentimentele sau demnitatea ( sau sa nu piarda un element de adrenalina pasagera din viata lui).
Pe de alta parte, faptul ca tu crezi ( ipotetic vorbind tu ) ca sotia lui isi aroga niste drepturi mai mari sau mai multe decat ale tale doar pentru simplul fapt ca a semnat acea hartie, iarasi tind sa cred ca este o minciuna pe care tu, cealalata vrei s-o crezi.
De fapt cel care ii aroga partenerei oficiale mai multe drepturi decat iti acorda tie, este el. De ce? Pentru ca el este cel care iti impune tie limite si ei nu.
Iar atata vreme cat el nu ii impune ei limite sau restrictii in ceea ce priveste viata lui, nu ii poti reprosa ei ca il ameninta cu " hartia".
Parerea mea este ca el este cel care se simte amenintat prin a pierde ceea ce a dobandit cu acea hartie.

garbo225715
Postat pe 14 Decembrie 2011 21:36
Nu stiu daca persoana potrivita o cunoastem prea tarziu...
Cert este ca la un moment dat , dragostea ne invaluie din nou...
si atunci avem senzatia ca totul renaste...primavara , ghiocei , fluturasi in stomac...
DAR...pentru ca exista un dar...fluturasii din stomac se linistesc ...dupa o vreme...
si banalul cotidian ne invaluie din nou si ne intrebam daca am visat sau nu...
si asteptam sa ne invaluie o noua dragoste...cicluri ce se repeta...vise , iluzii ,
impartasite sau nu...
Fiecare persoana ce intra in viata noastra la un moment dat , este Persoana Potrivita...
La timpul sau...
Toate cele bune.
Punct. si de la capat...
Mr_Li
Postat pe 14 Decembrie 2011 23:28
De la: reyya, la data 2011-12-13 22:51:49,,oricat de libertin este un barbat, in sufletul lui el tot stie ca "inseala" (nu se sterge asa usor un juramant facut in biserica"




Anastasia ..cred ca asta te face sa accepti mai usor esecul nu in amor ( ala e cel mai putin relevant ) ci esecul faptului ca multe lucruri nu prea le ai inteles si crezi ca religia si sistemul ,,valoric " cladit pe baza principiilor religioase te scutesc de dezamagiri .


reyya...super...ai pus punctul pe I
Mr_Li
Postat pe 14 Decembrie 2011 23:32
De la: garbo225715, la data 2011-12-10 23:42:10
De la: Mr_Li, la data 2011-12-04 13:48:43
De la: michelle_, la data 2011-12-04 10:57:41barbo, ar fi de preferat, atunci cand nu intelegi o discutie, sa iei lucrurile ca atare.
antipatia ta e deplasata, sa stii
pana la urma, nici eu nu te plac, dar dupa cum observi, sunt luni de cand nu ti-am adresat niciun cuvant, si nici nu am intervenit in discutiile tale cu alte persoane, mai ales cand au avut un caracter mai personal
eu te-am mai rugat odata sa ma ignori, dar se pare ca e prea mult pentru tine
si, desi urasc sa ma repet, te mai rog o data, in cel mai politicos mod posibil: ignora-ma!

multumesc


Pot sa te ignor si eu odata?


cel mai bine e sa o ignori
e o femeie bolnava probabil si din cauza asta este atat de rea


sorry...dupa ce iti dai seama ca este rea?
arata bine , e frumoasa? desteapta?
Lamureste-ma...
Mr_Li
Postat pe 14 Decembrie 2011 23:39
pentru 715

,, traind in cercul vostru stramt
norocul va petrece ....."
perce1
Postat pe 15 Decembrie 2011 17:40
perce, corect!!!
si ca o completare, ii spun si eu un citat, lui 715

"...te miri ca nu scot gheara sa-mi sfasii barfitorii?
unde-ai vzut tu leul vanand gandaci sau poame?..."
michelle_
Postat pe 15 Decembrie 2011 21:58
PAREREA MEA E CA DEOCAMDATA , SA RAMANETI DOAR F BUNI PRIETENI , SI DACA EL ESTE CU ADEVARAT SUFLETUL TAU PERECHE , INTR-O ZI VE-TI FI IMPREUNA , FARA SA CREATI SUFERINTA ALTORA ,
garbo253810
Postat pe 16 Decembrie 2011 10:29
Nu am mai rezistat departe unul de celalalt.
Nu am mai putut nega ceva ce era evident .
Sotia lui a aflat ca exista o alta , iar el vrea sa divorteze si sa fim impreuna .
Pt ca atat eu cat si el consideram ca intre noi e ceva ce nu o sa mai simtim cu alta persoana.
art77
Postat pe 17 Decembrie 2011 02:43
art77- iubirea e precum acceleratul Bucuresti -Pitesti ..pardon , Regio..mai nou :-)))) vine una ..daca nu o prinzi pe cea cu si asa vicii clare de forma ..poate o prinzi pe urmatoarea.
Eu zic sa te mai gandesti..nu de alta dar s-ar putea sa fii surprinsa :-)
reyya
Postat pe 17 Decembrie 2011 03:35
rectific : INTERregio :-)))))
reyya
Postat pe 17 Decembrie 2011 03:39
La 24 de ani viata e privita mai focalizat , dar cu trecerea anilor , te vei inalta si vei putea privi in ansamblu , mai cuprinzaror ..... si vei vedea ca exista persoana pe care o doresti si vei fi multumita ca nu ai mers mai departe in aceasta relatie . E unde nici nu te astepti , doar trebuie sa o lasi sa intre in viata ta........... :)
mariussb24
Postat pe 17 Decembrie 2011 11:50
De la: mariussb24, la data 2011-12-17 11:50:43La 24 de ani viata e privita mai focalizat , dar cu trecerea anilor , te vei inalta si vei putea privi in ansamblu , mai cuprinzaror ..... si vei vedea ca exista persoana pe care o doresti si vei fi multumita ca nu ai mers mai departe in aceasta relatie . E unde nici nu te astepti , doar trebuie sa o lasi sa intre in viata ta........... :)




M-am uitat in jurul meu si nu e.
Doar el .
art77
Postat pe 17 Decembrie 2011 12:54
Marius.......daca cunosc persoana pe care o @dor si ea iti face viata cal-var, te inalti pe ultima treapta de la blocul cu10 etaje si cresti frumos precum cartoful...........pana te transformi in leguma,ca sa fii pus la ciorba, apoi mancat si dus la CONTAINER urat ambalat. VISEAZA SI TU MAI REALIST BOY!(evita avatarul)
garbo225639
Postat pe 17 Decembrie 2011 14:21
De la: perce1, la data 2011-12-15 17:40:27pentru 715

,, traind in cercul vostru stramt
norocul va petrece ....."


"...
ci eu in lumea mea ma simt, nemuritor si rece"

Toti traim intr-un cerc stramt. Cunoastem ceea ce vor altii sa cunoastem.
Si intr-adevar, ceea ce spunea marele poet si ce spui tu este un mare adevar.
Traim si ne dezvoltam in functie de acel ceva ce se numeste " noroc".

garbo225715
Postat pe 18 Decembrie 2011 20:22
De la: michelle_, la data 2011-12-15 21:58:29perce, corect!!!
si ca o completare, ii spun si eu un citat, lui 715

"...te miri ca nu scot gheara sa-mi sfasii barfitorii?
unde-ai vzut tu leul vanand gandaci sau poame?..."


nu esti voiculescu
garbo225715
Postat pe 18 Decembrie 2011 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cum poti cistiga o incredere pierduta? 97 De la: KNIGHT_31 25 Septembrie 2010 20:51
si totusi ce ramane de facut..... 67 De la: nela_1972 16 Martie 2011 13:02
infidelitate??? 131 De la: marinbosse 30 Ianuarie 2010 03:26
Iubirea ca o marfa ! La mezat ! 45 De la: dor72_ 12 Mai 2012 11:25
Relatie intortochiata 48 De la: garbo331107 6 Iulie 2014 18:20
Setari Cookie-uri