Uneori persoana potrivita o cunoastem prea tarziu ...

reyya...
=))
eu_geminy
Postat pe 3 Decembrie 2011 21:30
nu e deloc prea tarziu.
tema e daca si el e la fel de indragostit,daca si el simte la fel.
si daca asta a simtit cand s-a casatorit.
acum sase ani,ce a simtit,cum se simtea,intreaba-l.
s-a oprit din respect,ca sa nu regreti tu?deci are indoieli....de ce sa regreti?
ca ai deveni amanta,sau ce?
el nu este la fel de sigur ca si tine ca esti sufletul lui pereche.
daca amandoi ati simti la fel,nimic nu v-ar opri,nici o armata de copii.
e prea putin cateva luni,asta simtitm la inceputul fiecarei relatii......
acelasi entuziasm,aceeasi atractie...cat tine asta>?
o vesnicie?
chiar si cele mai infocate iubiri,dupa cativa ani de convietuire,se domolesc,se tranforma in o iubire linistita.....
nu poti sti ce va fi.
doar ca e pacat,si ca vei suferi,daca el va ramane cu sotia lui,asa cum se intampla in aproape toate povestile astea in care apare o a treia persoana.
indiferent de cat de puternica e atractia.....
fi atenta,nu te lasa orbita de ceea ce simti,fii atenta la ce simte si celalalt,dincolo de atractie.
stii povestea cu napoleon si walewska?
era insurat,a iubit-o nebuneste toata viata lui,au facut si copii,dar...el a ramas casatorit cu sotia lui.....


daniilia
Postat pe 4 Decembrie 2011 03:16
Ce aberatii
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 4 Decembrie 2011 04:38
De la: mihaela_baldea_yahoo_com, la data 2011-12-04 04:38:09Ce aberatii


Unde-s aberatii, Mihaela?
nathalie
Postat pe 4 Decembrie 2011 04:46
De la: art77, la data 2011-11-28 08:34:21Ne cunoastem de cateva luni , am devenit cei mai buni prieteni , desi am simtit din prima o atractie care ne sufoca .
Am evitat-o , am negat-o , am incercat sa ne prefacem ca nu se intampla nimic , am incercat sa rup legatura cu el , dar din pacate sau fericire mediul ne tine legati vrem nu vrem.

Am cazut la un moment dat amandoi in ceea ce nu vroiam nici unul desi ne doream f mult. Ne-am pierdut unul in bratele celuilalt si desi a avut ocazia nu a mers foarte departe si il apreciez enorm pt asta. Pt ca era posibil sa fi regretat ( eu .. )

Am reusit sa rup legatura cu el o perioada scurta , dar el continua sa ma caute. Si cum poti uita o persoana care nu vrea sa te lase s-o uiti ?!


Nu e ceea ce am auzit la altii , nu e vorba de sex , nici de avantaje de pe urma asta , nu e distractie si atat , e altceva.
Si singurul lui pacat este ca a jurat credinta alteia in urma cu 6 ani si singurul meu pacat este ca am fost omul care s-a bagat in ceea ce se spune " si omul sa nu desparta..."


Singurul nostru regret este ca ne-am cunoscut prea tarziu si singura intrebare este daca va fi vreodata al meu fara ca lucrul asta sa ma faca sa ma simt vinovata .


Si sunt sigura ca el e persoana potrivita pt mine si daca maine m-ar intreba cineva ce cred despre sufletul meu pereche , i-as spune ca l-am cunoscut si pierdut deja .
AICI
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 4 Decembrie 2011 04:58
Nu gasesc nimic aberant in ce spune Art.
Dimpotriva.

Povestea ei este destul de frecvent intalnita, totusi.
Prietenia, atractia, constiinta si tot ceea ce a punctat Art, nu sunt deloc aberante, nici chiar mixate asa cum le-a trait ea.

Iar partea cu barbatul care n-o lasa sa uite... chiar o cred!
nathalie
Postat pe 4 Decembrie 2011 05:10
Citim pe forum cate ceva si imediat ne repezim sa raspundem fara a mai sta pe ganduri.
Dar nici o data nu ne uitam in oglinda sa ne privim pe noi.
Daca am privi, atunci nu am mai avea curajul sa ridicam piatra impotriva celui ce a scris ceva descarcandu-si sufletul...
Restul... fara cuvinte...
FROID
Postat pe 4 Decembrie 2011 05:24
De la: elisavuri, la data 2011-12-02 10:31:24pentru unii oameni viata este plina de regrete...
Nu inteleg chiar nu au mai ramas barbati liberi ca sa va bagati acolo unde e caldut si pregatit locul?

Da o fi o persoana potrivita pentru tine nici nu se pune la indoiala, si stii de ce? ... pentru ca o alta FEMEIE la facut asa sa fie si acesta este meritul ei si nu al tau. (e foarte grea aceasta munca)
Nu poti fi fericita cu pretul de a neferici pe altcineva.

Sper sa gasesti singura raspuns in aceasta situatie ...



Pentru ELISAVURI:
Citim pe forum cate ceva si imediat ne repezim sa raspundem fara a mai sta pe ganduri.
Dar nici o data nu ne uitam in oglinda sa ne privim pe noi.
Daca am privi, atunci nu am mai avea curajul sa ridicam piatra impotriva celui ce a scris ceva descarcandu-si sufletul...
Restul... fara cuvinte...
FROID
Postat pe 4 Decembrie 2011 05:25
De la: mihaela_baldea_yahoo_com, la data 2011-12-04 04:38:09Ce aberatii



Citim pe forum cate ceva si imediat ne repezim sa raspundem fara a mai sta pe ganduri.
Dar nici o data nu ne uitam in oglinda sa ne privim pe noi.
Daca am privi, atunci nu am mai avea curajul sa ridicam piatra impotriva celui ce a scris ceva descarcandu-si sufletul...
Restul... fara cuvinte...
FROID
Postat pe 4 Decembrie 2011 05:31
De la: nathalie, la data 2011-12-04 05:10:51Nu gasesc nimic aberant in ce spune Art.
Dimpotriva.

Povestea ei este destul de frecvent intalnita, totusi.
Prietenia, atractia, constiinta si tot ceea ce a punctat Art, nu sunt deloc aberante, nici chiar mixate asa cum le-a trait ea.

Iar partea cu barbatul care n-o lasa sa uite... chiar o cred!


Firimiturile oferite de barbati plictisiti , asta da atractie
mihaela_baldea_yahoo_com
Postat pe 4 Decembrie 2011 05:36
Numai tu esti capabila sa -ti cauti drumul..!!! Sunt iubiri,care ..o data consumate..treptat,treptat..se sting..ca o lumanare..si totul reintra in normal....!!! Sunt situatii care..depasesc puterea noastra de intelegere....!!! Sunt..oameni care..iti schimba destinul...!!! Dar....numai voi ...stiti..ce simtiti,cum simtiti..si ..cat de profunda este..iubirea voastra..!!! Pentru lume..oricum...nu esti bun....!!! Domnul fie cu voi.!!! Amin.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 4 Decembrie 2011 06:02
Cel mai bine este sa il iuti ca nu este pt tine si niciodata nu sti ce este in capul lui si ai mare grija ca sar putea iubirea ce io porti sa se transforme in ura si at vei regreta ce ai facut.
devid0097
Postat pe 4 Decembrie 2011 07:00
nimic nu este nou sub soare........cu totii am trait sau daca nu am facut-o inca, se poate intampla in orice moment o astfel de situatie. asa cum a spus cineva, avem menirea sa ne trasam propriul destin. desigur pentru asta este nevoie sa experimentam. unele experiente sunt dure si triste insa daca incerci sa vezi partea care te aduce in postura de a te ridica deasupra a tot ceea ce doare si este trist, inseamna ca ai ajuns la tine insuti. astefel de povesti vor exista mereu si ceea ce este foarte important de mentionat - nu se stie niciodata cand ti se poate intampla tocmai tie!!!!!!!!!!!!!!-. parerea mea este ca intr-o astfel de iubire nu are sens sa ai astepari de nici un fel. trebuie doar sa traiesti momentul sa savurezi prpiul tau sentiment de iubire iar in rest sa lasi lucrurile sa se intample. daca nu ai astepatri finalul, care este evident ( de regula ramane langa sotie), nu te va afecta atat de mult. Pur si simplu doar iubeste!!!!!!!
daalli
Postat pe 4 Decembrie 2011 07:37
De la: nathalie, la data 2011-12-04 05:10:51Nu gasesc nimic aberant in ce spune Art.
Dimpotriva.

Povestea ei este destul de frecvent intalnita, totusi.
Prietenia, atractia, constiinta si tot ceea ce a punctat Art, nu sunt deloc aberante, nici chiar mixate asa cum le-a trait ea.

Iar partea cu barbatul care n-o lasa sa uite... chiar o cred!


te intreb pe tine, pentru ca consider a fi ce-a mai potrivita sa-mi raspunzi, din toti cei participanti la discutie... ! sper ca nu te superi. am vrut sa-l intreb intai pe eu-geminy, dar era prea ocupat sa-i faca vant lui cea perfecta si folclorul ei... parca michelle ii zice ! si de ce sa deranjez baiatul cu intrebari puerile, mai ales ca mi-a placut de el in privinta zacustelor, muraturilor, gatitului impreuna. macar aici si tot ne asemanam... ! cea perfecta poate nu a gatit zacusca, dar ii place sa-i faca zacusca pe altii... si poate nu a pus muraturi, dar la cat de acra e.... cine mai are nevoie de ele !!! la muraturi ma refer... ! acum la subiect. dupa ce am consumat cateva batiste citind pe biata fata... mi-am dat seama ca n-am inteles ceva. si nu stiam, din cauza asta, unde naiba s-o asez pe tabla de sah... ! ea a scris asa: singurul meu pacat este ca am fost omul care s-a bagat in ceea ce se spune " si omul sa nu desparta..." mie imi suna a citat, dar nu stiu unde "se spune" asa ceva sau cu ce ocazie... ? si daca asa se spune... de ca-l considera "pacat"... ! in fine... asta e tot ce vroiam sa te intreb. pacat ca mi-am consumat cateva batiste... dar... si asa trebuia sa le arunc, ca erau pline de gaurele ! tot de la melodrame din astea inventate si pe care nu ma dezvat sa nu le mai citesc.... apropo... fata a pus si vreo intrebare sau cerut vre-un sfat... ca eu nu observai ? mersi anticipat si sper sa nu te superi ca te-am retinut ! si tu faci zacusca ? sau muraturi ? eu fac si ma mandresc cu asta, pentru ca sunt cele mai bune din vestul orientului apropiat !!! habar n-am daca asta e locatia exacta... da' nu conteaza !!! o zi placuta.......
barboneli
Postat pe 4 Decembrie 2011 07:48
dear art,
consider ca nu ai de ce sa te invinovatesti si nici sa-l invinovatesti pe el. nimic in aceasta lume nu este intamplator. nu am prejudecati de nici un fel. incerc sa te inteleg. am trait o poveste de dragoste timp de 13 ani cu un barbat casatorit. a fost mirifc. insa asa cum am mai spus la un moment dat se intoarce la "baza". doar dumnezeu cunoaste motivele. poate ar fi potrivit sa- ti filtrezi sentimentele prin inima nu prin minte. am invata de-a lungul vietii ca nu exista pacate sau vinovatii doar situtatii care functioneaza sau nu.
daalli
Postat pe 4 Decembrie 2011 08:06
da asa e,dar mai e o mica problema ce faci cand crezi ca intalnesti perechea sufletului(eu asa am crezut acum 22 de ani)si realizezi dupa ani si ani ca te-ai inselat?ar trebui sa te asiguri ca intradevar el este jumatatea ta
garbo224866
Postat pe 4 Decembrie 2011 08:07
Eu cred ca raspunsul la aceasta intrebare il gasesti in tine, nu aici. Aici gasesti raspunsurile ALTORA la o problema expusa/traita de tine.

Poate fi doar o "istita" cu care ne intimpina viata, poate fi doar o secventa trecatoare (poate asa a simtit si cind a jurat credinta alteia!), poate fi "indragostitul de serviciu", poate fi sincer...., dar, de regula un astfel de comportament se repeta.
Daca peste 6 ani descopera o alta "potriveala" a momentului respectiv?.....

Asadar, raspunderea alegerii este a ta si doar a ta, deoarece consecintele sint ale tale.

Mult succes si puterea intelepciunii!!!
L__G_
Postat pe 4 Decembrie 2011 08:21
da dar ti-ai cladit fericire pe nefericirea celalaltei si asta este un mare pacat,sa nu uiti un lucru acuma esti fericita pentru ce perioada de timp vei fi asa.........si apropo roata se intoarce, nu cred ca daca ar aparea alta in viata lui tie tiar comveni?
athena
Postat pe 4 Decembrie 2011 08:26
da,posibil,asa ar trebui sa fie,dar fii precauta
carmenola
Postat pe 4 Decembrie 2011 09:01
Si eu am iubit odata demult un barbat. M-am dus si i-am spus . El nu era pregatit pt a intemeia o famile si , mai mult , experientele sale anterioare il determinau atunci sa nu mai iubeasca femeia , doar sa se distreze . Mi-a fost foarte greu , asa ceva nu am mai "patit" nici pana acum . Asta s-a intamplat in 1997. Acum 6 ani a venit , cautandu-ma prin tara... , sa fim impreuna . Eu eram in divort , partaj ... . Nu i-am spus nimic din greutatile mele , sa nu ma poata specula , dar l-am respins delicat. Parca-si cauta tot o prietenie provizorie . Dupa cateva luni m-a sunat , fercit ca se insoara . Acum un an si un pic iar m-a cautat , trist . I-am aratat ca e , de fapt implinit . Are 2 copii . Chiar daca sotia e f. suparata pe el si il evita . De fiecare data is atrasa de el ca un magnet . Si cica e reciproc. Doar ca limitele noastre le impunem noi , daca stim ce vrem si , mai ales , ce nu vrem . Intodeauna las o mica probabilitate pentru orice . Poate , cine stie... , la 70 ani ne maturizam si ne permitem sa traim impreuna . Poate nu .
pac67
Postat pe 4 Decembrie 2011 09:15
De multe ori ne dam seama prea tarziu ca am fi putut face altceva ptr noi..viata o lasam sa curga asa cum ne dorim noi,dar la fel de adevarat este ca ii putem schimba cursul..nu trebuie sa lasam sa treaca pe langa noi fericirea...sa te prefaci ca totul e ca inainte,te complaci sa traiesti in minciuna...traieste-ti visul si urmeaza-ti instincele...
dancar
Postat pe 4 Decembrie 2011 09:40
De la: eu_geminy, la data 2011-12-03 21:07:13me...
adevaru-i ca nici mie nu-mi place sa-mi vad partenera singura in bucatarie...
cred ca e un semn de normalitate... sau oi fi eu invechit...:P

da'consider ca bucataria si dragostea au ceva in comun.
daca nu le faci cu abandon total, nu iese mai nimic...
:)))

cu ,,abandon total'' , iese fum , te arzi si tu si cratita!
interesante conversatiile voastre,sincer , Dumnezeu cu mila!...eu am fost si nevasta inselata , facatoare de minuni prin gospodarie, cam 10 ani, apoi am zis sa fiu si amanta rasfatata....nu mi-a iesit nici o varianta ca lumea...nu mai cred nimic , nu mai am asteptari, accept situatiile asa cum sunt fara sa judec oamenii, incerc din rasputeri sa traiesc prezentul si ma bucur ca macar sunt cea mai buna mama pt copilul meu si ma rog la Dumnezeu sa raman asa...PACAT CA , MAJORITATEA SUNTEM CUMPLIT DE LASI SI NE COMPLACEM SA TRAIM IN SITUATII DE COMPROMIS. mult noroc in dragoste tuturor!
garbo072671
Postat pe 4 Decembrie 2011 09:53
De la: elisavuri, la data 2011-12-02 10:33:13prea tarziu... dar mult mai probabil nu acolo unde ar trebui...
Draga mea ,nu te mai imbata cu apa rece,ce stii tu cum ar putea fi cand stai cu el in casa????!!!!,inteleg a fost" Primul impuls",e dulce ,frumos,dar oare acest barbat care a jurat credinta altei femei ,nu cumva se contrazice?oare se poate conta pe el?si per urma aseza-te in locul acelei femei..Foloseste si creierul nu numai inima...Noi femeile suntem vulnerabile la avansurile unui escroc sentimental,ca mai tarziu sa ne dam seama ca ne-am ars ,dar prea tarziu,..suntem deja cu sufletul in pioneze..asa ca trage aer in piept si incearca sa gasesti un barbat liber,trebuie sa existe unul si ptr tine.multa bafta
kiramocanu
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:06
Povestea ta este foarte frumoasa. Toti am trait o asemenea poveste. Sau aproape toti. E foarte adevarat ca e minunat ceea ce simti acum, dar trebuie sa te gandesti ca acel om are multe alte fete pe care nu le-ai vazut inca. Nu pentru ca este un om cu multe fete, dar sunt situatii in care reactiile lui vor fi poate altele decat cele asteptate de tine. Ceea ce azi pare a fi sufletul pereche, maine poate sa nu mai fie. Ca sa poti spune ca ai intalnit omul potrivit, trebuie sa-l cunosti in toate imprejurarile.
Sfatul meu este sa traiesti momenetele asa cum sunt ele si sa lasi timpul sa curga. Ai sa intalnesti si alt "suflet pereche"
nov_cri
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:16
draga mea, efolosesti si creierul nu numai inima. dar adevarat ceea ce am citit in altecomentarii, ca trebuie sa iti folosesti si creierul nu numai inima. Insa e foarte greu. Eu trec perin asta de 6 ani. Imi tot spun ca nu e bine, ca ne-am cunoscut prea tarziu, dar ,,gravitez" pe aceasta orbita si nici eu nici el nu putem face ceva. E usor a vorbi de creier insa nu alegem noi de cine ne indragostim sau de cine nu. Cu creierul poti controla anumite lucruri, de ex vrei sa il suni si nu o faci, asta se poate controla, vrei sa il saruti in public si nu o faci si multe altele dar nu poti controla de cine te indragostesti. Si,din pacate asta te va face sa suferi. Trec prin asa ceva si..........................
pirania_1960
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:21
te-ai gandit ca acum 6 ani el a mai simtit aceste lucruri pt alta femeie? poate nici pe ea nu o lasa ca ea sa-l uite ? imagineaza-ti ca-ti va veni si tie randul peste alti 6 ani de acum in colo ? spor la treaba !!! asta este o forma sa te scuzi ca te-ai incurcat cu un barbat casatorit ?
lili_khanem
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:21
Barbo! Eu_ge..! Ce soti perfecti sunteti voi! Dar sotul meu va intrece! El fece SINGUR si zacusca,pune singur muraturile,gateste minunat si..singur..face si cumparaturile casei..singur.. Eu il ajut la..consum! Si nu-l critic niciodata,din contra il laud si-l felicit..odata am mancat o ciorba asa de sarata..dar n-am zis nimic sa nu-l stric din fire!
e drept ca numai de cativa ani..face el bucataria-de cand e pensionat! Are acum el mai mult timp liber...eu fiind inca activa{adica inca mai lucrez..}
Si acum la tema topicului-NICIODATA nu vei cunoaste prea bine persoana potrivita! Uneori..parca nici pe noi nu ne cunoastem ..prea bine...
elisabeta_boia
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:25
barbo, ar fi de preferat, atunci cand nu intelegi o discutie, sa iei lucrurile ca atare.
antipatia ta e deplasata, sa stii
pana la urma, nici eu nu te plac, dar dupa cum observi, sunt luni de cand nu ti-am adresat niciun cuvant, si nici nu am intervenit in discutiile tale cu alte persoane, mai ales cand au avut un caracter mai personal
eu te-am mai rugat odata sa ma ignori, dar se pare ca e prea mult pentru tine
si, desi urasc sa ma repet, te mai rog o data, in cel mai politicos mod posibil: ignora-ma!

multumesc
michelle_
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:57
Betty, nu-mi mprumui sou', toamna? Promit c n decembrie l dau napoi!
Axl_22
Postat pe 4 Decembrie 2011 10:59
Prea tarziu nu este nici odata.Traeste-ti viata asa cum iti dicteaza inima cum o simti Acele cu"locul pregatit" sunt cele care au fost mai curajoase si intr-un mod numai de ele stiut au pus mana pe barbati buni si acum ii leaga acea hirtie tinuta pe nu stiu unde, acel"da" spus cine stie cu ce ton Daca nu iti faci tu sa fii fericita cine crezi ca are sa ti-o faca Bafta
garbo239764
Postat pe 4 Decembrie 2011 11:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Panarama de langa tine! 80 De la: dor72 25 Mai 2011 00:31
"Miros" femeile maritate cand cineva le da tarcoale ? 348 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:00
Ajutor!!! 4 De la: Alecsx 28 Mai 2012 11:11
Dilema.... 14 De la: alfheim 2 Septembrie 2011 16:56
sfat 80 De la: sora_ilsi 7 Februarie 2011 00:23
Setari Cookie-uri