De ce oare mamele nu isi invata fetele cum sa isi aleaga partenerii

sa aiba grija...Multe femei invata dupa zeci de ani si spun oooo daca aveam mintea de acum nu ma mai casatoream si imi alegeam partenerul nepotrivit
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2011 23:29
Pai multe femei se incurca cu barbati nepotriviti apoi dupa zeci de ani,zic...Ca daca eram cu mintea de acum nu mai faceam aceleasi greseli...Dar mamele la fete,,,oare nu le invata lucruri constructive pt viata cum sa isi aleaga partenerii sa nu faca aceleasi greseli care le-au facut ele...Si uite ca se repeta din generatie in generatie...nu stiu oare de ce mamele nu isi ajuta fetele sa aiba grija in viata sa nu sa se loveasca de aceleasi greseli care le-au facut ele..De ce oare nu le invata nimic pe copiii lor


ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2011 23:30
da' tu cate fete ai, irinooka? si ce le inveti, ma rog frumos?:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 3 Iulie 2011 23:32
De la: eu_geminy, la data 2011-07-03 23:32:12da' tu cate fete ai, irinooka? si ce le inveti, ma rog frumos?:P
:)))
eu sunt solitara convinsa.....Ma refer la mamele care nu isi invata fetele sa se fereasca de barbatii smecheri care umbla doar sa le puna piedica ca sa impedice si sa le faca stiti voi ce
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2011 23:40
no, atunci mai lasa tu mamele in pace, ca habar nu ai sa tii un biberon veritabil.
in gura unui bebelus, evident...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 3 Iulie 2011 23:44
De la: eu_geminy, la data 2011-07-03 23:44:22no, atunci mai lasa tu mamele in pace, ca habar nu ai sa tii un biberon veritabil.
in gura unui bebelus, evident...:P
:))))
lasa ca stiu barbatii sa creasca copiii....aia fac copii apoi lasa toate responsabilitatile pe capul femeilor,de parca mie mi-ar trebui asa ceva..poate o sa fac copii in alta viata unde barbatii nu sunt asa prost crescuti si irensponsabili
ingerasulluptator
Postat pe 3 Iulie 2011 23:58
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-03 23:58:02
De la: eu_geminy, la data 2011-07-03 23:44:22no, atunci mai lasa tu mamele in pace, ca habar nu ai sa tii un biberon veritabil.
in gura unui bebelus, evident...:P
:))))
lasa ca stiu barbatii sa creasca copiii....aia fac copii apoi lasa toate responsabilitatile pe capul femeilor,de parca mie mi-ar trebui asa ceva..poate o sa fac copii in alta viata unde barbatii nu sunt asa prost crescuti si irensponsabili


asteapta tu sa te ia vreun barbat, daca ramai "bine crescuta" ca acuma...
nici la Pastele Cailor, irinooka... he he he:D
:))))
eu_geminy
Postat pe 4 Iulie 2011 00:00
De la: eu_geminy, la data 2011-07-04 00:00:15
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-03 23:58:02
De la: eu_geminy, la data 2011-07-03 23:44:22no, atunci mai lasa tu mamele in pace, ca habar nu ai sa tii un biberon veritabil.
in gura unui bebelus, evident...:P
:))))
lasa ca stiu barbatii sa creasca copiii....aia fac copii apoi lasa toate responsabilitatile pe capul femeilor,de parca mie mi-ar trebui asa ceva..poate o sa fac copii in alta viata unde barbatii nu sunt asa prost crescuti si irensponsabili


asteapta tu sa te ia vreun barbat, daca ramai "bine crescuta" ca acuma...
nici la Pastele Cailor, irinooka... he he he:D
:))))
cu barbatii cinstiti si smeriti ma comport frumos...daca il miros ca este smecher atunci nu dau doi bani pe el,ma comport cu el exact cum merita
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2011 00:05
Stii tu in societate trebuie sa ii acepti pe oameni asa cum sunt ei...De asta ma si comport cu fiecare in parte exact cum merita nu
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2011 00:07
tu nu dai doi bani nici pe tine, irinooka... dupa cum te comporti...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 4 Iulie 2011 00:08
De la: eu_geminy, la data 2011-07-04 00:08:40tu nu dai doi bani nici pe tine, irinooka... dupa cum te comporti...:P
:)))
atunci cand nu o sa mai vorbesc deloc cu yine si nu o sa te mai bag in seama deloc inseamna ca o sa ma comport frumos atunci...Stiu ca ma comport urat pt ca bag in seamna un specimen ca tine..unii mai bine crescuti nici nu stau de vorba cu tine
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2011 00:11
ce sa-ti zic, irinooka ...
as fi extrem de indurerat ca nu n-ai mai vorbi cu mine... mi s-ar umple dosul de lacrimi=))

da' n-ai cum, ca bunul simtz nu te da afara din casa...:P
he he he:)))))
eu_geminy
Postat pe 4 Iulie 2011 00:14
De la: eu_geminy, la data 2011-07-04 00:14:18ce sa-ti zic, irinooka ...
as fi extrem de indurerat ca nu n-ai mai vorbi cu mine... mi s-ar umple dosul de lacrimi=))

da' n-ai cum, ca bunul simtz nu te da afara din casa...:P
he he he:)))))
Dupa spuneam du-te si le educa pe gainile tale care asculta toate balivernele tale..Stiu ca adevarul doare,,dar asta este viata...
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2011 00:17
Daca spui cuiva adevarul in fata te considera prost crescut...Pai eu atunci o sa fiu mai bine crescuta si educata si nu mai bag deloc in seama specimene asemeni tie
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2011 00:19
irinooka, nu-ti ajunge ca m-ai insultat pe mine, imi mai insulti si prietenele...
ei,las' ca vin si ele cu joarda acusica.:D

pe Dansele nu e cazul sa le educ, irinooka, fiindca ele nu au nevoie de asa ceva.
daca tu ai fost needucabila, nu inseamna ca toata lumea iti seamana.
vezi bine ca ai fost mereu internata in salon separat de oricare alti pacienti, pe unde ai umblat in camashutza cu maneci lungi.:P

stii ca adevarul doare?
pe pielea ta o stii, evident.
da' nu te plang, ca mai si meriti:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 4 Iulie 2011 00:23
De la: eu_geminy, la data 2011-07-04 00:23:47irinooka, nu-ti ajunge ca m-ai insultat pe mine, imi mai insulti si prietenele...
ei,las' ca vin si ele cu joarda acusica.:D

pe Dansele nu e cazul sa le educ, irinooka, fiindca ele nu au nevoie de asa ceva.
daca tu ai fost needucabila, nu inseamna ca toata lumea iti seamana.
vezi bine ca ai fost mereu internata in salon separat de oricare alti pacienti, pe unde ai umblat in camashutza cu maneci lungi.:P

stii ca adevarul doare?
pe pielea ta o stii, evident.
da' nu te plang, ca mai si meriti:P
:))))
pai gainile stau cum vrei tu si iti mai dau si bani..normal ca te comporti frumos cu ele....Cu femeile care nu stau cu vrei tu si nu fac lucruri in favoarea barbatilor cu alea va comportati urat...mai du-te si te culca ca aberezi numai tampenii..cred ca ai vreun cosmar
ingerasulluptator
Postat pe 4 Iulie 2011 00:27
eeeh, irinooka...

degeaba stai tu kapra, ca tot nu se inghesuie sa ti-o traga nimeni.

nah, ca ti-am spus ceea ce nu voiam sa-ti spun...
nu ca nu o cereai...:P
:))))))
eu_geminy
Postat pe 4 Iulie 2011 00:29
din lipsa de educatie,in general si parintii si copii, NU STIU.
nu stiu cum sa se comporte,nu stiu care sunt obiceiurile sanatoase,nu stiu sa comunice cu copii si urla la certuri,etc./
nu stiu,pentru ca nici parintii lor nu le-au transmis.

SCOLILE pot corecta multe din lipsuri,ele sunt mijloace de informare generala.
acolo pot invata copii la ora de dirigentie,o gramada de lucruri.
si sper in viitor,sa fie mai bine,toti copii sa fie informati despre viata.
d
daniilia
Postat pe 11 Iulie 2011 07:49
Ca mama,nu-ti poti invata fiica cum sa-si aleaga partenerii!Poate fiecare a avut in viata deceptii din partea partenerului,a cautat sau a sperat la ceva mai bun.Se poate doar sfatui un copil ajuns la maturitate,a-i atrage atentia in ceea ce s-ar intampla...dar in a-l alege...unde e iubirea oarba de multe ori sau...destinul???
tess
Postat pe 15 Iulie 2011 03:04
cati barbti te-au inselat ingerasule??? asa pare....sorry ca zic..da esti tare.."ravasita"..
dede
Postat pe 15 Iulie 2011 05:30
De la: daniilia, la data 2011-07-11 07:49:40 din lipsa de educatie,in general si parintii si copii, NU STIU.
nu stiu cum sa se comporte,nu stiu care sunt obiceiurile sanatoase,nu stiu sa comunice cu copii si urla la certuri,etc./
nu stiu,pentru ca nici parintii lor nu le-au transmis.

SCOLILE pot corecta multe din lipsuri,ele sunt mijloace de informare generala.
acolo pot invata copii la ora de dirigentie,o gramada de lucruri.
si sper in viitor,sa fie mai bine,toti copii sa fie informati despre viata.
d
Sa dea Dumnezeu ca copiilor si oamenilor sa le mearga mai bine si sa nu mai trebuiasca sa mai sufere atata....
ingerasulluptator
Postat pe 15 Iulie 2011 11:16
De la: dede, la data 2011-07-15 05:30:53cati barbti te-au inselat ingerasule??? asa pare....sorry ca zic..da esti tare.."ravasita"..
...si daca pare ravasita, chiar iti pasa???...ei nu-i pasa pentru ca e prea desteapta pentru aceasta societate bolnava in care ne scaldam!!!
caleidoscop
Postat pe 16 Iulie 2011 15:36
De la: dede, la data 2011-07-15 05:30:53cati barbti te-au inselat ingerasule??? asa pare....sorry ca zic..da esti tare.."ravasita"..
...du-te si inscrie-te la sesiunea de BAC din septembrie!!!...ai ramas corigent(a) la limba romana!!!
caleidoscop
Postat pe 16 Iulie 2011 15:39
Raspuns:

Pentru ca nu toti barbatii sunt educati si scoliti la Sorbona, nu sunt toti doctori,ingineri,avocati/ s.a. meserii ce se profeseaza in urma absolvirii unei forme de invatamant superior si nu in ultimul rand nu toate femeile se potrivesc cu asemenea barbati perfecti.

Si bonus, nu cred ca exista femeie sa nu fie nemultumita de barbatii lor, pe care puteau sa-i paraseasca si dupa 2,3, n ani de casatorie ( cand aveau mintea matura deja, dar au ales un compromis) nu dupa 30 de ani.

Gmihaela
Postat pe 18 Iulie 2011 12:07
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-03 23:29:31sa aiba grija...Multe femei invata dupa zeci de ani si spun oooo daca aveam mintea de acum nu ma mai casatoream si imi alegeam partenerul nepotrivit


Dar fiecare are propriul destin , propria experienta de viata pe care o acumuleaza in timp .... Un parinte poate decat sa-si educe odorul cat mai bine cu putinta , sa incerce sa si -l apropie ,sa-i fie cel mai bun prieten , sa nu existe subiecte tabu intre ei ... Mai mult de atat nu poate face , nu-i poate fura viata , dorintele
Fata_Morgana
Postat pe 18 Iulie 2011 17:24
De la: Gmihaela, la data 2011-07-18 12:07:12Raspuns:

Pentru ca nu toti barbatii sunt educati si scoliti la Sorbona, nu sunt toti doctori,ingineri,avocati/ s.a. meserii ce se profeseaza in urma absolvirii unei forme de invatamant superior si nu in ultimul rand nu toate femeile se potrivesc cu asemenea barbati perfecti.

Si bonus, nu cred ca exista femeie sa nu fie nemultumita de barbatii lor, pe care puteau sa-i paraseasca si dupa 2,3, n ani de casatorie ( cand aveau mintea matura deja, dar au ales un compromis) nu dupa 30 de ani.

Nu inseamna ca daca un barbat are studii superioare,este si om bun si cinstit...Mai este si autoeducatia...Daca nu ai avut ce invata de la parintii te autoeduci singur dar asta inseamna sa ai vointa,,ceea ce pe multi nu ii intereseaza...
ingerasulluptator
Postat pe 19 Iulie 2011 22:36
Nu inseamna ca daca un barbat are studii superioare,este si om bun si cinstit...Mai este si autoeducatia...Daca nu ai avut ce invata de la parintii te autoeduci singur dar asta inseamna sa ai vointa,,ceea ce pe multi nu ii intereseaza... ,,,nu inseamna ca daca ai studii superioare,,,esti si de omenie,om cumsecade....si cinstit


ingerasulluptator
Postat pe 19 Iulie 2011 22:38
De la: ingerasulluptator, la data 2011-07-19 22:38:50Nu inseamna ca daca un barbat are studii superioare,este si om bun si cinstit...Mai este si autoeducatia...Daca nu ai avut ce invata de la parintii te autoeduci singur dar asta inseamna sa ai vointa,,ceea ce pe multi nu ii intereseaza... ,,,nu inseamna ca daca ai studii superioare,,,esti si de omenie,om cumsecade....si cinstit




Bineinteles ca nu e o conditie asta, dar te-ai intrebat de ce mamele nu isi invata fetele cum sa isi aleaga partenerii. Si uite asa le invata majoritatea pe fetele lor, asta e sfatul pe care-l primesc.

iar asta cu autoeducatia e exclus pentru cei mai multi oameni. Cand tot ce stii e viata in mocirla e greu sa afli ca exista si apa care te curata.
Gmihaela
Postat pe 20 Iulie 2011 17:18
Cred ca nu exagerez daca spun ca mamele fetelor intr-o proportie de peste 90% le invata doar "sa urce social"prin casatorie,nu sa se casatoreasca din dragoste,desi asta faca viata ambilor parteneri un iad cand se iau doar din interesele unuia sau altuia sau ambilor! Dar o generatie de parinti ce au suferit toata viata lor de saracie sunt infometati de material,si fara sa-si dea sema dau cel mai nenorocit sfat fetelor sa faca "inventarul"celui pe care-l vor alege,mult mai mult decat inventarul proipriului suflet! Dupa 20-25 de ani de casatorie searbada in care totul este nepotrivit intre cei doi,se va ajunge la un divort care nu le va usura sufletele,ci mai mult le va napastui de durere caci intre timp vor fi venit si copii din acesta amarata si nefercita casnicie!Un bun si foarte vechi prieten al meu,desi barbat cu misoginismele de rigoare,este bucuros ca fata lui nu-i cere bani pe care el avand o situatie grea nu ar avea de unde sa-i dea,si se "descurca"cu ajutorul lui "IUBY" care sponsorizeaza tot...daramite o mama in situatia respectiva va dati seama ce-o invata pe fata!Si este un copil bun care a ajuns studenta,dar datorita unor "sfaturi"din acestea cand am intrebat-o si eu cum este baiatul pe care-l iubeste mi-a raspuns doar ce ARE acel baiat fara o vorba de cum arata,daca il place,daca este slab sau gras,daca este frumos...etc,ci doar mi-a spus CE ARE acel baiat! O familie cu viata fericita nu se poate cladi decat NUMAI prin dragoste sincera si RECIPROCA,si NICIDECUM pe alte considerente.Din nefericre dupa atatia ani de saracie lumea s-a inrait,se poarta brutal cand este vorba de avere,a ajuns sa se bata pe o bucata de paine de foamea indurata si am decazut moral ca popor,de aceea suntem asa de rai,vor fi necesare multe generatii sa treaca si nici una sa nu mai sufere de saracie pentru a ne schimba in bine,dar prosperitatea la nivel national este o problema foarte complicata,si tine de multe lucruri si mai complexe cum ar fi independenta nationala INDELUNGATA si aici intram intr-un domeniu si mai complicat pe care nu cred ca este momentul si locul sa-l abordez.
Gabriel1960
Postat pe 25 Iulie 2011 09:15
oops! unde esti, irino?
esme
Postat pe 25 Iulie 2011 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Masturbare... 148 De la: MelissaMarr 2 Aprilie 2020 16:24
Poti s aiubesti dar sa fi indragostita de altul? 12 De la: garbo_415874 29 Ianuarie 2017 18:08
ce ne dorim de la viata? 43 De la: caleidoscop 13 Iulie 2012 15:04
ajutatima 5 De la: garbo248890 12 Martie 2012 18:27
Fidelitate.... Moralitate.... 86 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:01
Setari Cookie-uri