Uneori persoana potrivita o cunoastem prea tarziu ...

Nu cred ca e prea tarziu niciodata pt ceva ce iti doresti ,poate ca el s-a casatorit cu persoana nepotrivita si a promis credinta persoanei nepereche a facut o gresala si acum ai aparut tu cea adevarata .Dumnezeu nu face nimic fara un scop in viata ,nu te scoate in calea cuiva asa degeaba ,poate tu esti salvarea unei casnicii imperfecte in care s-a bagat (el sau tu ) si care credea atunci ca e cea adevarata ,poate dumnezeu a harazit asa ca sa isi dea seama ca nu a facut bine cand a hotarat sa promita credinta cuiva care nu i era sortit .eu zic ca odata in viata te intalnesti cu sufletul pereche cel adevarat celelalte ai doar impresia ca e sufletul pereche si nu iti dai seama ca nu e asa ,daca voi ratati sansa voastra niciodata nu o ve-ti mai intalni si nu ve-ti mai simtii ca acum si tot nefericiti ve-ti fi fiecare pe drumul gresit ce l-ati alege separandu-va de ce sa fiti nefericiti cand puteti fi impreuna partenera lui va intelege si va merge pe un alt drum in viata iar voi il veti lua pe cel drept impreuna .toata viata te vei gandi la el si el la tine si nu iti vei gasi locul si linistea niciodata pe deplin pt ca lipseste o bucatica din fiecare ca fericirea sa fie deplina pt amandoi .Eu stiu ce spun pt ca am patit asa am ratat perechea sufletului meu si mi-am legat viata e altul crezand ca asa a fost sa fie ,dar nu am fost fericita o clipa ca nu e mult( in 17ani) ani de zile gandul a fost la ce am pierdut iar apoi chiar daca a venit putina iubire nu era ca si pt acea persoana a sufletului meu pereche .Acum sant tot in pragul despartirii desi am promis credinta ,iar acea persoana are alta viata nu stiu de e fericit,eu nu sant nici acum ,dar nu mai pot aduce inapoi destinul pe care l-am schimbat singura impotriva firii sau a legii,oricucine as fi orice iubire ar fi ceva o sa imi lipseasca toata viata ...sufletul pereche cel destinat pe care l-am ratat candva ...potine persoane se casatoresc intradevar cu sufletul pereche cel destinat ,majoritatea o fac din tot felul de motive cand se casatoresc ,poate chiar si din dragoste pt ca asta se repeta in viata poti iubi de mai multe ori dar nu poti intalni sufletul pereche decat o data in viata si trebuie sa il recunosti si sa nu il pierzi orice ar fi .e adevarat ca nu e bine sa iti cladesti fericirea pe nefericirea altuia ar partenerii nepotriviti vor intelege si se vor duce la un moment dat pe drumul lor iar voi pe al vostru fericiti.Daca simtiti asta nu renuntati la iubirea voastra chiar daca a-ti gasit-o mai tarziu.succes!! a fi fericit cu adevarat e lucru greu de obtinut .
micurutza2005
Postat pe 4 Decembrie 2011 17:43
dc trebui sa il uiti? da ti o sansa poate nu vei regreta ,si decat sa regreti ce nu sa intamplat mai bine sa regreti ca ai incercat
kriss01
Postat pe 4 Decembrie 2011 18:01
elisa, raspunsul pe care mi l-ai dat e demn de tine, desi speram la mai multa finete si educatie...my bad, asta imi confirma ca prima mea impresie nu a fost gresita
cat priveste cautatul meu, te asigur ca il am langa mine, si nu il caut nicaieri, pentru ca e lipit de sufletul meu
michelle_
Postat pe 4 Decembrie 2011 18:05
De la: michelle_, la data 2011-12-04 18:05:14elisa, raspunsul pe care mi l-ai dat e demn de tine, desi speram la mai multa finete si educatie...my bad, asta imi confirma ca prima mea impresie nu a fost gresita
cat priveste cautatul meu, te asigur ca il am langa mine, si nu il caut nicaieri


Nu e placut cand cineva riposteaza, nu-i asa?
ce ai cautat aceea ai si gasit ... ca pana la acel mesaj pe care vi l-am adresat tie si lui careva p.. te-i luat de comentariile mele.
Daca le-ai gasit atat de "nedemne de a fi citite de tine" era mai simplu sa butonezi pe ignore...
Ma mira ca le-ai dat o importanta mare si timp de a critica ce am scris, cu aceasta ai spus mai mult decat trebuia...
SINCERA am sa fiu:
Nu ma intereseaza nici parerea ta si nici daca esti sau nu cuplata.
elisavuri
Postat pe 4 Decembrie 2011 18:19
Desteapta fata!..........
garbo042913
Postat pe 4 Decembrie 2011 18:29
depinde de riposta, care poate fi educata sau nu, madame
eu nu mi-am permis sa te jignesc, discutia a fost strict la nivel de conversatie, iar eu nu imi permit sa impun parerile mele nimanui, chestie de respect fata de celalalt
dar pe aici se stie ca lipsa de argumente duce invariabil la atacuri personale, nimic nou

iti propun sa nu-ti mai arati coltii la mine, exista aici un grup de doamne moraliste care cu siguranta te vor primi cu bratele deschise in clubul lor, si cu care te vei intelege de minune, mai ales in privat

o seara placuta!


michelle_
Postat pe 4 Decembrie 2011 18:30
... lasa sa decurga totul de la sine ...
... ai perfecta dreptate ... uneori il sau o cunosti prea tarziu......
... fa tot ce doresti, dar in limitele bunului simt si dorinte ale tale, ale voastre si incearca sa nu sufere nimeni din jurul tau, din mediul apropiat ...
... caci atat tu, cat si acea persoana ve-ti suferi ...
... dar niciodata nu vei sti ce iti rezerva ziua de maine.

Nu culca urechea la tot ce se spune, mai ales daca iubesti. "IUBESTE!"
klauklar
Postat pe 4 Decembrie 2011 18:34
nu stiu ce cred altii, dar te apreciez cum judeci si cum gandesti. putini stiu sa renunte chiar si la binele lor, cand este al altora. felicitari
dvb26ro
Postat pe 4 Decembrie 2011 18:44
De la: elisavuri, la data 2011-12-04 17:28:10
De la: michelle_, la data 2011-12-04 17:03:24...Majoritatea au luat prea in serios ceea ce am scris de parca m-as fi adresat cuiva pe nume...

elisa, cu tot respectul, dar tu te-ai adresat cuiva pe nume, mie si lui perce
si din cate imi amintesc ne-ai intrebat daca ne justificam cumva, sau iti dam o lectie de viata
in ceea ce ma priveste, eram departe de a-ti da lectii, vroiam doar sa punctez ca fiind unici, avem si perceptii unice, care poate nu se incadreaza in tiparul "turmei"
din fericire, eu ma plac asa cum sunt, am idei putine si fixe, dar mi le asum si mi le sustin
dincolo de sarcasmul meu, care e de departe un mare defect, am calitatea de a nu imi insusi si aplauda parerile nimanui si nici cutumele consfintite ale unei societati bolnave de ipocrizie, doar pentru ca toata lumea asa procedeaza

dar, gratie unora, discutia asta si-a cam pierdut rostul
o zi buna si tie!

ge, eu ma strofoc...ca sa inteleaga ca discutiile care degenereaza in rafuieli personale, sunt departe de mine...mai exact imi repugna organic orice forma de mahala, de-aia nici nu raspund la mojicii

si da, cred ca ti-ai gasit un toy, hehehe


Eu macar am barbatul potrivit acasa care ma iubeste, care ma apreciaza pentru cine sunt si poate nu sunt, pe care pot sa ma bazez oricand si la orice ora, cand am pofta.
Tu cauta-l mai departe intr-o coterea straina



Elisa, tu faci reclama voalata la catuse ..asa-i ?? :-)) ,,eu AM barbatul potrivit acasa care ma iubeste, care ma apreciaza pentru cine sunt si poate nu sunt, pe care pot sa ma bazez oricand si la orice ora, cand am pofta. " verbul a avea crezi e compatibil cu verbul a simtii ...eu zic sa te mai gandesti ...nimeni nu detine nimic in viata asta ...din pacate unii constientizeaza treaba asta cand e prea tarziu ...in loc sa traiesti si sa simti ....te raportezi mereu la cei ai ..un barbat nu poate fii avut ...e o chestiune de nunata , unele o sesizeaza ..altele nu .
reyya
Postat pe 4 Decembrie 2011 19:03
De la: elisavuri, la data 2011-12-04 17:28:10
De la: michelle_, la data 2011-12-04 17:03:24...
Eu macar am barbatul potrivit acasa care ma iubeste, care ma apreciaza pentru cine sunt si poate nu sunt, pe care pot sa ma bazez oricand si la orice ora, cand am pofta.
Tu cauta-l mai departe intr-o coterea straina


asta chiar a fost o lovitura marsava sub centura ( alaturare intentionata de termeni )

vezi , tu elisa , in cei cativa ani de cand sunt divortata am avut ocazia sa comunic cu foarte multa lume si sa invat o gramada de chestii despre firea umana . printre altele si astea :
1) un om inteligent isi sustine afirmatiile cu argumente , nu cu jigniri , cuvinte indecente sau ....... pumni .
2) cu cat cineva se bate mai tare cu pumnul in piept ca este / are ceva anume , cu atat mai mult poti fi sigur ca ii lipseste acel ceva .
nici eu , nici michelle nu te-am jignit si nici nu suntem vinovate ca parerile noastre nu coincid cu a ta .
nu contest faptul ca AI un sot pe care tu , FEMEIE ADEVARATA , stii cum sa-l tii langa tine , dar SUNTETI O FAMILIE ? faptul ca nu-mi rapunzi la intrebarea pe care ti-am pus-o de vreo doua ori in paginile anterioare e un raspuns mai elocvent decat 1000 de cuvinte in care iti lauzi sotul si casnicia .
iti multumesc pentru atentia acordata dar , sincer , ma lipsesc bucuroasa de ea . prefer sa fiu inconjurata de oameni cu adevarat valorosi . o seara buna .
perce1
Postat pe 4 Decembrie 2011 19:04
Daca tu simti ca e sufletul -pereche , nu renunta la iubirea ta , lupta pentru ea .....iubirea este cel mai bun arhitect al universului .......
BIOBIO
Postat pe 4 Decembrie 2011 19:11
Stai ilinistita soro! Si mie mi s- intamplat asa,adica si iubitei mele i s-a intamplat asa! Eu luat,ea libera,toate bune si frumoase si bang...ne-am intalnit peste ocean,unde eram amandoi cu contract de munca! N-am planuit nimic,n-a fost nimic premeditat,s-a nimerit sa fim amandoi pe aceeasi orbit la un anumit moment! Si apoi ne-am dat seama ca eram la fel...nu chestii cu suflet pereche,bla,bla,bla! La fel,aceleasi defecte,aceleasi preferinte....si ne era bine! Nu ne plictiseam! Aveam o stare de ...ma rog,orice as spune sau am spune,intotdeauna cuvintele sunt sarace! Si am facut si pasul ala...pe culoarea rosie la semaforul constiintei! Ce sa-ti spun...cand ne-am reantors in tara,am continuat sa fim noi,dar era asa greu...si din cauza mea,a porcului de barbat; ca majoritatea de altfel! Apoi ne-am vazut frecvent, au fost clipe minunate si in acelasi timp dureroase,ptr ca era un surogat de relatie,eu insurat ea libera! Am uitat sa spun ca sotia mea a stiut tot inca de cand eram plecat din tara si inainte de a se fi intamplat ceva ...ptr ca i-am spus eu! Si la revenirea in tara,stia cand si unde plecam! Au trecut cam trei ani si am realizat ca de fapt trebuia sa fiu cu ea de cand s-a intamplat si nu sa aman atat! Raul s-a facut ptr cei din jur cand am simtit fluturii aia in stomac la vederea EI! Acum lucrurile vor intra pe fagasul normal: divortul in curand si implinirea noastra! Si sa nu-mi faceti fratilor morala...ca mi-am facut eu mai ceva ca in procesul de la Nurenberg! Am vorbit cam mult,mai ales ca-i prima oara cand scriu pe aici! Nu stiu ce ai inteles din mica mea disertatie...cred ca daca ai cunoscut pers potrivita si viata nu iti mai e ca inainte,mai bine faci pasul si ramai cu ea...asa,daca ramai,motivat de datorie morala,ca asa "trebe",ca ce zice lumea.....ma rog,nu ar trebui sa dam sfaturi niciodata...dar motivat de cine stie ce precepte,s-ar putea sa facem mai mult rau daca ne cramponam de ceva ce a fost si nu mai poate fi refacut EXACT ca inainte!
garbo094832
Postat pe 4 Decembrie 2011 19:12
De la: perce1, la data 2011-12-03 09:06:17elisa , daca locul ala ar fi fost atat de ,, caldut si pregatit" el nu ar fi fost in cautarea a altceva .

,, Nu poti fi fericita cu pretul de a neferici pe altcineva."

doamnelor ( de obicei sotii inselate ) v-ati gandit vreodata , inainte de a ,, arunca " un astfel de enunt ca vi se potriveste si voua ? ca nu-ti poti cladi fericirea ,,conjugala" pe nefericirea sotului tinut langa voi doar pentru ca ( asa ganditi voi ) aveti acest drept dat de bucatica aceea de hartie roz bon - bon aruncata undeva , intr-un sertar al bibliotecii ?
cand veti intelege ca o casnicie / familie nu inseamna nici acel ,,da" spus in fata ofiterului starii civile , nici acel ritual ( destul de costisitor , de altfel ) facut de un OM , ci o comuniune de idei , stari , sentimente ?
stiu ca multi vor crede ca aprob amantele ... nici nu le aprob , nici nu le dezaprob ,fiecare are dreptul sa aleaga cum isi traieste viata si fiecare isi plateste pacatele .dar mi se pare absurda abordarea unui subiect atat de complicat si delicat doar dintrun singur punct de vedere .

de acord cu tine.De ce ar trebui sa fiu eu cea nefericita doar ca sotia li sa fie fericita? Si-apoi...daca nu sunt eu e ,probabil alta. Si ea tot n-ar fi fericita. Si de ce spuneti ca nu pot sa-mi cladesc fericire pe nefericirea alteia? dar as fi si eu nefericita si el. Si-atunci de ce a", sotia, vrea sa-si cladeasca fericirea pe nefericirea noastra?
Ok, ea l-a intalnit prima. Dar stia ca n-o iubeste si ca s-a insurat cu ea din varii motive. A stiut tot timpul ca el nu e fericit langa ea.Si totusi tine mortis sa-l tina legat. De ce ea nu intelege ca nu-si poate cladi fericirea pe nefericirea lui? ok, sa zicem ca eu nu contez, ca el nu-si gaseste o alta.Dar e nefericit langa ea. de ce nu intelege sa-i redea libertatea? pentru ca e egoist. Si-atunci de ce trebuie sa ma simt vinovata ca ne-am intalnit si ca suntem fericiti impreuna?
emmilly39
Postat pe 4 Decembrie 2011 19:41
Nu esti nici prima,nici ultima care se indragosteste de un barbat casatorit...
Pune-te doar in locul sotiei si ai raspunsul la toate intrebarile...vrei mai departe,sau o lasi balta??
Bafta !!!
garbo226933
Postat pe 4 Decembrie 2011 19:46
De la: SAL, la data 2011-12-02 11:04:29Prea tarziu cred ca putem spune doar cand ne aflam in pragul mortii. Altfel, prea tarziu nu exista.
perfecta dreptate.
crissdiana
Postat pe 4 Decembrie 2011 19:54
Daca e un bun familist nu-si va pierde timpul cu tine, daca-si lasa nevasta, la fel va proceda si cu tine. lucrurile sunt simple si clare si fiecare are exemple destule.
anisoaraf
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:07
....SI PANA LA URMA,DE CE VA INTEPATI VOI, FETELOR? CA-I LEGAT CA NU-I LEGAT" PAN'LA URMA,TOT UN SCHIMB DE FLUIDE RAMANE,....BAIA SA FIE APROAPE, UN DUS CALD S-AU RECE ....(Depinde cum il prefera fiecare)SI TOTU-I K! SUCCES --->DAR ATENTIE ELIS---> .....LA PA LA TOTI !
garbo225639
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:12
,,Doamna" ,,Psiholog " cam facila judecata , sper ca nu faceti consiliere pe probleme de cuplu
reyya
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:13
......CONSILIERE? NICICUM... POATE ASA INTELEGI TU DIN CELE SCRISE.....DAR DIN VIATA REALA II 100% REALITATE CHIAR DACA TOPICURILE VB. MAI MULT ,DECAT CUVINTELE....... :sml-confused0006 ASA CA DAN II ,,DOMNUL": :sml- NU DOAMNAhappy0158:
garbo225639
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:27
ma adresasem userului care a postat inaintea ta ...
reyya
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:31
michelle_
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:34
....
elisavuri
Postat pe 4 Decembrie 2011 20:35
Daca nu isi iubeste sotia si te iubeste pe tine, de ce a mai luat-o si a incurcat femeia degeaba?
Unii se casatoresc din pura plictiseala, incurca destine, apoi vor sa divorteze ca vezi-Doamne s-au (re)indragostit... Cata maturitate !
Myself
Postat pe 4 Decembrie 2011 21:37
hai ca asta mi-a placut!!!
pai tu intrebi amanta de ce s-a insurat barbatul ala???!!!
ioi, ishtenem
michelle_
Postat pe 4 Decembrie 2011 21:39
Si oare toate sotiile sunt in stare sa-si tina barbatul acasa? sau cei mai multi oameni au impresia ca acel certificat de casatorie este un contract de proprietate? si asta este valabil si pentru femei si pentru barbati.
garbo055072
Postat pe 4 Decembrie 2011 23:01
F ce simți și gndeștete NUMAI la fericirea ta ,altfel poate regreți mai trziu și s știi c la tine nu se gndește poate nimeni.
garbo203525
Postat pe 4 Decembrie 2011 23:15
e grele cu dragostea asta
michelle_
Postat pe 5 Decembrie 2011 00:07
he he he, me...
sunt atat de coplesit de "intelepciunea" unora de pe-aici, incat pana si eu reusesc sa raman mut...:D
:))))))))))
eu_geminy
Postat pe 5 Decembrie 2011 02:28
Ma bucur ca te gandesti ,atat de frumos, ca nu te poti baga acolo unde nici un om nu are voie sa se bage. Si o sa te bucuri si tu, peste ani ca nu ti-ai incarcat sufeltul cu o astfel de povara. Eu mi-am cunoscut fostul sot cat inca era in divort si... nici astazi nu mai pot ierta .... ca poate daca nu eram eu ...el se impaca cu sotia. E mai bine sa nu ai probleme de constiinta. O sa mai intalnesti oameni care te vor face fericita.
Fruntea sus,.
Lisatic
Postat pe 5 Decembrie 2011 08:19
Si eu m-am indragostit de un barbat casatorit...si nu m-am simtit vinovata. Am avut nevoie de el asa cum si el a avut nevoie de mine, dar amandoi am fost constienti ca niciodata nu o sa putem fi impreuna. Cu toate acestea am ramas prieteni foarte buni, vorbim destul de des si ne ajutam cat de mult putem. Intr-un fel sau altul suntem alaturi unul de celalalt, chiar daca suntem departe, suntem si vom fi mereu unul in sufletul celuilalt. Lui ii datorez ceea ce sunt astazi, pentru ca mi-a fost mereu alaturi, m-a facut sa am incredere in mine asa cum nu am avut niciodata si intotdeauna a avut o vorba buna pentru mine sau un sfat folositor. In shimbul bunatatii lai, eu i-am oferit linistea si intelegerea de care a avut atata nevoie si care l-a ajutat sa mearga mai departe, pe un drum care a devenit prea greu pentru el...dar odata ce a gasit in mine un tovaras pe masura, povara lui este mai usoara, pentru ca o impartim. Il apreciez foarte mult pentru ca doreste sa fie alaturi de fetita lui, oricat de greu i-ar fi si il sustin si o sa il sustin intodeauna, pentru ca este si va ramane pentru mine o persoana speciala, careia ii datorez foarte mult. Relatia noastra este una speciala, precum si sentimentele pe care le avem unul fata de celalalt.
Fiecare hotaraste ce vrea sa faca cu viata lui si nu cred ca cineva este in masura sa-i judece pe altii, pentru ca toti gresim. Daca tot ce facem in viata asta este sa regretam ceea ce am pierdut sau ce nu putem avea, cu atat o sa ramanem in final, cu regretele. Eu prefer sa raman cu amintirile frumoase si cu un prieten bun, pe viata.
garbo025971
Postat pe 5 Decembrie 2011 09:33

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatzii n-au fost facutzi monogami, dar nici Femeile, proaste 45 De la: garbo210772 24 Iulie 2011 00:24
masturbarea la barbati doare? 217 De la: kirry 16 Martie 2011 00:30
FEMEILE SI RAZBUNAREA LOR... 142 De la: LILO 9 Septembrie 2009 06:12
amanta - sotie 1098 De la: garbo108099 21 Martie 2010 17:31
Barbati la andropauza... 234 De la: vivacedonna 19 Februarie 2010 21:28
Setari Cookie-uri