Uneori persoana potrivita o cunoastem prea tarziu ...

De la: garbo226933, la data 2012-02-28 15:46:48
Daca ar fi fericiti in casnicie,nu ar mai cauta in alta parte...

E "pa" draku' ! Cine te-a mintzit ?! De cei care se duc de prea mult bine, n-ai auzit ,maicutza ?!
carco
Postat pe 29 Februarie 2012 22:41
De la: adoriana1, la data 2011-12-19 01:59:12aici da-mi voie te rog sa te contrazic ptr mine a fost oarecum prea tarziu ma regasesc perfect in poveste , dar am fost poate o lasa si am renuntat din cauza asa-ziselor '' prejudecati '' care le regasesc mai jos in comentarii ,si am renuntat de dragul lui poate al meu ,poate al nostru .............dar au trcut ani de atunci si inca ma mai gandesc la el si la...daca ar fii fost cum ar fii fost


Sa zicem ca este o asa zisa "prejudecata".
Dar ce te poate face sa crezi ca tu ai mult mai multa dreptate decat experienta societatii si a mediului in care traiesti?
Mai ales in conditiile in care realitatea ta este doar o perceptie subiectiva influentata fix de aceiasi factori: mediu, societate, cultura.
Cu acesti factori ai fost crescuta, educata si te-ai si maturizat. Realitatea ta, ceea ce gandesti si traiesti este in deplina armonie cu societatea/mediul.
Sa zicem ca ai fi fost o mare curajoasa si infruntai mediul. Cum ai fi trait in negarea a tot ceea ce reprezenta educatia si formarea ta?
Eu sincer cred ca ti-ai fi trait toata viata incercand sa te reintegrezi! Fix in acelasi mediu si printre aceiasi oameni!
Si ca sa ma exprim pe intelesul tuturor: niciodata nici o concubina nu va trai vesnic multumita cu acest statut. Intotdeauna va astepta momentul in care i se va oferi/cere un statut legitim ( unanim acceptat de societate). Intotdeauna spera sa fie ceruta in casatorie! Iar daca acest moment nu va veni, mai devreme sau mai tarziu va pleca cautand tocmai aceasta acceptare a societatii!
La fel si in cazul amantei! Care este femeia care poate veni sa spuna cu toata sinceritatea ca asta e tot ceea ceea ce a visat de la viata?? Care ar fi aceea care in statulul de amanta nu viseaza in secret la oficializarea relatiei???? ( si pe cale de consecinta in reintegrarea sa in mediul in care a trait initial)?
Eu sincer m-am cam saturat de indivizi care posteaza topicuri in asteptarea unei adeziuni a unei mici parti a societatii ( si care de regula pentru ei nici nu conteaza foarte mult) , pentru ceea ce ei traiesc. Si care se mai bat si cu pumnul in piept ca detin " formula fericirii"! ( bazata strict pe o perceptie a realitatii total deformata), dar care totusi astepta raspunsuri care sa-i determine sa mearga inainte pe aceasi idee!


Daca intr-adevar asa ar fi
garbo225715
Postat pe 1 Martie 2012 03:10
Da ,in viata nimic nu e intamplator.Am fost sie eu una din cele care au aruncat cu pietre, si soarta m-a facut sa ajung si de partea cealalta sa vad cum este! Am petrecut si eu sarbatori singura si nu la "figurat" pentru ca el facea de exemplu revelionul la amanta si venea dimineata. Am divortat de 3 ani. Am cunoscut un barbat necasatorit dar care e intr-o reletie de 15 ani. La momentul respectiv erau despartiti.Au fost 3 luni de vis in care m-am simtit iubita respectata(nici nu stiam ca exista asa ceva) si imi spunea ca isi doreste sa ne construim o relatie . Tot timpul ma intreba cum de l-am ales pe el, si era fericit cand ma vedea fericita spunand :Ma bucur ca sunt si eu bun la ceva".Apoi am inteles ca si el (ca si mine )a trait in umbra ei si ea l-a manipulat cum a vrut. Dupa 3 luni ea l-a vrut inapoi eu am vrut sa renunt 1 luna nu ne-am vazut dar apoi m-a cautat si.. de 12 luni suntem impreuna dar pe ascuns .Nu vorbim despre ea nimic , dar plange si imi spune "ne-am cunoscut prea tarziu" fuge de mine dar dupa maxim 1 saptamana se intoarce . Nu vorbim nici de noi 2 , nu ne promitem nimic doar traim momentul.Momentul adica stam de vorba , radem simtim ca ne dam putere unul altuia .Ma doare sufletul dar asta e. O iau ca pe o experienta. E al doilea barbat din viata mea la 37 ani. Oare ce o fi in sufletul lui?
965
Postat pe 1 Mai 2012 15:14
dar in al tau?
dor72_
Postat pe 1 Mai 2012 15:25
mda, cemelodrama.
Si daca "l-a vrut inapoi" e papusa ei pe sarma barbatul ala pe care zici ca il iubesti tu?
"Barbat" in ghilimele. Fara ghilimele era capabil sa ia o decizie.

Va ascundeti de cine? Si de ce?
Ce va opreste sa va traiti iubirea la lumina zilei, de fapt? Cu ce sinteti mai prejos decit orice alti doi oameni care se iubesc? De ce nu aveti aceleasi drepturi de a fi fericiti? Cu ce sinteti voi mai putin "oameni" decit ea, de ce dreptul ei la fericire exista,dreptul vostru nu? Si cine stabileste asta?
Stii cum e, singurele lanturi sint cele pe care ni le punem noi singuri,din prostia noastra. Nu altii - noi insine.
In situatia asta, voi sinteti dusmanii vostri. Nu femeia aia, nu timpul, nu alte pretexte. Iubirea aia in care crezi nu e viabila. Aia e problema, si e intre voi, nu intre voi si altii.
quasaria
Postat pe 1 Mai 2012 15:37
si iti convine sa prelungesti aceasta agonie?
ea stie de tine? a stiut vreodata ceva?
dor72_
Postat pe 1 Mai 2012 18:00
Din pacate se regasesc destule persoane in acest subiect. cunosc durerea in care iubirea vietii (cunoscuta prea tarziu) se transforma in regretul vietii
jeje2011
Postat pe 1 Mai 2012 18:01
Nu stie de mine , el a vrut sa-i spuna dar nu l-am lasat .Am senzatia ca i-as desparti eu, desi mi-a spus ca de multi ani ei sunt asa,si ca nu a facut pasul ca nu e puternic si n-a gasit pe cineva ca mine.
Ne luptam amandoi sa ne rupem dar revenim mereu in acelasi punct.
Ma gandesc ca au o viata in spate , amintiri,, poate la fel gandeste si el .
Din luna ianuarie 2012 doar vorbim la telefon,ne vedem la o cafea si atat. Suferim amandoi dar nu ne aratam. Incercam sa ne sprijinim moral in viata de zi cu zi.

965
Postat pe 1 Mai 2012 18:14
iarta-ma , dar asta nu este dragoste...
este o prietenie convenabila...
ar trebui sa sariti unul pe celalalt cand va vedeti....
nu este ceea ce visezi tu ca ar trebui sa fie
si nu merita sa iti petreci viata visand la cai verzi...el o duce bine mersi cu madam si tu, ii gadili ego-ul....
nu te mai minti
daca el ar dori sa fie cu tine, ar fi...
cum adica? doar o cafea si vorbiti la telefon? asta fac si eu, frecvent, cu familia mea...rudele mele, vreau sa spun...nu este normal sa te imbeti cu atat de multa apa rece
dor72_
Postat pe 1 Mai 2012 18:34
nu o duce bine mersi Doruleata,
e impartit intre doua, daca il intrebi o sa-ti spuna ca le iubeste pe amandoua.
De fapt e un om slab care ciupeste de ici de colo franturi de vise si se iubeste doar pe el.

asta este pentru tine, ca nu te/am vazut de un car de ani
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 18:48

ba doruleata, o duce bine merci ( ceea ce iti doresc si tie )

si, e ciopartit, nu impartit...eventual imprastiat...sau...prastie, pra_matie...pe-acolo

ce faci fetito? ca nu prea ti-am vazut mutrita nici tie, p-aci!
dor72_
Postat pe 1 Mai 2012 18:51
ma bucur ca o duce bine Doruleata :)



am venit degraba de la gratare ca ma cheama munca (oare nu e azi ziua muncii? :))... )
pe aici nu prea am intrat din lipsa de timp, dar imi revin eu
sa vezi atunci 24 cu 48 .. ca altadata
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 18:57

astept si eu vremurile alea...
pai, spor la muncuta...de 1 mai...mai aglomerat, zic
plec si io...am de udat gradina...ca-i seceta
dor72_
Postat pe 1 Mai 2012 19:01
Multam mult!
Mai trag cate un ochi si pe aici. ... asa .. DE DOR



ps. spor la udat gradina !
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 19:04
mie mi se pare ca si ea e bine merci si doar ii place rolul dramatic... altfel, in mijlocul suferintei,nu s-ar gindi ca na,oamenii au si ei amintiri comune... ce rost are sa-l desparta.
Mimam si noi asa o telenovela, ca e la moda, dar nu prea in serios.

quasaria
Postat pe 1 Mai 2012 19:16
ea ii gaseste justificari cu gandul ca intr-o zi va veni la ea pe un cal alb si va ramane la ea.
In numele iubirii se fac multe lucruri inclusiv sa astepti sa iasa apa din piatra seaca....trezirea se face brusc sau in timp.
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 19:37
cri cat, nu cred ca e chiar atit de lejer sa gasesti justificari daca te rupi in doua cind deschide usa sa plece, adormi cu gindul ca el e in pat cu alta femeie... si te trezesti obsedindu-te acelasi lucru: cum poate? Cum o poate saruta pe ea dupa ce te-a sarutat pe tine, ce ii spune, ce simte, ce e diferit, ce e la fel...? Ce il retine, ce nu e suficient, de ce nu esti suficient, ce au ei doi in plus fata de voi doi... pe cine minte??
Te vede pe tine uitindu-se la ea - o vede pe ea uitindu-se la tine?
E dincolo de ratiune si dincolo de scuzele firesti,n-ai cum sa accepti situatia cu atita relaxare ca "saracul". Saracul ce, cind tu esti pulbere, viata ta e pulbere, nu esti decit umbra unui blestem intre ei doi, si preferi sa mori dar sa fie al tau - pentru ca oricum e tot ce vrei, si tot ce n-ai?

A, daca nu il iubesti mai chitz chitz la telefon, mai bei un suc, il mai intrebi de sanatate si nici o problema. Sintem toti veseli si voiosi.
quasaria
Postat pe 1 Mai 2012 19:42
Quasaria, nu e nicio relaxare in astfel de situatii. Este doar macinare de suflet. Toate intrebarile tale sunt reale dar exista o mica speranta ca totusi tine la tine. De aici imaginatia zburda, face tot felul de analogii si ajungi sa te minti singura (sau singur, dupa caz).
Mai rau este ca nu toate persoanele se trezesc la timp in astfel de situatii. Stiu o persoana care a facut atac cerebral dupa ceva ani in care el ii tot arata poze cu el si o alta ea din vacante. Asta a fost efectul ... Sunt si astfel de persoane, din pacate.
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 20:01
cri, tocmai asta era ideea: il vrei pentru tine sau il lasi. Nu stai cu el si ii spui sa nu se desparta de cealalta pt ca "au amintiri comune si ei". Asta m-a facut sa cred ca, de fapt,nu il iubeste.

Atac cerebral poti sa faci daca esti o persoana controlata. Daca nu esti o persoana controlata, ar putea sa faca el. Ultima mea discutie pe tema "rezonabilitatii" intr-o situatie similara a fost cam asa: ai cinci secunde sa iesi pe usa, si sa nu mai aud de tine niciodata. Si tine minte momentul asta - indiferent ce ti se intimpla, sa nu te intrebi oare de ce. Inseamna ca exista un dumnezeu - pe care o sa il implor sa va faca rau si de pe lumea cealalta, daca eu personal, pe lumea asta, n-am sa pot. Dar o sa incerc. Si acum,si peste un an, si peste cincizeci de ani o sa fiu fericita cind ajung pe mormintul tau, sau al ei, sau a ce iubesti mai mult. Pina atunci, retine seara asta. Si acum, dispari!
Cam asta a fost o mostra de speech "relaxat" ca a doua/al doilea... cu suava speranta ca te iubeste totusi "si pe tine", in generozitatea lui.
quasaria
Postat pe 1 Mai 2012 20:18
da, ruperea relatiei este de cele mai multe ori calea de urmat atunci cand esti a doua (a doua poate fi oficiala sau neoficiala, depinde de situatie). Dar unele persoane nu pot face asta decat in momentul in care ajung la o anumita saturatie. Poti sa-i spui masochism sau altfel ...
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 20:28
ma rog... sa zicem ca nu inteleg eu...ca sint prea neagra in cerul gurii...:-)) dar mi-ar fi frica de mine sa stau intr-o situatie similara, pentru ca as controla-o pina la un punct dupa care mi-as baga picioarele si n-as mai controla nimic.
quasaria
Postat pe 1 Mai 2012 20:30
nu, tu nu ai putea sta intr-o altfel de situatie :) cred ca nici cinci minute.

ce vreau eu sa scot in evidenta pentru persoanele care stau in astfel de situatii este ca degeaba asteapta precum Camilla pe Charles ... alea sunt cazuri rare
si ele nu sunt Camilla.
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 20:36
realitatea e ca da, nu cred ca au durat cinci minute discutii din astea...:-))) Vreo trei minute de survolare, in care sau sa aterizeze sau sa decoleze - dar una din doua.
quasaria
Postat pe 1 Mai 2012 20:47
Am pus piciorul in prag si i-am spus gata din cauza asta ne inalnim doar la cafea si atat incercam sa fim prieteni, el mi-a spus ca vrea sa ramanem prieteni si daca am pe altcineva doar respectivul sa nu stie ca am fost impreuna . Recunosc ca nu am experienta cu barbatii nici nu stiu ce sa mai cred.
965
Postat pe 1 Mai 2012 21:10
965 acolo unde sunt sentimente puternice nu poti ramane "doar prieteni"
cri_cat
Postat pe 1 Mai 2012 21:14
Ok am inteles m-am inselat .Aveti dreptate , e cazul sa-mi vad de viata , oricum asta aveam de gand , daca ramanem prieteni ok daca nu asta e , asta i-am si spus ca atat timp cat sunt cu el nu pot fi cu altcineva si eu vreau sa-mi rafac viata .Multumesc fetelor . Mai aveam nevoie cred de o confirmare ca fac bine ca renunt, desi am impresia ca nu am luptat deloc.Faptul ca ne chinuim amandoi sa ne rupem ma macina.
965
Postat pe 1 Mai 2012 21:22
De la: quasaria, la data 2012-05-01 19:16:59mie mi se pare ca si ea e bine merci si doar ii place rolul dramatic... altfel, in mijlocul suferintei,nu s-ar gindi ca na,oamenii au si ei amintiri comune... ce rost are sa-l desparta.
Mimam si noi asa o telenovela, ca e la moda, dar nu prea in serios.


Imi e frica ca daca am fii impreuna ea intervine iar el fuge laea se pricepe foarte bine sa faca pe victima din cauza asta am zis de amintiri si ca sa fiu corecta poate se gandeste ca pe ea o stie si de buna si de rea. Mi-a zis la un moment dat ca-i este frica ca daca nu merge ma dezamageste
Iar mie imi e frica ca-i stric viata daca nu v-a merge? .
965
Postat pe 1 Mai 2012 21:36
hai s-o zicem p-a dreapta: tu ii tot cauti scuze si o faci degeaba
faptul ca "viitorul" nu trebuie sa stie de "el", explica totul...nu a vrut niciun moment sa renunte la ailalta...nici nu era prost sa rateze o mica distractie daca i s-a oferit....
iar chestia cu "sa ramanem prieteni", e doar praf gros in ochii tai
spala-ti fata si intoarce-o spre lume. prea mult timp ai avut draperiile lasate
multa bafta iti doresc. si ganduri bune...si alegeri si mai bune
dor72_
Postat pe 1 Mai 2012 23:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Iubire sau atractie fizica? 100 De la: Flor60 1 Septembrie 2009 18:45
Femei Rac 5 De la: cineva1 17 Iulie 2011 11:01
buna 39 De la: quasaria 14 Ianuarie 2011 23:08
23 august sa ne aducem aminte de el 24 De la: iasomia 13 Septembrie 2010 17:18
Tradata de cea mai buna prietena... 24 De la: garbo_1304 19 Mai 2012 19:48
Setari Cookie-uri