partaj.

an cat timp de la casatorie bunul meu adica apartamentul meu devine si bunul lui
La divort apartamentul pe numele meu (13 ani de casatorie) are si el drepturi .
Scriu din italia nu cunosc noile legii.

Apartamentul este pe numele meu dinainte de casatorie..
garbo_406333
Postat pe 12 Octombrie 2014 11:28
Daca l-ai dobandit in perioada de concubinaj cu el inainte de casatorie si figureaza pe numele tau, are si el dreptul, cof. legii concubinajului.
Daca l-ai dobandit singura inainte de casatorie cu acte pe numele anterior, este numai al tau. Nu se incadreaza in legea partajului.

Concret, se impart bunurile dobandite impreuna atat in timpul casatoriei cat si a concubinajului, castiga cel care face dovada
cu acte, nu vorbe!
pitiTa_
Postat pe 12 Octombrie 2014 13:01
Nu cunosti nici noile legi, nici limba romana...
garbo_8209
Postat pe 20 Noiembrie 2014 09:50
Sa lasam limba romana, vorbim despre o problema si nu despre ..ce pregatire are , da?
Nu mai jigniti ci spuneti-va opinia, daca vreti sa ajutati cu aceste idei inteligente.
Daca tot ai spus ca nu stie lb romana, tu legea o cunosti sa-i dai un sfat, madam inteligenta.
Chiar crezi ca ai castigat ceva, facand observatia aceasta?
Pentru raspunsul la intrebare, intradevar tot ce este al tau dinaintea casatoriei, cu documentele dobanditoare, se poate considera si alceluilalt, daca si el (sau ea) au participat cu acte doveditoare, la imbunatatiri si alte investitii in casa (evident perioada de convietuire mai mare de 5 ani)
garbo043463
Postat pe 22 Noiembrie 2014 09:42
Bunurile dobandite inainte de casatorie sunt bunuri proprii, iar cele dobandite in timpul casatoriei de oricare dintre soti sunt bunuri comune in sistemul comunitatii legale.

De la 1 octombrie 2011 a fost instituit si regimul matrimonial al separatiei de bunuri, care semana intrucatva cu acea conventie matrimoniala de care mai auzeam prin filme, insa trebuie optat in mod expres pentru acesta la momentul sau ulterior incheierii casatoriei.

P.S. nu exista o lege a concubinajului, aceasta stare de fapt nefiind legal recunoscuta in tara noastra, spre deosebire de alte state!
avocatpaulalupu
Postat pe 29 Noiembrie 2014 16:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vampirii energetici 99 De la: garbo028998 7 Martie 2011 08:26
de cine sa ascult de realitatea ce se aude ,vede,sau de ceea ce este in interior adica suflet 37 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:57
As vrea sa divortez dar... 5 De la: 13 Noiembrie 2018 12:25
IMPORTANT 1 De la: garbo092075 20 Noiembrie 2011 12:24
partajarea bunurilor comune 10 De la: garbo253760 25 Mai 2012 11:52
Setari Cookie-uri