as vrea sa-mi salvez casnicia

Nu vreau sa crezi ca te judec pentru ca nu o fac. Ceea ce voi scrie mai jos este strict parerea mea in legatura cu povestea ta si viziunea mea asupra vietii de familie.

Spui ca este primul barbat din viata ta? In sensul ca nu ai mai avut si alta relatie stabila inainte de el? Daca da, atunci, poate, e de inteles faptul ca nu poti sa vezi diferenta dintre un barbat adevarat, care te iubeste si pune FAMILIA SA pe primul loc si unul care nu e in stare sa-si asume responsabilitati si nu vrea sa constientizeze ca mama lui are probleme. El inca nu s-a maturizat, habar n-are ce inseamna sa lupte pentru familie si fuge de responsabilitate. Cand nu e bine acasa, fuge la mamica, mamica il tine in puf, daca se plictiseste, vine la tine si tot asa.

Faptul ca a refuzat sa te ajute cu bani cand i-ai spus ca nu mai faci fata, nu ti-a declansat nici un semnal de alarma? Tu te-ai obisnuit sa-ti intretii familia si el s-a obisnuit sa fie intretinut. Nu sunt adepta principiului "barbatul intretine familia, el aduce banii in casa, femeia nu trebuie sa faca nimic", dar nici invers nu mi se pare normal. Inteleg ca tu aai avut un salariu mai mare, dar asta nu inseamna ca el trebuia sa astepte sa faci tu rost de bani cand nu erau. Ai gresit invatandu-l asa. Si, mai rau, ai gresit ascunzandu-i faptul ca banii pe care ii castigi nu sunt de ajuns, imprumuturile, etc. Intr-o familie, lucrurile astea se fac in doi. Nu unul munceste si altul se plimba cu motorul si se distreaza. De ce pana acum nu a fugit la mamica si acum, cand sunt probleme cu banii si-a amintit si el ca trebuie sa se "gandeasca"?

Eu nu-ti spun sa nu te lupti pentru casnicia ta, dar inainte sa hotarasti ce metoda vrei sa folosesti, te sfatuiesc sa gandesti la rece si sa analizezi bine relatia ta cu sotul tau, sentimentele tale fata de el si asteptarile tale fata de relatia voastra. Hotaraste-te ce vrei de la viata, si de la el, spune-i si pune-l sa aleaga. Daca ai sa te rogi de el si ai sa te umilesti in fata lui, nu rezolvi nimic. Daca vrei sa te respecte, trebuie sa pui piciorul in prag si sa-l faci sa inteleaga ca in conditiile astea nu exista o familie si in nici un caz, nu cresti doi copii.
Fetitele tale au nevoie de o femeie puternica, care stie ce vrea si care trece peste orice obstacol. Daca tu nu le arati asta acum, cum crezi ca or sa invete sa se descurce in viata? Copii au nevoie de un exemplu pe care sa-l urmeze, de o persoana pe care sa o idolatrizeze si in care sa regaseasca un sprijin, iar daca tu, ca mama nu le arati asta, atunci cine? Pentru un tata, nu este suficient doar sa se comporte frumos cu copiii. El trebuie sa le ofere protectie, sa le arate ce inseamna respectul pentru familie, pentru sotie. Daca el, ca barbat si ca "stalp al casei", nu este in stare sa protejeze familia de rautatea soacrei, de certuri, stres si frustrari, atunci cum or sa-l vada ele mai tarziu ca tata?

Fa tot ce poti pentru casnicie, ca sa nu regreti mai tarziu, dar daca nu exista cale de intoarcere, nu te uita inapoi pentru ca viata merge inainte iar copiii tai au nevoie de stabilitate si protectie, nu de certuri si stres. Iar daca este cazul, trebuie sa gasesti puterea sa pleci cat mai departe, ca sa-ti poti reface viata sau repara casnicia (dupa caz). Soacra-ta are nevoie de un psihiatru, eventual un loc la spitalul de nebuni, nu de baiatul ei.
Leoaica
Postat pe 3 Septembrie 2011 03:33
tu, esti maritata cu soacra-ta?????...daca da, divorteaza cat mai repede...daca ai probleme cu sotul..rezolva-le...TU esti cea care hotarasti....nu te amagi, ...daca sotul tau te iubeste, plecati in lumea larga, lasa-ti soacra in plata domnului altfel, asa iti vei manca tineretea...Daca nici asa nu vrea, pleaca singura..esti fata desteapta, te descurci...daca intr-adevar te iubeste, vine dupa tine si dupa fete .....ce va doriti?..fericire sau bunastare?....dar, de ce le mai multe ori, femeia este supusa, ascultatoare si....isi duce crucea ...caaaaa asa a spus Dumnezeu....Draga mea, nu sunt rea ....doar mi-am amintit de casnicia mea cu soacra....totul s-a terminat numai dupa ce a ...decedat, iar eu am imbatranit....copiii sunt la casele lor..si ...de curand am ramas vaduva...Asa ca, fa-le pe toate la timpul lor, nu asteapta sa fii vaduvita de ceva care te defineste... Te sarut..fruntea sus , iubeste-te ,fii puternica..pentru tine si fetele tale...fii un exemplu viu...
jazy_y
Postat pe 3 Septembrie 2011 06:42
"Sa lupti pentru casnicia ta"! Asta ne defineste? Pentru casnicie luptam sau pentru omul cu care incercam sa o cladim? Daca luptam pentru casnicie, as dori sa va spun ca eu cred ca v-ati semnat condamnarea! Dar mereu e o problema de alegere!
As_ninge
Postat pe 3 Septembrie 2011 07:23
De la: garbo220439, la data 2011-08-27 23:15:41Buna seara. problema mea e putin complicata.totul a inceput acum 11 ani cand mi-am cunoscut actualul sot. Eu eram economista, el fiu de stab, dar sofer. nu a contat pozitia sociala. ne-am placut reciproc. dar surpriza mama lui nu m-a placut de la inceput. avand sprijinul tatalui lui ne-am casatorit desi au fost multe piedici din cauza soacrei datorita faptului ca socrul meu avea probleme de sanatate. inainte de a ne casatori civil in 2005, ne spunea nu vedeti ca tata e pe moarte casatorie va trebuie voua, etc. Am facut si nunta dupa un an, am devenit parinti pentru prima data in 2007 iar abia in 2008 a murit tata socru. dumnezeu sa-l odihneasca era un om deosebit.cat timp a trait tot timpul m-a sfatuit sa plec departe cu baiatul lui ca eu zile bune cu soacra nu voi avea. nu l-am crezut dar acum nu mai pot.simt ca totul s-a naruit in aceasta casnicie si as vrea sa o salvez macar de dragul fetitelor, pe langa faptul ca i-mi iubesc sotul in continuare foarte mult. greul a inceput in 2007 cand am nascut prima fetita, soacra trecand la amenintari de genul ca se arunca in dunare, ca acum fiul ei n-o sa o mai iubesca pe ea ci pe fetita, etc. am trecut cu vederea peste aceasta iesire din comun a soacrei mele si nu am dat importanta acelor cuvinte, ne bucuram amandoi de copil la vremea aceea i-am explicat ca iubirea de mama e una, cea de sotie si copil alta si nu se compara, gandesc ca un om rational ar face diferenta dar ea nu.dar cosmarul a inceput dupa decesul socrului. la inceput ca e singura si nu are nici unul din baieti grija de ea (am omis sa va spun ca mai avea un baiat dintr-o casatorie esuata baiat care s-a despartit de 3 sotii din cauza ei, eu afland aceasta poveste de la socrul meu, ea nu spunea nimic, doar ca sotiile cumnatului nu se potrivea pt el atat, dar cea de-a 4 sotie a fost desteapta la luat si a plecat departe cu el si sunt tare fericiti)apoi ca nu se mai descurca cu banii, etc, ca e bolnava, ca are cancer, ca o sa moara, etc. santajul emotional au pus stapanire pe sotul meu si pe mine recunosc la inceput, pana ne-a spus cumnatul cum stau treburile si atunci am inceput sa realizam ca de fapt ne certam intr-una din nimica toata si de la orice.in 2008-2009 am avut o problema de servici care s-a lasat cu proces.intr-adevar am castigat acest proces si mi-am reluat functia detinuta anterior, dar repercursiunile au fost grave. de aici a inceput casatoria sa se clatine. lucrand in aceiasi intreprindere cu sotul soacra ca de obicei a inceput sa-l influienteze spunandu-i ca acest proces o sa aiba repercursiuni si asupra lui, ca o sa se uite conducerea cu alti ochi la el, si cate si mai cate. si iar ne certam. din cauza destituirii mele din functie salariul a scazut, mai mult procesul a costat bani si iata o alta problema care a intervenit in casnicie. au inceput iar certurile la care dansa contribuia ce ti-a trebuit proces, etc...problema banilor a devenit grava in timp, facand imprumuturi peste imprumuturi ca sa acoper nevoile care au inceput atunci cand mi s-a diminuat salariul.greseala mea mare a fost ca nu am avut curajul sa-i spun sotului de toate aceste imprumuturi, de o parte stia de alta nu. el traia cu gandul ca o ducem bine ca atunci cand ne-am casatorit eu avand un salariu frumusel, din care plateam rate dar ne si distram nu era week-end sa nu plecam din localitate la munte sau la mare, iar el nu contribuia cu nici un ban in casa ci platea si el cateva rate dinainte de casatorie(din salariu ii mai ramanea ceva dar niciodata nu am tinut cont am zis ca o sa fie acolo ptr alta data) chiar si dupa venirea pe lume a primului copil plecam tot timpul dar cand ma gandesc cu ce sacrificii de care el nu stia i-mi vine sa inebunesc.ma gandeam ca daca ii spuneam totul se va supara si tot timpul i-mi va reprosa ca a avut dreptate mama sa, iar acest lucru nu suportam mai ales ca divergentele intre mine si soacra se agravase, in sensul ca pe unde mergea in vizita la cineva nu facea decat ma barfeasca si ca ce baiat a avut si cate si mai cate, asta am aflat daca va vine sa credeti intamplator de la o colega noua angajata care avea o prietene comuna cu soacra mea. cand m-au vazut fetele ca am intrat in birou si ea povestea si i-a spus ca eu sunt de fapt pers.de care povesteste nu-i venea sa creada, deoarece eu aveam cuvinte numai de lauda ptr ea la serv. in fine sa merg mai departe cu povestea. si asa a trecut timpul si problema banilor a devenit din ce in ce mai grava. intre timp incetisor am inceput sa-i spun sotului mai pe ocolite ca nu mai raman bani de rate si poate mai apeleaza la pusculita(ce-i ramanea din salariu din fiecare luna) sau se mai imprumuta si el de undeva sa mai achitam dar pana aici a fost. a inceput sa spuna ca lui nu mai are bani ca a cheltuit ba ptr nu stiu ce, ca el nu se imprumuta ca nu are de unde sa dea inapoi, etc si tot eu ma imprumutam de la x, de la y care intre timp au vrut si ceva in plus.in 2010 am ramas din nou insarcinata desi problema banilor nu se rezolvase dar avand sprijinul parintilor mei (am uitat sa mentionez ca in primul an de casnicie am stat cu gazda, totul fiind minunat, dar dupa aceea primind repartitie la anl ne-am mutat la parintii mei pana se na mutam la anl, ca sa nu mai cheltuim banii pe gazda, aici la ei neplatind absolut nimic, nici macar apa, sau gaze, curent, dar contribuiam cu mancarea, parintii mei stand la casa)am zis ca daca s-a nimerit sa fie sanatos ca o sa-l crestem si asa a venit pe lume cea dea doua fetita.dar intre timp rautatea soacrei era din ce in ce mai mare, dealtfel si invidia pentru primul copil desi nu aducea ceva ptr ea, macar un pachet de biscuiti sau o napolitana. tot timpul invoca motive ca eu sunt pretentioasa si daca nu-i dau copilului ce aduce ea, dar a incercat vreodata sa vada ? nu. inainte de a naste aveam 8 luni jum. m-am dus din nou cu ea la spital cum faceam de fiecare data ca e rau ca moare, crize de isterie, ca mi s-a pus pata si am dus-o peste tot tomograf, rnm, irigoscopie peste tot sa vad ce are(ca ma inebunise ca are cancer ca moare)si surprisa total sanatoasa.stiti ce s spus doct.ca e labil psihica, iar ea stiti ce a spus cand a zis doctorul ca vrea sa vb cu familia ca nu are pe nimeni si a internat-o o vecina. ce parere aveti? bineinteles era si sotul cand mi-a spus doct acestea. in fine dupa ce am nascut a doua fetita au venit acasa la mine pers. de la care cum am spus am imprumut bani sa ma intrebe cand la mai dau(fiindca convenisem sa le dau lunar anumite sume de bani ca o rata)iar sotul meu a facut din asta o tragedie. ca el nu stia, ca de cand imprumutasem bani, etc, eu amintindu-i ca-i spuneam ca nu mai am bani de rate si el spunea ca nu are de unde sa se imprumute, dar nu mai conta parca era fript asa se purta cu mine.bineinteles ca la nici o luna de cand am nascut a doua fetita a plecat. unde crede-ti ? la mamica. mamica in al noualea cer cand la vazut nu stia ce sa-i mai faca puiului ei. vezi mama daca nu m-ai ascultat si te-ai insurat vezi mama daca nu stiu ce..degeaba am incercat sa vorbesc si sa-i explic ca el pace.atunci am apelat la soacra sa-i spun si ei ce s-a intamplat stiti ce mi-a zis ca ea nu se baga ca atunci cand mi-a fost bine nu i-am spus si acum ce vreau sa-l dea afara pe baiatul ei din casa ca e si casa lui. bineinteles ca am spus ca normal ca o mama ce era trebuia sa-l indrume sa vina sa stea sa discutam si sa lamurim tot noi problema, fiindca sunt totusi doi copii la mijloc, dar fara nici un raspuns ruga mea.mai rau am facut ca ce o invat eu pe ea ce sa faca. daca asta e alegerea lui ea o respecta. dar intre timp ea l-a infiltrat impotriva mea.in sfarsit cu greu am reusit sa-l conving sa se intoarca la mine si la fetite mai ales ca intre timp si ai mei parinti sau suparat pe gestul facut de el si i-au adresat cuvinte cam dure(nu sau asteptat ca el sa plece si sa ma lase cu fetele singura in pragul sarbatorilor de iarna) in febr2011 dupa botezul fetitei am facut un compromis am zis sa fac si cum zice el numai sa fie bine ptr noi si familie si anume m-am dus cu fetitele la soacra mea. doamne la nici o saptamana au inceput certurile intre mine si ea, dar am trecut cu vederea si taceam de dragul lui si al fetelor.ii gatea baiatului mancare sa mance ce eu nu aveam voie ca alaptam(mancarea de mine facuta nu era buna, nu ma laud dar in privinta mancarurilor gatite sunt pe o scara de la 1 la 10 de nota 9)intr-o zi am pus piciorul in prag si am zis gata pana aici ce mananc eu si fata cea mare aia mananca si sotul meu, dar rau am mai facut ca s-au aprins spiritele dupa ora 6 nu mai aveam voie sa gatesc fiindca doamna dormea in bucatarie sa faca economie la caldura si mirosea a mancare, la apa calda restrictii, daca spalam la masina mai rar ca se strica si etc. intr-o zi n-a mai suportat comportamentul meu de indiferenta asa cum m-a invatat cumnata si a rabufnit, atat de tare a tipat incat a auzit-o de la parter si sotul cand se intorcea de la serv. a fost bomboana de pe coliva iesirea ei mai ales ca eram foarte stresata din cauza ei(aia nu faci, acolo ai grija, etc i-mi pierise si laptele iar fetita nu a luat nici macar 50gr in luna in care am stat la ea) si astfel la ora23 i-mi faceam bagajele sa ma intorc la parintii mei cu fetele si cu sotul. doamna nu a suportat si aplecat la o vecina iar eu fata buna i-am spus sotului sa stea sa o calmeze si vine si el a doua zi cu restul de bagaje. drept raspuns la bunatatea mea surpriza a doua zi sotul nu mai vroia sa vina la noi ca mai bine sa stam tot asa eu la mama el la mama pana se mai linistesc treb.si pana luam anl-ul. ce vorbesti domnule m-am enervat si am inceput sa-i i-au si lucrurile lui si atunci am plecat amandoi separat de doamna soacra sa discutam problema. a inteles ca unde merg eu si fetele acolo trebuie sa fie si el si asa am revenit la parinti. dar discutiile au continuat, el de la prima despartire sa c-am racit de mine de altfel eu am gresit cred fiindca eu i-am acordat putin mai multa libertate in sensul ca pleca cu prietenii motociclisti sa se plimbe eu zicand sa se relaxeze sa evite relatiile putin incordate cu ai mei si uite asa sa invatat sa plece in fiecare week-end de acasa devenind astfel un obicei. atunci am spus stop si unde te duci o sa mergem si noi ca doar suntem o familie si apoi e sfarsit de saptamana.toata lumea petrece in familie. dar surpriza a inceput sa spuna ca ce eu i-l comand pe el si sa nu ii interzic sa plece cand vrea cu baietii(acestia o parte avand familii, altii nefiind casatoriti, dar mai mult cei fara obligatii plecau in plimbare, rare fiind ocaziile cand mergeau cu totii) si iar ne certam. ba mai mult incepuse sa se duca la mama soacra singur nici macar fetele nu le lua, iar cand venea de acolo ne certam din nimicuri, se ducea de multe ori de la serv. direct la ea si apoi venea acasa. asta pana saptamana trecuta cand i s-a pus iar pata de a pleca singur pana la frate la Buzau si m-am suparat zicandu-i ca nu pleaca singur ci cu mine si fetele.ca avem si noi dreptul la gura de aer curat la tara(m-am impus in aceasta privinta deoarece promisese ca ne va duce si pe noi in concediu la sulina la cineva cunoscut, dar mama soacra iar a inceput cum ne ducem noi pe capul familiei respective cu doi copii, ca ii stresam, ca ii deranjam, etc si uite asa nu am mai plecat)dar de unde dus a fost. bineinteles m-am suparat si ne-am c-am certat.abia asteptam va vina acasa si sa-mi explice comportamentul dar unde crede-ti ca s-a dus cand a ajuns de la fratele sau la mamica, spunandu-mi ca o sa vb cu mine a doua zi ca e obosit(am uitat sa precizez ca a plecat pe bicicleta ii place sa faca sport) si gata mi s-a rupt filmul. mi-am iesit din fire si am spus ca ma duc si eu dupa el la mama sa sa stam atunci de vb. dar el a facut asa de bine ca a plecat de la ea, cand a auzit ca ma duc acolo. cand m-am dus mama soacra nici macar nu mi-a dat drumul la usa sa vb omeneste, spunandu-mi sa-mi rezolv problema cu el pe ea n-o intereseaza, mai mult la sunat cand eu am spus ca nu plec din fata blocului pana nu vine sa vb.(intre timp i-l sunam in disperare si el nu raspundea la tel)si i-a spus ca am facut galagie, ca am forta usa cu cheia, etc bineinteles ca iar a crezut si nici macar de atunci nu-mi raspunde nici el nici maica-sa la tel. stau si ma gandesc cu ce am mai gresit acum de nici macar nu vrea sa mai stam de vb. mi-a trimis sms ca o sa vb cand crede el, dar el oare nu se gandeste la fete.ce fel de mama poate fi soacra mea daca i-l tine la ea acasa si nici macar nu-l indruma sa vb cu mine. sfatuiti-ma ce pot face ca sa-mi salvez casnicia.cu toate ca o asculta si se ia dupa ea eu tot i-l iubesc si vreau sa se intoarca la mine si fetite dar nu stiu cum sa mai procedez. i-am scris si o scrisoare in care mi-am exprimat sentimentele si-mi recunosc si eu greselile dar nu am primit decat un sms ca vb in cateva zile. stau si ma intreb oare numai eu am gresit? nu stiu oricum v-am povestit c-am 30%din ce am patit cu mama soacra, dar nu are rost sa etalez mai mult. oricum in speranta ca nu v-am plictisit cu povestea mea astept sfaturi de la dvs.





Draga mea ,stai in banca ta si vezi-ti de treaba nu mai umbla dupa himere .Ia nu-i mi baga in seama sa vezi cum te cauta ei .Ai doua fetite de crescut si crede-ma o poti face si fara el .Il IUBESTI ?? Asta nu mai e iubire e ''frica'' de necunoscut ,te gandesti ca n-ai cum sa te descurci singura ,dar pana acum ce ai facut ?Tot singura ai dus greul ,am inteles ,el nu dadea bani in casa .Aici ai gresit luandu-ti povara casniciei pe umerii tai .Las-o pe soacra sa vorbeasca singura ,n-o mai baga in seama nici sa nu-i mai treci pragul vreodata .Si daca sotul tau nu vrea sa vina acasa ,sa nu vina ,iubirea ta pentru el o sa se diminuieze , o sa-ti treaca concentreaza-te pe educatia si iubirea fetitelor .Nu stresa fetele pentru un asemenea sot(tata??pai daca si=ar iubi fetele n-ar da fuga la mamaica!!!) si soacra .las-o in nebunia ei.....Ei nu conteaza ci tu si fetitele .Ce Dumnezeu nu ai si tu personalitate???Lasa-i sa faca ce doresc si tu vezi-ti de viata ta impreuna cu fetitele ,este cea mai mare fericire....
Indiferenta ta fata de ei iti va salva sau nu casnicia .Dar detasaza-te de ei cat mai repede ,daca nu pentru tine ,pentru fetite.....
maya28
Postat pe 3 Septembrie 2011 07:34
Incearca sa il ignori o vreme,poate isi v/a da singur seama ca greseste si v/a veni el la tine.Nu te mai stresa si bucura/te de fetite/Timpul le v/a rezolva pe toate.Si daca nu se mai intoarce la tine,gandeste/te ca nu este sfarsitul lumii,mai sunt barbati pe lumea asta.
garbo181261
Postat pe 3 Septembrie 2011 07:35
ai incercat sa fii indiferent!pentru ca ceea ce ai povestit tu e foarte grav.asta demonstreaza ca are mai multa incredere in mama lui decat in tine si in copii lui.de ce nu incerci sa faci acelasi lucru ca si el...nu'l suna,nu'i mai trimite sms si lasa'l in pace.stiu ca copii tai au nevoie de un tata de prezenta unui tata,dar trebuie sa te gandesti si la tine.am cunoscut multe persoane despartite.au stat impreuna pana la o anumita varsta si dupa s'au despartit.stiu ca inca il mai iubesti si vrei sa'ti salvezi casnicia dar nu poti incerca pana la infinit,poate daca nu'i i'ai mai da atentie l'ai face sa vada ca nu te mai intereseaza te va asculta si pe tine pana la urma.din cate mi'ai povestit de mama lui mi'am dat seama ca e bolnava psihic.ca'si iubeste copii mult prea mult decat ca in calitate de mama.de inselat nu te va insela pentru ca mama lui nu'l va lasa niciodata sa existe nicio alta femeie in viata lui.eu zic asa.fii indiferenta,daca va veni la tine inseamna ca te iubeste foarte mult si a reusit sa treaca peste mama lui.iar daca nu va veni lasa'l.stiu ca ai nevoie de un tata pt fetitele tale.dar sanatatea ta psihicul tau si ele au nevoie mai mult de tine decat de un tata care e deja matur asculta mai mult de mama lui decat de familia lui.acorda'ti si acorda'le fetelor timp din viata ta si nu te mai ruga de el...ai demnitate si orgoliu,pentru ca el nu se gandeste cat rau face fetelor si tie.distreaza'te si nu'i mai da atata importanta nici lui nici mamei lui.arata'le ca esti o femeie puternica si inca in stare sa faca sa innebuneasca orice barbat.stiu ca'l iubesti dar sa nu ajungi si tu sa faci o iubire bolnavicioasa.ai grija de tine si daca nu'mi asculti sfatul,macar incearca sa te duci la psiholog sa te sfatuiasca,povesteste'i tot si ai s vezi ce mult te va ajuta.intotdeauna trebuie sa mai cerem ajutorul din knd in knd.
garbo000847
Postat pe 3 Septembrie 2011 07:39
eu spun sa te increzi in Cel de sus si sa astepti.intre timp ocupa-te de copii tai,viata continua,nu te lasa calcata in picioare,sotul tau trebuie sa isi dea seama ca a gresit iar cand asta se va intampla se va intoarce....tu nu prea mai poti face nimic,el trebuie sa inteleaga de la sine ca a gresit...va fi bine
denny123
Postat pe 3 Septembrie 2011 08:16
buna ...parerea mea este ca el e un mototol care este baiatul mamei si nu vrea decit banii tai , fara sa-i pese ca te-ai sacrificat pt ca voi sa o duceti bine ...un nerecunoscator ...o vipera ...te sfatuiesc sa divortezi repede si sa-ti iei copii repede ...crede-ma ...un barbat ca el se numeste MOTOTOL ...si soacra ta ...IN DUNARE CU EA ...!! daca el te iubea nu proceda asa si nu se uita in gura nimanui...cu bine
garbo178917
Postat pe 3 Septembrie 2011 08:21
Auzi cucoana lasa-l cu masa sa traiasca ca ala nu-i barbat e o carpa !
adamgeo
Postat pe 3 Septembrie 2011 08:25
De-a dreptul plictisitor...!!! Si in plus gramatica e la pamant.
garbo175422
Postat pe 3 Septembrie 2011 08:55
printr-o situtie asemanatoare am trecut si eu: am fost castorita 9 ani, am 2 fetite si pt ca nu imi mergea de niciun fel casnicia in trei ( a trei pers fiind soacra) am decis sa spun "stop joc!". am ramas singura cand fetita cea mare avea 7 ani , iar cea mica 1 an jumate...sotul meu statea toata ziua dupa fusta maica-sii, iar cand era acasa ne certam ca nu mai scapa de saracie, ca el nu mai face fata...
am ramas singura, m-am descurcat, fetele mele sunt mari acum iar taica-su tare mandru de ele. fata cea mare este anul II la ASE iar cea mica cl. a VIII-a. de 4 ani m-am recasatorit , am primit dar ceresc un barbat asa cum nu am crezut ca puteam gasi, tata pt fete si un sot tandru si intelegator. S-a intamplat sa raman insarcinata si am hotarat sa pastrez copilul ca drept multumire pt bunatatea lui si dragostea fata de copiii mei.
Nu-ti face probleme, iubita esti acolo sus si totul se va rezolva! trebuie doar sa constientizezi ca nu trebuie sa "duci crucea la nesfarsit" te va ingenunchea si-ti va fi mult mai greu sa revii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Fii barbata!!!!!!!!!!!!!!
lili_anna68
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:10
Daca spui ca,cumnatul tau a fost luat de a4-a sotie,au plecat departe si suntfericiti de ce nu ati facut si voi acelasi lucru? Sau de ce nu-l faceti macar acum? Cred ca este singura solutie.
claudia_dumitrescu
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:13
De la: Mielutza, la data 2011-08-28 14:10:32mai draga , e tare greu de citit pomelnicul tau.

ai respirat cand l-ai scris?? daca da , data viitoare aminteste-ti cand respiri ca exista si semne de punctuatie pentru noi ceilalti, ca tu nu le placi; ca sa nu ne invinetim pana citim, nu de alta ..

stii ce-mi vine in minte cand citesc un topic de genul ???
de ce cand una din voi spune " vreau sa-mi salvez..." casnicia , relatia , sau ce-o fi acolo nu se intreaba mai intai cum se poate face asta de una singura .
din cate stiu eu pentru chestiile astea e nevoie de doi ...

draga fata cere si ea pareri de la minti mai luminate pe aici chiar este o problema aceasta situatie si daca vrem sa dam cu parerea hai so facem omeneste nu mistouri
dananistor
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:14
De la: Mielutza, la data 2011-08-28 14:10:32mai draga , e tare greu de citit pomelnicul tau.

ai respirat cand l-ai scris?? daca da , data viitoare aminteste-ti cand respiri ca exista si semne de punctuatie pentru noi ceilalti, ca tu nu le placi; ca sa nu ne invinetim pana citim, nu de alta ..

stii ce-mi vine in minte cand citesc un topic de genul ???
de ce cand una din voi spune " vreau sa-mi salvez..." casnicia , relatia , sau ce-o fi acolo nu se intreaba mai intai cum se poate face asta de una singura .
din cate stiu eu pentru chestiile astea e nevoie de doi ...



Pentru orice exista solutii, si o soacra poate fi pusa la punct cu diplomatie!
michu61
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:28
E o mare pierdere timp sa stai dupa unul care e orice numai barbat nu. Stiu ca e greu ca ati stat atata timp impreuna, dar nu e nimic imposibil. Daca a rezistat casnicia asta atat, s-a datorat faptului ca ai luptat tu din toate puterile, daca lasai asta in seama lui erati de mult despartiti...si poate era mai bine pt tine. Si eu nu mai inteleg cum ai acceptat tu sa preiei sarcinile lui...adica de stalp al casei. Spune-mi si mie ce are el asa deosebit de tragi de el sa-l ai pt ca din ce ne-ai expus tu nu ar atrage nicio femeie cu scaun la cap.
Dumnezeule, trezeste-te odata, femeie!
Stai sa inghiti atatea de la un iresponsabil....si da-mi voie sa iti spun ca tu nu ai doi copii de crescut ci trei.Cu fetitele tale sunt sanse sa devina femei puternice, cu personalitate si simt al raspunderii, dar cu sotul tau nu.Asta a ramas tot copil...al tau si al maica-sii!
zara28
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:34
dananistor, de ce nu dai tu un asemenea sfat?
mie, ceea ce a scris Mielutza mi se pare foarte pertinent si un sfat foarte bun care reiese clar de aici: "din cate stiu eu pentru chestiile astea e nevoie de doi ..."
daca mataluta nu poti intelege nu inseamna ca cineva face "mistouri"
...si daca e S-O (sa o) facem hai sa incercam sa ne exprimam in asa fel incat sa fim intelesi - dupa "oaresce" reguli gramaticale ca altfel ajungem, in curand, sa ne exprimam prin semne
panty_C
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:38
Sfatul este f simplu....LASA-L, altfel cat va trai mama acestui individ te vei chinui.
Dupa cate inteleg nu te sprijina financiar prea tare, deci nici asta nu ar fi o problema....
Sentimentul de iubire oricum trece mai devreme sau mai tarziu, de ce nu ar trece acum cand nu ii pasa de tine si de familia pe care tu crezi ca o aveti impreuna? DECI, taie raul de la radacina si gata, suntem in secolul 21, nu?
Succes!
C
leia71
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:45
nu pot sa imi dau seama de ce faceai mereu imprumuturi, numai despre asta ai vrobit. si de ce sotul nu punea salariul la bataie. am impresia ca ati fost niste petrecareti si acum a-ti ajuns la fundul sacului (al celor care v-au tot imprumutat, ca sacul vostru e gol demult). problemele voastre nu sunt din cauza soacrei, cum iti place tie sa crezi, ci de la modul vostru de viata. v-ati distrat la greu, v-ati imprumutat pt distractii si acum nu mai aveti pe unde sa scoateti camasa. esti cam imatura pt varsta pe care o ai, femeia tine casa, tu ai dus-o de rapa cu stilul tau de viata.
MARILENA_25
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:53
Du-te la Biserica si roaga-te, posteste!!! Fii credincioasa si da-i timp, nu-l mai cauta nici pe el, nici pe soacrata. Acum pari o disperata si nu vei face decat sa-l indepartezi mai mult de tine. Ai grija de tine si de copii tai; faceti impreuna lucrurile care va fac fericite; Apeleaza la inteligenta ta, ai rabdare, chiar daca stiu ca iti e greu.......da-i lui timp....si intre timp roaga-te! Ai auzit si de postul Sfantului Anton?? Numai Dumnezeu poate face o minune, sa-i deschida ochii referitor la mama lui si la tine si copii vostri. Ai incredere il El!
Sper sa va fie bine!
garbo202333
Postat pe 3 Septembrie 2011 09:57
Singura solutie sa-l ai langa tine e sa-l desparti de fusta mamei si el sa devina constient ca viata de familie inseamna voi 4 in primul rand. Cu tine sa se sfatuiasca ce si cum cu tine sa-si imparta amarul cand va e greu nu cu ma-sa. usor de zis greu de facut. De ea nu am ce zice efectiv, o frustrata si o egoista, asta nu-i mama. De multe ori parintii strica relatiile dintre soti, pentru ca nu rezista sa nu-si bage coada vrand sa faca bine. Nu inteleg multi parinti ca odata ce te-ai casatorit sa te lase sa-ti faci viata asa cum te duce capul. Asa fac si ai mei, mereu incearca sa ma coordoneze si eu am fost mereu intre ciocan si nicovala, 5 ani i-am pierdut asa timp in care nu am fost fericita. Nu poti sa impaci si capra si varza. Te-ai maritat, nu mai esti sub tutela lor. oricum viata e departe de ce credem noi ca e, macar sa luam propriile decizii, neinfluentati de nimeni. Asa ne formam si devenim responsabili, Capul face capul trage.
Nu cred ca ti-am dat vreun sfat ce sa faci ca si eu am o situatie care nu imi permite sa dau sfaturi, ti-am zis doar cum ar trebui sa fie.
andreea_love
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:03
draga mea,am avut rabdarea sa citesc tot , am observat ca ai avut rabdare ceea ce este bine ,inseamna ca ai rabdare si pentru restul care nu va fi tocmai usor...solutie:cauta urgent si pe orice cale si vorbeste personal cu sotul tau inainte de a ajunge divort! hotaraste cu el si urgent plecati amandoi din tara in orice tzara vret,luati si copiii,ati indura voi multe dar sunteti impreuna si va veti solidariza sa iesiti la liman.El ca sofer gaseste repede de lucru in afara in orice tzara iar tu gasesti ca menajera la ore si iti tii casa si iti cresti si copii.Este singura modalitate de a taia cordonul ombilical!Stiu nu va fi usor printre straini luat de la zero dar daca va iubiti atat de mult daca iti iubesti copiii si vrei ca familia sa ramana atunci trebuie sa faci si sacrificiul asta.Acuma vezi cum reusesti sa il convingi si determini pe el sa accepte sa plecati impreuna toti pentru ca ar fi ceva de negociat cu el sa il vezi urnit de langa mamicutza lui iar in alt oras in tzara sigur ca ar continua vizitarea asa in alta tzara cat mai departe asa nu o sa mai aiba cum decat foarte rar ca nu o sa-si permita in plus copiii cresc si sunt alte nevoi asa ca nu o sa mai poata subventiona vizita lui mamica.Pune planul in aplicare urgent , dumnezeu sa te intareasca sa poti rezista sa- reusesti sa-ti unesti familia ca banuiesc ca nu o sa fie tocmai usor si sa auzim de bine si ca sunteti fericiti!
ileana1959
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:05
de obicei nu citesc toate forumurile dar al tau mi-a atras atentia si marturisesc ca nu l-am citit pe tot ..dar din primele randuri am recunoscut tipul personajelor.ar fi multe de spus pentru ca si eu am trait ceva de genul,e adevarat fara copii si fara casatorie.am avut un prieten a carui mamica era posesiva,ipohondra si dorea sa stie tot si sa controleze tot.am dat un ultimatum si am plecat cand am vazut ca lucrurile nu se schimba.acum sunt casatorita si stau cu soacra care are se pare aceleasi suferinte dar...barbatul e altul.ma sprijina si a pus o limita intre relatia mama-fiu,sotie-sot,iar cand am avut ceva sa-i reprosez mamei lui a fost acolo si m-a sprijinit(mai ales ca intre timp soacra mea aavut o paralizie timp in care am avut grija de ea ca de un copil mic).e greu acum ca ai copii si iti inteleg temerile numai ca greseala e a ta.ar fi trebuit sa ai o discutie cu el de la primele probleme cu soacra ta si sa nu lasi lucrurile sa degenereze.tu ai lasat de la tine ca sa fie bine si ghici?omul se intoarce la mama ca "e mai bine asa pentru o perioada".un asemenea om nu mai are sentimente si eu m-as mai gandi daca as alege sa imbatranesc langa el
nadrianamonica
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:07
cred ca te inteleg Mai bine ca si oricine.la fel am patit si eu cu soacra.Sa zicem ca prin metode mai putin ortodoxe am pus o la punct...dar problema nu este ea in cazul tau CI EL.Un sfat ? cred ca singura solutie este sa incerci sa te reculegi si prin credinta in Dumnezeu adica......doreste ti foarte mult sa ti repari casnicia(citind Psaltirea de exemplu ) si iti garantez ca iti va fi indeplinita dorinta)nu te gandi la soacra in momentele acelea de reculegere ci sa i dea lui Dumnezeu gandul cel bun......sa ti doresti sa ti se salveze casnicia sa nu ramana fetele fara tata.ii pacat ca in ziua de astazi sunt atat de multe divorturi ,certuri si neintelegeri de la nimicuri sau de la rahaturi
lisalarisa
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:16
Am si eu 2 copii mici si stiu cat a de greu e sa te impaci cu soacra.. care niciodata nu te va iubi ca pe sotul tau. De aceea te rog nu-ti mai fa griji inutile si iincearca sa-ti dedici timpul si resursele perntru copii tai si sotul tau fara a lua prea mult in seama masca sau scenele facute de cei apropiati. Vezi mai intai cee s ce ai si dupa aceea actioneaza conform proprilor hotarari.
Sa auzim de Bine !
garboflower202596
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:28
Am eu o solutie!

Fa-i cadou un striptiz pe melodia asta:
http://www.youtube.com/watch?v=E2y4ovJFcfU

Efect garantat!
anakin
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:31
Poate "mama" este un paravan, un leit-motiv al altor tipuri de divergente care sunt intre voi, adica un fel de "tap ispasitor". Nu te astepta sa fie de partea ta, nu va fi niciodata. Mamaele de baieti sunt genetic construite sa-si respinga norele. De fapt, daca ai avea un fiu, poate ai intelege. Cum ai putea tu sa il iubesti mai mult decat ea?
Problema in relatia voastra nu e soacra, problema sunteti voi. Si relatia voastra cam schiopatata. Iubirea nu se declara, ea se face simtita. In ultimele randuri pe care le-ai scris ai lasat sa se intrevada, dar fara sa spui raspicat asta, ca ar fi posibil ca el sa aiba aventuri cu alte femei. Ce treaba are aici soacra-ta?
Sfatul meu e urmatorul:
1. hotaraste-te daca vrei sau nu sa ramai cu el; si asta se face in felul urmator: propune-ti sa stai un an fara el, vezi cum e, vezi ce se intampla, si, dupa ce trece anul, hotaraste!
2. daca vrei sa ramai cu el, schimba-te pe tine; fii o femeie sexy, atragatoare, stapana pe sine, iubeste-te mai mult, du-te la coafor, fa sport, etc.; nu trage de el, nu ii face reprosuri, fii misterioasa, fii altcineva; si mai ales - nu incerca sa ii modelezi relatia cu maica-sa, iti spun ca si el stie ca e nebuna, o foloseste ca pe un paravan. Porneste de la ideea ca orice mama isi iubeste copilul in felul ei. Poate nici tie nu o sa iti placa ginerii tai. Nu ai fost inca soacra!
3. ce se intampla cu parintii tai? Ei nu te ajuta? Ei sunt primii care ar putea sa iti dea un sfat nepartinitor, un sprijin. Bazeaza-te pe ei, ei sunt de partea ta. Dar nu le povesti tot, nu ii intoarce impotriva sotului tau. Daca lucrurile vor intra pe un fagas normal, va fi greu sa schimbi in bine toate parerile pe care le-ai schimbat in rau.
In final, tine minte ca nici o despartiere nu e definitiva, totul tine de tine! Dar nu te purta ca un scaiete disperat....
garbo198352
Postat pe 3 Septembrie 2011 10:56
Parerea mea este sa ai rabdare si sa iti vezi de copii tai pentru ca dupa ce nu va mai fi soacra ta sigur se va intoarce la tine , daca inca te mai iubeste si nu-si baga alta coada, insa asta depinde si de dragostea ce ti-o poarta.Degeaba incerci daca el nu simte nimic pentru tine.Stai linistita si vezi-ti de copii tai ca tot la "fasolea" ta se va intoarce.RABDARE SI CREDINTA.
danibosneag
Postat pe 3 Septembrie 2011 11:19
va multumesc din suflet ptr ceea ce mi-ati scris, sincer dupa cateva mesaje primite am crezut ca nimeni nu i-mi va mai da sfaturi si eram usor dezamagita, dar iata ca m-am inselat.deja m-am resemnat cu situatia si aveti dreptate am 2 motive ptr care trebuie sa lupt si sa merg mai departe . sunt lumina ochilor mei si voi face tot ce-mi sta in putinta avand si sprijinul parintilor asa cum a-ti mentionat. discutie cu el incerc de aproape o luna sa ma vad fata in fata cu el si sa discut cum ar fi normal, dar stiti ce a facut? a spus ca vrea sa ne intalnim asta dupa 2 saptamani de la dspartire si ca vrea sa vada fetele. eu i-am spus ca mai intai vom vorbi despre noi si apoi are timp suficient si ptr ele. cand ne-am intalnit am vorbit doar 10 min.in care nu a stiut sa-mi spuna decat ca vrea divort si ca am un demon in mine care-i vrea raul,eu mergand de altfel la biserica fiindca sunt o fire credincioasa si poate de asta i-mi vine greu sa accept o despartire dar si ptr faptul ca afost singurul barbat din viata mea cum am mai spus. de atunci incerc sa mai i-au legatura cu el ptr.ca fata cea mare incepe gradinta si sunt atatea de pus la punct ,iar el are tel.inchis si-mi vorbste pe e-mail ca nu poate sa hotarasca atat de repede si ca vom vorbi cu siguranta in cateva zile . ce inseamna aceste cateva zile oare ma intreb. dar cred ca raspunsul mi l-a dat si cred ca voi fi ferma si radicala in luarea deciziilor. daca -am gandit bine spuneti-mi va rog. va multumesc.
garbo220439
Postat pe 3 Septembrie 2011 11:38
Eu zic ca sotul tau e un mamos si.cat mai traieste soacra nu o sa ai o casnicie fericita,(asta numai daca te mai iubeste)acum profita de faptul ca nu te intelegi cu socra si te minte,poate are o alta relatie.......,Succes in recuperea sotului!
garbo167541
Postat pe 3 Septembrie 2011 11:38
Draga mea,
Ai indurat prea multe de la o persoana care nu era ruda de grad 1 (ma refer la soacra). Daca sotul a hotarat ca mama lui e mai importanta decat sotia si copiii LUI, lasa-l ! Nu iti mai incurca viata cu el. Vei intalni barbatul care te va iubi/respecta/aprecia atat pe tine cat si pe fetitele tale. Sotul tau NU te merita. Si - nu in ultimul rand - FII O FEMEIE INDEPENDANTA, ai o meserie care iti poate aduce bani. SUCCES indiferent ceea ce vei decide !
NU il mai suna/contacta. asteapta 1 saptamana sa vezi daca te cauta el ! Daca dupa 1 saptamana nu o face, atunci cauta-l tu cand o sa ai niste reguli binestabilite pentru reluarea relatiei, dac ao doriti amandoi. Nu te umili ! Nu merita !
AmyC
Postat pe 3 Septembrie 2011 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nepotrivire de caracter si totusi impreuna de 28 ani 66 De la: quasaria 25 Noiembrie 2009 08:16
Ce se ascunde in spatele profilelor in general? 193 De la: cricat 12 Noiembrie 2010 01:08
"Arta impacarii" 0 De la: 16 Februarie 2010 03:46
A cumparat cineva genti de pe manuels.ro? 4 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:42
Inaltimea conteaza? 111 De la: garbo177694 13 Noiembrie 2011 18:46
Setari Cookie-uri