as vrea sa-mi salvez casnicia

Buna seara. problema mea e putin complicata.totul a inceput acum 11 ani cand mi-am cunoscut actualul sot. Eu eram economista, el fiu de stab, dar sofer. nu a contat pozitia sociala. ne-am placut reciproc. dar surpriza mama lui nu m-a placut de la inceput. avand sprijinul tatalui lui ne-am casatorit desi au fost multe piedici din cauza soacrei datorita faptului ca socrul meu avea probleme de sanatate. inainte de a ne casatori civil in 2005, ne spunea nu vedeti ca tata e pe moarte casatorie va trebuie voua, etc. Am facut si nunta dupa un an, am devenit parinti pentru prima data in 2007 iar abia in 2008 a murit tata socru. dumnezeu sa-l odihneasca era un om deosebit.cat timp a trait tot timpul m-a sfatuit sa plec departe cu baiatul lui ca eu zile bune cu soacra nu voi avea. nu l-am crezut dar acum nu mai pot.simt ca totul s-a naruit in aceasta casnicie si as vrea sa o salvez macar de dragul fetitelor, pe langa faptul ca i-mi iubesc sotul in continuare foarte mult. greul a inceput in 2007 cand am nascut prima fetita, soacra trecand la amenintari de genul ca se arunca in dunare, ca acum fiul ei n-o sa o mai iubesca pe ea ci pe fetita, etc. am trecut cu vederea peste aceasta iesire din comun a soacrei mele si nu am dat importanta acelor cuvinte, ne bucuram amandoi de copil la vremea aceea i-am explicat ca iubirea de mama e una, cea de sotie si copil alta si nu se compara, gandesc ca un om rational ar face diferenta dar ea nu.dar cosmarul a inceput dupa decesul socrului. la inceput ca e singura si nu are nici unul din baieti grija de ea (am omis sa va spun ca mai avea un baiat dintr-o casatorie esuata baiat care s-a despartit de 3 sotii din cauza ei, eu afland aceasta poveste de la socrul meu, ea nu spunea nimic, doar ca sotiile cumnatului nu se potrivea pt el atat, dar cea de-a 4 sotie a fost desteapta la luat si a plecat departe cu el si sunt tare fericiti)apoi ca nu se mai descurca cu banii, etc, ca e bolnava, ca are cancer, ca o sa moara, etc. santajul emotional au pus stapanire pe sotul meu si pe mine recunosc la inceput, pana ne-a spus cumnatul cum stau treburile si atunci am inceput sa realizam ca de fapt ne certam intr-una din nimica toata si de la orice.in 2008-2009 am avut o problema de servici care s-a lasat cu proces.intr-adevar am castigat acest proces si mi-am reluat functia detinuta anterior, dar repercursiunile au fost grave. de aici a inceput casatoria sa se clatine. lucrand in aceiasi intreprindere cu sotul soacra ca de obicei a inceput sa-l influienteze spunandu-i ca acest proces o sa aiba repercursiuni si asupra lui, ca o sa se uite conducerea cu alti ochi la el, si cate si mai cate. si iar ne certam. din cauza destituirii mele din functie salariul a scazut, mai mult procesul a costat bani si iata o alta problema care a intervenit in casnicie. au inceput iar certurile la care dansa contribuia ce ti-a trebuit proces, etc...problema banilor a devenit grava in timp, facand imprumuturi peste imprumuturi ca sa acoper nevoile care au inceput atunci cand mi s-a diminuat salariul.greseala mea mare a fost ca nu am avut curajul sa-i spun sotului de toate aceste imprumuturi, de o parte stia de alta nu. el traia cu gandul ca o ducem bine ca atunci cand ne-am casatorit eu avand un salariu frumusel, din care plateam rate dar ne si distram nu era week-end sa nu plecam din localitate la munte sau la mare, iar el nu contribuia cu nici un ban in casa ci platea si el cateva rate dinainte de casatorie(din salariu ii mai ramanea ceva dar niciodata nu am tinut cont am zis ca o sa fie acolo ptr alta data) chiar si dupa venirea pe lume a primului copil plecam tot timpul dar cand ma gandesc cu ce sacrificii de care el nu stia i-mi vine sa inebunesc.ma gandeam ca daca ii spuneam totul se va supara si tot timpul i-mi va reprosa ca a avut dreptate mama sa, iar acest lucru nu suportam mai ales ca divergentele intre mine si soacra se agravase, in sensul ca pe unde mergea in vizita la cineva nu facea decat ma barfeasca si ca ce baiat a avut si cate si mai cate, asta am aflat daca va vine sa credeti intamplator de la o colega noua angajata care avea o prietene comuna cu soacra mea. cand m-au vazut fetele ca am intrat in birou si ea povestea si i-a spus ca eu sunt de fapt pers.de care povesteste nu-i venea sa creada, deoarece eu aveam cuvinte numai de lauda ptr ea la serv. in fine sa merg mai departe cu povestea. si asa a trecut timpul si problema banilor a devenit din ce in ce mai grava. intre timp incetisor am inceput sa-i spun sotului mai pe ocolite ca nu mai raman bani de rate si poate mai apeleaza la pusculita(ce-i ramanea din salariu din fiecare luna) sau se mai imprumuta si el de undeva sa mai achitam dar pana aici a fost. a inceput sa spuna ca lui nu mai are bani ca a cheltuit ba ptr nu stiu ce, ca el nu se imprumuta ca nu are de unde sa dea inapoi, etc si tot eu ma imprumutam de la x, de la y care intre timp au vrut si ceva in plus.in 2010 am ramas din nou insarcinata desi problema banilor nu se rezolvase dar avand sprijinul parintilor mei (am uitat sa mentionez ca in primul an de casnicie am stat cu gazda, totul fiind minunat, dar dupa aceea primind repartitie la anl ne-am mutat la parintii mei pana se na mutam la anl, ca sa nu mai cheltuim banii pe gazda, aici la ei neplatind absolut nimic, nici macar apa, sau gaze, curent, dar contribuiam cu mancarea, parintii mei stand la casa)am zis ca daca s-a nimerit sa fie sanatos ca o sa-l crestem si asa a venit pe lume cea dea doua fetita.dar intre timp rautatea soacrei era din ce in ce mai mare, dealtfel si invidia pentru primul copil desi nu aducea ceva ptr ea, macar un pachet de biscuiti sau o napolitana. tot timpul invoca motive ca eu sunt pretentioasa si daca nu-i dau copilului ce aduce ea, dar a incercat vreodata sa vada ? nu. inainte de a naste aveam 8 luni jum. m-am dus din nou cu ea la spital cum faceam de fiecare data ca e rau ca moare, crize de isterie, ca mi s-a pus pata si am dus-o peste tot tomograf, rnm, irigoscopie peste tot sa vad ce are(ca ma inebunise ca are cancer ca moare)si surprisa total sanatoasa.stiti ce s spus doct.ca e labil psihica, iar ea stiti ce a spus cand a zis doctorul ca vrea sa vb cu familia ca nu are pe nimeni si a internat-o o vecina. ce parere aveti? bineinteles era si sotul cand mi-a spus doct acestea. in fine dupa ce am nascut a doua fetita au venit acasa la mine pers. de la care cum am spus am imprumut bani sa ma intrebe cand la mai dau(fiindca convenisem sa le dau lunar anumite sume de bani ca o rata)iar sotul meu a facut din asta o tragedie. ca el nu stia, ca de cand imprumutasem bani, etc, eu amintindu-i ca-i spuneam ca nu mai am bani de rate si el spunea ca nu are de unde sa se imprumute, dar nu mai conta parca era fript asa se purta cu mine.bineinteles ca la nici o luna de cand am nascut a doua fetita a plecat. unde crede-ti ? la mamica. mamica in al noualea cer cand la vazut nu stia ce sa-i mai faca puiului ei. vezi mama daca nu m-ai ascultat si te-ai insurat vezi mama daca nu stiu ce..degeaba am incercat sa vorbesc si sa-i explic ca el pace.atunci am apelat la soacra sa-i spun si ei ce s-a intamplat stiti ce mi-a zis ca ea nu se baga ca atunci cand mi-a fost bine nu i-am spus si acum ce vreau sa-l dea afara pe baiatul ei din casa ca e si casa lui. bineinteles ca am spus ca normal ca o mama ce era trebuia sa-l indrume sa vina sa stea sa discutam si sa lamurim tot noi problema, fiindca sunt totusi doi copii la mijloc, dar fara nici un raspuns ruga mea.mai rau am facut ca ce o invat eu pe ea ce sa faca. daca asta e alegerea lui ea o respecta. dar intre timp ea l-a infiltrat impotriva mea.in sfarsit cu greu am reusit sa-l conving sa se intoarca la mine si la fetite mai ales ca intre timp si ai mei parinti sau suparat pe gestul facut de el si i-au adresat cuvinte cam dure(nu sau asteptat ca el sa plece si sa ma lase cu fetele singura in pragul sarbatorilor de iarna) in febr2011 dupa botezul fetitei am facut un compromis am zis sa fac si cum zice el numai sa fie bine ptr noi si familie si anume m-am dus cu fetitele la soacra mea. doamne la nici o saptamana au inceput certurile intre mine si ea, dar am trecut cu vederea si taceam de dragul lui si al fetelor.ii gatea baiatului mancare sa mance ce eu nu aveam voie ca alaptam(mancarea de mine facuta nu era buna, nu ma laud dar in privinta mancarurilor gatite sunt pe o scara de la 1 la 10 de nota 9)intr-o zi am pus piciorul in prag si am zis gata pana aici ce mananc eu si fata cea mare aia mananca si sotul meu, dar rau am mai facut ca s-au aprins spiritele dupa ora 6 nu mai aveam voie sa gatesc fiindca doamna dormea in bucatarie sa faca economie la caldura si mirosea a mancare, la apa calda restrictii, daca spalam la masina mai rar ca se strica si etc. intr-o zi n-a mai suportat comportamentul meu de indiferenta asa cum m-a invatat cumnata si a rabufnit, atat de tare a tipat incat a auzit-o de la parter si sotul cand se intorcea de la serv. a fost bomboana de pe coliva iesirea ei mai ales ca eram foarte stresata din cauza ei(aia nu faci, acolo ai grija, etc i-mi pierise si laptele iar fetita nu a luat nici macar 50gr in luna in care am stat la ea) si astfel la ora23 i-mi faceam bagajele sa ma intorc la parintii mei cu fetele si cu sotul. doamna nu a suportat si aplecat la o vecina iar eu fata buna i-am spus sotului sa stea sa o calmeze si vine si el a doua zi cu restul de bagaje. drept raspuns la bunatatea mea surpriza a doua zi sotul nu mai vroia sa vina la noi ca mai bine sa stam tot asa eu la mama el la mama pana se mai linistesc treb.si pana luam anl-ul. ce vorbesti domnule m-am enervat si am inceput sa-i i-au si lucrurile lui si atunci am plecat amandoi separat de doamna soacra sa discutam problema. a inteles ca unde merg eu si fetele acolo trebuie sa fie si el si asa am revenit la parinti. dar discutiile au continuat, el de la prima despartire sa c-am racit de mine de altfel eu am gresit cred fiindca eu i-am acordat putin mai multa libertate in sensul ca pleca cu prietenii motociclisti sa se plimbe eu zicand sa se relaxeze sa evite relatiile putin incordate cu ai mei si uite asa sa invatat sa plece in fiecare week-end de acasa devenind astfel un obicei. atunci am spus stop si unde te duci o sa mergem si noi ca doar suntem o familie si apoi e sfarsit de saptamana.toata lumea petrece in familie. dar surpriza a inceput sa spuna ca ce eu i-l comand pe el si sa nu ii interzic sa plece cand vrea cu baietii(acestia o parte avand familii, altii nefiind casatoriti, dar mai mult cei fara obligatii plecau in plimbare, rare fiind ocaziile cand mergeau cu totii) si iar ne certam. ba mai mult incepuse sa se duca la mama soacra singur nici macar fetele nu le lua, iar cand venea de acolo ne certam din nimicuri, se ducea de multe ori de la serv. direct la ea si apoi venea acasa. asta pana saptamana trecuta cand i s-a pus iar pata de a pleca singur pana la frate la Buzau si m-am suparat zicandu-i ca nu pleaca singur ci cu mine si fetele.ca avem si noi dreptul la gura de aer curat la tara(m-am impus in aceasta privinta deoarece promisese ca ne va duce si pe noi in concediu la sulina la cineva cunoscut, dar mama soacra iar a inceput cum ne ducem noi pe capul familiei respective cu doi copii, ca ii stresam, ca ii deranjam, etc si uite asa nu am mai plecat)dar de unde dus a fost. bineinteles m-am suparat si ne-am c-am certat.abia asteptam va vina acasa si sa-mi explice comportamentul dar unde crede-ti ca s-a dus cand a ajuns de la fratele sau la mamica, spunandu-mi ca o sa vb cu mine a doua zi ca e obosit(am uitat sa precizez ca a plecat pe bicicleta ii place sa faca sport) si gata mi s-a rupt filmul. mi-am iesit din fire si am spus ca ma duc si eu dupa el la mama sa sa stam atunci de vb. dar el a facut asa de bine ca a plecat de la ea, cand a auzit ca ma duc acolo. cand m-am dus mama soacra nici macar nu mi-a dat drumul la usa sa vb omeneste, spunandu-mi sa-mi rezolv problema cu el pe ea n-o intereseaza, mai mult la sunat cand eu am spus ca nu plec din fata blocului pana nu vine sa vb.(intre timp i-l sunam in disperare si el nu raspundea la tel)si i-a spus ca am facut galagie, ca am forta usa cu cheia, etc bineinteles ca iar a crezut si nici macar de atunci nu-mi raspunde nici el nici maica-sa la tel. stau si ma gandesc cu ce am mai gresit acum de nici macar nu vrea sa mai stam de vb. mi-a trimis sms ca o sa vb cand crede el, dar el oare nu se gandeste la fete.ce fel de mama poate fi soacra mea daca i-l tine la ea acasa si nici macar nu-l indruma sa vb cu mine. sfatuiti-ma ce pot face ca sa-mi salvez casnicia.cu toate ca o asculta si se ia dupa ea eu tot i-l iubesc si vreau sa se intoarca la mine si fetite dar nu stiu cum sa mai procedez. i-am scris si o scrisoare in care mi-am exprimat sentimentele si-mi recunosc si eu greselile dar nu am primit decat un sms ca vb in cateva zile. stau si ma intreb oare numai eu am gresit? nu stiu oricum v-am povestit c-am 30%din ce am patit cu mama soacra, dar nu are rost sa etalez mai mult. oricum in speranta ca nu v-am plictisit cu povestea mea astept sfaturi de la dvs.
garbo220439
Postat pe 27 August 2011 23:15
am sa incerc sa citesc maine
Persia
Postat pe 27 August 2011 23:20
" nu stiu oricum v-am povestit c-am 30%din ce am patit cu mama soacra, dar nu are rost sa etalez mai mult. "

daca urmeaza si 70%.....o sa fie....un topic .....serial ....film spaniol....km....kg!
Axl_22
Postat pe 27 August 2011 23:25
Ce-ai patit Axl? de ce arati asa nedumerita si ai privirea aceea ratacita?
Persia
Postat pe 27 August 2011 23:29
n-a vrut garbo...sa ma lase sa vb!....mno am reusit.....
Axl_22
Postat pe 27 August 2011 23:31
De la: garbo220439, la data 2011-08-27 23:15:41oricum v-am povestit c-am 30%din ce am patit cu mama soacra, dar nu are rost sa etalez mai mult. oricum in speranta ca nu v-am plictisit cu povestea mea astept sfaturi de la dvs.




As dori sa-ti ofer un feed-back, dar textul e greu de citit.
30%?

nathalie
Postat pe 27 August 2011 23:33
eu am citit. Si mi se pare cam ciudat ca esti economista, la cum scrii. Dar sa lasam...
Personajul principal e soacra, si zau daca inteleg: de ce nu l-ai luat de la inceput pe barbatu-tau sa va duceti in lume, departe de nebuna?!
Cred ca ar fi fost mai constructiv sa platiti chirie decit sa iesiti in fiecare weekend si in rest sa va intoarceti linga ea.
quasaria
Postat pe 27 August 2011 23:36
am preferat sa ne plimbam si sa plecam departe de ea (soacra)in fiecare week-end ptr a nu ne trezi cu ea peste noi neinvitata asa cum facea de obicei, si atunci cand am stat in gazda, dar si cand ne-am mutat la parintii mei. era mai bine sa fim numai noi doi.si era foarte bine dar de cand a venit prima fetita plimbarile au inceput sa se rareasca ptr mine fiindca acceptam ca el sa plece sg cu prietenii motociclisti,eu ocupandu-ma de copil mai mult(i-l alaptam)si cred ca am gresit cu aceasta libertate pe care i-am acordat-o. ce pot sa mai fac.
garbo220439
Postat pe 28 August 2011 12:52
nu prea aveai ce sa faci ca doar nu era sa alapteze el. Si nici sa alaptezi pe motor nu prea e indicat.
Chestia cu "am gresit" e relativa: daca el era un om de calitate nu "greseai" ca nu ii tineai lesa strinsa. Asa ca gresita s-ar putea sa fi fost alegerea initiala.
quasaria
Postat pe 28 August 2011 13:26
mai draga , e tare greu de citit pomelnicul tau.

ai respirat cand l-ai scris?? daca da , data viitoare aminteste-ti cand respiri ca exista si semne de punctuatie pentru noi ceilalti, ca tu nu le placi; ca sa nu ne invinetim pana citim, nu de alta ..

stii ce-mi vine in minte cand citesc un topic de genul ???
de ce cand una din voi spune " vreau sa-mi salvez..." casnicia , relatia , sau ce-o fi acolo nu se intreaba mai intai cum se poate face asta de una singura .
din cate stiu eu pentru chestiile astea e nevoie de doi ...

Mielutza
Postat pe 28 August 2011 14:10
439 , aici ai solutia
(am omis sa va spun ca mai avea un baiat dintr-o casatorie esuata baiat care s-a despartit de 3 sotii din cauza ei, eu afland aceasta poveste de la socrul meu, ea nu spunea nimic, doar ca sotiile cumnatului nu se potrivea pt el atat, dar cea de-a 4 sotie a fost desteapta la luat si a plecat departe cu el si sunt tare fericiti)

ai trecut-o ca pe o omisiune!
atat timp cat tie iti pasa de soacra-ta n-ai sa ai nimic.. daca lui ii pasa de ma-sa, iar n-ai sa ai nimic.

nu sunt absurd, nu sunt meschin.
trebuie sa avem grija de parintzi ...
insa este o poveste a puilor ce cioara!
pe scurt. erau trei pui de cioara si cioara mama. venea vremea rea si trebuia sa ii mute cu cuibul. iar mutarea presupunea trecerea unui lac mare.
deasupra lacului il intreaba pe primul pui
daca mie are sa-mi fie rau etc ai sa ai grija de mine?
da, da, da, sigur ca da. numai de tine mama .da da da
si cioara ii da drumul in apa...
la fel si cu al doilea pui...
al treilea intrebat la fel si tot deasupra apei raspunde...
pai voi avea si eu familie, asa ca iti dai seama de greutati, dar in masura posibilitatilor te voi ajuta si pe tine!
si cioara il duce pe celalalt mal ... si-l salveaza...!
ia vezi... gasesti vreo similitudine intre viatza ta si poveste? gasesti vreo baza de discutie intre tine si sotul tau!
nu e un tip absurd ... doar ca pare sa-i fi lasat o libertate cu care le nu stie ce sa faca si sa-l cam fi invatzat prost!
parerea mea e ca este recuperabil!
rabdare si dorintza sa ai!
alfheim
Postat pe 28 August 2011 14:45
dar, alfi...oare merita?
merita sa iti irosesti viata, care e si asa destul de scurta si de dura, ducand lupta de lamurire cu cineva care inca nu a taiat cordonul ombilical care il leaga de mamica?
eu zic ca nenea sotu' asta e ramas inca la stadiul de plod de 10 ani...
da' nah...poate is eu grea de cap si nu inteleg ideea asta cretina cu "lupta pentru familia ta"
asta in situatia cand te "lupti" de unu' singur
michelle_
Postat pe 28 August 2011 14:59

'merita sa iti irosesti viata, care e si asa destul de scurta si de dura, ducand lupta de lamurire cu cineva care inca nu a taiat cordonul ombilical care il leaga de mamica?''
Axl_22
Postat pe 28 August 2011 15:13
i-mi cer scuze ptr tot "pomelnicul" scris, ptr modul de exprimare si ptr. greselile de ortografie am scris aceasta poveste pe un alt site medical undeva la ora 24 eram atunci disperata, dar am zis ca asa se poate intelege mai bine care este adevarata problema. in ceea ce priveste discutia cu sotul as face orice sa ma intalnesc cu el si sa lamurim problemele, dar se pare ca fuge de prezenta mea. nu stiu parca l-as manca daca m-as intalni cu el.v-am spus ca nici la telefon nu raspunde doar mi-a trimis mesaj ca vrea timp sa se gandeasca....la ce sau la cine..., dar se gandeste la fete ca a spus ca vrea sa le vada. stau si ma intreb ce coace cu soacra mea.divortul? daca se gandeste la asa ceva simt ca o sa inebunesc eu i-l iubesc din toata inima si nu suport faptul ca se lasa influientat,nu stiu sunt dezorientata rau.
garbo220439
Postat pe 28 August 2011 15:28
mda...daca nu iti impui o oarecare detasare si distanta, nu te vad bine
ai sa toooot astepti pana se va hotari el sa se gandeasca
da' nah, asta e doar parerea mea...
michelle_
Postat pe 28 August 2011 15:32
439, ia trezeste-te.
Pe lumea asta exista divorturi, exista despartiri, exista barbati sau femei care nu mia vor sa faca parte din cuplu. Nu se moare din asta - si nici nu e cazul sa te faci presh pentru ca un putzulica a decis ca vrea la mamica-sa. Ai trait bine merci inainte sa il cunosti. Poti trai bine merci duup.a Casca ochii si vezi citi ca el se plimba pe strada -ai impresia ca e singurul? Unicul? De neinlocuit?
De neinlocuit nu e nimeni!
Isi face alegerile - el le poarta responsabilitatea in continuare, si o sa vina o vreme cind o sa isi aminteasca. Toti traim cu deciziile pe care le luam, si toti le platim la un moment dat. Nu e vina ta. E alegerea lui. Capul sus si mergi mai departe!
quasaria
Postat pe 28 August 2011 15:40
cum naiba mai poti spune ca il iubesti cand viata ta este un vacarm ???? ce iubesti la el???? ce asteptari mai poti avea de la un individ care nu are simtul responsabilitatii???? daca te vei agata tot timpul de trecut poate vei ajunge o leguma.....si ai totusi doua fetite de crescut...in acelasi timp au nevoie de o mama care sa le creasca sanatoase....nu sa constati maine poinmaine ca sunt traumatizate psihic...de altfel si tu!!!!....asa ca lupta cu tine insuti si iesi din acest cerc vicios...
ladyDY
Postat pe 28 August 2011 15:50
dragelor, inima cunoaste ratiuni pe care ratiunea nu le stie!
daca merita ca ea sa-si iroseasca ceva timp din scurta viatza, este alegerea ei!
eu nu am zis nici sa-l lase, nici sa stea ca Penelopa dupa el...
e viatza ei si e dreptul ei sa aleaga ce vrea sa faca.
nu suntem nici unul in masura sa-i spunem ce si cum.
i-am arata o cale, i-am oferit o pilda, i-am transhat o idee, aia din paranteza, mai departe e treaba ei ce face.
il vrea, sa-i fie de bine. nu-l vrea... acelasi sa-i fie de bine!
aici avem doar 30% din poveste.... oare cele 70 de procente ce ar putea sa mai reveleze?
si daca ea ar spune 100% tot 50% din poveste am cunoaste, fiindca n-avem acces la povestea lui!

LadyDY, conteaza ce iubeste la el? daca il iubeste intr-adevar, atunci iubeste la el totul ... nu partzi nu ceva sau altceva...!
cand la cineva iubesti anumite partzi si altele nu, mai degraba te incadrezi la negotz cu sentimente decat la iubire!

consider ca gresala ei majora a fost ca nu si-a ascultat socrul,Dumnezeu sa-l ierte, care a stiut bine cu cine era insurat si care a vazut si celelalte despartiri ale celuilalt copil ...
asta fiind prima mare eroare si gresala, urmatoarele fiind persistentza in gresala si in permiterea accesului soacrei la viatza ei si a sotului ei... intr-un cuvant accesul unei soacre labile psihic (n-o spun eu, a spus-o un medic!) la familia ei!
dar daca fetei ii place ca o NEBUNA, sa-si faca mendrele in familia ei, atunci e treaba ei!

intr-un final zic asa. e viatza ei si e treaba ei ce alege. insa de'si vrea sotzul, trebuie sa-l rupa de muma-sa, de nu-l mai vrea.... ura si la gara!

zicea undeva ca sa dus cu nebuna la doctori si etc... dar ea s-a maritat cu soacra-sa? inteleg ca are doi baietzi .... insa ea s-a dus cu soacra-sa....
deci nu spune ca fi-su a umblat cu ma-sa si etc ... de cumnatul ei nici o vorba, decat in treacat ca a plecat departe!... ala nu mai are mama si ea s-a pricopsit cu doua... hai ca e bine...!
show must go on!
alfheim
Postat pe 28 August 2011 16:19
Alf...asa este ....cand iubesti un om il accepti cu calitati si defecte....cand viata ta ia o alta turnura...si te trezesti singur/a cu unu sau doi copii....hai ma lasi???? iubesti o luna doua....noua ...plangi dupa el...si intr-un final ajungi sa iti plangi soarta..... nu cred ca mai poate avea loc iubirea......regrete da...dar sa nu-mi spui ca asta mai este iubire.si da,...la urma urmei fiecare cum isi asterne asa doarme...
ladyDY
Postat pe 28 August 2011 16:30
el a fost si poate este un tata minunat se poarta exemplar cu fetele, ba mai mul spunea ca ma iubeste atat pe mine dar si pe fete,chiar a dorit acesti copiii,cand suntem noi singuri cu fetele este bine, cum se ducea la mama soacra in ultimul timp singur, eu nu mai suportam si nici fata mare nu o mai lasam sa se duca ,fiindca nu era in stare un pachet de biscuiti sa-i cumpere,se intorcea agitat, nervos si-mi reprosa greselile din trecut(imprumuturile),apoi iar se linistea.cum nu avea legatura cu ea era foarte bine, cum intra in contact cu ea turba, de aceea zic ca este un om bun si nu stiu ce sa fac. el a fost primul barbat din viata mea, poate daca aveam si alte experiente poate treceam altfel peste despartire.
garbo220439
Postat pe 28 August 2011 22:18
nu este "un om bun". Un om bun realiza ca te raneste alaturi de ma-sa. Nu-i mai cauta scuze. E adult. Are discernamint. Nu e nimeni, nici macar mamitzica de vina pentru atitudinea LUI.
quasaria
Postat pe 28 August 2011 22:24
aloooooooo
mai fatuco, trezeste-te, ti-am spus cat se poate de clar... las-o in colo de scorpie... are doi fii si doua nurori!
sa aiba fi-su celalalt grija de ea!
sau sotul tau, dar in asa fel in care sa nu iti afecteze tzie casnicia!
chiar n-ai inteles ce ti-a zis fostul socru si medicul ala...?
aia e nebuna. vrei s-o iei razna, stai si ocupa-te de ea!

deci taie-i lui legaturile cu ea si ai sa ai o viatza linishtita, tu si familia ta. lasa-l sa aiba legaturi cu ea si o sa continue circul, coshmarul ...sau cum vrei tu sa-l numesti!

chiar trebui sa ajungi nebuna la 50 de ani sa iti dai seama ca asta e disperata si labila psihic ... si ca barbatul ei a fost, cat a trait, proprietatea ei suprema, si apoi copii ei sunt ultra, infra, extra, supra si ca ei nu se mai iezisteaza ... si ca nici o femeie nu e buna pentru ei...? si ca lor numai alaturi de ea le este bine...!

am auzit de mii de ori textele de genul... "a baiatul meu, pai io l-am educat... si ce mi-o aduce el mie pe aia in casa, care e asa si pe dincolo... care nu stie, care nu face, care nu drege ... pai baiatul meu e bun, e cuminte ca o fata mare(!!!), e minunat, e pfffff... nici un superlativ nu este pe masura lui...!" sau varianta feminina " a pai fata meaaaaa, pffff... si frumoasa, si deshteapta, si cuminte, si gospodina si pfff... ce de mai stie si ce de mai face si buhuhuhuuuuuuu, nu mai e alta ca ea, mandra ca o stea si raza rupta din soare...si tot asa nici un superlativ nu ii e deajuns"
si cand dai de el sau de ea... in 99% din cazuri, el nu e bun nici de dos de caciula, nu stie sa dea drumul la aragaz, dara-mi-te sa faca un ou ochi sau sa porneasca o masina de spalat (mda, astea nu-s chiar lucruri de barbat!) si nici sa bata un cui sau sa schimbe un bec! iar ele nu sunt bune sa isi calce o rochie sau sa-i gateasca altceva decat o felie de paine cu unt si un ceai ... sau o cafea!

nu cumva esti nora lu' irinuca ...? hmmmm suspect! foarte suspect!!!

alfheim
Postat pe 28 August 2011 22:34
da na, calitatile supreme....ala sa bata cuie si aia sa gateasca.... De parca ne-am nascut toti timplari si bucatarese.
quasaria
Postat pe 28 August 2011 22:40
eh, hermeneutic vorbind, Q...
michelle_
Postat pe 28 August 2011 22:44
eh Q, ce-ai fi vrut sa zic... sa repare computere, nave spatiale, sa fie star de cinema premiat cu 5 oscaruri pana la varsta insuratorii... si ea sa fie profesor universitar doctor docent pana la varsta maritishului si prim-solista la opera din viena cu concerte prin toate marile capitale ale lumii sau sa fie vreo Mata Hari ... sau vreo Sapho...

am luat si eu doua exemple minore, spre-a ma apriopia de esentza...
vezi... ma mi_ stie!
alfheim
Postat pe 28 August 2011 23:02
bre, alf, asculta la moshu': e mare lucru sa stii sa gatesti un ceai, d-apoi daca pe langa mai prepari si o felie de paine cu unt!
stiu io pa una care face cea mai buna apa fiarta din bloc.
Thor_again
Postat pe 28 August 2011 23:06
...he he...depinde de miza.... asa de oparit, daca m-a enervat suficient, ma descurc sa il oparesc si eu.....
quasaria
Postat pe 28 August 2011 23:10
alfi,ce bombani tu colosha de Sapho, mamica?
ca aia era olecuta pe invers
michelle_
Postat pe 28 August 2011 23:16
nu vreau sa te judec sau sa gandesc in locul tau,simt sa-ti spun un lucru pe care eu il observ..indiferenta pt tine si pt copii vostrii,indiferenta pt existenta voastra,indiferenta pt datoriile voastre..indiferenta pt suferintele tale,pt nasterile tale grele ,pt cresterea copiilor..pt problemele de zi cu zi.indiferenta pt tot ceea ce simti tu ca sotie,ca mama a copiilor lui..un barbat ca si el nu vad ce sa caute in familia ta,el nefiind parte din familie decat la distractie si nici acolo macar ca nu te mai duce cu el,,eu nu cred ca e doar soacra la misloc..soacra ca si soacra dar cred ca minim o alta femeie face parte din viata lui,si chiar sa nu fie asa ,un om ca si el nu este barbat si iti pot garanta ca nu va fi niciodata,iar despre tine nu stiu ce sa spun,nu mi se pare o femeie normala ,capabila,o mama care a nascut doi copii si de care trebuie sa aiba grija ,,,nu vad cum isi mai permite sa piarda timpul cu un buric ca si el si cu o femeie nebuna ca si mama lui..daca tu crezi ca ai facut tot,ar fi pacat sa mai pierzi timpul si te mai intrebi ce mai poti face,sa astepti aici raspunsuri da la x,y ce sa mai faci e iar o pierdere de vreme pt ca nimeni nu poate simtii ca si tine ceea ce trebuie sa faci,daca tu cu banii tai ai intretinut familia..si ai reusit sa.l intretii pe idiot atunci te vei descurca ft bine sa-ti crestii copii fara un sac cartofi in spate ca si el..din experienta ta am impartasit si eu cu multi ani in urma dar eu nu am pierdut timpul cu oamenii care nu pot sa aprecieze alti oameni,din cauza egoiusmului lor..cu toate astea am sta cu sotul meu 11 ani in care eu nu l-am implorat nici macar o data sa stea de vorba cu mine sau sa.l caut in disperare dand de inteles ca nu imi pasa de ei asa cum si lor de mine..mi-am vazut de coppii si de cariera care pana la urma mi-u adus mult succes..si a meritat sa-i dau papucii la mama lui cu care nu a rezistat mai mult de 6 ani ..nu stiu ce sfat sa dau unei persoane care poate gasii energie si timp sa piarda pt unii care nu o pot pretuii si aprecia ...imi pare rau daca te ranesc dar eu vad in tine o mare gresala,,parca tu esti mai de vina decat ei..faptul ca vrei sa obtii ceva ce nu poti,nu ai cu cine..si nu vrei sa accepti realitatea..successsss..
garbo160389
Postat pe 29 August 2011 23:02
ma mi_ pai de ce sa excludem si celelalte posibilitatzi ale vietzii cotidiene...?
ca vorba ceea, la grecotei chestiile astea pe vitza-vercea erau tare la moda, si n-o fi fost aia pe invers de la inceputuri si pana la final ... o fi avut si ea perioada de normalitate, nu asa ca viri-nuca care ea pe pe toate inversurile... si deh, mai era si inteleapta/desteapta/poeta cumatra...
apropos ... cica a stat ea exilata pe Lesbos... dar una lume zice ca fu putin maritata cu un oareshce bogatan si mai avu si o fetitza ... (pe semne pe virinuca... - care daca ta-su o fost bogat si nu facea nimic decat astepta sa i se imputa ciorapii, s-a transformat in cea care rage si abereaza pe acilea) ... deci Sapho nu fu chiar asa pe invers, de-am priceput io bine!
alfheim
Postat pe 29 August 2011 23:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
massturbarea la barbati 222 De la: tatoo 16 Martie 2011 19:54
iubire neimpartasita sau casnicie bazata doar pe prietenie ? 17 De la: garbo031989 6 August 2011 23:43
cate compromisuri putem duce? 44 De la: dolly69 17 August 2011 13:21
cum sa al las pe amantul meu 29 De la: garbo177935 8 Ianuarie 2011 17:47
cu 6 ani mai mic 40 De la: Dor_marunt 22 August 2010 09:00
Setari Cookie-uri