as vrea sa-mi salvez casnicia

Eu totusi cred ca doar comunicarea mai poate salva o casnicie. Chiar si cel mai dificil partener isi poate deschide inima in fata unei comunicari sincere. Totul consta in capacitatea noastra de a ne face bine intelesi sau de a asculta nevoile partenerului nostru. Fiecare relatie isi are momentele sale de criza. Este absolut normal sa fie asa. Chiar si in paradis mai ploua cateodata. Foarte important este cum reactionam noi la aceste situatii aparute? Cu cata diplomatie si cat interes acordam acestora?
Sa nu uitam ca o relatie inseamna schimbare. Si inca o schimbare permanenta. Majoritatea dintre noi prefera sa isi caute alt partener decat sa infrunte schimbarile aparute in propria relatie. Insa, mai tarziu, vor descoperi schimbari si in noul partener. Viata este o schimbare. Daca nu ar fi asa, cu siguranta ca ne-am plictisi de moarte pe acest pamant.
Mai sunt si numeroasele diferente dintre barbati si femei. Te-as putea intreba cand ai citi ultima oara o carte ce dezvolta ca subiect relatia de cuplu? Vei fi uimita de ceea ce vei descoperi. Barbatii , ca si femeile, nu sunt prosti sau dezinteresati, de cele mai multe ori sunt gresit intelesi.
Cateodata este nevoie de o alta abordare, doar atat. Ai schimbat ceva din "stilul" tau de a comunica?
mirciulik78
Postat pe 21 Septembrie 2011 15:24
si gata

dragostea, iubito,
este semnul invartirii tale in jurul meu,
dragostea, iubito,
este semnul invartirii mele in jurul tau,
dragostea, iubito,
este ceva care se invarte de la sine
un fel de perpetuum mobile

daca se opreste
sa nu desfaci suruburile inimii-n-ajungi la niciun rezultat-
daca se opreste
sa nu demontezi suruburile mintii-n-ajungi la niciun rezultat-
daca se opreste
inseamna ca s-a oprit si gata!

LUCIAN AVRAMESCU
elodia
Postat pe 21 Septembrie 2011 18:46
Sunt perfect de acord cu ceea ce a spus mirciulik78. Am citit personal foarte multe carti si m-au ajutat enorm de mult cu toate ca eu nu am avut probleme in casnicie asa cum vad ca au unii dintre voi. As recomanda acest lucru cat mai multor cupluri inainte sa ia decizii pripite si sa faca lucruri pe care le pot indrepta totusi. Imi doresc eu insami sa ajut acolo unde pot cu asa ceva.
casnicia101
Postat pe 21 Septembrie 2011 21:22


....,,Chiar si in paradis mai ploua cateodata...."

offf...nu se poate !!!esti sigur?

sunsset
Postat pe 21 Septembrie 2011 21:39
Buna,am citit cu atentie tot ce tu ai scris,iti inteleg starea,framantarile si trairile sufletesti.Nu e usor sa simti ca te lupti cu morile de vant.Pentru unii e greu sa inteleaga cate sacrificii se pot face in numele iubirii.Pana acum vad ca ai incercat cam toate posibilitatile,ai intors si ai sucit problema pe toate partile,ai luat in calcul toate solutiile,si totusi fara nici un rezultat.
Incearca sa intrerupi orice legatura cu el,opusul dragostei nu e ura ci indiferenta.Cu indiferenta omori pe oricine.Gandeste-te la tine,pune-te pe primul plan,regaseste-ti femeia sexy din tine, feminitatea,ai grija de tine si fete,de imaginea ta,schimba-ti culoarea parului,coafura,fa ceva pt tine.Schimba-ti si nr de telefon,arata-i ca nu mai esti tu cea obsedata de el,comporta-te in asa fel incat sa fii opusul a ce a cunoscut si a ce se asteapta si intuieste el.
Iesi cu fetele tale in week-end la iarba verde,jucati-va,zambiti ,ele iti alina sufletul .
nu-l mai cauta,lasa-l ,va veni singur cand va vedea ca nu-i mai acorzi nici un interes,se va simti nesigur si i se va face dor de voi.
trebuie sa risti,ca pana acuma tot cu buna l-ai luat si ai fost muult prea generoasa cu el si vad ca i s-a urcat la cap.Cat crezi ca va rezista la mamica?Lasa-l in pace,lasa fetele intr-un week-end la parintii tai si iesi si tu intr-o seara in oras,flirteaza si ai sa vezi priviri admirative din partea sexului opus.Stiu ca e greu si ca gandul si inima ta doar la el iti sunt dar incearca ,nimic nu e imposibil.Iar cand te va cauta si poate va dori sa-si ceara iertare impune-ti punctul de vedere si stabileste regulile tale clare si precise.Ai suferit muult prea mult si nu meriti,din cauza lui si nebunei de soacra-ta.Tu trebuie sa fii apta sa poti sa-ti cresti fetitele nu sa te cronizezi si tu ca ea.Iti doresc mult succes si sper sa revii cand vei gasi o rezolvare si cand totul s-a clarificat.O zi buna si aveti grija de voi!
garbo1183
Postat pe 23 Septembrie 2011 18:14
ai dreptate beyby asa am sa fac. chiar ultima intalnire de ieri a pus capac. a spus ca vrea sa vada fata cea mare .l-am anuntat ca ne ducem la o anumita ora si el ce crezi ca a facut? a venit dupa 40 min. cand noi tocmai am plecat. a stat 10 min de vb.cu fata iar mie mi-a spus ca nu are timp momentan sa vb.despre rel.noastra. cred ca nu mai are rost sa continui asa in incertitudine. cred ca o sa-i interzic sa mai vada si fetele momentan poate vorba ta i se va face dor si se va intoarce la noi.
garbo220439
Postat pe 25 Septembrie 2011 05:59
nu vezi ca a puso pe masa pe un piedestal, a ales , lasal sa vada ca a gresit
narcysa
Postat pe 4 Octombrie 2011 07:14
De la: garbo220439, la data 2011-09-25 05:59:00 cred ca o sa-i interzic sa mai vada si fetele momentan poate vorba ta i se va face dor si se va intoarce la noi.




Ar fi abject, marunt sa faci asta.
Copiii sunt mai mult decat o moneda de schimb in casnicia voastra si nu exista tabara fetelor vs tabara baiatului.
nathalie
Postat pe 4 Octombrie 2011 08:59
daca te-a iubit cu adevarat si singura piedica a fost mama lui atunci se va trezi,dar de fiecare data cand vrea sa-si vada fetele tu apari foarte aranjata la 4 ace si ignora-l,vorbeste f distant cu el nu lasa garda jos.Fetele cati ani au ?daca sunt de o anumita varsta ai putea sa-i iei un telefon mobil la cea mare si cand va dori sa le sune direct pe ele sa nu te mai deranjeze pe tine sau sa-i dai ocazia sa te injoseasca sau sa te raneasca.Stiu ca doare al dracu de tare dar nu ai ce face, trebuie sa incerci sa te impaci cu gandul si sa ai o rabdare de fier,merita sa incerci macar.
Te pup si sper sa aud de bine de tine.Sa ai o zi frumoasa!
garbo1183
Postat pe 4 Octombrie 2011 19:15
Nu credeti ca o discutie serioasa de la inima la inima ar fi mai importanta decat toate bazaconiile insirate aici? De ce nu l-ar chema sa vina intr-o anumita zi sa-si vada copiii si sa se simta bine alaturi de sotie si de copii? Suntem oameni, nu suntem papagali.
garbo172845
Postat pe 5 Octombrie 2011 17:32
Asa fac papagalii? ( glumesc )
Noli
Postat pe 5 Octombrie 2011 17:37
De la: danibosneag, la data 2011-09-03 11:19:13Parerea mea este sa ai rabdare si sa iti vezi de copii tai pentru ca dupa ce nu va mai fi soacra ta sigur se va intoarce la tine , daca inca te mai iubeste si nu-si baga alta coada, insa asta depinde si de dragostea ce ti-o poarta.Degeaba incerci daca el nu simte nimic pentru tine.Stai linistita si vezi-ti de copii tai ca tot la "fasolea" ta se va intoarce.RABDARE SI CREDINTA.


WOW! Era sa ma rastorn cu scaunul citind sfatul tau.
Si daca soacra'sa mai traieste vreo 20 de ani? Ia zi-mi ce face femeia asta?!
Dupa parerea ta EA trebuie sa stea ca proasta si sa astepte sa moara SCORPIA! Daca nu te superi de intrebare si sotia ta a facut la fel?

1.Pentru cea care a deschis topicul , sa-ti spun parerea mea, niciun barbat pe lumea asta nu merita sa te faci pres pentru el (daca accepti conditia de pres atunci nu te mai mira ca socra'ta si EL isi sterg picioarele cu tine).
2. Ma apuca "nervii capului" cand va aud pe unele zicand : sa se intoarca pentru fetite, indur totul pentru fetite, ma las batuta pentru copii, malas calcata in picioare pentru copii...etc...asta e LASITATE curata. In primul rand copiii daca traiesc intr-un mediu total nesanatos (vad certuri, scandaluri , ii afecteaza grav si mai tarziu vor fi niste adolescenti cu probleme grave si niste adulti cu probleme foarte grave). Nu te mai ascunde dupa copii. TU si EL sunteti in relatie , copiii au aparut mai tarziu si nu i-a intrebat nimeni daca vor sau nu sa vina pe lumea si daca mai au si nefericirea sa vada ceea ce vad acesti copii la voi, vor fi vai steaua lor.
Daca tot spui ca stai pentru copii , eu te intreb:
a) ce exemplu dai tu fetelor tale? ele toata ziua te vad suparata, nervoasa, te certi cu soacra, te certi cu tatal lor .......ceva bun care sa vada la voi exista in acest moment? cum percep ele viata voastra de familie, nu-ti dai seama ca le faci rau?
b) cum sutii tu aici ca el este un tata bun cand saracu' nici nu s-a rupt de la sanu' ma-sii pana la varsta asta?! (cred ca nu stii ce inseamna sa fie tata si bun ) ; si-a asumat vreo responsabilitate pana acum fata de tine sau fata de fete? fata de muica lui si-a asumat, v-a lasat pe voi si s-a dus la ea. si la fel o sa fie cat traieste hoasca, cum o sa da aia o basina ragusita el o sa fuga s-o prinda; daca vrei sa te lupti cu morile de vant si sa te amagesti ca lupti "pentru familie" ...n-ai decat , cred ca esti masochista.
Daca iti iubesti fetele, atunci fi demna, nu mai fi lasa, analizeaza situatia (inclusiv aceea cu tzaspe neveste ale cumnatului si faptul ca ala a plecat in lumea larga si nu mai vrea sa srie da ma-sa) si oricat de greu ar fi , daca trebuie sa rupi pisica-n doua atunci fa-o nu mai astepta.

adeline
Postat pe 6 Octombrie 2011 10:26
buna ....am citit si eu mesajul tau si nici nu pot sa imi inchipui prin ce treci.....este greu , adevarat , dar cred ca ar trebui sa iti impui o limita sa incerci sa te detasezi de el, sa fii indiferenta chiar daca la inceput ti se va parea imposibil. Insistenta ta nu face decat sa ii dea lui impresia ca poate face cu tine ce vrea el . Gandeste-te bine totusi nu esti singura, ii ai aproape pe parintii tai si ai doi ingerasi alaturi. Din mesajul tau reiese ca tu ai fost cea care aduceai aportul financiar in casa, deci cred ca poti sa te descurci f bine si singura . Daca domnul sot te iubeste cu adevar se va intoarece la tine, vazand ca nu ii mai cazi la picioare dar daca tu continui sa te umilesti in fata lui si mamei lui se va purta in continuare urat. Inteleg ca vrei sa iti salvezi casnicia dar cu ce pret ?

Eu am varsta ta si am trei copii, dar crede-ma, sincer iti spun, daca mi s-ar intampla asa ceva nici nu m-as uita inapoi. sunt pe picioarele mele, am profesia mea , castig destul incat sa ma pot intretine si sa le ofer copiilor mei o viata decenta , de ce ar trebui sa ma umilesc in fata uni barbat ? doar sa pastrez ceva ce de fapt nu exista ?

cory_emy
Postat pe 6 Octombrie 2011 10:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Voi intelegeti tipul asta? 4 De la: garbo110966 17 Iulie 2011 00:19
CE FACI CAND ESTI CASATORITA SI .... 30 De la: floare_cu_colti 17 Noiembrie 2010 12:32
moare cineva virgin 17 De la: preciouss 26 Septembrie 2009 19:38
ajutor 9 De la: mikishor92 31 Ianuarie 2017 07:22
Ce face un barbat care se gandeste la... viitor? 158 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
Setari Cookie-uri