nu stiu daca sa continui sau nu

buna seara,

scriu pe acest forum deoarece am nevoie de un sfat.
sunt cu cineva de 6 ani...parintii lui au fost intotdeauna impotriva relatiei, si in ciuda acestui impediment am reusit sa ramanem impreuna pana acum. Ideea este ca am ajuns la capatul puterilor, nu mai pot trece peste toate piedicile care ni le pun cei din familia lui, iar el este foarte usor de influentat. El spune ca ma iubeste dar atunci cand este cu ei uita de mine..iar ei au foarte multe metode de a l tine departe de mine..
lost
Postat pe 8 Martie 2010 22:38
daca al iubesti lupta mai departe nu te lasa
garbo039680
Postat pe 8 Martie 2010 22:42
il iubesc mai mult ca orice, dar am ajuns sa ne vedem doar dimineata si seara inainte sa dormim pentru ca pana atunci are treaba cu ai lui...
lost
Postat pe 8 Martie 2010 22:45
Lost daca nu ai binecuvantarea parintilor, nu va merge.
liliana_lory
Postat pe 9 Martie 2010 13:28
Emisiunea iti recomand''pe mana soacrei''. ONU barbat adevarat nu se lasa influentat n defavoarea sotiei.ori s ombilical retrage din cordonul, ori ramane cu mama lui.vei suferi prea mult.stai de vb cu el.daca nu se retrage d la ngrijire alaptat la sanul, asa va fi mereu.alege.vezi ca mamele d baieti sunt gloase desi nu recunosc si de multe ori transfera asupra nurorilor, cu fostle lor probleme Soacra lor.plus ca daca mai stau si cu nurorile, le transfera si grijile gospodariei.alege fi si desteapta!
alexxandra
Postat pe 9 Martie 2010 19:52
ideea este ca el nu este dependent de mama lui ci de tatal lui, care este foarte ambitios si ar face orice sa ne desparta. el a fost asa de la inceputul relatiei dar atunci eram la inceput si mi se parea o provocare dar acum am ajuns la capatul puterilor si simt ca relatia asta se va sfarsi cat de curand..
lost
Postat pe 10 Martie 2010 22:15
Am avut o relatie similara, cu cineva mult prea dependent de parinti, in final m-am saturat de mizeriile care le faceau ai lui noua si relatiei noastre si am hotarat sa pun punct, am divortat. Erau extrem de ,,ambitiosi" in a ne face rau. Tind sa cred ca nu va rezista .Nu are rost sa te lupti cu ei daca el este dependent afectiv de ei si nu poate spune NU sau nu-ti ia apararea in fata lor.
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 22:19
a trait intr-o familie in care tatal s-a impus tot timpul ,a avut parte de un climat autoritar..iar sotia sau prietena lui va trebui sa fie cum vor EI NU CUM VREA EL, o gandire rudimentara , fara valoare care te va trage mult in jos daca vei dori sa continui relatia cu el, eu am petrecut cat a fost frumos apoi am pus punct , nu doream mizerii, de mentionat ca mi-au creat probleme si dupa ce am terminat relatia cu fiul lor.
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 22:23
ma rog, mie imi e mila de progeniturile astea depersonalizate. Parintii se duc si ei ramin cu ce au ales aia de s-au dus. Pe gustul alora. E cel mai sigur mod de a creste un ratat: sa il inveti ca tu l-ai facut, tu alegi pt. el... eventual tu traiesti viata lui, in pielea lui, nu el. Tu stii mai bine ca el ce e in sufletul lui in fiecare seara cind stinge lumina.
In fond, nici n-are cum sa simta decit cu acord scris de la mamica si taticul.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2010 22:30
De mentionat ca parintii i-au prezentat pe cineva ,,deosebit" in timpul casatoriei noastre..cam pana aici pot merge mizeriile sau poate chiar mult mai departe..Sunt pur si simplu oameni care nu au puterea si cojones sa-si traiasca iubirea cu persoana care le place ...daca nu place parintilor e o grava problema , in final relatia se va rupe , va continua cu cineva prezentat de parinti si va crede cu tarie ca ACEA RELATIE e potrivita pt el. Nu merita!!!!
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 22:36
cuvinele acestea se potrivesc ca o manusa situatiei, eu am crescut in alt mod, eu intotdeauna am avut dreptul sa aleg sa fac ce vreau cu viata mea insa el nu..am incercat sa l fac sa vada anumite lucruri insa cred ca el tinde sa ma vada pe mine "oaia neagra". in urma cu un an am acceptat sa merg sa locuiesc la el iar acum aproximativ o luna am plecat ca nu mai suportam..el a ales sa mearga cu mine chiar daca nu am vrut! stiu ca ma iubeste dar nu se poate maturiza..sun intr-o situatie foarte neplacuta si nu stiu cum sa o scot la capat.
lost
Postat pe 10 Martie 2010 22:37
Draga mea, eu aveam doua facultati la activ..aveam o profesie buna, eram cu mult mai atragatoare decat fostul meu sot..i-am acordat credit pt ca...credeam ca il iubesc si consideram ca are un fond deosebit de bun ( dar nu ii cunoscusem parintii si nici mizeriile pe care le-au facut zi de zi relatiei noastre) Eu am ramas strict pana in momentul in care m-am simtit confortabil, cand nu m-am mai simtit am parasit scena intentand divort. Culmea..si el isi dorea acest divort, dar nici macar asta nu avusese curajul sa faca. Nu merita , te va trage in jos daca vei ramane in aceasta relatie, eu m-am ales pe mine si am hotarat sa spun STOP relatiei cu el ..de fapt nu cu el..cu el si cu parintii lui care erau pe primul loc.
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 22:41
cea am fost eu pt el ?? cea mai mare nemernica a vietii lui , crede acum..de ce? pt ca l-am parasit fara sa privesc inapoi..de ce l-am parasit? pt ca el nu avea curajul sa ma paraseasca pe mine si sa spuna ,,pana aici!, nu pot spun NU parintilor" :-)
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 22:43
stiu ca asta este singura solutie si e cea mai buna pentru mine in primul rand, oricum deja gandurile ce mi alearga in minte zi de zi duc la despartire...stiu ca nu mai are rost sa ma lupt cu morile de vant..va multumesc din suflet pentru sfaturi
lost
Postat pe 10 Martie 2010 22:44
Fara urma de regret da-i ,,eject" daca vezi ca parintii lui sunt pe primul loc si nu lupta catusi de putin pt tine, aia vor fi si acum si peste 10 ani tot pe primul loc sau ...asteapta pana mor aia..desi eu cred ca-i mult mai bine sa iti vezi de viata ta pe care sunt convinsa ca ti-o poti face frumoasa.
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 22:47
cu siguranta asta o sa fie urmatorul pas din viata mea..o sa fie foarte dar viata merge inainte. multumesc frumos, mi ati fost de mare ajutor
lost
Postat pe 10 Martie 2010 22:52
oricand! Succes, departeaza-te elegant pana la momentul confortabil , nu ai de ce sa regreti , nu e cazul .Cazul corespunde izbitor de mult cu fosta mea relatie , eu am fost casatorita, dar mi-a fost extrem de usor sa ma rup fara sa regret decat faptul ca l-am ales pe el , dar nu am regretat niciodata divortul , mai mult la finalizarea divortului l-am invitat sa ciocnim un pahar de sampanie. Viata e atat de frumoasa daca stim sa ne-o facem!
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 22:56
ai dreptate asa este. cat a durat relatia voastra?
lost
Postat pe 10 Martie 2010 23:11
daca mie imi era adresata intrebarea, relatia mea a durat 2 ani in care am fost prieteni ( precizez ca nu i-am cunoscut parintii, nu mi-au fost prezentati , stia baiatul ce stia ..dar ma iubea..ar fi facut orice pt mine :-) apoi casatorita am fost 4 ani si 9 luni ( 4 ani si 3 luni nu i-am bagat in seama parintii desi aia imi faceau numia probleme apoi in ultimele 6 luni , i-am pus in vedere sa faca alegerea ,,capitala" ..a incercat sa ma aleaga pe mine doar ca nu prea i-a iesit...so ...dependenta fata de ai lui era mult prea mare..asa ca i-am pus actele de divort pe masa si am plecat in drumul meu cu zambetul pe buze.
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 23:15
in tot timpul asta am facut tot posibilul sa petrecem numai clipe frumoase..ba mai mult , ca omagiu adus faptului ca le-am redat baiatul ,am organizat si am plecat cu el intr-un ultim concediu pe o insula din Venezuela..in amintirea clipelor frumoase. Viata e frumoasa!
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 23:19
De la: lost, la data 2010-03-08 22:38:51buna seara,

scriu pe acest forum deoarece am nevoie de un sfat.
sunt cu cineva de 6 ani...parintii lui au fost intotdeauna impotriva relatiei, si in ciuda acestui impediment am reusit sa ramanem impreuna pana acum. Ideea este ca am ajuns la capatul puterilor, nu mai pot trece peste toate piedicile care ni le pun cei din familia lui, iar el este foarte usor de influentat. El spune ca ma iubeste dar atunci cand este cu ei uita de mine..iar ei au foarte multe metode de a l tine departe de mine..
Draga sa stii ca baietii sunt legati de parinti si asculta de ei..Nu stiu de ce.Poate ca sunt ingusti la minte....Eu zic sa discuti cu el,,sa stati separat si sa nu ii mai lasi pe parintii lui sa se bage in relatia voastra...Trebuie sa discuti cu el...Dar cu problema asta te vei intalni foarte des..Ca socrii incearca sa conduca viata nurorii...Cred ca au mentalitate din batrani...trebuie sa discuti cu el,calm sa ii spui ce te doare...Si sa luati o decizie impreuna... Multa bafta te pup
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Martie 2010 23:21
ba eu cred cu tarie ca trebuie sa schimbe atat socrii cat si flacaul :-) Timp pierdut cu unul care inca asteapta sa-l ia mamica la ,,sanul ei" :-))
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 23:23
cazul tau este aproape identic cu al meu, el ar vrea sa mearga mai departe cu mine dar parca il retine ceva, i am spus in repetate randuri ca nu sunt omul care sa accepte lucrurile astea si ca si asa am facut prea multe compromisuri...in cazul meu a inceput deja sa intervina si alte rude de ale lui
lost
Postat pe 10 Martie 2010 23:23
De la: lost, la data 2010-03-08 22:38:51buna seara,

scriu pe acest forum deoarece am nevoie de un sfat.
sunt cu cineva de 6 ani...parintii lui au fost intotdeauna impotriva relatiei, si in ciuda acestui impediment am reusit sa ramanem impreuna pana acum. Ideea este ca am ajuns la capatul puterilor, nu mai pot trece peste toate piedicile care ni le pun cei din familia lui, iar el este foarte usor de influentat. El spune ca ma iubeste dar atunci cand este cu ei uita de mine..iar ei au foarte multe metode de a l tine departe de mine..
Si parintii mei s-a bagat in casatoria lui fratemiu si a vrut sa ii divorteze.Pt ca lucrurile nu mergeau asa cum doreau ei..Pai nu este treaba lor....Pt ca fiecare isi alege partenerul pe care doreste...Eu zic ca daca il iubesti,,,sa lupti..Si sa il indepartezi de parinti si va traiti viata voastra.... Sa nu le mai povestiti treburile voastre,,,sa va vedeti de viata voastra...Discuta calm fara nervi..Impunete sa te vada mai hotarata
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Martie 2010 23:25
inca nu ai vazut nimic :-)) Deci fereste-te de combinatia prostie si orgoliu , mentalitatea de gen ,,baiatul meu ia pe cine vrem noi ,pe considerentul ca noi l-am facut ":-) Eu m-am considerat indeajuns de superioara alora incat in 4 ani sa nu raspund provocarilor lor..doar ca la un moment dat au inceput sa loveasca cu injurii in oamenii dragi mie ..si atunci am devanit extrem de periculoasa si le-am spus asta cu zambetul pe buze, mi-au creat probleme , am spus, chiar si dupa ce am divortat de baiatul lor.
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 23:28
am vorbit cu el si calm si frumos si urat si in toate felurile posibile, cand este cu mine imi face totul pe plac cand este cu ai lui uita de discutii, de planuri, de tot..e cam penibil nu?
lost
Postat pe 10 Martie 2010 23:29
exact asa era si la mine, imi facea toate mofturile , tot ce vroiam eu..era langa mine ..pana..suna telefonul si era chemat la mamica lui ( asta se intampla aproape seara de seara:-) Niciodata,dar NICIODATA nu putea sa-i refuze...nu le putea putea spune NU
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 23:32
da, si de obicei de fiecare data cand pleaca sa rezolve anumite treburi dureaza toata ziua..
lost
Postat pe 10 Martie 2010 23:39
De la: lost, la data 2010-03-10 23:29:15am vorbit cu el si calm si frumos si urat si in toate felurile posibile, cand este cu mine imi face totul pe plac cand este cu ai lui uita de discutii, de planuri, de tot..e cam penibil nu?
Da..Problema asta o are si fratemiu cu nevastasa...ca vor sa le conduca viata...Dar eu zic ca este bine sa te nu te mai certi..Sa ii vorbesti urat pe parintii lui,sau pe rudele lui...Pt ca asta poate ca se simt atacati si vor sa va faca rau...Eu zic sa incalzesti relatia cu el si sa incepi sa fii amabila cu parintii lui..Dar sa fii distanta si hotarata..Pt ca asta te face impenetrabila..Si nu o sa mai fii atacata...Si sa nu mai faceti discutii legate de familia lui.....Domane care tare redusi mai sunt multi ooameni,ca distrug viata la copiii lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 10 Martie 2010 23:41
Mda,,tipic" :-) E clar..
reyya
Postat pe 10 Martie 2010 23:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa pun capat relatiei??? 13 De la: Jojolin 14 Septembrie 2010 04:41
"Primul sarut" Povestea mea... 8 De la: georgiana_hgn 6 Mai 2011 02:16
RATIUNE SAU SUFLET? 127 De la: jeje2011 4 Iulie 2011 08:23
mai credeti in suflete pereche? 101 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:38
relatia extraconjugala 6 De la: 15 Iunie 2012 05:15
Setari Cookie-uri