as vrea sa-mi salvez casnicia

Ce a fost este istorie! Numai conteaza. Stii, multi incearca sa mearga inainte insa cu privirea inapoi...Este imposibil si nu ofera rezultate foarte bune. As dori ssa te intreb ceva: iti pare rau de sacrificiile facute? Daca raspunsul este NU atunci cauta o alta abordare a situatiei tale actuale. De foarte multe ori, nu este chiar asa de rau cum pare si sa nu uitam ca intr-o relatie sunt implicate DOUA persoane...Daca tu nu ai atras atentia sau nu ti-ai impartasit nemultumirea cu cel apropiat, atunci de unde sa stie acesta ca tu esti nefericita? Probabil ai preferat , ca si in cazul de fata, sa cauti raspunsurile si sfaturile in alta parte si, poate la urma, sa comunici cu el....
mirciulik78
Postat pe 3 Septembrie 2011 11:48
De la: garbo220439, la data 2011-08-27 23:15:41Buna seara. problema mea e putin complicata.totul a inceput acum 11 ani cand mi-am cunoscut actualul sot. Problema e ca nu ai curaj sa pleci ..de ce ti cu dinti de ceva care oricum nu are viitor....oprestete iati fetele si traiti doar voi ...scoatel pe el din ecuatie si trimiteil pachet la mama.....si singura o sa te descuri ...mai sunt copii care traiesc doar cu mama ...daca ai avea curaj .....asta nu e casnicie ,,,,noroc si curaj,, ce nu te omoara te intareste
gaseste
Postat pe 3 Septembrie 2011 12:01
parerea mea este sa te axezi pe viata ta si a fetitelor.sa lupti pt tine si pt ele.iar el....probabil k va veni la tine la un moment dat,cand isi va dori familia inapoi,cand va vedea k nu este indispensabil si k nu tot universul se invarte in jurul lui.atunci mingea va fi in terenul tau si vei putea pune tu conditiile,pt k situatiile detaliate de tine sa nu se repete.Daca sa va intoarce la rugamintile tale nu va fi altceva decat repetarea istoriei.Si daca nu se intoarce deloc-nu e nici sot,nici tata,nu merita sa te chinuiesti pt el.Este foarte greu,dar ai nevoie de un barbat,nu un copil ci de un om cu coloana vertebrala.Axeaza-te pt dezvoltarea ta personala,sa cresti pt a le putea asigura un viitoar fetitelor.Trebuie sa fii ferma:alegerile pe care lei ai la dispozitie sunt ori doar tu cu fetele,ori tu,fetele si el.Dar soacra iese din discutie,nici o vizita,nici un telefon,nici de la tine,nici de la el,daca sotul vrea inapoi.Mult noroc!
pusha2
Postat pe 3 Septembrie 2011 12:06
draga mea,prioritatea ta sunt fetele tale,nu sotul care inca copilareste;se poarta frumou fetele ptr.ca se simte cu ele in lumea lui ,lumea copiilor,daca si -AR IUBI COPILELE CU ADEVARAT AR FI LANGA ELE,NU LANGA MAMICA.alegerea e a ta dar inainte de a lua o decizie gandestete cat de traumatizanta este ptr.fetele talesa isi vada tatal atat de nehotarat si de imatur,iar pe tine intr-o continuua agitatie .tu ai datoria morala de ati creste fetele intr-o familie armonioasa,iubitoare si sanatoasa,credema iti spun din propie experienta ca nu-le faci fetelor nici un bine daca ramai in casnicia asta unde ele vad o mama care alearga continuu dupa bietul tata "care inca se considera copil".Da-mi voie sa-ti spun ca nu din cauza influentei mamei sale face asta ci el pur si simplu nu considera ca ar avea obligatii,din ce ai spus tu el nu s-a implicat niciodata in treburile familiei voastre,CUM POATE UN TATA DE COPII SA NU CONTRIBUIE IN CASA CU BANI?CUM POATE UN SOT CARE IUBESTE SA LASE TOT GREUL FAMILIEI PE UMERII SOTIEI?fara suparare dar nu prea ii pasa de voi,in relatia asta doar tu ai avut sentimente.a si inca ceva el doar se ascunde dupa mamica sa crezi tu ca l influenteaza ea,daca i ar pasa de mama lui ar fi mers cu ea la medic,nu ar fi trebuit sa mergi tu...scumpo decide cu mintea nu cu inima ,fetele tale sunt cele mai importante,sotul?care sot?ca doar in acte ti a fost sot si n dormitor atat,in rest ai facut singura tot...pentru atat de putin "sacrificiu pentru familie iti gasesti la fiecare 5pasii facuti pe strada,UN barbat"dumnezeu sa te lumineze,mult noroc
etern42
Postat pe 3 Septembrie 2011 12:10
Am citit cu destula atentie ceea ce ai scris si iti inteleg in mare parte suferinta. E dificil sa construiesti o familie , o casnicie , atunci cand exista trei persoane. Din toata povestea asta , cea mai mare vina o poarta sotul tau, pentru ca nu a stiut sa separe lucrurile, sa iti ofere o viata in care sa te simti protejata astfel incat sa poti si tu la randul tau sa oferi o viata normala in primul rand copiilor tai.
Spun asta pentru ca acum 4ani am iesit dintr o casnicie de genul . Un barbat care nu s a putut maturiza pana la varsta asta ( drept dovada si viata pe care o duce dupa casatorie), un barbat ce nu a stiut vreodata sa ia o decizie pt el si familia lui si asa am dus 12ani de casnicie lasandu- ma purtata cu diplomatie de ce credea mami ca e bine.
Povestea e destul de lunga si nu vreau sa te amarasc cu ea dar concluzia e cea mai importanta. Aceasta mama devotata a sprijinit cu ardoare divortul , vrand totodata , cu marturii mincinoase sa imi ia si copilul (declarand in instanta lucruri de care imi e rusine sa le amintesc aici)
Ceea ce vreau sa te atentionez este faptul ca toate aceste discutii si neintelegeri se rasfrang foarte mult asupra copiilor si aici trebuie sa ai mare grija. Gaseste-ti echilibrul tau interior si vezi ceea ce se poate face in conditiile date, si protejeaza-te atat pe tine cat si pe copiii tai.
Nu te mai vrea, e alegerea lui. E dificil de acceptat dar trebuie sa o faci pt binele tau si al copiilor.
Lasa-l sa se gandeasca si daca va vrea sa mearga impreuna cu tine mai departe , va veni singur. Tu ai facut destule, atat cat am inteles din ce ai scris.
Sa ti spun si de ce pun accent pe ce percep copiii:
Fiul meu avea 2ani jumate in preajma divortului, perioada cand i se dezvolta vorbirea. Baiatul meu a spus primul cuvant la varsta de 4ani, iar diagnosticul doctorilor de aici din Belgia , unde am ajuns sa il tratez: Copil stresat, frustat, ce isi iubea si mamica si taticul, dar nu intelegea de ce tati ii face rau mereu mamei, si a ales sa se retraga intr o lume a lui, si sa nu comunice.
E greu de crezut ca traumele psihice pot afecta dezvoltarea normala a unui copil, mie din pacate mi s a intamplat.
Acum e mult mai bine, de cand am reusit sa ma desprind de tot ce era acea familie, copilul meu recupereaza timpul pierdut. E la scoala aici in belgia si invata doua limbi in acealsi timp, facand terapii cu psihoterapeutii de aici.
In schimb ,eu am avut noroc ca Dumneazeu mi a oferit aceasta oportunitate . Ii multumesc in fiece zi pentru asta. Din pacate neglijentele si orgoliile parintilor afecteaza imediat sau mai tarziu copilul. Imi cer scuze daca te - am intristat mai mult dar trebuie sa iei o hotarare in ceea ce priveste viata voastra. Lasand lucrurile sa se intample doar din voia lor te va face sa fii vesnic nefericita.
Iti urez sa ai curaj
ella75
Postat pe 3 Septembrie 2011 13:36
in primul rand trebuie sa ai o discutie cu sotul, una serioasa, si sa fie ultima.....ai mai avut discutii cu el, dar fara rezultat, l-ai iertat de fiecare data, ai facut prea multe compromisuri...
Nu trebuia sa te muti la soacra, ce rost mai au regretele, trebuie sa te gandesti la ce e de facut...
Pe scurt: o discutie serioasa, in care hotarati impreuna ce aveti de facut de acum inainte, asta daca si el doreste pentru ca, se pare ca nu a dat dovada de un om responsabil, tot ce ai povestit tu nu a aratat ca si-a dorit cu adevarat aceasta familie , esti singura care a luptat pentru a o tine unita, el nu a facut nimic...Daca veti ajunge la o intelegere , adica sa ramaneti impreuna, fa in asa fel incat sa fiti cat mai departe de doamna soacra, altel nu ai nici o sansa....si daca sotul mai calca pe bec, eu zic sa mergi inainte fara el, altfel vei trai toata viata in incertitudine, minciuna,mocirla, nu cred ca vrei asta pentru copiii tai....sunt foarte multe de spus pe marginea acetui subiect .
Nu sunt in masura sa dau sfaturi, dar pot sa-ti spun atat: nu te lasa ingenunchiata! Vei gasi puterea sa lupti pentru viata ta si a copiilor tai, e mult mai greu sa lupti pentru ceva in care e nevoie de doi....tu decizi ce vei face de acum incolo...
Tisha
Postat pe 3 Septembrie 2011 13:54
chiar ca ai scris nene....glumim si noi treaba ca financiar o sa fie mai rau in romania- socra..e posibil sa fie nebuna tare si n-o s-o mai schimbi asa ca nu-ti mai bate capul cu ea; de imprumutat bani..nu e grozav daca e de la banci sau..de unde o fi atunci cand dai dobanda innapoi; treci la stadiul de subzistenta fi foarte precauta, nu mai ascunde adevarul fata de sot, trageti pentru copil sau copii (nu am citit tot ca...pierdem sirul ) si fa-l pe sot sa inteleaga ca familia voastra e importanta( fara extensii de soacra ..frati, surori...d'astea) ; se poate sa mai fie amanti, amante...cum am spus: copii si educatia lor pe primul plan(nu care-cumva sa va certati de vre-un-fel in fata lor)- iubirea si dragostea trece dupa mai multi ani, continuati sa va respectati ca oameni si sa aveti grija de copii toate cele bune!!! teoria ca teoria cica practica te omoara- nu va pierdeti speranta!!!
andalexkor
Postat pe 3 Septembrie 2011 15:10
pai sa-ti spun ce cred eu....pe el nu ai cum sa-l dai pe brazda,pana nu moare ,,SOACRA,,nu reusti sa-l aduci pe calea buna.........eu zic sa-ti vezi de fete si sa ramai la parintii tai....
garbo175992
Postat pe 3 Septembrie 2011 15:18
De la: quasaria, la data 2011-08-28 15:40:59439, ia trezeste-te.
Pe lumea asta exista divorturi, exista despartiri, exista barbati sau femei care nu mia vor sa faca parte din cuplu. Nu se moare din asta - si nici nu e cazul sa te faci presh pentru ca un putzulica a decis ca vrea la mamica-sa. Ai trait bine merci inainte sa il cunosti. Poti trai bine merci duup.a Casca ochii si vezi citi ca el se plimba pe strada -ai impresia ca e singurul? Unicul? De neinlocuit?
De neinlocuit nu e nimeni!
Isi face alegerile - el le poarta responsabilitatea in continuare, si o sa vina o vreme cind o sa isi aminteasca. Toti traim cu deciziile pe care le luam, si toti le platim la un moment dat. Nu e vina ta. E alegerea lui. Capul sus si mergi mai departe!
cat adevar!!!!! si toti le platim la un moment dat
dananistor
Postat pe 3 Septembrie 2011 16:07
stiu ca suna rautacios, dar pentru o economista scri extraordinar de prost. Probabil ca la fel de multi iti pasa si de casnicie.

Eu nu stiu de ce cereti astfel de sfaturi, din moment ce voi sunteti cei care stiti cel mai bine de e de facut. Fiecare aveti nivelul vostru intelectual si sufletesc si nu cred ca exista o parere care sa conteze cu adevarat pentru oamenii care cauta solutii aici.
garbo186330
Postat pe 3 Septembrie 2011 16:34
Pardon "scrii extraordinar de prost".
garbo186330
Postat pe 3 Septembrie 2011 16:35
buna doamna cu 2 fetite
nu esti singura cu asemenea probleme , incearca sa nul mai iubesti asa de mult ceia ce este foarte inportant ca el sa simta raceala ta cu adevarat si se va skimba va devenigelos si nu te va mai lasa singura ( asta este o incercare ) : daca nu te iubeste nu ai cei face lasal sa faca ce vrea : fetele sint din acelas singe cu el si o sa semene cu el si cu soacrata : folosestete de ele punele sai dea telefon intruna sal ceara la socoteala unde umbla ce face ,si ceara bani si anumite lucruri kiar si o gumita ca sal atraga acasa la ele : nu va milogiti in fata lor ( sotul si soacra ) fate ca si tu esti bolnava cu tensiunea si nu suporti supararea , fetele sa se faca ca tusesc si ca au temperatura , intodeauna poti sa ai o scuza ,,,temperatura , a mincat ceva de la magazin si o doare burtica ,,, de soacra nu mai vorbi cu ea absolut de loc altfel nu o sa ai tihna nici o data .si sexul este foarte important nu uita ca orce barbat nu trebue sasi dea seama ca femeia nu mai vrea , fai atmosfera cam cum iar place lui , si kiar daca nuti place fate cati place si nul lasa sa simta el cei in tine .banii stringe bani cit poti fara sa stie el si ai grija de serviciul tau cu orce pret , ca el si soacra nu o sa ii intereseze de tine in vecii vecilor kiar daca o sa-ti refaci casatoria . ascunde banuti , skimbai in euro si stringei la parintii tai si discuta cu ei din cind in cind ce ti se intimpla fara sa stie el nimic si fata sa faci ceia ce spun parintii tai , faci ceia ce crezi tu ca e bine .bafta apropo ce zodie este el si ce zodie esti tu ?raspuns pe adresa jericho74mu@yahoo.com
memo
Postat pe 3 Septembrie 2011 16:41
Pentru 439

Nu-i asa ca e berbec sotul tau?
garbo014788
Postat pe 3 Septembrie 2011 17:05
Am avut si eu o experienta asemanatoare, numai ca nu au fost copii la mijloc. E o mare diferenta! In rest....era un berbec din toate punctele de vedere. Am fost a treia nevasta. E tot cu mama lui acum. Nu au nicio sansa astfel de oameni.
garbo014788
Postat pe 3 Septembrie 2011 17:08
imi pare rau...complicata situatia dar nu fara solutie!!!!
tu stii cel mai bine cum stau lucrurile , incearca sa iesi inafara problemei si sa iei o solutie gandind la rece. ia o pauza, dute cu fetitele la ai tai, lasa-l in pace sa si puna si el ordine in ganduri. dak tot tu faci primul pas si te zbati nu inseamna k o sa fii apreciata. lasa-l in pace o perioada. oricum o s sa se intoarca la tine. 95%. numai dak nu il innebuneste maica -sa . dar crede-ma k o sa se intoarca pentru k nu o sa o mai supoarte nici el.( caz asemanator in famile) si apoi...ii ceri sa plecati si sa rupeti contactu cu soacra. fara nici o alta obiectie, nimic! daca lupti intr-adevar pentru binele familiei. crede in Dumnezeu si spera k o sa se intoarca. si arata-i ca il iubesti si o sa fie bine. dar stati departe de nebuna aia. e clar k e nebuna, nici nu trebuia sa ti pierzi timp si bani sa ti demonstreze doctorii. sunt mai mica decat tine, sunt relatiov tanara, dar trecuta prin viatza asta amara de numa. nu o mai lasa sa te streseze si sa ti strice familia, pt k asta e un stres si pt fete si pt tine si pt el, stres care te va afecta si mai inkolo poate, cel putin eu am ramas mult marcata. refa-ti casnicia. bucura-te pt fete si pt k nu ai luat o tu razna. nu te intreba unde ai gresit si unde nu. nu te ajuta. gaseste solutii si fa sa fiti fericiti. nu poti sa ti fetele in stresu ala, nici voi , dar sa zicem k ele sunt pe primul loc. iar dak el nu vrea sa- si deschida ochii si sa o lase pe maica sa, lasa-l in pace, nu te milogi la el k nu rezolvi nimic, ai grija de fete asa greu cum e, dumnezeu o sa te ajute si o sa ti dea noroc in alta parte, nu o sa aiba el mai mari reusite stand akolo cu maica sa, decat tine k stai departe de ea, ai automat si de el dak el nu o lasa in pace. multa multa bafta si intelepciune si noroc sa ai. gandeste la rece si fa tot posibilul, pt fete. nu te camprona si opri in discutii inutile cu oameni care nu inteleg. k nu poti muta muntii din loc si nici gandirea oamenilor. fi tu tare si schimba ceva! eu iti doresc numai bine si cat se paote de multa fericire, si daca poti anunta ma te rog cum mai esti. fi tare, DUMNEZEU SA TE AJUTE, pe toti
garbo162477
Postat pe 3 Septembrie 2011 17:09
mergi mai des pe la biseica ajuta foarte mult dumnezeu este alaturi intotdeauna de noi depinde de noi daca vrem sa accepta acest lucru.
SPER CACI VEI MERGE LA BISERICA NU AI NIMIC DE PIERDUT .
piper
Postat pe 3 Septembrie 2011 20:31
in nici un caz nu trebuie sa te desparti de tatal copiilor.departeaza-te de soacra cat poti mai mult .ea e geloasa asa sunt unele.nu se impaca cu ideea ca fiul lor tre sa aiba grija si de familie nu numai de ea.eu zic ca are si o problema cu psihicul .si el daca te iubester cu adevarat trebuie sa inteleaga ca fam.e mai importanta.discuta cu el cand e calm fii calda si spune-i ce te nelinisteste.si roaga te si la D-zeu da niste slujbe la 5 biserici pt linistea casei.
gabibighiu
Postat pe 3 Septembrie 2011 20:41
CRED Car trebui sa pleci departe de ei cu fete cu tot iar cine na trecut prin asa ceva mai bine sa taca nu cai o poveste spaniola
garbo213137
Postat pe 3 Septembrie 2011 21:35
F greuuuuu.......Dumnezeu sa va ajute si sa ne ajute pe toti!numai in El ne putem pune speranta.Doamne Ajuta!
lorenamanasii
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:12
Cel mai bine e sa nu-l mai bagi in seama pe sot si pe soacra,si sa ai grija de fetite,singur se va intoarce cu coada intre picioare,si platestei cu aceeasi moneda.
garbo203459
Postat pe 3 Septembrie 2011 22:49
suna l pe parintele Gherasim-0754337555,manastirea cotmeana,iti vei gasi rezolvarea la problemele pe care le ai,intra si pe caietul de impresii de la manastirea cotmeana si sa vezi cate minuni a facut acest preot,sa ai numai bucurii.
monkey_ely
Postat pe 3 Septembrie 2011 23:07
Sotul tau cum da de greutati fuge la mamica.Tu esti o persoana care il cam sufoci cu discutii,cu invirteli si datorii doar de tine stiute.Ii ceri sa imprumute bani pentru datorii de la prieteni sau de la maica-sa pe care nici n-o suporti.Dai vina pe soacra ta pentru necazurile pe care singura ti le provoci.Daca i-ai ascuns lucruri sotului tau presimteai cum va reactiona de aceea te-ai zbatut singura pina te-ai impotmolit.Intr-o casnicie totul se face in doi si responsabilitatile se impart iar increderea trebuie sa existe sau sa o cistigi daca e pierduta.Fuge pentru-ca nu are curajul nici vointa de-a raspunde de o familie.2copii de crescut ,o sotie nu prea descurcareata dar care vrea sa-si impuna vointa sint greu de suportat pentru un tinar baiatul mamii.Linisteste-te,bucura-te ca parintii te ajuta si fa presiuni pe cei cu ANL-ul sa poti obtine o casa.Sotul tau se va calma si se va intoarce cu forta nu-l vei aduce facind presiuni il vei indeparta.
12081957
Postat pe 3 Septembrie 2011 23:19
Cazul tau este simplu: sotul tau este sub papacul mamei lui.
Ar trebui sa lupti,nu sa te lasi doborata,ai doi copii de crescut si nu vei putea sa o scoti la capat decat cu ajutorul sotului tau.
Sfatul meu: insista cu sms-urile la sotul tau sa se intoarca acasa unde ii este locul,langa voi,pentru ca mai tarziu va regreta,mama ta soacra va muri ,pentru ca asta-i cursul firesc al vietii si el va ramane singur cuc si cu regrete...dar atunci va fi prea tarziu pentru el...sa se intoarca la tine si la fetele voastre...Impaca-te cu el,ignor-o cats e poate pe mama ta soacra,dar poarta-te civilizat cu ea,respect-o,pentru ca pentru barbati pe primul loc este mama si tatal lor,apoi sora si fratele,apoi sotia....asta e......Succes!
garbo162553
Postat pe 4 Septembrie 2011 09:52
Buna, citind povestioara ta iti pot spune asa la prima vedere, parerea mea. NU ai de ce sa fi disperata deoarece singura ai creat aceasta situatie insuportabila ,pentru tine doar. Pentru sotul tau este OK.Stie ca il iubesti si nu renunti la el, ca si soacra care te joaca pe degete. Este foarte clar dupa comportamentul tau ca nu poti renunta la el. In aceste conditii singura ta salvare ar fi sa-l lasi in pace si sa te prefaci ca nu-l mai iubesti. NUMAI asa este posibil sa-si puna un semn de intrebare si sa mai fie interesat de tine. Mersul pe la usi si circul iscat nu are nici un rost si chiar nu va rezolva nimic. Se rezolva numai pe moment si asta din jena fata de lumea din jur, nicidecum ca asa simt persoanele implicate. Ai intrat intr-o hora pe care fara sa vrei o conduci intr-un ritm impus de tine. Parerea mea sincera este ca totul a devenit o obisnuinta pentru toata lumea, iar miscarile tale deja sunt intuite de cei din familia ta. In acest ritm ai toate sansele sa devi labila psihica ca si soacra ta. Eu stau si ma gandesc ca ai 2 fetite de crescut si dupa cum chiar tu ai spus esti singura in masura sa te ocupi de ele. DECI ia o hotarare pentru ele, daca ptr. tine nu esti in masura si rupe lantul asta al nebuniei si al rasfatului cu care l-ai obisnuit pe sotul tau. ATAT sunt in masura sa te sfatuiesc! Numai bine!
garbo037104
Postat pe 4 Septembrie 2011 11:12
da cred ca asa o sa fac nu-l voi mai stresa cu tel.si mesaje si am sa-l las sa decida singur ce va vrea daca oricum nu va fi prea tarziu. ma voi axa doar pe fetele mele mai ales ca cea mare incepe gradinita. multumesc inca o data ptr sfaturi si mai astept si altele, oricum sunt mai calma si am inceput sa judec altfel lucrurile.
garbo220439
Postat pe 4 Septembrie 2011 14:34
ptr GARBO , UN RASPUNS
garbo213010
Postat pe 4 Septembrie 2011 15:19
RASPUNS PTR GARBO

IMI CER SCUZE MAI INTII DACA O SA TE DERANJEZE SFATUL MEU

MAI INTII PRIMUL LUCRU CARE TREBUIE SA-L FACI SI CEL MAI IMPORTANT , DACA ESTI CU ADEVARAT CRESTIN , BINENTELES NU NUMAI CU CUVINTUL CI CU SUFLETUL ...TREBUIE SA TE SFATUESTI CU DUHOVNICUL TAU , SAU CAUTA UN BUN PREOT INTELEPT CARE POATE SA-TI DEA ACEST SFAT . .........AI FACUT O MARE GRESEALA CA CERI SFAT PE UN ASA SITE .

DACA AI PROFIL PE FACEBOOK , INTRA IN GRUPUL " CUVINT ORTODOX" acolo gasesti multe raspunsuri .

Toate necazurile care vin , vin din cauza pacatului ( pacat = boala)
Care se vindeca doar prin multa rugaciune si f mare (multa ) rabdare

Sa sti ca nu am citit tot ce ai scris , ptr ca nu e nevoie ., chiar nu e .

DACA NU RESPECTI CEEA CE CERE DUMNEZEU PTR A TRECE CU BINE DE TOATA SUFERINTA TA , ATUNCI PROBLEMELE VOR VENII MEREU ........SI MAI RAU CA E POSIBIL SA SE ARUNCE SI PE COPII .....doar asa se intimpla , dar noi pacatosii nu realizam.
DESPARTIREA este un pacat ...daca nici unul dintre voi nu a inselat unul pe celalalt , atunci sa nu te desparti .......
E grei , e f greu stiu , dar suferinta , e medicamentul ce trebuie sa-l suportam , suportind si rugindune mult , atunci ne vindecam .

"""Viaa este cel mai mare dar pe care omul l-a primit de la Dumnezeu. i aceasta i are propriile legi lsate de Dumnezeu i transmise nou prin Sfnta Scriptur i Sfnta Tradiie. Ori de cte ori aceste legi sunt nclcate de oameni, adic se desacralizeaz viaa, apare un dezechilibru intern i acest dezechilibru este starea de boal, ca urmare a pcatului."""
"""Viaa trupului este sufletul, iar viaa sufletului este Dumnezeu. Doar un trup unit cu sufletul su este viu i doar un suflet unit cu Dumnezeu este un suflet plin de via. Din acest motiv, sacroterapia este o metod de vindecare care se adreseaz att sufletului ct i trupului, pentru restabilirea strii de sntate, pentru revenirea la adevrata via, pe care omul a avut-o nainte de cdere. Deci, terapia bolilor este n primul rnd resacralizarea vieii, fr care simpla chimioterapie nu va avea succes, dac nu s-a eliminat cauza dezechilibrului care este pcatul, prin care omul s-a nstrinat de izvorul vieii - Dumnezeu. Dac nu se vindec mai nti sufletul care este viaa trupului, atunci trupul se va afla ntr-un permanent dezechilibru, care n final va duce la moarte. ns boala, suferina i moartea nu sunt stri fireti ale omului, ele sunt urmarea pcatului, iar ceea ce omul trebuie s omoare n el pentru redobndirea strii de sntate i via venic, este tocmai pcatul. Acest lucru ne nva sacroterapia prezentat n aceast carte, prin mjloacele pe care Biserica Ortodox ni le pune la ndemn, aa cum ne-au fost lsate de Dumnezeu i cum Sfinii Prini ni le-au transmis nou."""


SPER SA TE LAMURESTI CU CE TI-AM TRIMIS , ASTA E PURUL ADEVAR
DACA CREZI IN DUMNEZEU SI RUGACIUNI , ATUNCI VEI FI SALVATA TU SI CEI CARE II IUBESTI. Doamne Ajuta !
garbo213010
Postat pe 4 Septembrie 2011 15:39
un singur lucru nu vezi in aceasta poveste .. sunt copii , de ce nu le oferi o stabilitate familiara , orgoliul tau de mama sotie si fiica unde e ? parintii tai sufera mai mult ca tine , fetitele tale duc greul certurilor tale cu sotul tau , pentru ca in spatele soacrei tale e sotul tau ce te birfeste fata de masa , si ea te denigreaza cu vb lui , sunt multe lucruri ce nu le-ai vazut ...adica subiecte pe care masa le vb de tine si nu le stia decit tu si .el. DAR de viata sexuala nu vezi ca nu ai vb deloc , inseamna ca nu ai . unde e ? la amanta lui . nu vezi ca se iubeste doar pe el . e un strut ce baga capul in pamint ce e greu si o lasa pe masa sa rezolve tot , nu cumva si-a gasit pe vreo una , sii convine situatia , pe care o are . el fetele nu le vede deloc , pt ca are okii si gindul la alta . deschide okii si tu si vezi ca cei ce te iubesc sunt fetitele tale si parintii tai , .pune punct si tu si aratai ca esti o femeie ce vrea sa traiasca decent cu copii si sotul ei . lasal sa te caute nu te milogi la el ca vei pierde vremea , neglijinduti copii si parintii . nu mai pierde timpul cu el . va veni cind mamasa va avea de crescut un copil ca el fara sa o ajute cu nimic . succes.

johnson_35
Postat pe 4 Septembrie 2011 18:31
in primul rand tu nu trebuia sa faci atatea impumuturi fara de care el sa nu aiba cunostinta,si in al doilea rand,scuza-ma, te=ai complacut in starea asta.
Pe masa nu o punem la socoteala ca asa sunt soacrele,vor sa detina controlul,iar voi doua nu ati avut inteligenta necesara sa aveti o relatie bazata pe tact su diplomatie...daca zici ca esti economista nu se poate sa nu fi facut putin management si sa inveti a menegerui anumite lucruri..Imi pare rau, nu pot sa-ti dau nici un sfat,,,esti prea complcata,,,,,,
garbo203164
Postat pe 4 Septembrie 2011 21:38
Soacrele astea...Daca nu si-ar mai baga atata coada, ce bine ar mai fi !!! Si eu am o soacra in adevaratul sens al cuvantului.
Punctul 1: TREBUIE sa-ti convingi sotul sa revina alaturi de copii macar, daca nu pentru tine !! Asta pentru inceput...pentru ca odata venit....asul este in maneca ta...
Punctul 2: Stati cat mai departe de soacra !!! Nu il mai lasa sa mearga singur la ea NICIODATA !!!

Daca ma crezi si eu am o soacra tare rea !!! Si oricat m-ar jigni sotul meu ii tine tot ei apararea !!
Cum crezi ca ma simt? Am uitat sa precizez ca stam cu ea... Poate vom reusi sa plecam cat mai curand, ca nu mai rezist... Problema este ca sotul meu m-a dezamagit prin comportamentul lui de ai tine apararea soacrei care zice numai tampenii si parca il vad cu alti ochi..nu prea buni...si asta numai din cauza ei...si a lui pe de alta parte...
nickk
Postat pe 5 Septembrie 2011 07:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cereri in casatorie... ! 16 De la: barboneli 23 Iulie 2012 21:23
manipulare sentimentala? 10 De la: Filipa 17 Iulie 2009 10:52
suflet pereche 42 De la: ingerasulluptator 22 Aprilie 2011 16:19
cosmetice de lux 6 De la: garbo036965 12 Decembrie 2009 22:20
Salut 29 De la: garbo_395084 9 Februarie 2014 09:50
Setari Cookie-uri