intrusi?

n-as prea crede... he,he,he...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 22:04
... pt cine scrie, trebuia precizat.
quasaria
Postat pe 20 Iulie 2011 22:16
ei, zambil, nu e nevoie sa fii asa ostentativ!: am inteles demult asta: nu esti niciodata de acord cu ce spun. pana la urma e dreptul tau! hahahaha!

da, Q, exact asta am vrut sa spun!
esme
Postat pe 20 Iulie 2011 22:17
smeraldo, uite-acilea gresesti tu... eu am retineri fata de idee, nu fata de ce scrii tu.. ca tu poate esti de buna credinta si deci n-ai nicio vina - cum sa fac eu atac la persoana doar pt asta?...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 22:21
bre, nu cetii, da' hop i io cu prerea mea, c-aa-i de bon ton: cine d masa, cine pltete beutura? i cu cine tre' s in ca s mai primesc o bericioaic rece?
a, nu ie d chefuri? v-am pupat p portofele atunci, m tirez la ale mele...
ct despre prile alealalte, Q, mie prea-mi sun a telenovici. no offence
Thor_again
Postat pe 20 Iulie 2011 22:26
ok, zambil! atunci scuza inadecvarea!
esme
Postat pe 20 Iulie 2011 22:28
pai da..

ca nu putem sa spunem chiar tot ,unde pui ca fiecare are adevarul lui,samd...scrisul .elibereaza in masura in care vorbesti banalitati....relationezi fara mari trairi,altfel implica destule...
si apoi, omu' e construit sa se elibereze altfel....
iasomia
Postat pe 20 Iulie 2011 22:31
bre nea thorele, macar quark isi intretine topicu', chit ca-i cioaca sau nu... eu apreciez efortu-n cazu' asta, ca nu multi isi dau osteneala... pe forumu' asta ii numeri pe degete: quark, ingerasu', si inca cativa...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 22:34
malada?
io,iasomico?
never ever!

pesa ierea pt Q,cu dedicatie din playlistu' meu..
mie la baiatu' ala-mi place vocea ,mami..
vazusi cati dinti are-n gura?
cre' ca i-a pastrat si p'aia de lapte
precizilla
Postat pe 20 Iulie 2011 22:44
da ,consider ca romglezii....sunt niste intrusi !!!
ratuscaceaurata
Postat pe 20 Iulie 2011 23:02
quark, e clar ca esti o persoana reala... n-am vazut program capabil sa dea replici la genu' asta, eu cel putin...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 23:03
sau daca exista, n-are garbo banii aia...he,he,he... cu bani mai putini ar gasi pe cineva de schimbu' trei, sa faca atmosfera p-acilea, sa nu planga masa...
zambil
Postat pe 20 Iulie 2011 23:06
?
ratuscaceaurata
Postat pe 20 Iulie 2011 23:08
bon, ca sint vie si n-are garbo bani sa ma cumpere.... uite doo chestii pe care pot sa le confirm.
Ca nu ma preocupa pretul la ceapa ca pe orice cucoana respectabila.... na, fiecare cu defectele lui....
Eu una mi le prefer pe ale mele.
quasaria
Postat pe 20 Iulie 2011 23:19
e bine ca macar tu le preferi..
roby_cado
Postat pe 20 Iulie 2011 23:22
Q

f bine faci,in fond fiecare face fix ce vrea..
dar sa stii ca si mamele noastre s-ar fi putut sa fie preocupate de pretu' la ceapa,albastro...oricum ,intamplate sau nu,durerile pot fi reale ,asta ramane pana la urma...

stii ce nu inteleg eu?aversiunea asta pt "gospodine",de ce sa simti nevoia sa incepi sa-ti spui trairile asa?cu nuantele pe care ele nu le pricep,suficienta asta nu o inteleg eu...


nuante,ceapa,samd...in fine,libertatea este in floare...

iasomia
Postat pe 21 Iulie 2011 17:13
iaso,
si eu mi-am pus problema... Probabil e incapacitatea mea de a corespunde piramidei lui Maslow.
Si nu ma refer numai la nivelul basic - ci si la altele... Social, de exemplu.
Asta e, am fost nascuta asociala.
Am alte reactii, alte criterii, alt sistem de valori fata de cetateanul tipic (ca sa nu mai zic gospodina ) si probabil, daca ne dam arama pe fata, antipatia intre mine si respectivul cetatean tipic e reciproca. Altfel, doar se mai vede asa, pe la colturi...
Sigur, exista si oameni pe care ii admir din tot sufletul. Nici n-am cum altfel, decit din tot sufletul. Dar sint destul de putini....

quasaria
Postat pe 21 Iulie 2011 17:55
aha...

o mica ariana neadaptata,nashpa,mai ales ca ai un copil,si oricum am da-o suntem fix modelul lor...
d-aia nu e bine sa citesti prea mult daca nu ai un pshihic beton,incepi sa-ti pui atatea intrebari existentiale, incat nici tu nu te mai intelegi...
pana la urma,Q ...de unde stii tu,mami...care este sistemu' de valori al unei gospodine?

pt ca mama mea era gospodina si era mult mai profunda,mai rasata,mai femeie decat multe intelectuale,unde pui ca mergea la spectacole de teatru si chiar intelegea despre ce era vorba acolo,spre deosebire de prietena ei,sanda,licentiata ..care batea campii...

totul este relativ,pana la urma...mai ales in ziua de astazi....

aveam un amic,A(s-a prapadit,saracu')mereu imi vorbea depre piramida lu'maslow,ii placea lui cum ierarhizase omu' chestiile,tu o pomenesti des,mami?
de la el am aflat de ce ma simt mai bine cand stiu ca am niste bani deoparte,nu are sens sa dezvolt acu',mai ales ca nu prea mai dau din casa pe net...

oricum,eu iti doresc numa' bine....
iasomia
Postat pe 22 Iulie 2011 09:18
mai, daca ma gandesc bine, eu n-am nimic impotriva gospodinelor...bravo lor!
ce ma deranjeaza este fixitatea ideii cum ca, daca esti femeie trebuie sa fii gospodina
ori, io-s femeie, da' gospodina ba! adica, sunt tot in masura in care e si el!
si pana acum n-am auzit plangeri
zambila
Postat pe 22 Iulie 2011 09:27
poate nici n-ai avut de la cine, zambilo... da' nu-i timpu' pierdut pt plangeri - de-o parte sau de alta...
zambil
Postat pe 22 Iulie 2011 10:02
presupui gresit.
daca il deranja, in atatia ani avea timp
zambila
Postat pe 22 Iulie 2011 10:14
am zis - poate... si-am zis si ca mai e timp... he,he,he...
zambil
Postat pe 22 Iulie 2011 10:22
ei, cand vrei musai sa gasesti motive de cearta, nu trebuie sa cauti mult...
daca exista intelegere si iubire, restul sunt accesorii
zambila
Postat pe 22 Iulie 2011 10:34
zambilutza...

prin gospodina se mai intelege si sefa gospodariei,ce zici? asta cum suna?
in fond, eu nu inteleg,ce poate fi deranjant in a tine flacara vie-n casutza? in a avea grija de cuibusoru' de nebunii?

probabil, unde sunt mama de baieti ...privesc cu o oarecare,na, ca nu stiu cum sa-i zic!? hai sa-i zic ingrijoarare,faptul ca tinerele considera ca nu fac parte din tagma gospodinelor,ba mai mult de atat se ofenseaza daca le introduci in acea categorie,ca la nebuni...

eu sper ca baietii mei sa ia niste fete gospodine,pt ca nu inteleg neaparat prin asta casnice,nu,inteleg o femeie preocupata de casa ei,de familia ei,etc.

ma rog...te pui cu pedigreeu' ala...
iasomia
Postat pe 22 Iulie 2011 10:45
Nene, cu scuzele mele ca ma amestec in efluviul asta de estrogen, dar in punctul meu de vedere, cuvantul "gospodina" nu trebuie luat strict in sensul peiorativ si nici restrans ca termen. Adica, nu mi se pare ca ar fi de rau.. asa cum spune si Iaso, intelesul sau larg acopera o plaja larga de activitati cotidiene, si nu implica exclusiv bucataritul, asa cum cred ca eronat se interpreteaza.
anakin
Postat pe 22 Iulie 2011 10:49
tocmai! nici eu n-am zis-o la modul peiorativ!
doar ca eu nu prea ma simt, ce sa zic! asta-s io! nu trebuie sa ma suporte nimeni!
soacra-mea e foarte gospodina si o apreciez! ma ajuta mult si nu-mi reproseaza nimic niciodata! daca nici pe ea n-o deranjeaza, pe el nici atat, inseamna ca nu-s chiar asa rea...

anakin, inteleg si de ce sunt barbatii si mamele de baieti deranjati de atitudinea asta! fiecare poate privi lucrurile doar din punctul lui de vedere, asta-i adevarul! si e normal sa fie asa
zambila
Postat pe 22 Iulie 2011 10:59
anakine, eu zic ca multe femei ar trebui sa primeasca dispensa cu patalama la mana de la gatitu' bucatelor, nene... ca nu se prinde de ele si pace...
zambil
Postat pe 22 Iulie 2011 10:59
zambilo, noi nu facem acilea judecata ta, mami.. ca n-am fost noi acolo sa vedem ce si cum...

ce combatem noi e ideea periculoasa a egalitatii absolute dintre barbat si femeie... acel "daca face el, atunci fac si eu"... ca-i lumea plina de fericite d-astea care-au scapat intr-un fel sau altu' de grija barbatului...
zambil
Postat pe 22 Iulie 2011 11:03
anakinu'

bravo,mami...

zambila..
nu-i nimic,ai timp sa devii si tu,o sa ai copii la randu' tau,nu cred ca o sa bati cu el fast-foodurile...

zambilu'

nu exista egalitate,nici nu mi-ar placea,vreau sa ma simt mica si neajutorata,sa-i vina mereu sa ma ocroteasca,si sa ma tina-n brate..
iasomia
Postat pe 22 Iulie 2011 11:07
pai si eu tot despre idei vorbesc, ca n-am nevoie sa ma justific ce fac eu acasa

despre egalitate nu poate fi vorba, in general, nu doar intre femei-barbati, dar si intre oameni in general...inteleg asta, nu-s absurda1
desi, suna frumos in teorie, realitatea e alta!
eu una n-am pretentii de egalitate, dar nici perfecta nu-s!
zambila
Postat pe 22 Iulie 2011 11:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la intilnire cu mina sau piciorul rupt in ghips ! 70 De la: dor72 8 Martie 2011 21:22
Cum sa iti invingi teama de a nu fii atacat verbal atunci cand iti spui parerea? 28 De la: ingerasulluptator 19 August 2012 08:56
Toata lumea mi-a predat lectii, de aceea nu am avut timp sa invat ! 53 De la: adi27 12 Ianuarie 2011 23:29
criza tot mai profunda pe continent 28 De la: eu_geminy 2 Decembrie 2011 23:16
Leoaica- Scorpion 3 De la: quasaria 14 Septembrie 2009 19:29
Setari Cookie-uri