intrusi?

wake up, ca v-aud copiii...
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 19:10
Si daca m-ar auzi ce, abia asteapta sa ne motzam si sa probam rochite.....
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 19:12
la fel si baietii mei, care sunt fascinati cand ma vad in diverse toalete. imi spun: ``mami, printesa mea, dragalasa mea, tu esti inima mea pe care TE iubesc! ce rochita frumoasa ai! de printesa!`` ma topesc cand ii aud spunandu-mi asta si mai ales cum asaza ei cuvintele in propozitie, exprimandu-si uimirea si afectiunea.
esme
Postat pe 17 Iulie 2011 19:15

ce frumos trebe sa fie sa ai doi baieti! si gemeni!
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 19:22
multumesc, Q, da, e frumos! imi doream sa fi fost o fata si un baiat, dar mi-am dat seama ca nu l-as fi putut inlocui pe niciunul dintre ei cu nimeni si nimic in lume! sunt moarta dupa ei! sunt asa senzitivi si delicati si trebuie sa le spui la fiecare vorba ca-i iubesti si ti-o spun si ei tie! asa se simt ei bine, daca mi-o spun necontenit. si la fel ma simt si eu!
esme
Postat pe 17 Iulie 2011 19:29
Oare nu-ti dai seama, ca parinte, ca ceea ce oferi copiilor din tine, aia primesti? orice parte mai slaba a ta, ca adult, orice nevoie a ta, de adult, se transmite lor, iar ei o exteriorizeaza in limbajul lor de copii? Daca tu ai nevoie sa ti se spuna cat de iubita esti, e evident ca si ei vor avea aceeasi nevoie.
As_ninge
Postat pe 17 Iulie 2011 19:33
Buna seara,
ma faceti geloasa fetelor
pupici la pitici esme ... dar si pentru fetele mari ale lui Q si Ilsi
cricat
Postat pe 17 Iulie 2011 19:34
fie-mea e la munte saptamina asta: raspunde la telefon cu "mami, te iubesc!"
Eu nu eram chiar asa declarativa de felul meu pina n-a aparut ea.


cricat?
fie-mea... mare? Cine, bebelusa mea?

As ninge, fie-mea este diferita de mine si de tat-su in multe privinte: ma straduiesc sa ii incurajez particularitatile si sa ma adaptez eu ei. In nici un caz nu e copia mea mai mica, mulata pe nevoile si valorile mele... desi copiii sint empatici. Dar ea a avut puncte de vedere proprii, de la virsta la care a inceput sa se exprime. Ii plac oameni care mie nu imi plac, face gesturi pe care nu le-a vazut la mine etc.
Nu ne multiplicam chiar asa, prin clonare.... Copiii au individualitate proprie si nevoi proprii.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 19:34
ei .. un pic mai mare decat baietii lui esme

cricat
Postat pe 17 Iulie 2011 19:37
Q, nici eu nu eram asa pana la ei! cred ca nici nu banuiam exact ce stare minunata si incredere de sine iti poate produce acest fel de declaratii!

cri, pupici!nu, ai mei au aproape 6 ani!

as_, ai dreptate! am facut ce am simtit si imi doream sa-i fac, sa-i formez in asa fel incat sa nu simta ca le pica vreo stea de la epoleti, daca spun oricand simt ei nevoia ``te iubesc!`` dimpotriva, e mare lucru! e ceva ce te poate elibera si vindeca!
esme
Postat pe 17 Iulie 2011 19:41
Cu conditia sa ai discernamant, sa stii cand sa o spui, cui si de ce o spui!
As_ninge
Postat pe 17 Iulie 2011 19:43
evident!
esme
Postat pe 17 Iulie 2011 19:43
esme, nu stiu de ce dar mie mi se pare mult mai greu sa fii mama de baieti.
Eu... am fost fetitza, dar baiat n-am fost... nu stiu etapele prin care trece un baiat, nu stiu ce intrebari isi pune, nu stiu cum se formeaza ca om... nu stiu.
Daca o sa am vreun baietel, o sa am nevoie de lectii.....
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 19:45
ei, fiicele mele sunt mari, fetelor...se descurca singure...se plimba singure...e drept ca ma invita si pe mine cu ele, nu ma lasa deoparte, dar nu ma potrivesc cu ele la filme la mall, la orele la care ele vor sa se plimbe...imbatranesc?!?
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 19:47
Q, pai, nu stiu daca e mai greu sau mai usor, cred ca depinde de cum apuci sa-l formezi, sa-l faci sa inteleaga raporturile dintre oameni, raportarea la el insusi. ce inseamna sa fii baiat si ce inseamna sa fii fetita. ei stiu ca o fetita e fata sau femeia care isi va face unghiile si ca se va da cu ruj si va purta sandale cu toc inalt. asa percep ei acum. ciudat e ca nu vorbesc despre ce e specific baietilor. mai spun cateodata ca nu trebuie sa planga, pt ca baietii nu plang. insa sunt fascinati de prezenta feminina. mai ales de a mea. ei ma vad altfel decat alte femei. le place sa vada cand imi pun bijuterii, tot felul de zorzonele, cand ma fardez. stau langa mine si nu se misca de acolo pana nu termin. ma fac sa ma simt intr-adevar printesa, cum ma alinta ei. ma intreaba daca eu am sa mbatranesc si le spun ca da, si atunci ei imi spun ca voi fi cea mai frumoasa batrana.
esme
Postat pe 17 Iulie 2011 19:54
esme, bucura-te de aceste clipe cat poti mai mult...
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 19:59
asta incerc sa fac, ilsi, desi cateodata ma mai coplesesc problemele mele de adult!
esme
Postat pe 17 Iulie 2011 20:05
da, aici evolueaza cam la fel... fie-mea e fascinata tot de chestii din astea si o perioada tinea sa ma machieze ea.... Ma stergeam in masina, ca sa nu ajung la job ca Winnetou.... Si cum vede vreo tipa cu parul lung si tocuri prin reviste sau reclame le spune tuturor: uite, e ca mama MEA! Si ma vede nemaipomenit de frumoasa....
Deja si-a ales ce vrea sa ii dau ei cind o fi mare, bijuterii si haine... si mi-a zis ca se si vopseste ca sa aiba parul exact ca mine.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 20:10
Q .. e posibil sa fi ramas cu impresia ca fetita ta e mai mare. Imi cer scuze.

ilsi ... multe bucurii
cricat
Postat pe 17 Iulie 2011 20:15
ilsi, sper din toata inima sa te bucuri si tu de copiii tai! sanatate multa fetei tale!

Q, nu e asa ca sunt un poem, o minune?
esme
Postat pe 17 Iulie 2011 20:19
nici o problema cri, chiar ma amuza faptul ca i-a spus cineva si piticotului meu ca e maaare!

ilsi, ce mi-as dori eu sa ies cu fie-mea la filme si la terase ca fetele.... Mai iesim, da' sint orele de masa, de somn, gradi...etc.
quasaria
Postat pe 17 Iulie 2011 20:35
Multumesc, fetelor...

Q, mai ies si eu cu ele la cate o terasa, la shopping, dar nu pot sa tin pasul tot timpul cand au ele chef...


sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 21:51
deci pana la urma chefu' de bairam a venit,cu balcoanele-n fata pregatite de atac...

Q

ia de la mama sa uiti de intrusi in seara asta...

http://www.youtube.com/watch?v=zMsnnH7Tu34
iasomia
Postat pe 17 Iulie 2011 22:13
da, jasmine...mai ales la mine...ca nu ies din casa cu zilele din cauza caldurii...acum ploua tare, dar e tot foarte cald...
sora_ilsi
Postat pe 17 Iulie 2011 22:17
Nu te teme sa faci un pas mare inainte, pentru ca oricum nu poti trece peste o prapastie din doi pasi mai mici...Nu cunosc niciun alt dicton care sa contina acelasi mesaj si sa aiba un la fel de mare impact in momentele de ezitare.
Pe masura ce trece timpul, se presupune ca suntem mai intelepti, mai puternici, mai avizati, dar nu este intotdeauna asa. Pastram o doza de candoare si credem in Mos Craciun si in Zana Maseluta , ori intr-un te iubesc rostit de partener. Pentru ca alegem sa credem in aceste simboluri. Uneori, chiar o facem cu inocenta unui copil. Si astfel devenim nepermis de vulnerabili la deceptia provocata de mosul care ne-a adus un surogat in loc de original (eveniment minor). Ori la contradictia dintre declaratia amoroasa iterata cu convingere si comportamentul divergent. Unele dezamagiri sunt atat de profunde, incat ramai nauc un timp. Dupa care, te ridici, te scuturi, iti aranjezi rochia sau cravata si-ti continui drumul. Pentru ca mai ai de mers. Felul in care alegem sa pasim in continuare este cel care face diferenta si ne defineste ca indivizi.
Si cu totii avem un bagaj personal de erori. Erori comportamentale, sentimentale, verbale, decizionale, pentru care uneori am platit preturi ataaaat de mari, ca le-am putea inregistra la osim, sa ne poarte numele. Bifam actiunile, notam reperele si cascam ochii pentru a ne proteja de repetarea deziluziei. Iar daca nu ne-am revenit din buimaceala unui episod, e musai sa ne adunam cat mai repede. Doar ca uneori e al naibii de greu.
nathalie
Postat pe 17 Iulie 2011 23:25

Nathalie... m-ai citit prea bine ca sa fii adevarata , dupa ce te-ai inregistrat azi pe site si ai un singur mesaj, si ala la subiectul meu unde n-am explicat foarte clar ce mi s-a intimplat, oricum...

Glumeam.
Si da, ai perfecta dreptate. Eu am crezut in el pentru ca am ales sa cred, aveam alternativa sa nu il fi putut iubi. Si daca ma gindesc ca este vorba de ani in care am fost (si) fericita, probabil tragind linie momentelor bune si celor proaste, toporul in cap din final a meritat. Pina la urma.

Asa ca o sa pasesc cum m-au invatat esme, iaso, roby si cine a mai trecut pe aici sa pina o luminare la raposatu'.... Adica cu courul in spate si balcoanele in fata.

iaso, pt dedicatie.

Eu asta ascultam... http://youtu.be/l5pIC2MIelQ


quasaria
Postat pe 18 Iulie 2011 02:14
-
Amber
Postat pe 18 Iulie 2011 03:43
Si in afara de balcoane in fata etc, as adauga si un strop de parfum. Prietenii stiu de ce...
Nu am ales intamplator topicul tau, ci cautam intr-un mod egoist (asta-i viata), ceva in care sa ma regasesc fara a-mi devoala explicit framantarile. Si...oho, cate pardalnice framantari mai am si eu...
Te cred ca ai ales sa iubesti si poate ai gandit ca va dura pana la adanci batraneti, dar stii ce? Decat o lunga relatie agonizanta, mai bine un final punctual - cu toata sfasierea si calvarul pe care il aduce pe un termen mult mai scurt decat prima varianta. Nu cred ca-ti spun o noutate, totusi...
Hai sa risc o predictie hazardata - pana va incepe micuta ta noul an la gradinita (sau va fi la scoala?), toata apasarea de acum se va disipa. In rastimpul asta cantaresti, decantezi, fumezi si injuri toate pisicile negre. Asculti cele mai tari melodii si o sa crezi ca cine a scris versurile te-a cunoscut si a compus pentru tine, dupa care iti redescoperi cele mai puternice virtuti. Si mergi inainte, cu micuta de mana, sa gasiti comoara de la capatul curcubeului. Care exista, daca avem ochi sa o vedem...
Daca se implineste previziunea mea, dai o cafea?
nathalie
Postat pe 18 Iulie 2011 04:12
De la: nathalie, la data 2011-07-18 04:12:02Si in afara de balcoane in fata etc, as adauga si un strop de parfum. Prietenii stiu de ce...



... sau primele secunde din http://youtu.be/FuIKd1LsUiQ....


ce face lucrurile mai dificile este ca dl. insista - si stiu cit poate sa insiste - sa dea cancel la ultima discutie si sa vedem de unde o reluam, lucru care din punctul meu de vedere nu e dezirabil. Se pare ca n-am fi ajuns exact la concluzia pe care si-ar fi dorit-o. L-am dat afara din casa prea repede. Mai avea niste gloante la el.

All doilea impediment este ca n-am cum sa nu il mai vad, ne invirtim in aceleasi cercuri.
There will be war.



dar da, e posibil sa ti se implineasca predictia. deja sint cam blank. Nu stiu daca intervine nesimtirea mea nativa, sau e doar un alt stadiu de denial.
quasaria
Postat pe 18 Iulie 2011 07:37
De neconfundat acele prime secunde...

Eu as accepta o invitatie la dialog. Poate ar face vreo diferenta ceea ce vrea sa spuna... sau poate nu, dar i-as da o sansa sa se explice. Pana la urma. Pentru ca nu as putea uita ca in tot desertul care ma inconjura candva, el mi-a fost catedrala. Been there, done that.

In privinta cercurilor frecventate, asta nu poate fi decat de bine. Ar avea ocazia sa vada ca nu esti genul care plange in timp ce spala vase.

Si mai stii surpriza? Poate nici n-ai nevoie de gloante, after all.

Iti doresc sa poti rezolva intr-o maniera cat mai satisfacatoare pentru tine.
nathalie
Postat pe 18 Iulie 2011 12:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul Fecioara 30 De la: garbo_6586 20 Septembrie 2018 04:55
sincer vreau o parere 41 De la: pik_nik 16 Octombrie 2009 16:59
DE CE NU POTI TRAI CU O PERSOANA DE ALTA RELIGIE ¿?¿ 731 De la: Eduard_Caloean_1 27 Ianuarie 2016 09:19
Buna 6 De la: eu_geminy 4 Februarie 2012 23:24
top! 67 De la: elisabeta_boia 10 Noiembrie 2011 18:33
Setari Cookie-uri