intrusi?

in mesajele mele termenul de gospodina chiar in sens peiorativ era folosit. Cu ghilimele de rigoare, pe care mi-a fost lene sa le pun. Probabil chiar era evident, da' daca trebe specificat, sigur, specific....
Mai specific ca se referea si la "gospodar", ca sa nu facem discriminari sexuale...

in rest, iaso, nu inteleg neaparat legatura nici cu mama ta nici cu copilul meu: pe mama ta n-am cunoscut-o, ca sa stiu daca era cf. categoriei definite sau nu. Da' fie-mea imi pune intrebari la care cunostinte de-ale mele - adulte - nu s-ar gindi, pt. ca nu le intereseaza sa sape decit prin portofel.... sau prin cuib, cum spui tu. Da' nu stiu daca imi pare rau sau mi-as fi dorit sa fie altfel. Ea, nu lumea.


In rest, oamenii nu numai ca nu sint egali.... unii nici macar asemanatori nu sint. Reprezinta o specie vasta.
quasaria
Postat pe 22 Iulie 2011 12:08
DA,familia e sfanta,asa zice biserica,si femeia e mama in familie si fiecare mama e o sfanta.
da viata,si altele.
viata e sfanta.
suntem liberi sa alegem,respectam asta sau nu.
cred ca dispretuiesti femeile care stau doar in bucatarie,si curata,in casa,si nu mai au viata personala,se prostesc.
asa-i?sau nu am inteles iar....
daniilia
Postat pe 23 Iulie 2011 19:08
daniila, ai inteles... partial.
Dispretuiesc - desi nici asta nu e termenul chiar corect, e ceva intre mila si sila - oamenii care folosesc niste conventii in loc de suflet si in loc de creier.
"Familia" e un simbol. Fara ceea ce simbolizeaza, nu reprezinta nimic.

E ca in bancul ala: cite picioare are un caine, daca numim coada picior? Patru. Faptul ca o numesti asa nu o transforma in picior...
quasaria
Postat pe 23 Iulie 2011 19:33
da' barbatu nu-i sfant?? el de ce n-ar fi, ha?
sau familia ii compusa doar din femei?
si daca ma iau io dupa tot ce zice "biserica" s-ar putea sa nu-mi convina deloc regimu
zambila
Postat pe 23 Iulie 2011 19:38
... asa cum spuneam... in loc de suflet, in loc de creier...
quasaria
Postat pe 23 Iulie 2011 19:46
no comment.
iasomia
Postat pe 26 Iulie 2011 17:00

msilvia
Postat pe 29 Iulie 2011 19:49
quasaria
Postat pe 29 Iulie 2011 20:34
Deseori, prin parcuri - cu copiii - ma intersectez cu cele care tin certificatul de casatorie ca pe o diploma, un trofeu, o recunoastere a statutului pe care acesta l-il confera. Si le vad fericite, implinite, satisfacute... ca au reusit sa-si transplanteze patalamaua in loc de suflet, in loc de creier...

Nu conteaza ca si ele stiu despre sotii lor ce stie tot satul de ani de zile, nici macar nu importa ca-si iau cate o palma cu diploma (ceferticat), dar au percepte morale. Ce se alege de copil? Cum sa desfac eu ce a legat Dumnezeu? Dar juramintele mele? s.a.

Si sunt atat de multumite in ignoranta lor incat, uneori, ma gandesc ca pacea lor ovina nu e trucata. Chiar nu reusim sa recunoastem lupul travestit in oaie? Inamicul binefacator? Si daca-l recunoastem, ce-i facem? II zambim frumos?

Iti trebuie prea multa sau prea putina scoala pentru a fi ipocrit/a?

nathalie
Postat pe 30 Iulie 2011 21:09
nu stiu nathalie...cred ca tine de stofa. Pur si simplu.
Pina acum un timp aveam impresia ca aceste conventii inlocuiesc creierul. Fals. Inlocuiesc o parte din suflet. Probabil, asa cum pot fi persoane incapabile sa gindeasca la un anumit nivel, pot fi si persoane incapabile sa simta la un anumit nivel. Obtuze sufleteste. Si atunci cauta ceva ce cica altii ar simti: si isi imagineaza ca statutul social e acea dragoste. Recunostinta tine loc de dragoste. Faptul ca mergem la piata si ne cumparam castravetii impreuna, la fel.
E drept ca atunci cind iubesti vrei sa faci tot cu persoana iubita. Nu e valabil si invers... A sta nas in nas nu inseamna ca implicit si iubesti. Dar, oricite dovezi ar avea, e ceva ce trebuie sa simti tu: daca tu nu simti, eveident, ai un univers perfect, in care plasezi obsinuinta pe piedestal, si nimic nu iti va scutura convingerile.
Inca ma intreb daca e un avantaj sau un handicap sa te nasti asa... obtuz.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 12:04
"..Deseori, prin parcuri - cu copiii - ma intersectez cu cele care tin certificatul de casatorie ca pe o diploma, un trofeu, o recunoastere a statutului pe care acesta l-il confera. Si le vad fericite, implinite, satisfacute..."

..si sa nu-ti vina dracii..?
adicatelea, eu, care am "stofa"..,de ce nu pot fi ca ele..?

he he..,ale dreaq frustrari..
roby_cado
Postat pe 31 Iulie 2011 12:16
si pe bune ca ai dreptate: de ce dreak eu care am stofa nu pot fi perfect multumita, implinita, etc cu un certificat roz si un nene care e acolo in patalama da' inseala pe la toate gardurile?!

ce dreak trebe sa am atitea pretentii de exclusivitate, sentimente, incredere, bla bla... e frustrant! Zewa deluxe sa traiasca...
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 12:40
sensibila devenisi...numa zewa nu te mai irita....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 12:47
deci,care-i faza...
stati asea,sa va spui: probleme e "stofa" si care cat crede ca o are in comparatie cu dezbracatele care-i populeaza aluia viatza...
dezbracate - vorba vine...

am citit de curand un eseu a lui Fernado Savater despre trufie - al mai mare dintre cele 7 pacate capitale,dupe normele dogmei...
dupa el,trufia nu este mandria de a fi ceea ce esti ci dispretul fata de ceea ce este celalalt...

io cre' ca majoritatea problemelor noastre se nasc de aici

da' m-a desfatat nathalie cu "pacea lor ovina" de nu-i adevarat
precizilla
Postat pe 31 Iulie 2011 12:52
si spune si tu daca nu e indreptatit dispretul ala....

Iar "pacea ovina" imi suna a "silence of the lambs", oare de ce....
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 13:19
pot doar sa spun ca ni se pare indreptatit,conform standardelor noaste...
asta nu inseamna ce si e,neaparat...

in fond,tu ar trebui sa stii mai bine decat mine unele chestii.
ca suntem incarcati fiecare de tone de subiectivism,ca nu tinem cont de bagajul emotionalo-intelectual al individului,ca n-avem cum aprecia corect ce a facut din om experientele care i-au modelat personalitatea,ca blablablablabla...

ideea e ca,de foarte multe ori ne inselam chiar si asupra lucrurilor despre care suntem convinsi ca ne priesc,d'apoi asupra celor care credem ca le priesc altora..
si chiar daca le intuim corect la un moment dat - asta nu inseamna ca nu se pot schimba si raman valabile pana la adanci si anorgasmice batraneti
precizilla
Postat pe 31 Iulie 2011 13:28
"anorgasmice batraneti" .. misto formulata, de tinut minte.
anakin
Postat pe 31 Iulie 2011 13:36
razi tu,razi Harap Alb...
da' tare-as vrea sa ne tina forumu' asta fro' inca doo'jde ani,sa vezi ce discutii om avea atunci p'acilea...
precizilla
Postat pe 31 Iulie 2011 13:42
Doar doo'j'de ani? atunci vom fi in floarea tineretii
anakin
Postat pe 31 Iulie 2011 13:49
pai, preci, exista o marja de eroare: da' doar o marja de eroare.... Extrapolind, nu poti sa judeci nici ca x l-a transat pe y si fiert in oala de ciorba, ce, ai tinut cont de bagajul emotional al individului si de modul in care s-au reflectat experientele lui anterioare asupra sufletelului sau neprihanit?!
Poate l-a marcat ca a vazut un catel calcat de tramvai, cind era mic: deci ce vedem noi, ditai monstruozitatea, e subiectivism... Era vorba aia, every seril killer is someone's best friend....

si aici vorbim doar de a simti. Ce tine de inteligenta, e muuult mai simplu.... Cuantificabil, chiar.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 14:09
@roby cado
..si sa nu-ti vina dracii..?
adicatelea, eu, care am "stofa"..,de ce nu pot fi ca ele..?

he he..,ale dreaq frustrari..

Inteleg, roby, ca ai nervi si stofa si frustrari. La fel de bine pe cat ai inteles tu ce am scris eu.
nathalie
Postat pe 31 Iulie 2011 15:54
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 16:04
@quasaria
Inca ma intreb daca e un avantaj sau un handicap sa te nasti asa... obtuz.

Cred ca depinde de care parte a usii te afli.
In orice caz, cei saraci cu duhul chiar sunt mai linistiti. Si mai absenti din locurile unde se traieste. Si din locurile unde secretele devin angoase si se minte - printre altele - de teama.
nathalie
Postat pe 31 Iulie 2011 16:16
@precizilla
ideea e ca,de foarte multe ori ne inselam chiar si asupra lucrurilor despre care suntem convinsi ca ne priesc,d'apoi asupra celor care credem ca le priesc altora..
si chiar daca le intuim corect la un moment dat - asta nu inseamna ca nu se pot schimba si raman valabile pana la adanci si anorgasmice batraneti

Foarte adevarat!
nathalie
Postat pe 31 Iulie 2011 16:24
adica, sa te rogi sa fii unul sarac cu duhul...ca sa treci prin viata fericit? mai mult decat interesant.....chiar daca ilogic...parerea mea....
crezi tu nathalie, ca cei saraci cu duhul ( nu stiu exact la cine te referi) nu au dramele lor...mult mai intense ?
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 16:36
dor,
eu cred ca au dramele lor. Dar nu mult mai intense. Mult diminuate ca intensitate.
"Saraci du duhul" poate avea multe sensuri. Primul sens, cel care tine de capacitatea intelectuala, este impropriu: creierul n-are a face cu ce simti decit intr-un mod indirect. Al doilea sens este capacitatea - umana - de a avea sentimente si de a le trai cu o anumita intensitate.
Si intr-un sens, si in celalalt, dramele n-ar avea de ce sa fie "mult mai intense". In primul caz, pentru ca iti "scapa" sensuri - de obicei, nu pozitive. Alea pozitive se flutura la suprafata.
In al doilea, pentru ca structural nu esti capabil de "peaks".

Si poate fi mai bine pentru persoana respectiva... atit timp cit el percepe binele ca liniste, ca o stare de echilibru, stationara.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 16:52
Q , mai putin intense le resimtim noi...crede-ma ca la ei este de 20 de ori mai intens decat la noi...raportat la nivelul lor de cunoastere si intelegere...ei isi traiesc dramele la intensitate maxima...pentru ca nu intervine rationalul, nimic nu le estompeaza....le traiesc instinctual, carnal...nu stiu cum sa zic....am vazut astfel de persoane...nu au mecanisme de aparare care sa ii ajute sa inteleaga...si e cumplit....
poate ca esme ar fi ideala in discutia asta....sigur ar avea cuvintele la ea...
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 16:58
chiar crezi ca ratiunea estompeaza?
estompeaza sau amplifica?

Cred ca stiu la ce te referi... dar esti sigura ca diferenta, "animalitatea", nu consta numai in lipsa de cenzura a manifestarilor externe? Nu neaparat diferenta de intensitate a trairilor?
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 17:02
da, eu cred ca ajuta si estompeaza...chiar cred asta....
de ce zici tu ca ar amplifica?
pai si atunci, nu revenim la rational? de unde lipsa de cenzura?
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 17:05
amplifica pentru ca intelegi mai mult. Mai profund.
Fa un exercitiu de imaginatie - cum ar fi sa vezi toti oamenii din jur dezbracati de norisorii roz de politeturi si ipocrizii, sa le intelegi toate gindurile pe care nu le spun pentru ca ar fi prea urite sa le auzi? Inclusiv oameni pe care ii iubesti sau ii admiri?
I-ai vedea la adevaratele lor dimensiuni si nu cred ca iti doresti asta - toti ascundem ce e mai putin frumos in noi, asta e uzanta sociala. Crezi ca ai suferi mai mult sau mia putin daca ai intelege toate lucrurile pe care ceilalti, ca sa te menajeze, nu ti le spun?


M-am referit la "cenzura" ca manifestare externa. Nu ca intensitate a ce simti . Sint lucruri diferite.
Poate sa ti se faca sufletul praf si sa rizi. Nu inseamna ca nu ti se face praf. Inseamna ca nu lasi sa se vada si aici intervine ratiunea. Din pacate, ratiunea nu intervine si sa puna dop faptului ca tu suferi.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 17:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna!! 20 De la: hermosa20 21 Iunie 2012 12:10
Ce credeti de CRISTI TABARA?ESTE VINOVAT? 125 De la: fleurdelis 5 Septembrie 2010 17:55
cu sau fara prezervativ 38 De la: garbo_7980 23 Noiembrie 2012 23:34
Ce parere avetzi despre tara Romaneasca?Ce parere avetzi despre cei ce ne conduc tara? 13 De la: Anouk 5 Ianuarie 2010 16:29
poti sa fii barbatul unei singure femei,sau femeia unui singur barbat? 54 De la: Gmihaela 6 Martie 2011 12:00
Setari Cookie-uri