intrusi?

din perspectiva asta, e logic ceea ce spui...doar limbajul i-a fost dat omului tocmai pentru a ascunde ceea ce gandeste....iar ce nu stii, nu te deranjeaza....
dar asta e valabil pentru toti...cu stiutul sau cu nestiutul....
na, ca o tin pe a mea...clar ca nu o sa ne certam pe acest subiect....
doar ca profit si eu de momentele in care pot sa ma "bat" cu cineva...nu sa ma tot "rasexplic"...
si acum fiecare vorbim din perspectiva proprie, subiectiva....
eu mi le estompez, tu ti le amplifici....fiecare cu filtrele lui...este si normal....
eu asa sunt construita cred, sa mi le estompez...chiar daca aud "unele chestii" incerc sa le inteleg, sa inteleg cauzele...nu le justific ,nu le amplific...incerc sa le inteleg....cat mai corect posibil....sa inteleg de ce in raport cu mine, au aparut niste "probleme" ca sa zic asa...
eu la oameni caut fatza cea mai apropiata de adevar, adevarul lor cel mai ascuns...pe cat posibil...nu ma imbat cu teorii roz....am putin habar despre cum e construita fiinta umana...si nu tes povesti roz in jurul lor...ii percep ca atare...cu bune cu rele, incerc sa ii inteleg si sa ii accept asa cum sunt....
ce m-am lungit...
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 17:25
na, pai tocmai incercind sa intelegi - si reusind sa intelegi - ajungi la adevarata dimensiune a dezastrului.... Ce e la suprafata e de obicei doar vf. icebergului.
Cumva, teoriile noastre converg.
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 17:32
asta este si ideea...sa fii pregatit ... pana la cel adevarat...
cam la concluzia asta am ajuns si eu...

si acum, ca tot bubuim de fericire ( cu perna in cap ) sa mai alergam nitel si pe alte toapice....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 17:37
@ dor 72
crezi tu nathalie, ca cei saraci cu duhul ( nu stiu exact la cine te referi) nu au dramele lor...mult mai intense ?

Cred ca doar fiecare poate alege pentru el daca intai va transforma drama in tragedie sau va depasi momentul.
In ce priveste intensitatea trairilor, e o problema de perceptie. In general lamentarile au rolul de a le amplifica.

E destul de dificil sa opinam care drame sunt mai intense, daca nu facem un studiu de caz.
nathalie
Postat pe 31 Iulie 2011 17:46
@ quasaria
chiar crezi ca ratiunea estompeaza?
estompeaza sau amplifica?

Amplifica, dar intai da prin faina - ou - pesmet
nathalie
Postat pe 31 Iulie 2011 17:49
De la: nathalie, la data 2011-07-31 17:46:06
Cred ca doar fiecare poate alege pentru el daca intai va transforma drama in tragedie sau va depasi momentul.


tocmai, ca nu fiecare poate alege...nu repet...am umplut ceva pagini la tema, cu Q....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 17:52
nathalie, e discutabila demnitatea asta suprema...de "a alege fiecare pentru el"..
Suna cam din carti asa, si cind te loveste vreun par in cap, se duc toate teoriile pe apa simbetii....

Bineinteles ca pina la urma alegem. Dar nici drama, nici tragedia, nici comedia la o adica nu prea pot fi fentate. Le lasi sa isi faca mendrele, alegi dupa aia. Cu neuronii ramasi vii...
quasaria
Postat pe 31 Iulie 2011 17:58
a destul sa te pocneasca si cartea...si te nimereste bine... daca stii sa alegi unghiurile...
ia uite cum vii tu Q, ca apa la moara mea....convergenta...sau? "confluenta"?


cu ratiunea, alegi....
dor72
Postat pe 31 Iulie 2011 18:02
De la: nathalie, la data 2011-07-31 15:54:37@roby cado
..si sa nu-ti vina dracii..?
adicatelea, eu, care am "stofa"..,de ce nu pot fi ca ele..?

he he..,ale dreaq frustrari..

Inteleg, roby, ca ai nervi si stofa si frustrari. La fel de bine pe cat ai inteles tu ce am scris eu.



mda..
roby_cado
Postat pe 31 Iulie 2011 23:44
Sunt de acord, Quasaria, ca te mai pocneste - cel putin - cate un par, dar nu trecem chiar toate efectele pe lista proprie de falimente.

Multe cutremure (sufletesti si nu numai) au efecte ravasitoare, pe temen lung. Cand se intampla, te prabusesti si atat. Fara sa ai ragaz sa analizezi, alegi, etc. De acord.

Insa sunt si alte evenimente care poate apar ca un deja vu si peste care poti trece c-un ORA BASTA! VAFFANCULO! In cazul asta poti sa gandesti si altfel (mai usor) aduni cateva cioburi. Daca sunt. Daca nu le-ai adunat mai demult.

Dor 72,
Sa te pocneasca? Te nimereste? Alegi unghiuri?
Supureaza de ostilitate atitudinea ta, baby... Fara alte comentarii.
nathalie
Postat pe 1 August 2011 09:53
Cum le sti tu Nathalie pe toate! Simt atent de observatie , papuc turcuaz....
SAL
Postat pe 19 August 2011 13:24
Nu e neaparat despre culoarea turcoaz, cat despre tocul papucului...

Nu le stiu pe toate ... Am limitarile mele, suficiente, dar pe care le (re)cunosc. Oricum, nu asta discutam hic et nunc.

In rest, numai de bine!
nathalie
Postat pe 19 August 2011 16:25
Aha, tocul! Si mie imi fugeau ochii pe glezna de gazela...
SAL
Postat pe 19 August 2011 16:34
Hmmm!
nathalie
Postat pe 19 August 2011 16:51
De la: ufishor, la data 2011-08-19 16:50:25http://www.flickr.com/photos/kelldada/5684204744/


nope...
http://www.flickr.com/photos/nickjacksonza/3531108306
quasaria
Postat pe 19 August 2011 18:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ARGILA...cel mai bun "medicament" fara efecte secundare! 1 De la: human 14 Februarie 2011 11:19
nu cassa blankovici te face 1 De la: garbo022890 12 Martie 2010 01:19
CRESE IN BRASOV 1 De la: YZA79 19 Iunie 2010 20:58
fostul iubit actual prieten 25 De la: garbo055472 24 Noiembrie 2009 09:45
definitiile iubirii 100 De la: Thor_again 29 Iulie 2010 23:35
Setari Cookie-uri