Dragoste Imposibila

maicuta...cand ai sa intelegi ca atunci cand iubesti, o faci fara sa astepti reciprocitate...abia atunci ai sa iti recapeti increderea in tine
nu iubesti pe cineva pentru ca astepti sa te ridice si el pe un piedestal, asa cum ai facut tu...pur si simplu il iubesti...iar restul e tacere
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 21:59
De la: precizilla, la data 2011-07-15 21:59:29bre...
daca baiatu' asta o sa treaca peste complexele de si le-a tricotat - io-mi tai o ureche si juma de metru de intestin!

never,ever!
o sa se agate de ce i-a spus aia mereu,pt ca odata insurubate in cortex - cuvintele hacuiesc in stanga si-n dreapta pana la adanci batraneti!


Imi e frica si mie ca nu voi scapa vreodata de ele. Am avut prea multa incredere in mine. Nu am fost vreodata dezamagit de propria-mi persoana. In liceu si in facultate eram foarte bine vazut. Circulau doar vorbe de admiratie si aveam o anumita reputatie in randul fetelor. Adevarul este ca am fost putin plin de mine...si acum, mi s-a pus capac! Nu stiu cum as putea sa merg inainte cu ea, cu Claudia si scap de toate complexele ce mi le-am ,,tricotat" una fata eu, doua spate ea!
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 22:07
ai auzit, precioaso? veste buna!: o sa ramai intreaga!
baiatu` nu poate!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 22:12
problemu'-i ca laudele au venit de la neimportanti ilustrii,bre...
si prima persoana a care-i parere a contat cu adevarat in viata ta de adult - a ales sa-ti dea cu tifla facand comparatii.

ce mi-e mie - e ca o sa te apuce o furie oarba cu prima ocazie in care o sa gasesti o fisura in statuia pe care i-ai ridicat-o cu atata elan muncitoresc...
ehe! Clauditzo,mama....
n-ai scoala vietii la anii tai,si asta-i rau...
precizilla
Postat pe 15 Iulie 2011 22:14
clony, ce dreaq faci? te-ai dilit?
io incerc acilea sa ii spun chestii pe ocolite, mai subtil, ashe...si tu vii si ii dai cu bota in cap?
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 22:29
De la: precizilla, la data 2011-07-15 22:14:14problemu'-i ca laudele au venit de la neimportanti ilustrii,bre...
si prima persoana a care-i parere a contat cu adevarat in viata ta de adult - a ales sa-ti dea cu tifla facand comparatii.

ce mi-e mie - e ca o sa te apuce o furie oarba cu prima ocazie in care o sa gasesti o fisura in statuia pe care i-ai ridicat-o cu atata elan muncitoresc...
ehe! Clauditzo,mama....
n-ai scoala vietii la anii tai,si asta-i rau...


Ce e drept, e ca nu prea are scoala vietii. Si devin confuz cu toate cele de genu... Fostul a fost bun...ba nu a fost bun. Fostul m-a satistfacut... ba nu m-a satisfacut. Fostul a fost asa.... ba n-a fost! Chiar nu mai inteleg nimic!
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 22:32
michelle,my dear...
tu stii ca io coafez cu toporul,asea...

io ma minunam ce dreaq ti-a venit sa fii soft,tu - the ulltimate bich!
precizilla
Postat pe 15 Iulie 2011 22:34
frica vine din faptul ca iubesti pentru prima data asa de intens,cu adevarat.
iata solutia:
ea te-a iubit pe tine si te-a ales pe tine,deci.....fii mandru,ai incredere in tine.
si in primul rand,aminteste-ti ca esti unic in toata lumea asta,mare,nu mai exista a doua persoana cu personalitatea ta,zambetul tau,etc.
asta te face foarte valoros.
si de fecare data cand te uiti in oglinga,cauta un amanunt,ceva mic ce iti place la tine.
timp de o luna.
si asta iti reda increderea in tine.
succes,d

daniilia
Postat pe 15 Iulie 2011 22:40
eh, m-am mai muiat si eu, cloaneta mia...batranetea, deh...

mda, a aparut si pythia cu "iata solutia"...e plina de retete de succes, bleah...
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 22:51
raspunsul pentru megapostarea unei femei - unica patita din Univers ( unul , al ei):

precis...si nu te mai compara nimeni cu nimeni...ca nu va mai fi posibil...vei fi perfect, unic, nepamantean...

me,
dor72
Postat pe 15 Iulie 2011 22:51
"..Dupa o adolescenta pierduta, cu "n" partenere si 0 iubite am ajuns sa cunosc o persoana extraordinara. Intamplarea face ca acea persoana sa fie casatorita.."

roby_cado
Postat pe 15 Iulie 2011 23:35
"..Zilnic discutam doar de ce a fost. Imi era frica ca nu ma voi ridica niciodata la nivelul sotului ei ( de care am uitat sa mentionez ca divortase).."

roby_cado
Postat pe 15 Iulie 2011 23:36
hai si amu puneti mana de la mana si dati ce mai avetzi shervetzele pe la voi, ca ma apuca plansul ...
sau ca in bancul cu bufnitza ...
ma bufneshte plansul ...
alfheim
Postat pe 15 Iulie 2011 23:39
pai, mai KEVIN (jumatatea lui BARBIE)..
nu vrei sa intelegi ca esti papusha vie a demoazelei?
deci..
te-a gasit..(nu ma intereseaza cum)..
te-a folosit in planul ei de a divortza..
a divortzat..
chiar n-ai simtit nici o schimbare de atunci..?
eu cred ca da..,dar cuvintele ei care spuneau ca esti cel mai tare,cel dintre cei mai..,bla bla bla..,te-au orbit..
nu-i de mirare la varsta ta..
parerea mea..:esti una bucata "fresh meet"..
restu' e can can..
sorry for inconveniens...
roby_cado
Postat pe 15 Iulie 2011 23:53
De la: alfheim, la data 2011-07-15 23:39:17hai si amu puneti mana de la mana si dati ce mai avetzi shervetzele pe la voi, ca ma apuca plansul ...
sau ca in bancul cu bufnitza ...
ma bufneshte plansul ...



nu..
bancu era cam asa..
"bufnitzi-ash fatza"..
roby_cado
Postat pe 15 Iulie 2011 23:54
doamne ce pueril esti...de fapt esti mic...mai ai de crescut. totusi intrebarile pe care ti le pui sunt pt 17 ani. nu ai evoluat deloc. sincer nu stiu ce vede o femeie la 40 de ani la tine..
MARILENA_25
Postat pe 16 Iulie 2011 09:49
e clar ca nu esti pt ea...de aceea o simti si tu...mergi mai departe, va chinuiti amandoi. nu e drept pt ea sa o atinga neimplinirile tale, frustrarile, e obositor si omoara orice iubire.
MARILENA_25
Postat pe 16 Iulie 2011 09:58
"..nu e drept pt ea sa o atinga neimplinirile tale, frustrarile, e obositor si omoara orice iubire.."


corect..,tre' sa o atinga altceva..,si bine..nu asaaa..
roby_cado
Postat pe 16 Iulie 2011 10:04
Mario, cred ca cel mai frumos lucru de pe pamant, este sa iubesti. dragostea nu tine cont de varsta, alte angajamente sau alte lucruri existente. ea vine si nu o mai poti controla. recunosc, e cam mare diferenta de varsta si in timp peste ea se va vedea acest lucru. o vei putea iubi la fel si cand va avea 50 de ani? dar, eu cred ca trebuie sa traiesti momentul. daca ea te iubeste asa cum o iubesti si tu....da-i .......intelegi tu pe toti ceilalti. toti suntem buni la sfaturi atunci cand habar nu avem ce inseamna sa iubesti. lasa prejudecatile si iubeste-o. sunt sigura ca ea are nevoie de dragostea ta. va doresc multa, multa fericire. sa fiti iubiti!
garbo079566
Postat pe 16 Iulie 2011 10:53
dragostea imposibila e atunci si numai atunci cand: 1. dragostea nu e sau nu a putut fi impartasita din varii motive, 2. `dragoste a fost candva si nu mai e....CAND DRAGOSTE NU E NIMIC NU E!!!!!!!!!!
caleidoscop
Postat pe 16 Iulie 2011 11:41
Mario,esti tinar....ai timp sa iubesti....
constance
Postat pe 16 Iulie 2011 20:01
"doamne ce pueril esti...de fapt esti mic...mai ai de crescut. totusi intrebarile pe care ti le pui sunt pt 17 ani. nu ai evoluat deloc. sincer nu stiu ce vede o femeie la (de) 40 de ani la tine.. "


Marilena draga.... normal ca tu nu stii... doar cea de 40 de ani s-a uitat in pan... unde trebuie !!! ce stii tu ce a vazut cea de 40 de ani, acolo... ? tocmai femeile de 40 de ani au o vedere tocmai buna ca sa vada..... si sa cantareasca bine !!!
barboneli
Postat pe 17 Iulie 2011 11:34
Ce e destul de trist in ceea ce scrii e ca transpare satisfactia pe care ai avut-o in momentele cand "i-ai aratat tu" who calls the shots. Daca ea ar fi pus punct relatiei, ti-ai fi vazut sifonata imaginea pe care o ai despre tine si nu ai fi acceptat decizia ei unilaterala.
Dar cel putin, de acum vei avea un nou sistem de referinta. La care te vei raporta de cate ori vei avea ocazia si de data asta nu ti se va mai parea nedrept, atat timp cat tu esti cel care va comite nelegiuirea pentru care ea a si platit pretul impus de tine. Fara negociere.
Stii ceva? Comparatiile sunt firesti. Inca de la gradinita invatam sa incercuim pe fise pomul mai mare, creionul mai lung, degetul mai gros sau elementul mai tare.
Pacatul capital - in acceptiunea ta - se vede ca a fost verbalizarea a ceea ce oricum tu ii cereai sa formuleze cu voce tare. Nedreapta judecata...
nathalie
Postat pe 18 Iulie 2011 11:55
nathalie, om trai noi intr-o lume a comparatiilor, intr-o lume in care totul pare sa se masoare, sa se cantareasca si sa aiba un pret, dar, te contrazic. in iubire nu exista asa ceva. pur si simplu pt ca exista alte criterii pe care noi nu le putem identifica, desprinde si cuprinde in formule articulabile, definibile. eu nu iubesc un om pt ca e cel mai destept, cel mai macho, cel mai talentat in amor, cel mai motzat, cel mai tare din parcare. il iubesc pur si simplu pt ca se intampla sa ma trezesc cu el in puterile mele, in gandurile mele, in sperantele, visele si asteptarile mele si vrand cu tot ce ma anima sa fie langa mine, sa ma tina de mana, sa ma faca sa ma simt eu insami si dorita, sa-mi ofere umarul sa ma sprijin atunci cand ma clatin. il iubesc pt ca altfel nu se poate. nu cred ca stim de ce iubim fix pe ala sau pe aia, cand iubim. daca ne trezim spunand il iubesc pt ca, si ca, si ca... atunci e negustorie. in rest poate sa fie si-un alien, atat timp cat il iubesc. nu mai chestionez, nu mai stau sa-mi pun intrebari cauza-efect, intrebari ce solicita argumente pro si contra, intrebari care cer raspunsuri la care se poate ajunge numai prin artificii matematice si legi ce frizeaza rationalul, cand ar fi de-a dreptul impropriu. iubirea nu tine de ratiune. punct!
esme
Postat pe 18 Iulie 2011 12:26
Dar, Esme, ceea ce scrii tu nu contrazice punctul meu de vedere. Accentul in ceea ce am postat este pe PERCEPTIA lui Mario vizavi de comparatiile pe care EL ii cerea Claudiei sa le faca si pe modul in care a inteles sa o sanctioneze dupa ce ea i-a indeplinit dorinta repetata redundant, pleonastic chiar. Ba mai mult, am inteles ca nevoia lui de confirmare a statutului a devenit chiar un laitmotiv al relatiei lor, orgoliul sau contribuind decisiv la destramare.

Oricum, am o oarecare indoiala asupra veridicitatii unor aspecte prezentate de Mario, dar inca o data, este un punct de vedere personal, la care nu ma astept sa subscrie cineva.

nathalie
Postat pe 18 Iulie 2011 14:01
da, nathalie, inteleg ce vrei sa spui: ca el inconstient vrea aceste comparatii, tocmai pt a se asigura de suprematia lui, pt a-si infrange spaima ca poate pierde. dar tocmai asta e, ca el se plange de aceste comparatii! nici nu viseaza la ele, tocmai pt ca ar fi in pierdere, pt ca ii insufla o teama teribila.
esme
Postat pe 18 Iulie 2011 15:22
De acord.
Nici nu puteam avea opinii divergente, deoarece impartasesc convingerile tale despre iubire.
nathalie
Postat pe 18 Iulie 2011 17:50
De la: garbo101434, la data 2011-07-12 23:11:50Si sa nu mai spun ca eu am hotarat desparirea. Credeti-ma, cu forta! I-am spus sa isi faca bagajele si sa plece. Am vorbit si adineauri. Ma iubeste, nu isi vede viata fara mine. Si totusi eu nu pot sa accept ceva...si nici macar nu stiu ce e acel ceva!


Oare , esti prea sigur de ea si asta te face sa faci 'nazuri ' ? Poate , la inceput ti s-a parut o relatie imposibila dar in acelasi timp erai si atras , vroiai sa depasesti imposibilul ...in timp , doborand obstacol dupa obstacol si devenind o relatie posibila si-a pierdut farmecul si ai inceput sa o faci TU imposibila , fiind bantuit de fantasmele trecutului ...
Pt. tine trebuie sa conteze prezentul si viitorul si nu cum a fost viata ei pana sa te intalneasca ( acum depinde , poate in trecut ea a facut lucruri pe care tu nu le poti accepta venind din partea femeii de langa tine ) ...
Fata_Morgana
Postat pe 18 Iulie 2011 18:14
De la: As_ninge, la data 2011-07-12 23:07:31contest proverbul persan. Urma barbatului in femeie lasa urme, cateodata chiar transee!


tot nu pot sa-l ajut pe... nu mai tin minte numarul... (scuzati... ! Mario.) asa ca ma opresc aici cu cititul ! da, si eu contest proverbul persan, eu in general nu am deloc incredere in ei.... ! mai ales ca am vazut si urme de sarpe pe nisip... ! Solomon le zicea mai bine parca: "urma vulturului pe cer, urma arpelui pe stnc, urma corabiei n mijlocul mrii !"
barboneli
Postat pe 21 Iulie 2011 22:56
De la: garbo101434, la data 2011-07-15 21:42:35Eu imi recunosc greselile, dar acum ca am ajuns aici ce e de facut? Cum mai pot eu sa imi recastig increderea in mine si sa merg inainte cu fruntea sus. Am inteles ca in iubire nu e loc de orgolii, dar cum am mai spus, eu nu vreau sa fiu in viata ei doar un altul. Din moment ce ea pentru mine a ajuns pe un piedestal si in ochii mei nimeni nu e ca ea, de ca sa nu fiu si eu acelasi lucru pentru ea! Simt ca nu e indeajuns...
Esti tinar si ai o viata de trait.Incearca sa inchei cu adevarat aceasta relatie. Linge-ti ranile si mergi mai departe, ai sa intilnesti o fata de seama ta, cu care sa-ti croiesti un drum in viata....un drum special, bazat pe alte prioritati ale cotidianului, nu doar sex...Ai incercat sa evaluezi nivelul de cultura al acestei dive? .. daca e mai ridicat decit al tau, exploateaza , ia cei mai bun....Incearca sa-ti vizualizezi viitorul.. vei vrea o cariera, copii...deh..te vezi iimpreuna cu ea ....peste 10 ani ..nu cred..Sunt multi care spun ca dragostea nu are limite.... virsta ..etc. ..Eu insist si scriu : fiecare virsta cu demnitatea ei ,cu distractile ei. Doamna (scuze domnisoara ta) se distreaza, probabil nu tinteste prea sus ( si a gasit si lut bun de modelat). Peste 10 ani cind te vei uita in urma, ai sa rizi de tine insuti . Ni se intimpla tuturor, chiar daca o spunem sau nu..
marianamirela
Postat pe 22 Iulie 2011 00:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dragoste 4 De la: cricat 2 Februarie 2011 18:26
dak imi puteti spune parerea voastra 7 De la: me_reloaded 15 Octombrie 2010 17:35
intre o varsatoare si un sagetator,credeti ca relatia de cuplu ar merge? 12 De la: Ioana007 8 Iunie 2009 09:56
relatia parinti-iubit 14 De la: garbo068629 8 Ianuarie 2010 14:33
cine doreste e bine venit 1 De la: floris15 12 Septembrie 2010 12:13
Setari Cookie-uri