Dragoste Imposibila

nu, eugenia.
Nu la masculinitatea ta suverana m-am referit.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 20:12


merit asta , cateodata


acum imi e si frica sa postez un
Eugenia69
Postat pe 15 Iulie 2011 20:19
De la: quasaria, la data 2011-07-15 20:05:49oups... peste ce drama existentiala dam noi aici....
Si ce te complexeaza pe tine, de fapt? Doamna?
Si cum ar trebui sa fie fiinta care sa nu iti afecteze masculinitatea suverana?



Daca e sa o luam asa, nu ,,Doamna". Trecutul ei! Stiu...gresesc. Inca de gand mi-am inceput viata sexuala ( ca de una sentimentala nu pot vorbi), nu am avut nici un fel de complex. Ba dinpotriva, am fost multumit de mine si de calitatile mele ca ... persoana de sex masculin,( ca sa nu zic barbat sa mi se urce lumea in cap ca ma declar barbat la 23 de ani!). Nu stiu de ce ar trebui sa ma complexeze trecutul ei.... Cat despre masculinitatea suverana revin imediat. Cobor sa iau tigari! ;)
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 20:22
..434 , presimt ca o sa fumezi mult asta seara!!!!!!!

"te-ai dau de gol"
Eugenia69
Postat pe 15 Iulie 2011 20:26
De la: Eugenia69, la data 2011-07-15 20:26:14..434 , presimt ca o sa fumezi mult asta seara!!!!!!!

"te-ai dau de gol"




Ce anume ma da de gol?
Daca e vorba de paranteze, le-am folosit pentru ca ,,Doamna" in urma divortului nu mai e doamna, e domnisoara, ma rog. A fost o mica gluma pe care se pare ca, am gustat-o doar eu!
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 20:33
povesteste despre masculinitatea suverana.

dar daca v-ati despartit... ce mai conteaza sa continui aici?
Eugenia69
Postat pe 15 Iulie 2011 20:37
De la: Eugenia69, la data 2011-07-15 20:37:40povesteste despre masculinitatea suverana.

dar daca v-ati despartit... ce mai conteaza sa continui aici?


Ma citez acum dintr-un mesaj anterior "Oricum as fi ipocrit sa spun ca dintr-o data gata, sunt indiferent si pot merge inainte. Nu! Nu sunt indiferent. O iubesc si o sa o iubesc mereu, dar cu toate astea sunt consitent ca nu se mai poate si ca sfarsitul ne-a fost aici."
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 20:39
si atunci preferi sa fii cu oricare alta, pe care n-o vei putea iubi, intrucat e logic ca nu se poate, daca spui c-o vei iubi pe ea intotdeauna! si asta numai pt ca orgoliul tau iti spune ca in situatii d-astea trebuie sa fii nemilos! sa pedepsesti! sa arati cine esti, caci oamenii au vina de a avea un trecut! hm, inedit motiv de autoflagelare!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 20:43

"Si cum ar trebui sa fie fiinta care sa nu iti afecteze masculinitatea suverana?"

Nu am facut vreodata profilul femeii perfecte. Dar eu nu m-as defini prin masculinitate suverana, ceea ce din punctul meu de vedere i se poate atribui unui barbat autoritar.( asta daca inteleg eu bine) Daca ati citit ce am scris pana acum probabil ca ati inteles ca problema in relatia noastra este comparatia cu trecutul ei, si nu cred ca vreunui barbat sa unei femei i-ar placea sa stie ca in viata partenerului/ei, e doar un trecator, echivalent cu fostul/a.
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 20:46
De la: esme, la data 2011-07-15 20:43:58si atunci preferi sa fii cu oricare alta, pe care n-o vei putea iubi, intrucat e logic ca nu se poate, daca spui c-o vei iubi pe ea intotdeauna! si asta numai pt ca orgoliul tau iti spune ca in situatii d-astea trebuie sa fii nemilos! sa pedepsesti! sa arati cine esti, caci oamenii au vina de a avea un trecut! hm, inedit motiv de autoflagelare!


Stimata esme! Am fost constient inca de la inceput ca are un trecut, insa nu m-am gandit o clipa ca acest trecut se va reflecta in viitorul nostru. Nu am putut sa accept sa fiu doar un altul, sau cum am scris mai sus, echivalentul fostului ei sot! Cum va suna?,, Esti la fel ca el", ,,Si ma tinea exact asa in brate" ,,Si el conducea masina la fel de bine ca tine" Si el era la fel de bun la pat ca tine" si apoi, dupa cele spune sa auzi... ,, Nu asta vroiam sa spun". Atunci oare, am gresit ca am mi-am pus nenumarate intrebari?
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 20:50
deh, ai si tu dreptatea ta! nici eu n-as indura comparatii si asocieri de fiecare data cu o alta!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 20:54
434 nu mai stiu cuvintele unui clasic de pe garbo, dar...

bumtzi, bumtzi, bumtzi


limbajul meu..las-o balta!


Eugenia69
Postat pe 15 Iulie 2011 20:56
De la: esme, la data 2011-07-15 20:54:10deh, ai si tu dreptatea ta! nici eu n-as indura comparatii si asocieri de fiecare data cu o alta!


Daca v-ati materializa acum, aici, v-as strange mana cu respect. Sunteti prima persoana care imi acorda dreptate. Si va rog sa meditati putin la cat de groaznic e sentimentul cand omul pe care il iubesti iti da de inteles ca pentru el/ea esti... LA FEL...
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 20:57
De la: Eugenia69, la data 2011-07-15 20:56:49434 nu mai stiu cuvintele unui clasic de pe garbo, dar...

bumtzi, bumtzi, bumtzi


limbajul meu..las-o balta!




Cu tot respectul, dar eu nu inteleg ce doriti sa-mi transmiteti! Sa imi fie cu iertare!
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 21:00
nu stiu cui ii dau dreptate! cert este ca as refuza cu incapatanare, cu indarjire faptul de a nu fi inegalabila! unica! aceea! singura!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 21:01
434,

te rog spune-mi daca gresesc cu ceva. Ironia sortii face sa iti inteleg foarte bine situatia.
O iubesti, si totusi ii dai un shout in cour. De ce? Pentru ca ea te complexeaza. Pentru ca tu te-ai vizualizat cu o iubita ca un fel de pui de ratza care lipaie linistit in urma ta prin viata. Si, surpriza, femeia asta iti este egala sau superioara in unele privinte.... Iar problema ta nu este ca n-ai avea incredere in ea. problema ta este ca s-ar putea sa constate ca nu esti atit de minunat cum tii tu neaparat sa fii. Si sa cazi in nas de pe piedestal. Iar asta te ucide. Nu?
Preferi sa ii faci sufletul praf, desi sustii ca o iubesti - iar parerea ei n-are nici o importanta aici - doar pentru a-ti menaja orgoliul de potentiale rani.
E prea mult pentru tine?
Trebuia sa fie mai putin femeie?
Ti-a spus ea ca, dupa tot ce a trait pina acum, nu te apreciaza?
Sau ai tras tu singur concluzia ca n-are cum sa te aprecieze, ca n-are nimic de apreciat la tine, asa ca n-ai decit sa o ranesti si sa pleci, pentru ca tu esti un complexat si ea, repet, nu conteaza? Tot ce conteaza este orgoliul tau de mascul cum nu trebuie sa mai existe altul?! Asta, in conditiile in care sustii ca o iubesti de nu mai poti. Si ca suferi de nu mai poti.
Ce ii faci EI, daca o iubesti, te-ai gandit?
Te-ai gindit ca daca o iubeai, imaginea ta nu era mai importanta decit ea?!
Te-ai gindit ca iubirea e pina la umilinta si inapoi - fara sa iti para rau, fara sa contezi tu, fara sa iti pui problema daca tu esti al mai cocosh dintre toti?
Te-ai gindit ca poate fi ceva mai important decit cine e mai cocos si mai tantos, oglinda, oglinjoara?!

Nu cred....

Iti trimit un citat pe care l-am primit si eu acum: mediteaza la asta data viitoare, inainte sa mai spui ca iubesti.
PS: si virsta n-are importanta. Fie-mea are 4 ani. Si stie ca a iubi pe cineva sau ceva - un om , un animal, o floare, un pom - inseamna sa nu ii faci rau.



Cu timpul inveti ca vorbele spuse intr-un moment de manie, pot continua tot restul vietii sa faca rau celui ranit. Cu timpul intelegi ca daca ai ranit grav un prieten, e foarte probabil ca niciodata prietenia nu va mai fi la aceeasi intensitate. Cu timpul iti dai seama ca fiecare experienta traita alaturi de fiecare fiinta, nu se va mai repeta niciodata.

Cu timpul iti dai seama ca in realitate, cel mai bine nu era viitorul, ci momentul pe care-l traiai exact in acel moment. Cu timpul vei invata ca incercand sa ierti sau sa ceri iertare, sa spui ca iubesti, sa spui ca ti-e dor, sa spui ca ai nevoie, sa spui ca vrei sa fii prieten, dinaintea unui mormant, nu mai are nici un sens.

Dar din pacate, se invata doar cu timpul Jorge Luis Borges - Dupa un anumit timp
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 21:02
De la: esme, la data 2011-07-15 21:01:37nu stiu cui ii dau dreptate! cert este ca as refuza cu incapatanare, cu indarjire faptul de a nu fi inegalabila! unica! aceea! singura!


Asta e tot ce imi doresc si eu! E normal ca atunci cand iubesti pe cineva sa iti doresti sa fi inegalabil/a pentru persoana iubita. Exacti cum ati spus mai sus: ,, unica!aceea!singura!".
De unde pleaca atunci toate problemele noastre? Din incapabilitatea mea de a acorda o sansa persoanei de langa mine sa imi demonstreze ca e asa, din curiozitatea mea pacatoasa si probabil din interpretarea gresita a tot ceea ce mi-a spus ea? Sau din simplu fapt ca eu, pur si simplu nu sunt decat un Deja-vu!
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 21:08
"Te-ai gindit ca iubirea e pina la umilinta si inapoi"

pe scurt, citez Q

asta e ma baiatule! 434
Eugenia69
Postat pe 15 Iulie 2011 21:09
Stimata quasaria....m-ati lasat fara cuvinte! Sunteti printre putinii oamnei , sau poate singura care m-a citit pana maduva oaselor. Exact asta se intampla cu mine, si imi e frica dar nu imi e frica sa recunosc ca am o problema. Nu imi e frica sa recunosc ca desi nu am crezut niciodata ca am sa pot iubi o femeie, am facut-o! Asta e problema la mine. Inainte de Claudia am avut nenumarate prietene/partenere, dar niciodata o iubita. Toate relatiile mele anterioare erau strict fizice, fara sa ma implic pe plan sentimental. De la bun inceput aveam o regula. Si inainte de Claudia, fostei mele prietene i-am zis: ,, Nu vreau sa aud niciodata ca me iubesti...nu vreau sa avem o relatie serioasa". Si la primul semn de iubirea abandonam, renuntam. Dar dupa ce a aparut Claudia s-a schimbat ceva. Nu mai vedem acel gen de fete pe care nu imi doream sa le iubesc niciodata, acel gen de fete care la 20 de ani viseaza doar discoteci, cafenele si Mall-uri. Am vazut pentru prima data in viata mea o femeie adevarata pe care am admirat-o din ce in ce mai mult.
Si este exact cum ati scris mai sus. Ea este egala cu mine...sau poate chiar deasupra mea. Normal ca de aici au venit toate complexele. Ea este o femeie de cariera, eu doar un pustan care doar ce a absolvit o facultate si castiga pe jumatatea cat ea. Cred ca si asta creea un complex fara a mai fi nevoie de trecutul ei.
Poate inteleg gresit, dar sunt acuzat pentru ca am aceste complexe.... Credeti-ma! Nici eu nu mi le doresc, as vrea doar atat: Sa fiu cel mai bun om din viata ei. Si imi doream asta pentru a avea garantia ca nu ma va parasi niciodata! Si eu ce am facut....exact de ce mi-a fost mie frica. Nu stiu ce sa mai spun...chiar sunt fara cuvinte!


garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 21:27
bun, acum cred ca ai inteles! in iubire nu e loc de orgolii, mandrie si vanitati!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 21:31
eu am mai spus o data...esti nesigur pe tine
si nesiguranta in ea, vine din nesiguranta ta
din pacate pentru tine, iti pui intrebari existentiale...si asta nu e intotdeauna o binecuvantare
si din pacate pentru tine, rezultatul iti da cu virgula
dar, am impresia ca problema ta e autoindusa. te pierzi in niste hatisuri, chiar daca poteca e in fata ta
si da-mi voie sa-ti spun ceva...iubirea nu cunoaste conceptele de orgoliu si umilinta
pentru ca iubirea ar trebui sa fie totala si neconditionata de cutume
tu esti cel care iti creezi niste complexe, cu modul asta distructiv de a gandi...nu sunt destul de bun...ea are o cariera, eu nu...ea e matura, eu sunt un pusti...etc...etc...

dar trebuie sa recunosc ca si doamna are un stil personal de a submina increderea cuiva...

esme, gand la gand, fetita...
michelle_
Postat pe 15 Iulie 2011 21:36
434, daca vrei sa fii cel mai bun barbat din viata ei, devino. Demonstreaza ca esti. Fii omul care crezi ca ar merita-o. Cine te opreste?!
Sau crezi ca barbatul cel mai bun din viata ei e ala care se sperie si fuge?

In viata asta singurele piedici reale sint cele pe care ni le punem singuri. Nu exista altele... Din pacate, vorba lui Borges, afli asta cind uneori este prea tirziu.
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 21:40
da, me_, nici nu se putea altfel, atata vreme cat, in ce priveste iubirea, nu poate exista decat o singura perspectiva: totalitatea!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 21:41
Eu imi recunosc greselile, dar acum ca am ajuns aici ce e de facut? Cum mai pot eu sa imi recastig increderea in mine si sa merg inainte cu fruntea sus. Am inteles ca in iubire nu e loc de orgolii, dar cum am mai spus, eu nu vreau sa fiu in viata ei doar un altul. Din moment ce ea pentru mine a ajuns pe un piedestal si in ochii mei nimeni nu e ca ea, de ca sa nu fiu si eu acelasi lucru pentru ea! Simt ca nu e indeajuns...
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 21:42
fii alaturi de ea, caci ea te iubeste, si arata-i ca esti cel pe care-l doreste cu adevarat! iar acela nu poate fi decat unul singur!
esme
Postat pe 15 Iulie 2011 21:46
De la: quasaria, la data 2011-07-15 21:40:01434, daca vrei sa fii cel mai bun barbat din viata ei, devino. Demonstreaza ca esti. Fii omul care crezi ca ar merita-o. Cine te opreste?!
Sau crezi ca barbatul cel mai bun din viata ei e ala care se sperie si fuge?

In viata asta singurele piedici reale sint cele pe care ni le punem singuri. Nu exista altele... Din pacate, vorba lui Borges, afli asta cind uneori este prea tirziu.


E greu cand cineva fara sa constientizeze te pune la pamant. Cand iti dai seama ca esti inferior sotului ei si ca acum, e bine doar pentru ca e acum. Cand iti spun fara sa gandeasca ca a avut ceva mai bun ca tine doar ca asta nu mai conteaza...pentru ca "a avut" si ce a fos, a fost! Cum as putea sa judec limpede si stau in picioare in fata acestor afirmatii? Cum?
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 21:47
in primul rind, du-te si impaca-te. Ca n-are rost sa suferi si tu si femeia aia degeaba. Spune-i ca ai gresit, spune-i ca o iubesti, spune-i ca o sa devii barbatul cel mai bun din viata ei si asta e o promisiune.
...si ca sa te tii de promisiune, in primul rind vezi ce inseamna pentru ea cel mai bun.
Pentru ca s-ar putea sa nu considere acelasi lucru ca si tine.... nu "s-ar putea", mai mult ca sigur....
quasaria
Postat pe 15 Iulie 2011 21:50
"ea" e doar o experienta pentru 434

alta experienta ...raspunsurile de pe Garbo
Eugenia69
Postat pe 15 Iulie 2011 21:58
bre...
daca baiatu' asta o sa treaca peste complexele de si le-a tricotat - io-mi tai o ureche si juma de metru de intestin!

never,ever!
o sa se agate de ce i-a spus aia mereu,pt ca odata insurubate in cortex - cuvintele hacuiesc in stanga si-n dreapta pana la adanci batraneti!
precizilla
Postat pe 15 Iulie 2011 21:59
De la: quasaria, la data 2011-07-15 21:50:45in primul rind, du-te si impaca-te. Ca n-are rost sa suferi si tu si femeia aia degeaba. Spune-i ca ai gresit, spune-i ca o iubesti, spune-i ca o sa devii barbatul cel mai bun din viata ei si asta e o promisiune.
...si ca sa te tii de promisiune, in primul rind vezi ce inseamna pentru ea cel mai bun.
Pentru ca s-ar putea sa nu considere acelasi lucru ca si tine.... nu "s-ar putea", mai mult ca sigur....


E in mainile mele. Stiu ca as putea. Mie imi e frica doar de atat...mi-e frica de faptul ca pentru ea, a fi cel mai bun inseamna altceva. E normal ca la 23 de ani m-as simti jignit sa stiu ca sotul ei care are 40+ sa aiba de exemplu o alta performanta sexuala care cu usurinta m-ar eclipsa. Si aici nu vorba de orgoliu. Eu nu vreau sa fie cu mine doar pentru anumite plusuri, si ca considere ca exista anumite minusuri dar carora la nu le acorde nici un pic de importanta. Ea imi spune, ca sunt cel mai bun la pat din cati a avut, dar in alt context inteleg cu totul altceva. Pur si simplu ma zapaceste!
garbo101434
Postat pe 15 Iulie 2011 21:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
o ALTFEL de relatie pe internet 44 De la: garbo_384506 8 Noiembrie 2013 21:49
sotul meu prefera sa faca alceva decat sa facem sex 58 De la: garbo264724 8 Septembrie 2015 13:02
as vrea sa-mi salvez casnicia 135 De la: cory_emy 6 Octombrie 2011 10:56
Cum se simte el? 47 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:21
ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi. 26 De la: tutankhamon 2 Septembrie 2010 11:40
Setari Cookie-uri