Ce ar fi de facut?

Bun gasit tuturor,

Citesc de ceva vreme discutiile de pe forum insa nu am initiat pana acum un topic de discutie.

Ma macina ceva de un timp si nu reusesc sa ma linistesc. Nu sunt un bun orator si nici povestitor insa o sa incerc sa fiu coerent pentru a exprima cea ce simt si ma macina.

Mi-am cunoscut sotia cand eram in perioada majoratului, amandoi tineri, frumosi si neintelesi de cei din jur. Ne-am iubit enorm de mult, am luptat impreuna pentru iubirea noastra si impotriva celor din jur care nu ne vroiau impreuna, nu comentez de ce, ar ocupa numai asta un topic de discutie. Din iubirea noastra a rezultat un copil frumos si destept. Am muncit si ne-am realizat o parte din vise, un apartament utilat cu tot ce ne-am dorit, masina, vacante, etc.

Acum, cand ne apropiem amandoi ca varsta de 35 de primaveri nu mai e la fel. De cativa ani, cred ca 6 sau 7 relatia noastra sexuala nu mai merge foarte bine, se intampla destul de rar fara prea multa pasiune din partea ei, parca ar vrea sa se intample repede, sa scape. In rest, ne facem declaratii, ne spunem ca ne iubim, ne petrecem timpul impreuna cu toate asta o simt ca nu ma mai doreste, nu o mai atrag. Incerc si sunt atent cu ea, incerc sa-I transmit cea ce simt, eu sunt cel cu preludiu ea insa vrea sa trecem la actiune ca incepe serialul si aici am citat-o.

Am sa incerc sa raspund la cateva posibile intrebari:
- Da, am incercat sa stau de vorba cu ea, raspunsul asta e, nu are cum sa mai fie ca la inceput
- Da, sunt atent cu mine si cum arat
- Da, ii spun ca arata bine si e frumoasa
- Da, incerc sa nu fiu monoton in relatia noastra sexual

Din experienta voastra, unde s-ar ajunge in acest ritm, gata? cam asa o sa fie? Ce ar fi de facut? Ar mai fi ceva de facut?
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 11:23
Orice inceput are si un sfarsit ,daca am sti de ce probabil am afla secretul iubirii eterne si ideale .Raspunsul la indemana ar fi ca a intervenit atat de mult discutata rutina si monotonie ,ca nu mai exista pasiune .E ca lucrul ce trebuie facut si gata.Se mai poate aprinde o flacara stinsa? Ma indoiesc dar poate ceilalti au o alta parere
Arriatna
Postat pe 13 Iulie 2011 11:30
Orice inceput are si un sfarsit ,daca am sti de ce probabil am afla secretul iubirii eterne si ideale .Raspunsul la indemana ar fi ca a intervenit atat de mult discutata rutina si monotonie ,ca nu mai exista pasiune .E ca lucrul ce trebuie facut si gata.Se mai poate aprinde o flacara stinsa? Ma indoiesc dar poate ceilalti au o alta parere
Arriatna
Postat pe 13 Iulie 2011 11:30
garbo 001 .. esti sigur ca ea este satisfacuta pe plan sexual? Te intreb pentru ca sunt femei care simuleaza foarte mult timp si apoi obosesc in a mai juca teatru. Si dispare si farama de pasiune pe care o avea la inceput. O femeie care nu mai vrea raporturi sexuale cu sotul sau cum ai spus tu .. vrea sa se termine repede .. (ca o datorie ce trebuie indeplinita) ori are pe cineva , ori nu este satisfacuta si prefera sa nu-si mai bata capul.
cricat
Postat pe 13 Iulie 2011 11:50
La chestia cu satisfacutul nu joaca teatru, dar, mi-e teama de chestia asta "...ori are pe cineva ". Sunt catevea "semne" dar momentan le pun pe seama ca ma gandesc eu prea mult si sunt un pic exagerat.

Daca auzeam pe cineva spunand cu ani de zile in urma, cand noi eram mai mititei, ca dragostea si pasiunea nu tin vesnic l-as fi compatimit ca nu stie cum e, ca nu a trait asta. Acum, ma gandesc ce urmeaza?

mda, scriu aici incercand sa ma linistesc si sa primesc raspunsuri in acest sens dar se pare ca raspunsul il stiu deja.
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 12:39
Daca si ea isi doreste ca relatia voastra sa mearga, puteti incerca terapia de cuplu. Se pot rezolva lucrurile care va blocheaza acum.

Mult succes!

Postat pe 13 Iulie 2011 12:46
he he..,welcome in the club..(anticipat)001..

616..,
da' am asa o senzatie cum ca, tre' sa pregateasca nenea doctoru' 3 scaune..
roby_cado
Postat pe 13 Iulie 2011 12:55
@ Roby: Pai da, trei scaune... cuplul si terapeutul. :D Te gandeai la altceva?

Postat pe 13 Iulie 2011 13:01
terapeutul sta de cealalta parte a mesei..
roby_cado
Postat pe 13 Iulie 2011 13:21
001,s-ar putea sa fie o falsa impresie a mea ...dar parca prea te simti o victima nevinovata in casnicia ta,prea ai impresia ca tu faci totul bine ....dar, daca de 6 sau 7 ani, ai observat ca sotia ta are ceva nemultumiri .....in pat....oare ce ai asteptat...
sunsset
Postat pe 13 Iulie 2011 13:33
pai participa si copilul la astfel de terapi?
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 13:33
001, cred ca al treilea scaun mentionat nu viza copilul!
esme
Postat pe 13 Iulie 2011 13:36
@ sunsset: am incercat sa discut cu ea, problemele s-au acutizat sa zic in ultimul an si jumatate. Ce am facut, am incercat sa fiu si mai tandru, mai pasional, sa am rabdare sa incerc sa o inteleg, sa ascult eventualele reprosuri. Nimeni nu e perfect cand spun nimeni ma refer si la mine insa se pare ca din ce vad pasiunea a disparut numai la ea.

Dupa "sesiuni" de discutii lucrurile se schimba pe moment insa ulterior revin cum au fost
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 13:40
De la: esme, la data 2011-07-13 13:36:52001, cred ca al treilea scaun mentionat nu viza copilul!


:) fac haz de necaz
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 13:42
"...sa am rabdare sa incerc sa o inteleg, sa ascult eventualele reprosuri."....si? Dupa ce te-ai chinuit asa tare, nerecunoscatoarea tot nu si-a revenit la nivelul hormonal asteptat si comandat?
As_ninge
Postat pe 13 Iulie 2011 13:45
@As_ninge: desigur, putem purta discutia si in derizoriu, ma asteptam si la comentarii mai "acide".
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 13:50
Si derizoriul mai poate oferi idei bune, cateodata! Daca stii si vrei sa-l iei in seama si nu-l percepi ca pe un atac la persoana proprie care deh, e asa de pretioasa si sensibila dar mai ales unidirectionala! .
Oricum, fara niciun derizoriu - fiecare avem viata pe care ne-o construim, chiar daca facem tot posibiliul sa plasam consecintele propriilor limitari catre altii.
As_ninge
Postat pe 13 Iulie 2011 13:58
001, cand omul cu care formai un cuplu pare sa te respinga, probabil are motivele lui. degeaba spui ca ai facut tot posibilul sa o intelegi, sa o intampini, sa o ajuti, sa o dragalesti, daca nevoile ei sunt cu totul altele. cand cineva simte ca nevoile, dorintele, visele nu-i sunt intampinate conform asteptarilor sale, se retrage si adopta atitudinea de care te plangi. probabil ca tu consideri ca ai facut totul, dar trebuie sa te gandesti ca acest ``tot`` nu se pliaza pe al ei. ceea ce tie ti se pare suficient sau destul, poate chiar imposibilul devenit posibil, pt ea poate sa nu conteze. intreab-o ce vrea, ce asteptari are, daca te mai vrea alaturi de ea sau nu! nu trebuie sa eviti asemenea intrebari, fiindca sunt de extrema importanta. nu prelungiti o gonie, doar pt ca vanitatea voastra nu suporta infrangeri!
esme
Postat pe 13 Iulie 2011 14:12
Poti incerca, de exemplu, s-o ajuti sa-si dea seama de ce nu te mai vrea (in cazul in care nu ti-a si spus deja de ce).
Ce cred eu ca ar mai trebui sa intelegi este ca viata nu-i pentru toata lumea...ca o sosea trasata cu semne de circulatie, cu prioritati bine definite si stabilite printr-o lege, cu sensuri si locuri de parcare marcate.
E un mare ghinion daca tu o vezi asa si ea nu! Poate Ce-urile vietii sunt cam aceleasi pentru toti! CUM-urile insa (felul in care ajungem la acele CE-uri) sunt cele care ne creeaza atatea dureri de cap.
As_ninge
Postat pe 13 Iulie 2011 14:23
poate ar fi bine o perioada sa astepti tu, sa vina ea cu initiativa, in momentul in care va simti ca are nevoie de tandretea si dragostea ta sa fii acol,dar eu inteleg, din ce zici tu, ca ea acum isi face datoria de sotie ,raspunde la o obligatie....
sunsset
Postat pe 13 Iulie 2011 14:34
pai tocmai asta ma doare, nu vreau sa fie obligatie. Initiativa la ea nu prea exista, sau poate e la modul "vin langa tine?"
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 14:40
A simti nu este un lucru care se poate impune sau autoimpune .Gandeste-te la inceput cand vibrati pe aceeasi lungime de unda .Va putea sau putea cineva impune sa nu mai simta? Nu cred .Adevarul dureros este ca nu mai simte .Nu conteaza cat de mult te staduiesti ,nu conteaza nici macar sa-si doreasca sa simta .E inutil....iar problema e grava si serioasa daca descoperi calea sau reteta as dori sa o aflu si eu .M-a frapat un lucru....treci la actiune ca incepe serialul ...trist dar se intampla .Unde raman zilele cand nu stiai nici macar directia inspre televizor daramite ora de incepere a serialului?
Arriatna
Postat pe 13 Iulie 2011 14:40
asha e
garbo122032
Postat pe 13 Iulie 2011 14:43
De la: garbo001, la data 2011-07-13 14:40:19pai tocmai asta ma doare, nu vreau sa fie obligatie. Initiativa la ea nu prea exista, sau poate e la modul "vin langa tine?"

Vin langa tine ca vreau sa vin sau vin langa tine ca trebuie sa vin?
Vinovatia cred ca e simtita de ambele parti
Arriatna
Postat pe 13 Iulie 2011 14:44
001, e ft posibil sa nu te mai iubeasca, sa nu se mai simta implinita alaturi de tine. cei mai multi dintre cei care se casatoresc au senzatia ca, odata ce si-au pus pirostriile, au primit un fel de premiu pe viata si sunt si detinatorii vreunei garantii in viata, cum ca celalalt il va iubi ori va trebui sa-l iubeasca forerver and for good. nu exista nicio lege cum ca, daca pasiunea ta a ramas nestirbita, a ei tre` sa fie obligatoriu la aceeasi cota. omul traieste niste exeriente in viata, acumuleaza cunostinte, dar si frustrari si propria intelegere de a se raporta la viata si la ce o compune. asadar, isi poate schimba idealurile, nazuintele, asteptarile. si poate sa nu mai iubeasca ce-a iubit candva. pur si simplu pt ca nu poti controla asta.

pe de o parte, eu nu o inteleg pe ea. daca e nefericta, de ce se afunda in ignoranta, in minciuna?!
esme
Postat pe 13 Iulie 2011 14:48
De la: esme, la data 2011-07-13 14:48:55
pe de o parte, eu nu o inteleg pe ea. daca e nefericta, de ce se afunda in ignoranta, in minciuna?!


da, nici eu nu o inteleg sau cine stie, ma gandesc ca ii este tema de ce poate urma si se complace in situatie.
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 15:00
garbo001,
in discutii - simple discutii - voi treceti dincolo de conveniente? Discutati intr-adevar de la suflet la suflet? Sau doar cita hartie igienica mai e la baie?
Sinteti sinceri unul cu altul? Va impartasiti suspiciuni, resentimente, indoieli - inclusiv unul fata de altul? Pentru ca este imposibil ca ele sa nu existe. E imposibil ca intr-un suflet de om sa nu fie nici o umbra... Parerea mea este ca nu. Sau ea nu iti spune tot. Din neincredere, din teama sa nu te raneasca, din teama sa nu raneasca relatia. Probabil va limitati la o comunicare superficiala, care genereaza superficialitate si pe alte planuri.
Incearca sa fiti "suflete pereche". Dincolo de aparente, dincolo de faptul ca sinteti casatoriti, dincolo de traiul in comun fiecare mai are ceva "doar al lui" in care, de multe ori, celalalt nu intra.... Dar nu asta inseamna un cuplu. Daca nu o simti linga tine, gindeste-te ca s-ar putea sa simti bine: sa nu fie.
Iesi cu ea undeva, doar voi doi, si intreab-o.... despre ea.
Fara reprosuri, fara sa intri cu bocancii in viata ei, fara sa fortezi lucrurile. Pur si simplu incearca sa te apropii de o latura a sufletului ei pe care nu o stii. Chiar daca e femeia linga care stai de o viata. Considera ca acum o vezi prima oara.
quasaria
Postat pe 13 Iulie 2011 15:08
De la: quasaria, la data 2011-07-13 15:08:17garbo001,
in discutii - simple discutii - voi treceti dincolo de conveniente? Discutati intr-adevar de la suflet la suflet? Sau doar cita hartie igienica mai e la baie?
Sinteti sinceri unul cu altul? Va impartasiti suspiciuni, resentimente, indoieli - inclusiv unul fata de altul? Pentru ca este imposibil ca ele sa nu existe. E imposibil ca intr-un suflet de om sa nu fie nici o umbra... Parerea mea este ca nu. Sau ea nu iti spune tot. Din neincredere, din teama sa nu te raneasca, din teama sa nu raneasca relatia. Probabil va limitati la o comunicare superficiala, care genereaza superficialitate si pe alte planuri.
Incearca sa fiti "suflete pereche". Dincolo de aparente, dincolo de faptul ca sinteti casatoriti, dincolo de traiul in comun fiecare mai are ceva "doar al lui" in care, de multe ori, celalalt nu intra.... Dar nu asta inseamna un cuplu. Daca nu o simti linga tine, gindeste-te ca s-ar putea sa simti bine: sa nu fie.
Iesi cu ea undeva, doar voi doi, si intreab-o.... despre ea.
Fara reprosuri, fara sa intri cu bocancii in viata ei, fara sa fortezi lucrurile. Pur si simplu incearca sa te apropii de o latura a sufletului ei pe care nu o stii. Chiar daca e femeia linga care stai de o viata. Considera ca acum o vezi prima oara.


hm, ce frumos!
garbo001
Postat pe 13 Iulie 2011 15:17
e un sfat bun, sa stii...
michelle_
Postat pe 13 Iulie 2011 15:23
Singura solutie este sa afli daca are pe cineva ,eu cred ca are deja o alta relatie dar nu vrea sa renunte inca la casnicie .trebuie sa afli acest lucru pt ca numai asa vei sti ce sanse mai ai ,iti spun acest lucru din proprie experienta ,sotul meu a inceput prin a spune ca e obosit ,si multe alte scuze pe care le credeam pana cand am aflat ca are o relatie de ceva vreme ,a negat totul desigur ,nu am crezut dar m-am schimbat in comportament si am facut tot ce am putut sa imi salvez casnicia dupa 28 de ani .Cand ma mai linistisem am gasit un mesaj cu o declaratie de dragoste ,cand i l-am aratat nu a mai avut ce face si a recunoscut ,iti dai seama ca de atunci nu imi este bine de loc ,dar fac eforturi si tot cred ca nu a terminat relatia .De aceia te sfatuiesc urmareste tot ce face atat cat poti ca sa vezi daca este vorba de altcineva si dupa aceea vei sti ce trebuie sa faci ,mult succes si ma spune-mi ce ai facut ,numa bine
garbo122396
Postat pe 13 Iulie 2011 15:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poti sa atragi n viaa ta partenerul ideal ? (dac nu l-ai gsit nc) 12 De la: quasaria 1 Februarie 2010 21:33
Cum iti dai seama ca el te va parasi? 129 De la: tutankhamon 24 Octombrie 2009 23:46
Idei preconcepute despre dragoste, sex si casnicie 474 De la: garbo055472 5 Octombrie 2009 17:45
dezorientata 46 De la: yza_my 3 Octombrie 2009 17:04
cum ma incurajez eu.care nr v-a placut? 91 De la: daniilia 26 Iulie 2015 18:53
Setari Cookie-uri