iubesc un barbat insurat...

unspeakable....;)
:))))))))))))))))))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 19:44
scuze, cre ca am baut o cafea prea tare
unspeakable_ingredient
Postat pe 14 Mai 2011 20:05
draga A cel mai bine ar fi pentru tine sa fii tare atunci cand vine la tine sa pui piciorul in prag si sa ii spui deschis ori cu tine ori cu nevasta-sa adica ori da divort de ea si te ia pe tine ori nu nu te mai intalnesti cu el si nu ii mai accepti nimic pana nu vezi ce va face el cand vei fi convinsa de iubirea lui atunci il vei accepta : fii desteapta daca iil vrei pentru tine !
garbo072285
Postat pe 14 Mai 2011 20:08
no...nu-i bai...
si moralitatea e relativa.
fiecare cu viziunea si perceptia lui despre etica.
da' chiar daca nu-i asa moral amoru', tot nu ne lasam de el.
cel putin io...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 20:10
Ai incurajat atitudinea lui de la bun inceput. Sa-ti fie rusine!!!!!!!!!! Primesti si vei primi numai ceea ce meriti!!!!
cosmi73
Postat pe 14 Mai 2011 20:16
m-o fi batut soarele-n cap azi, sau batut am fost de cand sunt, ce stiu io...
da' tot nu pricep ce-i cu jalea asta.
in fond, vorbim despre amor, ceva absolut uman, ceva absolut firesc...

iar fiecare amor isi are pretul pe care il merita. :D
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 20:19
Sunt oameni care se simt condamnati, chiar daca nu e asa. Sau ai prieteni care te intreaba cum mai rezisti in casnicia asta distrusa, dar in acelasi timp te sfatuiesc sa mai lasi de la tine, sa mai faci ceva ca sa fie bine... Sunt oameni pe care divortul ii sperie... Ce ma fac? Ce zice lumea? Ce zice mama? d`astea... Sunt oameni slabi, stiu. Si sunt oameni lasi, cred...

Iti spun in cateva cuv: el casatorit, eu nu. S-au casatorit dupa 6 luni si nu se cunosteau suficient.Ea este atat de geloasa incat isi imagineaza lucruri care nu sunt si se tine suparata zile intregi, timp in care el incearca sa o impace, normal, ca sa fie liniste si pace in casa. Noi ne cunoastem de 1 an, cam asa. Am tot vb si am ajuns sa ne cunoastem mai bine. Surprinzator cate lucruri comune, mod de a gandi si de a vedea lucrurile si de a "citi" in ochi totul despre celalalt... Nu e o chestie fizica, e vorba de sentimente (ceea ce mi se pare mult mai grav).Am inceput sa avem sentimente unul pt celalalt. Dar imi reprim sentimentele, pentru ca stiu ca nu as putea sa traiesc cu mine insami stiind ca am despartit 2 oameni, indiferent de ce e intre ei. Imi pare rau pt el pt ca este nefericit si casatoria asta e asa inca din primul an...Am regretul acela ca nu ne-am cunoscut inainte... Am o durere imensa in suflet pt ca stiu ca nu putem fi impreuna, iar el simte la fel, si stiu pt ca simt ce simte. stiu ca suna aiurea, dar...stim ce gandim doar privindu-ne in ochi. Stiu la fel de bine ca daca as vrea, as pitea sa il incurajez sa divorteze, pt ca s-a gandit la asta de multe ori, inca dinainte de a ne cunoaste noi 2. Mi-a povestit, iar eu i-am spus ca nu concep asa ceva.Divortul e ultima solutie, dupa ce ai facut mai mult decat e omeneste posibil ca acea casnicie sa mearga.
Oricat de mult m-ar durea, nu pot sa il "ajut" sa se desparta. Si doare...Si ma lupt cu mine si cu situatia asta. Am hotarat sa ma vad cu cineva (care nu este nici pe jumatate cum este el; inevitabil compar! )...sper sa dea rezultate...eu nu am inselat niciodata, iar daca sunt cu cineva, o sa ma tin departe de ..."sufletul-pereche"...doar ca momentan nu simt nimic pt acest cineva...
Nu am vorbit cu nimeni despre asta, absolut cu nimeni. Nu pot pt ca ma simt vinovata...Am citit toate mesajele de aici, iar tu, quasaria, esti un bun sfatuitor!...Ai un sfat si pt mine??
michaella_gabriella
Postat pe 14 Mai 2011 20:21
PS: pentru persoanele mai ...neintelegatoare (sic!)...
chiar si poseta sotiei inselate, cu potcoava de rigoare inaluntru, luata in freza de amorez, ori de iubita lui, intra tot in pretz...:DDD
=))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 20:23
Cineva??
michaella_gabriella
Postat pe 14 Mai 2011 20:27
aibi putzintica rabdare...
se vor gasi destule savante care sa te sfatuiasca...
cand nu esti in situatziune, e asa de usor de comentat...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 20:29
:))) Asta cam asa e...
michaella_gabriella
Postat pe 14 Mai 2011 20:32
mirela marcu ma numesc.
si citind randurile tale am incercat sa le cuprind in in ideea de a-ti spune doara un lucru:
daca crezi in iubrea asta lupta-te pana la final chiar daca esti sortita pierzaniei iar daca nu esti convinsa de dragostea pe care o porti opreste-te. am simtit in randurile tale disperarea dar si stiinta linistii mielului inainte de taiere, mi-am amintit ca a existat o secunda in care am descoperit miciuna si m-am razvratit ca tine....dar pentru ca am crezut in iubireamea nu am renuntat si nu voi renunta. punct.
garbo110721
Postat pe 14 Mai 2011 20:38
io v-am spus ca-i chimicala...
precizilla
Postat pe 14 Mai 2011 20:48
hai, bre, cosmi73, si ce merita, ca am si io, iac-asa, o nedumerire? parca exista ceva sau cineva pe lumea asta care sa-ti interzica sa iubesti pe cine vrei tu! numai trogloditii refuzati de oaresce doxa, care se cred nush`ce moralisti ajunsi la desavarsire, doar pt ca au auzit ei ca le-a predicat candva popa ca nu tre` sa preacurvesti ori sa ravnesti la altul/alta luat/a deja, cand sunt gaunosi de-a binelea ca si latura umana. niste neputinciosi ai cugetului si ai intelegerii superioare! cosmi, il/o iubesti, nu fiindca e blond/a cu ochi albastri, nu e cracanat/a, are 5 degete la mana, casa, masina, cont in banca, e singur/a, nearvunit/a si e om bun, ci pt ca se intampla! nu-ti propui, nu premeditezi, ci pur si simplu, te surprinde!

a, si inca ceva: a iubi nu are deloc de-a face cu a consfinti vreo relatie, cu a-ti pune pirostriile, astfel incat sa vada lumea ca tu esti cel ales/cea aleasa si sa-si dea acordul de a intra in `randul` ei, iar altii sa faca bine sa pofteasca sa-si tina mainile p-acasa si emotiile in pantaloni! o legatura incheiata la primarie nu justifica neaparat trairea vreunei iubiri, ci doar incheierea unui parteneriat. atat! poti iubi pe cine vrei, chiar si pe sotul vecinei, pe vecina ori pe ma-sa, daca asa-ti vine, caci asta n-are nimic de-a face cu circul de dupa, care e cu totul altceva. nu-ti poate impune nimeni ce sa simti, cum s-o simti, pt cine s-o simti si cand s-o simti! problema moralitatii se pune in momentul in care transformi iubirea sincera si frumoasa, care e ta si doar a ta, in emulatie, in vendeta, menita sa-ti achizitionezi ce crezi ca-i al altuia/ alteia, ca, deh, esti mai cu motz si ai senzatia ca ti se cuvine. daca ti se cuvine, hotaraste celalalt, nu tu!
esme
Postat pe 14 Mai 2011 20:49
asadar, popa nu a zis sa nu curvesti, esme...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 20:53
De la: garbo110721, la data 2011-05-14 20:38:39mirela marcu ma numesc.
si citind randurile tale am incercat sa le cuprind in in ideea de a-ti spune doara un lucru:
daca crezi in iubrea asta lupta-te pana la final chiar daca esti sortita pierzaniei iar daca nu esti convinsa de dragostea pe care o porti opreste-te. am simtit in randurile tale disperarea dar si stiinta linistii mielului inainte de taiere, mi-am amintit ca a existat o secunda in care am descoperit miciuna si m-am razvratit ca tine....dar pentru ca am crezut in iubireamea nu am renuntat si nu voi renunta. punct.


permite-mi sa iit spun ca esti patetica....in iubire nu e mereu totul permis ....si stii de ce???pt ca risti sa te pierzi pe Tine , si aici nu ma refer la acceptiunea fizica...
reyya
Postat pe 14 Mai 2011 20:58
popa zice si el ce poate, ge, nu neaparat ce crede, ca, deh, cica-i responsabil cu pastoritul si turma-i mare si pofticioasa si, cum pacatele lui s-o tina in frau, altfel decat ca pe dobitoace?! si stii ca dobitoacele se bucura ca tre` sa gandeasca altu` pt ele, caci oricum, n-ar fi in stare! dar, daca el zice, turma se opreste din nebuneala ca prin hipnoza! pai cum altfel?! doar unu-i popa, ce zice el e `shcris` cu litere de aur si s-a batut si moneda! pai, te pui dAsteptii? turma nu se pune! altfel primeste canoane si-o intampina el diablo in camera cu cazane cu smoala!
esme
Postat pe 14 Mai 2011 21:07
pai popa zice doar sa nu PREAcurvesti... nu sa nu curvesti chiar deloc...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 21:08
da, ge, intuisem carambolul! dar am inceput a scrie altceva! ma prinse predica! deh, si io cu piticii mei! acum iarta-mi si tu lipsa de vigilenta! desi am stiut din prima clipa la ce te referi!
esme
Postat pe 14 Mai 2011 21:10
De la: eu_geminy, la data 2011-05-14 21:08:13pai popa zice doar sa nu PREAcurvesti... nu sa nu curvesti chiar deloc...:P
:)))


acum depinde de fiecare cum intelege acceptiunile adverbelor modale :-))) prea...sau deloc ..nu inseamna mereu acelasi lucur pt toata lumea :-))) ,,Subiectivismul interpretarii " Ge..ne loveste pe toti :-))
reyya
Postat pe 14 Mai 2011 21:14
michaella,
prin faptul ca EXISTI il "ajuti" sa se desparta... nu prin ceea ce faci. Ci prin ceea ce simte el fata de tine. Iar asta nu prea poti influenta - nici direct, nici indirect, de unde si toate dramele astea pe de aici ca iote cum nu se desparte nenorocitu'.... Nu la tine ma refer.
M-a amuzat replica cu chitantele de la divort. Ce pana mea demonstreaza o chitanta? Taxa de la poarta raiului?! Si daca divorteaza si o iubeste pe aia, ce faci cu chitantele in afara de faptul ca te stergi cu ele la popou? Asta cu ce hartii mia probezi?!
Iar situatia inversa e similara: faptul ca TU nu vrei sa se desparta nu inseamna absolut nimic. Nu e vorba de tine aici. E vorba de el.

Personal, in febrilitatea mea de a construi ziduri am facut timpenia nu numai sa ma intilnesc, dar sa ma si casatoresc cu cineva care .. iubea el. Si am fost convinsa ca ajung si eu sa il iubesc. Gresit.
Dnul meu s-a invirtit ce s-a invirtit dupa coada si a ajuns tot la concluzia ca el cu mine vrea sa fie. M-am maritat, s-a insurat - apa de ploaie, nu numai ca nu ne-au trecut sentimentele pentru ca nu ne-am vazut un timp, s-au amplificat. Si am mai incurcat si vietile a doi oameni nevinovati. Ma rog, mai mult sau mai putin nevinovati...

Asa ca, parerea mea, daca tot pararea mea o vrei, e sa astepti pur si simplu. Si daca te indragostesti de altcineva, foarte bine, daca nu - nu iti complica nici tie viata, nici altcuiva. Dragostea nu e gripa, te-a vaccinat altul si trece.
quasaria
Postat pe 14 Mai 2011 21:16
faptul ca e in stare sa divorteze nu inseamna si ca te iubeste, sau ca o face pentru tine...cunosc cazuri...a divortat...eu trebuia sa cred ca a facut-o pentru mine...i-am spus ca tot ce poate sa faca e sa se impace cu sotia lui care l-a acceptat asa cum este atatia ani si ca nimeni alta n-o va mai face...deci, nici eu...ne-am intalnit dupa doi ani...mi-a spus ca mi-a ascultat sfatul si s-a impacat...era pe o terasa si bea cafea imbunatatita cu vodca...multa vodca...el care nu bea alcool inainte...mainile ii tremurau si a varsat jumatate din continut pe fata de masa...
sora_ilsi
Postat pe 14 Mai 2011 21:53
te "pomeni" ca de dorul tau...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 21:59
Ms mult!
Si este adevarat si faptul ca la un moment-dat am hotarat sa pastram distanta...mai rau am facut. Ca si in cazul tau, totul era la puterea a2-a!
O sa astept, sa vedem cum decurg lucrurile.
Cateodata imi vine sa rad...viata rade de noi...in ce situatii ajungem...ma steptam, totusi, pentru ca vedeam ca se intampla tot mai des in jurul meu...si ajunsesem la concluzia ca este o incercare prin care tre` sa treaca fiecare dintre noi in viata asta.
E ceva si cu sentimentele astea, ce sa zic?...gandeam ca daca mi se intampla, ma incui in camera, fug, ma ascund, evit, fac, dreg...ma controlez ca doar suntem oameni, nu animale, avem ratiune si luam cea mai corecta decizie. Ahaaa...care e cea mai buna decizie? ma intreb acum...
Cateodata mi-e ciuda pe mine ca nu pot sa imi stapanesc sentimentele astea...si ma simt taaare slaba...
Ms de ajutor!!
michaella_gabriella
Postat pe 14 Mai 2011 22:03
sfaturile nu sunt decit concluzia unor experiente mai mult sau mai putin placute.....citeste=le si confrunta-le cu ce simti tu.....TOTUL DEPINDE DE TINE....aduna-te,gindeste-te..si ia o hotarire....pt.ca altfel nu vei fi decit o ,,jucarie,,frumoasa si disponibilla oricind.....pentru el....NIMENI NU TE POATE AJUTA..... decit tu SINGURA...
petitlady
Postat pe 14 Mai 2011 22:07
Draga mea spui prostii.Toata viata facem alegeri.Unele sunt bune alteori ne este rusine ca suntem oameni.Nu astepta si construieste-ti fericirea stand de vorba cu el si stabilind de comun acord ceea ce doriti sa faceti.Daca el tergiverseaza, nu merita sa umbli singura pe camp visand cai verzi pe pereti chiar daca arata splendid.
Abandoneaza totul si cauta un om care se dovedeste egal in fapte ca si in ganduri.
garbo172845
Postat pe 14 Mai 2011 22:08
Hotararea asta cu distanta, este cel mai aiurit lucru pe care l-am auzit vreodata. Cum vrei sa mananci daca nu duci lingura la gura?
garbo172845
Postat pe 14 Mai 2011 22:10
Relatia cu un barbat casatorit este un risc asumat.... Daca initial ai jucat rolul 'celeilalte femei', nu inteleg de ce ar trebui sa se schimbe asta ? De ce sa fii "aleasa" ? Din punctul meu de vedere, ai suficiente motive ca sa intelegi ca asteptarea nu este o solutie. Get a life ! Esti tanara!
suzannacharisma
Postat pe 14 Mai 2011 22:19
Draga petitlady, nu sunt tocmai disponibila pentru el, acum cu atat mai mult ca am inceput sa ma vad cu cineva(asta pentru a fi cineva in viata mea)si ii scot ochii cu chestia asta.
In mintea mea lucrurile sunt clare: imi e interzis. Cu inima e mai greu...
Stiu ca nu o sa fie nimic intre noi pt ca...asa e mai bine... Inca judecam drept.Amandoi. Doar ca nu am spus nimanui si am vrut sa impartasesc cuiva toate astea ca taaare ma mai apasa.
Pe langa ce gandesc eu, ceea ce se discuta aici, parerile, sfaturile si mai exact experientele celorlalti...ma ajuta .
Cateodata singurul ajutor de care ai nevoie este un cuvant.o parere. Ajuta!
michaella_gabriella
Postat pe 14 Mai 2011 22:25
problema nu e ca nu se schimba rolurile - se pot schimba.
Problema e ca daca nu se schimba suficient de repede, nu prea mai conteaza.... Deja relatia e dupa o tegiversare infinita si nervi facuti pulbere - deci cu un bagaj emotional care nu ii da prea multe sanse. Si cu un nene la bord care a demonstrat deja ca e defect. Si ca nu iubeste.

Bine, e valabil si pentru casniciile prin care au fost cutremure ample...si cica "au rezistat".
quasaria
Postat pe 14 Mai 2011 22:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sfarsitul unei relatii 49 De la: quasaria 2 Decembrie 2009 07:54
femeie berbec-berbat gemeni 2 De la: eu_geminy 22 Octombrie 2010 23:43
este posibil? 5 De la: garbo068263 2 Noiembrie 2009 16:23
Un sfat va rog tare mult! 4 De la: Bea_ 2 Septembrie 2009 13:32
ce o fi in mintea lui ? 18 De la: zack 22 Septembrie 2011 13:59
Setari Cookie-uri