iubesc un barbat insurat...

79, amesteci lucrurile. relatia dintre voi n-a mers datorita voua, nu datorita faptului ca a facut un copil cu cealalta. ori ca era cu amandoua...


mai era un topic facut de o desteapta zilele trecuta, nu prea era sigura de rolul pe care trebuie sa-l aiba intr-o relatie...gen mama parasita,....femeia e parasita, nu mama..amestecati rolurile. mame sunteti pentru copii vostri, nu pentru barbat. pentru el sunteti femeie. orgoliul si vanitatea va sunt lezate, nu altceva. si va amestecati copii in asta, pentru a induce in celalalt o vinovatie.

grow up, v-ar folosi mai mult in relatia viitoare.
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 11:09
De la: LiliAlet, la data 2011-05-14 10:32:13Citesc mesajele de la acest subiect si ma ingrozesc! Ma ingrozesc de faptul ca cele mai multe "condamnari" vin de la femei! Ca si cum individul nu ar avea nici o vina! Singura responsabila e Alex! Ok, inteleg ca ea a fost cea care a dat mesajul, insa el i-a dat curs. Daca el era sot responsabil si cuminte putea sa raspunda politicos si sa-si vada de drum in continuare si de nevasta! Cautam vina doar la femei, ele sunt de vina, barbatii sunt niste ingerasi! Saracutul, a fost ispitit!
Am trecut si eu prin astfel de momente, insa de cealalta parte a baricadei, ca sotie inselata de sot. El isi facea de cap cu una acasa la maicasa iar eu cresteam copilul si asteptam sa vina acasa. Asta pana m-am prins despre ce e vorba si i-am infruntat. El, intre amandoua nestiind pe care sa aleaga asa ca am ales eu: am divortat. Abia dupa divort a realizat ce a pierdut si a avut puterea sa decida: s-a intors la familie. Insa asta e alta poveste. Din toata treaba asta fiecare a avut parte din vina. Am "aruncat cu pietre" si in ea, insa si in el. Pentru ca stiu ce mare "comunicator" e domnul si cum poate "suci capul" unei femei naive.
Acum ca "aruncati cu pietre" in Alex nu mi se pare deloc OK. Fata a scris aici pentru ca se simte "ratacita" si cauta un ajutor, un sprijin in noi toti cei care ii citim povestea. Ca tot citati de prin ceea ce se zice la biserica, va mai aduc aminte si de faptul ca iertarea e un act crestinesc.
Ceea ce ii doresc lui Alex este sa isi poate limpezi mintea si puterea de a alege ceea ce este bine pentru ea, el si sotia care fara voia ei este implicata. Cu siguranta nu-ti doresti un sot ca el caci asa cum au mai spus si alte doamne pana acum, te va insela cu prima ocazie, poate chiar cu fosta. Cu siguranta nu-ti doresti suferinta asta tot restul vietii. Eu i-as pune capat unei astfel de relatii si as merge inainte. Vei fi surprinsa cat de multi barbati vei intalni (necasatoriti) care vor putea sa-ti ofere multe, de ce nu chiar o relatie sincera. Nu-ti spun ca asta meriti pentru ca nu am puterea de a te judeca insa iti spun ca poti avea o viata mai buna in care tu sa fii impacata cu tine si cu faptele tale.



am o intrebare pentru tine: l-ai primit inapoi dupa divort ?
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 11:17
si eu iubesc un om insurat dar este insurat cu mine nu te-ai gandit vreodata ca se el a suferit cand l-ai lasat prima data iar acum se razbuna???? si acum esti doar o obsesie????? nu faci decat sa-ti lungesti agonia, cu cat astepti mai mult ca sa renunti cu atat va fi mai dureros. esti o fraiera ca te-ai bagat intre doi oameni casatoriti si ca crezi intr-un om mincinos si stii asata. scuze ca sunt directa dar asta e realitatea. povestea asta o sa se termine rau pt tine dar tu hotarasti daca acum sau o mai lalai mult. si mai ramai si cu un copil pe care il vei creste singura si care iti va aminti toata viata de o greseala (nu zic Doamne fereste ca copilul ar fi o greseala)
ligiuta_bonita
Postat pe 14 Mai 2011 11:22
Sunt sigura ca-ti este foate greu si nu pot sa-ti dau sfaturi despre cum sa-ti gestionezi sentimentele, pentru ca asta nimeni nu stie. La un moment dat o sa-ti fie mai usor, acum nu. Si de cate ori va aparea ceva nou in situatia asta, orice efort depui ca sa schimbi lucrurile si ceea ce simti se va duce pe apa sambetei. Eu zic sa incerci sa te linistesti si sa-ti continui viata, incercand sa-l scoti incet, incet. Nu spun ca e usor si ca se poate intotdeauna. Dar sa speram ca vor fi evenimente in viata ta de zi cu zi, care o sa-ti distraga atentia. Pentru ca in ceea ce-l priveste pe el, nici nu va face ce e bine pentru tine, nici nu va renunta. Depinde cum ii bate vantul. Inca ceva. Nu mai crede in ghicitoare in carti. Unele nu vad nimic in cartile alea, cunosc doar foarte multe povesti din astea, se pricep sa citeasca oamenii, avand experienta desigur si atunci stiu sa traga concluzii in functie de ceea ce povestesti. Si eu as putea sa fac asta, dupa ce stau jumatate de ora de vorba cu tine si sa pretind ca vad in carti ceea ce se va intampla. Sper sa fii bine cat mai curand.
jeannie
Postat pe 14 Mai 2011 11:24
De la: danut_defect, la data 2011-05-14 10:44:16draga mea,ma numesc dana,am 32 de ani si trec oarecum prin aceeasi experienta ca si a ta!
parca povestea ta e scrisa de mine aici in randurile astea!
diferenta e ca eu sunt divortata ,am o fetita si barbatul insurat din viatza mea este tot ce si ar dori mai bun si mai frumos orice femeie normala la cap sa aiba langa ea!
noi ne am mobilizat si luptam impreuna sa ne croim un drum in viatza!
singurul sfat pa care ti l dau este ca,daca simti ca el aste ALESUL si el e jumatatea sufletuluii tau,lupta cu toata fortza ta sa fiti impreuna!
nu renunta!stiu ca e greu dar nu imposibil!
mai bine sa regreti ce ai facut decat sa regreti ca nu ai incercat
bafta!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!dragostea intotdeauna invinge


"femeie normala la cap ...." ?!? voi astea???
nee...voi nu sunteti sanatoase nici la cap ,nici la suflet...ca sa nu mai vorbim de caracter...
are dreptate roby cand sterge pe jos cu toate courvele...
O_K
Postat pe 14 Mai 2011 11:25
nu mey OK-ule,

mai adineauri posta una cum ca fumeile "normale" la cap is alea de se cupleaza doua cate doua si bat crajmele la "impuscat" barbatii "inocenti"...:PP

:))))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 11:28
De la: Freya__, la data 2011-05-14 11:09:0179, amesteci lucrurile. relatia dintre voi n-a mers datorita voua, nu datorita faptului ca a facut un copil cu cealalta. ori ca era cu amandoua...


mai era un topic facut de o desteapta zilele trecuta, nu prea era sigura de rolul pe care trebuie sa-l aiba intr-o relatie...gen mama parasita,....femeia e parasita, nu mama..amestecati rolurile. mame sunteti pentru copii vostri, nu pentru barbat. pentru el sunteti femeie. orgoliul si vanitatea va sunt lezate, nu altceva. si va amestecati copii in asta, pentru a induce in celalalt o vinovatie.

grow up, v-ar folosi mai mult in relatia viitoare.





daca amesteca barbatii...de ce n-ar amesteca si notiunile?!?
O_K
Postat pe 14 Mai 2011 11:28
ok. ce legatura are postarea ta cu problema ?
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 11:32
De la: eu_geminy, la data 2011-05-14 11:28:19nu mey OK-ule,

mai adineauri posta una cum ca fumeile "normale" la cap is alea de se cupleaza doua cate doua si bat crajmele la "impuscat" barbatii "inocenti"...:PP

:))))


ge_...barbatii inocenti nu-s in carciumi...asa ca vor sfarsi prin a se impusca intre ele...sau a impusca sotiile...
barbatii inocenti sunt in fatza leptopului...ca noi 2...
O_K
Postat pe 14 Mai 2011 11:34
nu cred k tine de "a vrea" sau "a nu vrea" sa fii cu un barbat insurat... La fel gandeam si eu, nu as fi acceptat niciodata ideea sa umblu cu un barbat care are obligatii serioase. Dar, am fost prinsa in acest joc acum de ceva timp, si..nu ma pot plange. Atata timp cat imi cunosc limitele, imi stiu statutul.. Nu am mai trecut prin asa ceva, dar cu intelegere4, poti avea o relatie frumoasa. Pe langa acel "amant" , gandeste-te k e un prieten pe care te poti baza, gandeste-te ca e acel interzis care te face sa il doresti mai mult.. poate fi multe.. Si cum tot ceea ce nu putem avea, ne trebuie mai mult, ii va fi greu sa renunte la iubirea ei, atata timp cat lucrurile bune acopera celelalte rele. Dar in acelasi timp, gandeste-te k o astfel de relatie nu poate avea niciun viitor, nu are nicio destinatie precisa.. El nu va renunta la nevasta lui, iar daca o va face, sunt absolut sigura ca lucrurile nu vor merge mai bine intre voi.. Stii u pe cineva care a divortat pt amanta si au fost si fericiti impreuna?..eu nu... Tot ce tine aceasta relatie intr-un ritm alert, este adrenalina, este dorinta de a face ceva interzis, placerea..si tot ceea ce iti poate oferi un amant adevarat :D
little_red
Postat pe 14 Mai 2011 11:37
mey OK... e util in general sa contrazici un om care judeca.
pai daca in mintea lor (sic!) asta e imaginea "normalitatii"... are rost sa te chinui sa le contrazici?!:PP
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 11:38
De la: Freya__, la data 2011-05-14 11:32:17ok. ce legatura are postarea ta cu problema ?


postarea mea era chiar pe problema...nu vezi lagatura? incearca sa citesti si printre randuri,atunci...
si tu alergi cu kalashnikovul prin carciumi?!?
O_K
Postat pe 14 Mai 2011 11:40
de legatura cu postarea mea, era vorba, n-ai grija...

kalasnikov ? bre, am lucruri mai bune de facut in viata asta, n-am facut niciodata d-astea.

stau bine cu dezvoltarea personala.
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 11:43
mey cri...

e clar ca tzatzele (nu tztzele) sunt o permanentza pe forum...:D
mereu tre sa fie 2-3 de serviciu ziua si cel putin una noaptea.
(ca la interventie:PP)

da' macar sa fie si ele mai active, ca e si asta o forma de aerobic...:P
:)))))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 11:56
cred ca ar trebui sa lasi timpul sasi spuna cuv
garbo072388
Postat pe 14 Mai 2011 11:57
Draga Freya, nu am divortat de el ca nu mai era bun. Am divortat pentru ca nu mi-am dorit sa se intoarca la mine doar pentru ca era insurat si are un copil. Mi-am dorit sa se intoarca la mine pentru ca ma iubeste, pentru ca eu sunt regina in viata lui.
Dupa trei ani in care a demonstrat acest lucru si nu intru in amanunte caci deja simt ca "fur" subiectul lui Alex, l-am primit inapoi, ne-am recasatorit iar dupa doi ani si jumatate nu am nimic de reprosat, dimpotriva am o viata asa cum mi-am dorit! Ne-am regasit iubirea si motivatia pentru care ne-am casatorit inca de prima data. Ceea ce stiu acum este ca imi doresc ca toata viata sa ma trezesc in fiecare dimineata langa el! Am invatat sa-l implic si pe el in activitatile casnice (ceea ce inainte nu o prea faceam) si ne impartim in mod echitabil responsabilitaile.
De cativa anisori am job care presupune multe deplasari peste granite. Ramane cu copilul acasa, are grija ca totul sa fie ok. Pana in prezent nu am nici o suspiciune, nici o banuiala insa avem o intlegere: in momentul in care simtim ca nu mai merge sau ceva deranjeaza, discutam pentru a indrepata lucrurile inainte de a ajunge din nou la episoade mai putin placute. Chiar functioneaza!
LiliAlet
Postat pe 14 Mai 2011 12:13
De la: garbo020989, la data 2011-05-14 08:32:04 Timp... nu exista un dusman mai mare decat timpul, o notiune mai concreta si mai abstracta pe care sa o condamni...


unul dintre cele mai ...realiste mesaje pe care le-am citit pe garbo.
Probabil ar trebui citat catre fiecare fatuca din asta care deschide cite un subiect... cu oi fi eu, n-oi fi eu... ce daca are nevasta. Ce daca are, intr-adevar. Dar exista si o parte intunecata a faptului ca incalci toate regulile pentru ceva ce consideri real....
quasaria
Postat pe 14 Mai 2011 12:15
Lili, nu pot decat sa ma bucur pentru tine. sunt cateva afirmatii care ma nedumiresc in postarea ta, dar, ma rog...
Mult noroc pe mai departe.
Freya__
Postat pe 14 Mai 2011 12:23
timpul nu e dusman.
e ceva ce curge independent de vointa/constiinta noastra.
nu ne-am nascut nemuritori, iar cand nu stii sa-ti folosesti timpul pretios, cu care nu te vei mai intalni, nu e vina lui (a timpului).
:))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 12:24
498, nu, nu cunosc pe nimeni care sa fi ramas cu VREUNA dintre ele si sa aiba fericirea deplina pe care ar fi avut-o daca n-ar fi existat cealalta, la un moment dat.... Intr-adevar, poti sa ai toate motivatiile din lume sa treci peste. Dar mai poti vreun moment sa spui ca viata ta este CA SI CUM acel episod n-ar fi fost? Este imposibil ca in nici o dimineata in care il privesti cind doarme sa nu iti amintesti ca a tinut la EA suficient de mult cit sa te puna in balanta.... iar asta n-ar trebui sa se intimple niciodata intre doi oameni care se iubesc.
Te poti multumi cu o iubire schilodita, in continuare, de teama de a nu o pierde de tot. Dar nu va mai fi niciodata intreaga, indiferent ce urmeaza....
quasaria
Postat pe 14 Mai 2011 12:30
Cred ca multe dintre noi am trecut macar o singura data printr-o asemenea situatie,dar,exista un singur mod de a-ti convinge sufletul sa renunte,adica sa accepti o alta relatie,un alt barbat,crede-ma am suferit si eu la fel ca tine,dar .......nu merita,cauta un alt suflet .Nu va fi usor,dar,cu certitudine vei reusi !
BAFTA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
garbo115938
Postat pe 14 Mai 2011 12:34
eu te as sfatui sa iesi,sa te distrezi ..sa cunosti oameni ...mai sunt si oameni cinstiti pe lumea asta!nu merita sa ti pierzi timpul cu cineva care nu merita
garbo192981
Postat pe 14 Mai 2011 12:52
buna alexandra eu ma numesc oana si crede-ma ca si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine numai ca la mine sa si finalizat cu un copil este greu dar trebuie sa ai incredere in tine si tarie de caracter si sa iti impui k nu mai vrei sa il vezi sau sa il auzi pentru ca daca nu vei face asa iti va fi mult mai greu. eu recunosc ca si acum cand vorbesc cu el ce avem de vorbit legat de copil mi se rupe sufletul si mai ales cand terminam discutia inchid telefonu si ma apuca plansul dar asta este nu am stiut in viata ce sa aleg. si sincer iti spun ca de la ruptura de el nu prea ma mai pot apropia atat de tare de nici un barbat, stau si ma gandesc oare si cu asta nu o sa patesc la fel si ma cuprinde o teama si incep sa ma indepartez de acel barbat
katy1502
Postat pe 14 Mai 2011 13:05
buna alexandra eu ma numesc oana si crede-ma ca si eu sunt cam in aceeasi situatie ca si tine numai ca la mine sa si finalizat cu un copil este greu dar trebuie sa ai incredere in tine si tarie de caracter si sa iti impui k nu mai vrei sa il vezi sau sa il auzi pentru ca daca nu vei face asa iti va fi mult mai greu. eu recunosc ca si acum cand vorbesc cu el ce avem de vorbit legat de copil mi se rupe sufletul si mai ales cand terminam discutia inchid telefonu si ma apuca plansul dar asta este nu am stiut in viata ce sa aleg. si sincer iti spun ca de la ruptura de el nu prea ma mai pot apropia atat de tare de nici un barbat, stau si ma gandesc oare si cu asta nu o sa patesc la fel si ma cuprinde o teama si incep sa ma indepartez de acel barbat
katy1502
Postat pe 14 Mai 2011 13:05
mai lasati-o bre p-asta cu platitul....ca suna prea...patetic
dormiti doar cum v-ati asternut...
ca ce-si face omu' cu mana lui....e lucru manual....
eladaela
Postat pe 14 Mai 2011 13:14
buna...am citit mesajul tau si as vrea sa iti spun ca printre putinii care te inteleg sunt si eu ,poate pt ca povestile noastre seamana foarte mult..stii uneori viata iti da anumite lucruri frumoase pentru care trebuie sa lupti foarte mult ca sa le obtii...fericirea deplina apartine celor care stiu sa o astepte..a iubi un barbat insurat este foarte greu si dureros uneori mai ales atunci cand in clipele cele mai frumoase nu iti poate fi alaturi dar parerea mea este ca inimii nu ii poti comanda dragostea poate este singurul sentiment necontrolat de mintea noastra,asa ca nu te simti vinovata ca ii porti o dragoste atat de mare pe care nu o poti controla,dar incearca sa faci in paralel si lucruri care tin de viata ta personala de realizarea ta ca om nu stiu un job poate unde sa ai contact cu oamenii,iesiri cu prietenii sisa incerci sa te detasezi putin de situatia in sine...iar crede-ma ca daca ai fost la persoana potrivita(cu cartile)asa va fi si eu ma duc la cineva si poate intr-adevar e un pacat sa stii inainte ce va urma dar asa am reusit sa nu ma mai chinuiesc atat sufleteste si sa accept mai usor viitorul meu...am spus ca povestile noastre de viata seamana foarte mult este pt ca si eu iubesc un barbat insurat si traiesc un vis in clipele cand suntem amandoi dar cand nu suntem am invatat ce sa fac sa imi fie mai usor si uite ca asa a trecut un an si ceva si il astept si tot il astept pt ca el mi-a cerut-o si pt ca sufletul imi spune ca va merita..a minti e foarte usor dar sa te prefaci ca iubesti pe cineva e foarte greu mai ales in momentele intime cand simti inima lui vibrand si mintea ta cum iti explodeaza...poate cine stie chiar nu te-a mintit poate are un interes in legatura cu sotia ta in final nu te costa nimic sa il astepti si in paralel sa iti vezi si de viata ta si daca va fi sa fiti amandoi asa va fi pt ca destinul nu il poti schimba...sincer iti spun poti sa cunosti zeci de alti barbati dar sa nu poti sa ii iubesti cu adevarat chiar crezi ca altul nu te va minti...hmm greu de crezut...asa ca parerea mea este sa il astepti..pt ca nu ai ce pierde mai ales ca si el ti-a cerut asta...lupta pt ceea ce iti doresti lupta pt sufletul tau macar pana atunci cand el iti va cere sa te opresti...mi-ar placea sa te cunosc poate am avea multe sa ne spunem mai ales ca eu vin aproape zilnic in Galati...id meu este sasha4noi@yahoo.com daca vrei si simti poti sa ma cauti.te pup
garbo184929
Postat pe 14 Mai 2011 13:18
Fiecare cu norocul si fericirea lui>
Jojolin
Postat pe 14 Mai 2011 13:20
hmmm... cam multe persoane se plang ca au fost "seduse" de "nenorociti" de barbati insurati... da' "constiinta" de care fac caz acuma unde a fost?...:D
:))
eu_geminy
Postat pe 14 Mai 2011 13:29
Exista o ordine in toate. Inclusiv in iubire. Il iubesti pe Dzeu, te iubesti pe tine si apoi restul .Suna egoist, dar experienta imi spune ca e perfect adevarat.
Ai gresit. Si ca orice greseala ea implica si o plata.
Solutia este in tine. Reuseste sa te iubesti mai mult decat il iubesti pe el, sa te cunosti si sa fii corecta cu tine, asuma-ti raspunderea pentru greseala, iarta-te, incearca sa intelegi aceasta lectie de viata si continua-ti viata.
Nimic din ce se intampla in viata nu este de pomana. Trebuie doar sa vrem sa invatam.
Si inca ceva: cladeste-ti fericirea pe fericirea celorlalti, nu invers.
auraa
Postat pe 14 Mai 2011 13:30
Daca ti-as pune ca eu sunt cu un barbat insurat de 14 ani ce ai spune?Am 33 de ani si el 46.De un an a divortat dar probleme tot sunt.E nasol ca are un copil ,daca il pot numi asa la 17ani.
Am fost plecata de doua ori in Spania dar ca proasta m-am intors.Vorbeam la tel.zilnic.Credeam ca o sa se sinucida daca nu ma intorc.Ma suna continu.Am venit acasa dar tot nu a divortat.Minciuni,promisiuni si multe altele.A trecut un an si am plecat din nou.Am avut ceva probleme si eram sigura ca nu ma mai intorc.Cand am plecat plangea de parca ziceai ca am murit.Mama si sora lui m-au sunat pana m-am urcat in avion si ma rugau sa nu raman acolo sa ma intorc.M-am intors a doua oara.A fost la un pas de moarte si am crezut ca asta o sa-l schimbe,dar nu a fost tocmai asa.Intradevar acum ,fosta sotie, nu a mai suportat si a bagat ea divort.Stia de relatia noastra de ceva timp si mai ales de cand si-a deschis o firma acum cinci ani de zile eram zilnic cu el.Povestea mea e mult mai complicata si ajunge cam cat am povestit.
Nu merita sa suferi si sa astepti.Daca te-ar fi iubit,mai ales ca nu are nici copii,ar fi divortat din prima si ar fi ramas cu tine.Incerca sa cunosti pe altcineva si o sa vezi ca toate sunt trecatoare.O sa cunosti pe cineva care sa te merite si sa te iubeasca cu adevarat.Acorda-ti sansa asta.Nu lasa sa treaca timpul.Fii tare si nu mai ceda in fata lui.Rupe orice legatura.Nu te mai interesa de el.Daca te-a mintit o data o sa te minta in continuare.Ai spus ca e casatorit de un an de zile.Daca nu isi iubeste sotia si langa tine isi gaseste fericirea de ce nu divorteaza acum ca a trecut decat un an de la casatorie?Ce asteapta sa ii faca sotia un copil,ca am inteles ca isi doreste.
Eu iti spun sa te gandesti ffffbine la tot.Sunt sigura ca mai sunt multe lucruri pe care nu le-ai spus,dar cu toate astea NU MERITA acest om suferinta ta.
flor78
Postat pe 14 Mai 2011 13:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ipocrizia 63 De la: sageataalbastra 16 Septembrie 2010 16:41
sunt casatorita dar iubesc alt barbat si el casatorit 205 De la: alfheim 19 August 2011 22:44
tinerete fara batranete 20 De la: redfire 26 Iulie 2009 20:57
El e penticostal si eu ortodoxa 243 De la: dani_3la 10 Octombrie 2012 08:03
sal 7 De la: ana02 7 Iulie 2009 23:26
Setari Cookie-uri