Sunt sau nu compatibili

are doi "la indigo", namyi...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:43
gemeni de aproape 6 ani, namyi!
esme
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:45
ce nuielusha, ge?!

ah, ghidusule! nuielusa asta verbala!
esme
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:54
De la: esme, la data 2011-04-25 23:45:35gemeni de aproape 6 ani, namyi!

esmeee!sa fie sanatosi si ei si mama lor!sa iti traiasca.
care-i treaba cu nuiaua?sa ma inveti si pe moi!!!
namyi
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:55
Namyi .. ma uit maine ..

O noapte frumoasa fetele, Ge !!
cricat
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:56
glumeste ge! zice ca stiu, in cazul asta, a folosi nuiaua!

noapte buna, cri!
esme
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:57
verbala, verbala... da' cam suiera, cand le iei la snopit...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:58
De la: cricat, la data 2011-04-25 23:56:21Namyi .. ma uit maine ..

O noapte frumoasa fetele, Ge !!


somn usor, cri!:)
eu_geminy
Postat pe 25 Aprilie 2011 23:59
cri noapte buna....
esme...am inteles aluzia lui ge...dar eu tot nu stiu a folosi ''vargutza''

nici cu tiranul meu nu stiu a ma folosi de ea
namyi
Postat pe 26 Aprilie 2011 00:00
ge, daca tot folosesc nuielusha, nu ma incurc cu tentative!

hahaha, namyi! nici eu n-o folosesc!

namyi, ge, ma duc si eu la somn! noapte buna!
esme
Postat pe 26 Aprilie 2011 00:02
De la: esme, la data 2011-04-26 00:02:04ge, daca tot folosesc nuielusha, nu ma incurc cu tentative!

hahaha, namyi! nici eu n-o folosesc!


esme....acum si eu tot la aia verbala ma refeream...
si daca as avea inima sa ii dau vreo 2 nuilele la cour...tot nu as da,ca sunt in tara lui papura voda si nu stii cum te trezesti fara copil.
am niste prieteni care au o fetita de 8 ani...si cum e vorba romanului:''pune-ti caciula pe cap ca te bat!''
era cea mica la scoala...si cand s-au terminat orele si a plecat uitase caiulita si a venit profesoara sa i-o dea.la care ea:''ohhh ce bine ,ca daca nu o am pe cap ma bate mama cu tata(parinti care n-au atins-o in viata lor cu un deget).
le-au adus protectia copilului pe cap...nici nu a lasat-o pe aia mica sa plece acasa pana n-au venit politia si parintii...etc...si acum sunt sub supraveghere ,dupa 3 luni...nu care cumva sa o maltrateze.
in concluzie ,si daca e nevoie de nuia uneori,mai bine ma abtin
namyi
Postat pe 26 Aprilie 2011 00:08
da, perfide chestii!
esme
Postat pe 26 Aprilie 2011 00:10
De la: esme, la data 2011-04-26 00:10:09da, perfide chestii!

o sa ziceti ca le scot la banda rulanta...dar mai e si cuplul din state de a ramas fara copil pentru vreo 2 ani...
au fost in romania cu baietelul...vara,cald,zapuseala,lumea la tara la bunici...s-au gandit sa-l lase in chilotei pe copilas ,ca nu aveau schimburi(avea vreo 4 ani).bunica-su ,care il vedea prima oara in viata ,i-a dat niste bani(asa cum facu toti bunicii in tara) si i-a zis sa ii tina el ,sa nu le dea parintilor banutii...si ca sa nu ii piarda i-a bagat la chilotei...
au urmat poze cu bunicul,cu banii cu copilul...
ajunsi in state le-au developat la walmart...si cand fotograful a vazut ''minunea'' a chemat politia...si dupa procese indelungate le-au luat copilul vreo 2 anisori...
namyi
Postat pe 26 Aprilie 2011 00:25
De la: me_reloaded, la data 2011-04-25 20:14:09hihihi...
da' uite ca din greseala am recitit postul junei si m-a izbit Shopin ala


Hai sa iti (va)spun povestea lui Shopin. (Nu stiu daca e cazul, dar tot suntel la subiectul compatibilitatilor si a valorilo...)
Mowgli era pui de om dar a crescut cu lupii. Si daca, intors printre ai sai, scapa cate un urlet de lup, cred ca era considerat anormal. (O fi si fost atata timp cat nu se incadra in tiparul multimii).
Am crescut scriind si ascultand "Шопен", deci sa imi fie cu iertare ca nu am invatat cand se scrie CH sau SH pentru a reda suntetul .
Pentru unii conteaza forma, pentru altii continutul.
Juna
Postat pe 26 Aprilie 2011 01:18
De la: quasaria, la data 2011-04-25 21:40:49manelele sint un exemplu... inocent, sa zicem.
N-am apropiati care sa le asculte, dar pina la urma daca le-ar asculta in casti si la muzica asta "ar vibra ei", probabil mi-ar fi indiferent. Pina la urma sint oameni care nu inteleg nici muzica pe care o ascult eu, si de ce ar trebui sa se oripileze...
Cred ca altele sint incompatibilitatile reale.
De exemplu, cunosc oameni care sa zicem ca imi sint echivalenti dpdv social, dar au niste sisteme de raportare la ani distanta de al meu... Masina trebe sa fie mare si sa arate bine, nu conteaza ce motor are. Nevasta, cam la fel. Aia poa'sa n-aiba motor deloc. Indiferent cit de mare e si cit de bine arata nevasta, trebuie sa existe si o amanta - poate fi si mai urita decit nevasta. Dar un barbat care se respecta nu maninca un singur fel de mincare, niciodata...

Ei, fata de unul din asta, indiferent ce asculta, indiferent de faptul ca avem aceeasi functie, putem discuta la infinit despre chestiuni de job, ne invirtim in aceeasi lume, avem cam la fel de multi bani, avem acelasi statut social, am terminat aceleasi scoli etc, n-am sa ramin decit asa cum sint acum: la mii de ani distanta.... Pentru ca ne despart chestii fundamentale.


Candva, in naivitatea mea, credeam ca toti suntem egali si avem aceleasi drepturi. Iluzia nu a durat, pentru ca exact de acele chestii fundamentale e vorba. Stofa, ii spun unii. Cred ca e stofa sau materialul cum spunea cineva pe aici. De aceea exista kitsch si exista original. De aceea unele rezista sute de ani si altele nici o zi.
Juna
Postat pe 26 Aprilie 2011 01:25
De la: Thor_again, la data 2011-04-25 20:31:10ce-aveti, bre, s-a rasculat mielu-n voi?
As, eu nu spun ca un om, de orice factura ar fi el, nu ar avea valori. Eu spun doar ca valorile alea sunt cu mult diferite. Si da, genereaza acele comportamente exterioare de care faceai vorbire anterior.
In definitiv, ce sunt valorile astea personale, altceva decat cauze ale manifestarilor, comportamentelor si atitudinilor care ies la suprafata?
Nu, eu personal niciodata nu voi fi compatibil cu -spre exemplu- un manelist. Nici macar nu mai vreau sa incerc sa fac compromisuri pentru a fi vreodata. Stii de ce? Pentru ca de cate ori am incercat, celalalt a vrut in cel mai bun caz sa profite, si atata tot. Spun "in cel mai bun caz", pentru ca au existat si extreme in care au incercat sa ma reduca la conditia lor, sa-mi creeze convingerea ca sunt anormal si ca ei sunt normalii, sa-mi induca credinta ca sistemul meu de valori e inutil, deci sunt prost.


Multumesc pentru invatatura. Incultura e periculoasa pentru ca te reduce la conditia ei. Da. E un adevar la care nu m-am gandit.
Juna
Postat pe 26 Aprilie 2011 01:28
http://www.youtube.com/watch?v=cMPHpHnL0dc
panty_C
Postat pe 26 Aprilie 2011 04:24
Juna ... nici eu nu credeam intr-o relatie intre doua persoane total diferite. Pana acum vreo trei ani cand am cununat doi tineri ... total diferiti. Ea ... micuta, delicata, finuta, instruita... El masiv, dur, fara studii (nu avea nici BAC-ul luat) . Nu am dat casniciei lor nici un an atunci.
Acum el si-a depasit situatia ... A luat diploma de BAC este la un post liceal si are ganduri de facultate in viitor. Si se iubesc .. la fel ca in prima zi. Se poate orice in viata, numai sa vrei. Numai ca aici intra compromisul... fiecare mai lasa de la el pentru fericirea comuna.
cricat
Postat pe 28 Aprilie 2011 13:59
este adevarat ca celelalte diferente exista ... nu au cum sa fie micsorate. Dar ei se inteleg si asta conteaza cel mai mult.
cricat
Postat pe 28 Aprilie 2011 14:24
De la: cricat, la data 2011-04-28 13:59:21Juna ... nici eu nu credeam intr-o relatie intre doua persoane total diferite. Pana acum vreo trei ani cand am cununat doi tineri ... total diferiti. Ea ... micuta, delicata, finuta, instruita... El masiv, dur, fara studii (nu avea nici BAC-ul luat) . Nu am dat casniciei lor nici un an atunci.
Acum el si-a depasit situatia ... A luat diploma de BAC este la un post liceal si are ganduri de facultate in viitor. Si se iubesc .. la fel ca in prima zi. Se poate orice in viata, numai sa vrei. Numai ca aici intra compromisul... fiecare mai lasa de la el pentru fericirea comuna.


Trei ani sunt putini pentru a evalua o relatie. E bine ca se inteleg si e bine ca el incearca sa o ajunga. Perspectivele pot fi urmatoarele (dupa mine): ori el va incerca sa ajunga la nivelul ei, ori ea va cobori la nivelul lui (si asta este cel mai dureros, dar am vazut si din astea), ori se vor desparti, pentru ca, daca nu se vor apropia ca nivel de cultura, educatie etc. diferentele, in timp, se accentuiaza si se vor instraina.
Juna
Postat pe 28 Aprilie 2011 19:42
nu e o evaluare cam superficiala, totusi?
Faci o scoala ca sa inveti sa practici o anumita activitate. N-are nici o legatura cu calitatea ta ca om. Nici cu ce faci pe acasa. Facultatea nu te defineste si nici nu e vreun titlu de noblete.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2011 20:29
e o evaluare..hai sa zicem o varianta..

totul e foarte bine, sau are sanse sa evolueze multumitor, cand evolutia se datoreaza dorintei de actualizare autentice, intrinseci la unul si sprijinului neconditionat la celalalt.

fara vanitati si Ego-uri hiperbolizate.
Freya__
Postat pe 28 Aprilie 2011 21:00
mie mi se pare muuult mai important sa aiba o viziune asemanatoare asupra relatiei lor... faptu' ca unu' are mai multe diplome decit altu'... se cam sterge cu ele la popou. Nu te ajuta nici sa fii tu ala care are dreptate, nici sa il intelegi pe celalalt mai bine.

Si vorbesc din prisma faptului ca sint intr-o relatie cu cineva cu studii echivalente. Si are o abordare total diferita asupra rolul individului intr-un cuplu... La ce ne ajuta ca am facut facultati economice amindoi? Fix... la nimic. Lucram in acelasi domeniu. Avem cam aceeasi functie. Nici asta nu ajuta la nimic.
Pur si simplu sint chestii tangentiale - ne-au ajutat sa ne intilnim. Atit. N-au "nivelat" asperitatile personale niciodata. Iar noi la nivel personal am avea nevoie sa ne intelegem. Nu integrarea de vision si mission corporatist ne apasa cind dam cu farfuriile de pereti...

Deci ce e partea cu "ce scoala are" daca nu o simpla prejudecata?!
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2011 21:26
si asta, bineinteles.
Freya__
Postat pe 28 Aprilie 2011 21:31
El acum se descopera, vede ca poate mai mult, este in alt mediu, cu mai multe provocari, ceea ce il stimuleaza pentru a evolua.
Q ... diferenta educationala era prea mare. De multe ori barbatul acumuleaza frustrari din cauza asta, frustrari care se resfrang asupra intregii vieti.
Freya ... acum nu se vad .. vanitatile ... poate ca e prea devreme ...
cricat
Postat pe 28 Aprilie 2011 21:36
Q ... nu este o simpla prejudecata .. mai ales din punctul de vedere al barbatului. Si mai ales vorbim de varsta tanara ... pana in 30 ani ... cand fierbe sangele ...
cricat
Postat pe 28 Aprilie 2011 21:38
nu e prejudecata?
Ok - atunci, daca nu e prejudecata, care e logica? Cu ce e mai buna o nevasta cu diploma decit una fara, sau un barbat cu diploma decit unul fara, ACASA?

N-am spus ca nu exista mentalitatea asta. Am spus ca e bazata strict pe prejudecati. Daca poate cineva sa justifice cu argumente....
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2011 21:40
In mod normal nu trebuie sa conteze diplomele dar in realitatea unor cupluri conteaza.
cricat
Postat pe 28 Aprilie 2011 21:44
Nu hartia in sine conteaza, cat abilitatea de a vedea niste lucruri si a le accepta. Sigur ca si unul cu diploma poate sa aiba o viziune ingusta. Dar frustrarile pot sa aduca instrainare. Si nu doar frustrarile. Cand cei doi nu pot sa asculte aceeasi muzica, nu pot sa priveasca acelasi film, nu pot sa petreaca timp impreuna, pentru ca fiecare are interese total inadecvate pentru celalalt, cand nu pot sa discute o tema anume, pentru ca nu au cum... nu e usor sa mergi doar pe dragoste in cuplu. Dragostea la un moment dat dispare. Daca nu exista respect reciproc, prietenie bazata pe niste interese comune, comunicare la acelasi nivel, se duce naibii relatia.
Nu spun ca in situatia cand ambii sunt din acelasi aluat nu exista riscuri la fel de mari, dar tind sa cred ca procentajul esecurilor e mai mare in situatiile pe care le discutam.
Juna
Postat pe 28 Aprilie 2011 22:19
aia cu dragostea la un moment dat dispare e totala....
Dragostea de copil iti dispare vreodata? Sau se accentueaza? Fac paralela asta pentru ca este forma de dragoste cea mai pura pe care o cunoastem, nu?

Si daca dragostea fata de copil se accentuaza, de ce dragostea fata de un adult are o evolutie inversa? Si dispare? Nu cumva pentru ca nu il iubim cu adevarat, niciodata?

Iar referitor la diploma... nu o confunda cu inteligenta.Capacitatea - aluatul, cel cu care te nasti - n-are absolut nici o legatura cu cite facultati ai terminat.
quasaria
Postat pe 28 Aprilie 2011 22:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare merita sa lupti atata? 26 De la: garbo092182 2 Februarie 2010 02:45
Alegeri dureroase 105 De la: quasaria 15 Octombrie 2011 20:12
Relație de cuplu fără intimitate 14 De la: garbo_472262 3 Septembrie 2017 21:01
Am nevoie de o parere 3 De la: garbo_490907 11 Februarie 2019 13:13
Prima data... 13 De la: black_rose 13 Septembrie 2012 13:57
Setari Cookie-uri