Sunt sau nu compatibili

pe mine ma amuza. Ma amuza exprimarea "il iubesc pentru ca..." sau "sint fericita pentru ca imi face, imi drege". Ma amuza sau ma intristeaza, pentru ca imi dau seama ca vorbim limbi diferite. Curios cum fie-mea de la 2-3 ani a inteles ca nu iubesti "pentru ca" - lucru pe care majoritatea adultilor nu l-ar pricepe...
Pentru cei mai multi si iubirea si fericirea ramin un fel de recompense - a facut frumos Bubico, sa ii mai dam un zaharel.... De aici si drama: eu i-am spalat si i-am calcat si nenorocitu'se duse.... cu una care nu face nici una, nici alta... da'precis FACE altceva mai bine.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 21:14
asta cu motivarea unui sentiment mi se pare de-a dreptul absurda. oamenii, cei mai multi, nu inteleg ca suntem si inefabil in inchegarea noastra si ca nu putem controla ceea ce simtim ori ce ne dorim si cum ne-o dorim. iar lista cu `ce si cat am facut eu pt tine!`, imi provoaca alergii teribile: ma mananca pielea, capul, viscerele, limba, unghiile etc.
esme
Postat pe 2 Mai 2011 21:24
cam asta vezi peste tot... Tranzactii.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 21:53
daca nu am ce imi trebuie mie si doar mie, daca nu pot avea ce ma intampina, prefer sa fiu eu cu mine. ma simt bine asa. n-am nevoie de obiecte de decor sau ceva `sa fie acolo`! ma plictisesc lucrurile gen `makeshift`. nu ma satisfac deloc.
esme
Postat pe 2 Mai 2011 21:57
si eu cam tot asa. Sau e ala de sint in stare sa mor si sa invii pt el, sau duca-se... Si de ce e fix ala si nu altul? De d ia... era povestioara aia cu oole de gaina, de Anthony de Mello
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 22:13
Quasaria nu sunt total de acord cu cele scrise de tine despre iubire. omul mereu a incercat sa-si explice ceea ce simte.uite eu iti dau alt exemplu de sentiment-URA-.sa presupunem ca suntem intrebati de ce uram ceva sau pe cineva....sigur ca vei incepe sa spui motivatiile.nu poti spune;urasc fara motiv.sa ne reintoarcem la- IUBIRE.-......multi au trecut prin situatia urmatoare;au iubit pe cine nu merita.si li se pune intrebarea dece?daca nu merita iubirea ta!!si atunci incep cu motivatiile.de aceea cred ca si atunci cand iubirea reciproca exista,incepi sa o spui si altora deoarece esti fericit,iti'' strigi" iubirea si incerci sa dai din prea plinul iubirii tale ca sentiment si altora incercand sa le deschizi inimile cu motivatiile sentimentului tau de iubire.aici intervine lauda calitatilor fara a mai vedea defectele celui pe care il iubesti.eu cred ca exprimarea prin vorbire despre sentimente este umana.ma ales in virtual unde exprimarea se bazeaza pe descriere in scris. (neironic)
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 22:23
demoano, problema nu e cind incerci sa iti explici de ce iubesti - ci cind incerci sa iti explici si sa te convingi ca iubesti. Pe baza unor argumente.
De fapt, "problema" nu e... doar ca e fals.....
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 22:29
ciudat sau firesc, asta simt si eu, Q. pt el, as schimba masura tuturor lucrurilor, fara ca macar s-o stiu. de fapt, nu eu, ci ceea ce face din mine. si chiar asa: de ce ala, si nu altul?! nu cred ca vom putea stii altceva decat ca il vrei si-l astepti numai pe el, ca esti plina de tot ce reprezinta el. ca, odata cu el, totul capata un sens. simti sensul alergandu-ti prin vene, il constientizezi. aveai si inainte, sigur, dar nu te gandeai la asta.
esme
Postat pe 2 Mai 2011 22:35
De la: quasaria, la data 2011-05-02 22:29:05demoano, problema nu e cind incerci sa iti explici de ce iubesti - ci cind incerci sa iti explici si sa te convingi ca iubesti. Pe baza unor argumente.
De fapt, "problema" nu e... doar ca e fals.....




exista si asa ceva?sa ma conving eu pe mine daca si dece iubesc?da, vezi niciodata nu mi-am pus asa problema.in cazul acesta parca il cumpar din tarc,dupa ce i-am anilizat calitati si defecte.asta deja suna a investitie haaaaa.imi convine...eu conduc....da interesant mod de a vedea lucrurile.dar in nici un caz nu este iubire adevarata.accept raspunsul tau .e o tampenie ai dreptate ,privind astfel lucrurile.
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 22:48
am recitit ce ai scris.ai dreptate iubesc pt ca iubesc,asa simt eu.restul daca se impotriveste nu imi pasa.chiar si regretele le prefer pe mana mea,nu a altuia.
ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 22:56
ce regrete? Regrete ca...ce?
Regrete ca asa m-a facut al de sus, petec la sacul astuia... asta e. N-a fost alegerea mea, oricum. Deci ce sa regret? E ca si cum as regreta ca n-am ochii albastri. Si da, regret ca nu-i am.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:02
da lentilele?
dor72
Postat pe 2 Mai 2011 23:07
tot fericire din aia de o dai jos cind esti tu cu tine....
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:13
De la: quasaria, la data 2011-05-02 23:02:49ce regrete? Regrete ca...ce?
Regrete ca asa m-a facut al de sus, petec la sacul astuia... asta e. N-a fost alegerea mea, oricum. Deci ce sa regret? E ca si cum as regreta ca n-am ochii albastri. Si da, regret ca nu-i am.







eu urasc.iubirea mea se transforma in ura.pe primul meu sot l-as impusca.eram pustoaica fraiera....credeam in basmele cu feti frumosi si Ilene Cosanzene,credeam in Love story,in Romeo si Julieta....




















ratuscaceaurata
Postat pe 2 Mai 2011 23:14
si mie mi s-a cam parut ca urasc, dar probabil doar mi s-a parut. Pentru ca atunci cind a trebuit sa ma razbun n-am putut. Iar daca e incoltit de altcineva sar imediat sa il apar.

quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:22
De la: quasaria, la data 2011-05-02 23:13:39tot fericire din aia de o dai jos cind esti tu cu tine....

da' dar uneori...ne mai "alintam" si cu iluzii...
dor72
Postat pe 2 Mai 2011 23:23
aha. Pina ne sar iluziile in cap, ca ele chiar credeau... ca sint lumina ochilor nostri de-adevaratelea
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 23:25
dor72
Postat pe 2 Mai 2011 23:31
Nu stiu daca e vorba "iubim pentru ca". Si la urma urmei exista o explicatie de ce il iubim pe X si nu pe Y care poate sa ne daruiasca luna de pe cer. Ca daca ar fi ca iubim pur si simplu, atunci am putea sa iubim pe oricine.
Si iarasi nu stiu cat e de valabila ideea de tranzactie, dar si iubind si daruindu-te la nesfarsit fara a primi nu se poate. Asteptam fara sa vrem si ceva in schimb. E un fel de schimb de combustibil. Arderea continua va fi posibila doar asa. Daca nu e, atunci e doar o iluzie a unei iubiri.
Juna
Postat pe 3 Mai 2011 13:09
nu cred ca exista o explicatie... Asa cum nu exista o explicatie a faptului ca poti sa ai tot ce iti trebuie, si totusi sa fii trist, sau poti sa ai doar umbra in urma ta si sa topai de bucurie. Mie mi s-au intimplat cam ambele - perioadele cele mai "reusite" dpdv realizari au fost si cele mai nefericite, de fapt. Si invers.
Deci...cauzalitatea este discutabila.
quasaria
Postat pe 3 Mai 2011 22:25
mda...se-ntampla neshte chestii inexplicabile
si oricate brainstoarminge am face,tot degeaba...
precizilla
Postat pe 3 Mai 2011 22:30
in clipa in care incepi sa filozofezi, si sa-ti pui intrebari ,deja nu mai iubesti,iubirea nu are nevoie de raspunsuri...


iasomia
Postat pe 3 Mai 2011 22:41
o,da...n-are nevoie de raspunsuri,cu asta-s de acord.
nici de intrebari,ca tot veni vorba...

la ce bun sa-l intreb daca stie ce nuanta are rujul meu cand eu stiu ca-mi va spune o cu totul alta nuanta decat cea pe care o gasesc pe gulerul camasii...
precizilla
Postat pe 3 Mai 2011 22:54
precilica..
nu te vedeam cu ochii mintii asa,mamoantza...cum? te sifonezi tu pt un ruj amarat pe guleru' camasii?

pictat sa-l vezi cu ruj, si nu inseamna nimic la o adica...mult m-ai desfatat....

somn lin...

iasomia
Postat pe 3 Mai 2011 23:01
iubirea are de fapt o singura intrebare... where is my brain?
Si nici un raspuns, intr-adevar.

quasaria
Postat pe 3 Mai 2011 23:02
ori poate, dimpotriva, iti va spune ca e tocmai nuanta de pe gulerul camasii! ...ceea ce inseamna ca incearca sa te convinga ca cea care a luat-o razna esti chiar tu, si, ca urmare, trebuie sa ti se administreze vreo terapie sa scapi de delir! de unde tupeul nerusinat sa invinuesti tu bunatate de barbat?!

deci ne-o trage bine de tot, Q!
esme
Postat pe 3 Mai 2011 23:04
eh,adaptam si io situatia la populatia majoritara care populeaza garbo-ul...
altfel ar fi murit toapicul la postarea ta,aia fara raspuns..

nu ca io nu m-as sifona din cauza la un ruj,la o adica...sau m-as sifona?
habar n-am...omu' face nefacute in situatii neprevazute.

precizilla
Postat pe 3 Mai 2011 23:07

ba mi-ar pune si oglinda-n fata,sa ma vad io cu okii mei ce privire lunatica am,ha,smeoanco?!

cre' ca ne indepartam de filonu' discutiei,totusi...
acilea vorbeam de iubire,nu de cum ne coafam in lipsa ei...
precizilla
Postat pe 3 Mai 2011 23:11
pe mine m-a coafat dl. astazi, afro. De, forma circumvolutiunilor pierdute recent tb sa se regaseasca undeva...
quasaria
Postat pe 3 Mai 2011 23:15

ah,daca stau sa ma gandesc de cand n-am mai fost io coafata...ma pierd in circumvolutiuni.. (sau in meandrele concretului?)

da' raspuns tot n-am gasit...
aia e,cu asta defilez.
precizilla
Postat pe 3 Mai 2011 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CINE VREA MUNCA/babysitter 21 De la: ingerasulluptator 13 Iulie 2011 20:50
Buna 17 De la: dor72 10 Aprilie 2011 21:00
vrea spatiu 14 De la: garbo_414396 13 Septembrie 2015 17:55
Ce inseamna pt noi romanii a fi crestin , ce inseamna pt sufletul si mintea noastra credinta ? |Cat de importanta este constiinta si credinta in Dumnezeu pt fiecare dintre noi ? 81 De la: garbo189131 7 Aprilie 2011 17:35
povestea mea trista- SOS 81 De la: garbo206316 21 Iunie 2011 09:01
Setari Cookie-uri