Sunt sau nu compatibili

De la: Juna, la data 2011-04-24 21:17:02Nu va voi plictisi cu povesti, in special ca ceea ce scriu sau voi scrie vreodata aici nu sunt povesti personale, cat, mai mult, ganduri, dileme sau observatii asupra a aceea ce vad in jur si ma preocupa...
Ma intrebam cate sanse are o dragoste dintre un Shopin si o manea, o poezie, cu o problema de fizica, un el si o ea total diferiti, crescuti in lumi diferite, indragostiti de lucruri diferite, intalniti, printr-un joc al destinului si indragostiti asa, la plesneala?[/quotedupa cum ai scris ,,Shopin,, in loc de chopin...se vede ca tu esti partea cu maneaua...asa ca ce sa mai spunem ne-ai lovit din prima
MARILENA_25
Postat pe 30 Aprilie 2011 09:19
SANSE 0 PROCENTE
garbo179885
Postat pe 30 Aprilie 2011 17:03
De la: MARILENA_25, la data 2011-04-30 09:19:07
De la: Juna, la data 2011-04-24 21:17:02Nu va voi plictisi cu povesti, in special ca ceea ce scriu sau voi scrie vreodata aici nu sunt povesti personale, cat, mai mult, ganduri, dileme sau observatii asupra a aceea ce vad in jur si ma preocupa...
Ma intrebam cate sanse are o dragoste dintre un Shopin si o manea, o poezie, cu o problema de fizica, un el si o ea total diferiti, crescuti in lumi diferite, indragostiti de lucruri diferite, intalniti, printr-un joc al destinului si indragostiti asa, la plesneala?[/quotedupa cum ai scris ,,Shopin,, in loc de chopin...se vede ca tu esti partea cu maneaua...asa ca ce sa mai spunem ne-ai lovit din prima


Ma bucur sa te vad asa perspicace
Juna
Postat pe 30 Aprilie 2011 23:01
De la: quasaria, la data 2011-04-28 23:35:33discutia asta e absolut confuzanta din mai multe motive...
In primul rind, confundam sentimentul cu relatia. A nu iubi e una, a nu se intelege e alta.
In al doilea rind, confundam "destept" cu "cu studii".
In al treilea rind - ba da, ai dreptate, se ajunge la reprosuri dar nu diferenta de studii e motivul. Diferenta de studii e ciomagul - pentru ca, atunci cind vrei sa iti impui suprematia, arunci cu ce ai la indemina.



Stii care mai poate fi problema? Ca cel care nu poate sa isi arate suprematia, da cu ciomagul ca sa te "coboare" la nivelul sau. Si, da, asta se intampla intr-o relatie, nu intr-o iubire.
Juna
Postat pe 30 Aprilie 2011 23:07
si intr-o relatie de tip secsual, nu-i asa?:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 1 Mai 2011 03:33
De la: Juna, la data 2011-04-24 21:17:02Nu va voi plictisi cu povesti, in special ca ceea ce scriu sau voi scrie vreodata aici nu sunt povesti personale, cat, mai mult, ganduri, dileme sau observatii asupra a aceea ce vad in jur si ma preocupa...
Ma intrebam cate sanse are o dragoste dintre un Shopin si o manea, o poezie, cu o problema de fizica, un el si o ea total diferiti, crescuti in lumi diferite, indragostiti de lucruri diferite, intalniti, printr-un joc al destinului si indragostiti asa, la plesneala?
m_focsa
Postat pe 1 Mai 2011 09:20
Ciao! Daca nu e altceva decat "orizontala"......aia se termina, se consuma cel mai repede. Si de fapt care e problema ?!!! E o experienta ....nimic nu e intamplator .... eu cred ca ai ceva de invatat din asta ... Sa ai o zi buna si inima deschisa la tot ce vine in viata ta!!!!!
m_focsa
Postat pe 1 Mai 2011 09:23
De la: quasaria, la data 2011-04-28 22:30:37aia cu dragostea la un moment dat dispare e totala....
Dragostea de copil iti dispare vreodata? Sau se accentueaza? Fac paralela asta pentru ca este forma de dragoste cea mai pura pe care o cunoastem, nu?

Si daca dragostea fata de copil se accentuaza, de ce dragostea fata de un adult are o evolutie inversa? Si dispare? Nu cumva pentru ca nu il iubim cu adevarat, niciodata?



In limba italiana, spre deosebire de limba romana, exista doua notiuni care arata diferenta de iubire: AMARE (dragostea care poate sa cuprinda si atractia sexuala, pasiunea etc.) si VOLERE BENE (care denumeste cumva dragostea parentala si cea lipsita de egoism, in care interesele celuilalt ajung a fi mai presus decat ale tale). La inceputul unei relatii predomina iubirea pasionala o iubire care nu poate dura toata viata, ci poate sa treaca in cealalta, cand nu pasiunea, iubirea carnala, ci acel alceva despre care nu putem sa ne exprimam in cuvinte domina.
Oricum, tind sa cred ca dragostea pentru copii e diferita decat cealalta pentru partener.
Juna
Postat pe 1 Mai 2011 11:51
tinzi?
deci, mai cugeti inca....
dor72
Postat pe 1 Mai 2011 12:03
Juna, ESTE ! sunt diferite si nu se exclud una pe cealalta. coexista una cu cealalta.
Freya__
Postat pe 1 Mai 2011 12:23
vin eu la cazane, acolo poate e mai cald, iar gazul il platesc altii....
elenapia
Postat pe 1 Mai 2011 12:48
la Cazanele mici sau la Cazanele mari?
dor72
Postat pe 1 Mai 2011 12:49
De la: Freya__, la data 2011-05-01 12:23:34Juna, ESTE ! sunt diferite si nu se exclud una pe cealalta. coexista una cu cealalta.




Freya, nu intotdeauna coexista. Prima poate fi si egoista, adica te iubesc posesiv, un soi de dragoste nebuna care poate sa distruga (pentru ca pasiunea uneori e necontrolata), a doua exclude egoismul.
Juna
Postat pe 1 Mai 2011 13:24
Juna, eu m-am referit la dragostea pentru copii si cea pentru partener. ele pot coexista.

ca in mintea unora se exclud, asta e alta discutie, mult mai lunga.
Freya__
Postat pe 1 Mai 2011 13:49
Sa am pardon, Freya, am inteles eu gresit
Juna
Postat pe 1 Mai 2011 14:48
e OK, poate n-am fost nici eu prea explicita
Freya__
Postat pe 1 Mai 2011 15:41
coexista...si uneori fata de aceeasi persoana. Numai ca una ditre ele e definita gresit ca "dragoste". Nu e dragoste. E doar egoism pur..
quasaria
Postat pe 1 Mai 2011 18:42
Q, daca vom cauta dragostea aia perfecta pe care o cauta poetii si filozofii, atunci e valabila afirmatia pe care am auzit-o intr-un fil: dragostea e precum o fantoma: toti vorbesc de ea, dar foaaarte putini au vazut-o.
Juna
Postat pe 2 Mai 2011 15:51
exista si vreo alta forma? Sau vreun surogat care sa merite sa te trezesti toata viata linga aceeasi persoana?
Nu cred.
In rest, sint de acord cu tine... foarte putini au intilnit-o, dar dupa ce o intilnesti nu te mai poti multumi cu altceva.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 19:00
nu exista indoiala in privinta asta: odata ce ai cunoscut-o, ai trait-o, n-o mai poti inlocui, pur si simplu pt ca ea iti da masura tuturor lucrurilor, masura valentelor propriei fiinte in this respect. cred cu certitudine ca exista oameni care nu pot fi substituibili in acest tip de raportare, in ciuda faptului ca se spune ca nimeni nu e de neinlocuit. eu cred ca cel putin unul e de neinlocuit! ..acela ...fie ca cei doi merg pe acelasi drum, fie ca nu.
esme
Postat pe 2 Mai 2011 19:28
... de unde deduci ca nu stii daca e mai bine daca il intilnesti sau daca e mai bine sa nu.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 19:33
m-am gandit si eu de multe ori la asta: dar cred ca prefer sa-l intalnesc, in ciuda iadului de dupa in caz de esec, fiindca mi se pare definitoriu in devenirea mea, chit ca ea implica regrese, care nu sunt decat aparente. cred ca suferinta, inteleasa asa cum se cade, cu implicarile - pierderile si castigurile - ei (?!?), oservandu-le si ascultandu-le cu atentie, iti aduce un soi de detasare de multe, de impacare cu tine insuti/insati in sensul unei anume chibzuinte.
esme
Postat pe 2 Mai 2011 19:50
esme, nu e vorba de iadul de dupa...ci de faptul ca, din momentul ala, indiferent ce se intimpla intre voi doi, stacheta ramine sus.
E chestiunea de repere... Vezi restul relatiilor sau potentialelor relatii cu alti ochi - si ti se par, toate celelalte, al dreak de superficiale si meschine. Pentru ca, de obicei, oamenii atit sint... Atit e sufletul lor.

Cam asta: http://youtu.be/KtiPqb2yWVk
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 20:05
exact asta am vrut sa spun, Q, restul e insignifiant, marunt. nu mai reuseste sa te scoata din tine!
esme
Postat pe 2 Mai 2011 20:16
iar asta e un efect... negativ, daca e sa il interpretezi.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 20:19
da, dar traiesti ceva ce poate nu se traieste decat rareori in viata. iar asta te plaseaza intr-o pozitie privilegiata ca raportare la lume. eu, ca individ, gasesc tot mai mult drumul spre mine. incep sa ma dumiresc tot mai mult in privinta mea, a ceea ce si cine sunt.
esme
Postat pe 2 Mai 2011 20:26
chiar daca te defineste fata de majoritate?
Traim intr-o lume in care principala calitate e uniformitatea, totusi... Inclusiv sau mai ales cea a reperelor sau scopurilor.
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 20:33
atunci in privinta asta sunt o subversiva. o egoista. nu-mi prea pasa de reperele, scopurile si asteptarile lumii, si nu ma supun lor, doar ca sa fiu in randul ei, sa fiu `admisa`. asta ma lasa rece si impenetrabila. probabil pt ca ma iubesc pe mine destul.
esme
Postat pe 2 Mai 2011 20:37
nici eu. Dar in momentul in care te intreaba cineva care corespunde tuturor "criteriilor" - totusi, de ce nu ma vrei (ce n-am?) ...si ridici din umeri.... e un moment cam delicat. Lasind la o parte restul lumii care nu te intelege, celui in cauza... care saracul corespunde asteptarilor universale si s-a straduit in sensul asta... ce ii spui? Disregard me?
Tu esti bun pentru specia ta, eu sint alien?
quasaria
Postat pe 2 Mai 2011 20:42
tuturor criteriilor? care criterii? ale cui? ce-mi pasa mie de asteptarile universale, daca nu sunt si ale mele?! nici nu cred ca am criterii! totul se intampla dincolo de mine, fara ca eu sa pot face ceva pro sau contra. e de-ajuns sa produca in mine o reactie uluitoare, menita a ma scufunda in mine si a ma face sa ma cutremur pt ca apoi sa-mi dau seama ca sunt cu totul alta. o alta de care habar n-aveam, dar care e atat de vie, incat trairea se simte atroce. `te` traiesti, simtind fiecare celula cu procesarile ei. nu cred ca exista un criteriu anume, ci un ce care te ridica din tine, de te simti capabil sa urci pana la Dumnezeu ori pana in panzele albe.

stii, le-am auzit pe multe dandu-mi la intrebarea `esti fericita?`, o replica de doi bani: `el e un om bun! de ce sa nu fiu fericita?!`, si nu se poate sa nu ma surprinda un asemenea raspuns! `bun`?! ce inseamna bun?! ce importanta are asta pt mine?!
esme
Postat pe 2 Mai 2011 21:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
prietenia eu sau el 17 De la: Jojolin 26 Februarie 2011 12:01
Superstitii si traditii de Dragobete 13 De la: malinad 29 Februarie 2012 19:55
moare cineva virgin 17 De la: preciouss 26 Septembrie 2009 19:38
Nu mai sunt atrasa de el. 19 De la: Maria_Mar_1 27 Septembrie 2016 20:59
..cum faci o gaina daca n-ai ou... 37 De la: LILO 23 Octombrie 2009 19:05
Setari Cookie-uri