Dupa 13 ani totul s-a transformat intr-o durere sfasietoare...

draga mea in nici un caz nu merita sa te desparti de sotul tau daca singura voastra problema este mama lui .sfatul meu este daca este posibil sa va mutati de acolo si sa va luati si fetita cu voi asa sotul tau va fi ocupat cu meseria de tata si nu va mai avea timp sa plece urechea la sfaturile mamei ai curaj si chema-l cu tine daca te iubeste sigur te va urma daca nu in nici un caz nu te mai chinui asa esti inca tinara si viata iti poate oferi multe surprize .Mult noroc!
cardinale
Postat pe 2 Aprilie 2011 17:59
bre cardinale richelieu sau mazarin...arunca si matale cate un semn de punctuatie in eseu, ca ne pierdem rasuflarea incercand sa citim, hehehe
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 18:07
nu renunta la lupta, dar detaseaza-te. iubirea este o forta care te va motiva, insa incearca sa faci o repartitie corecta a iubirii. pe primul loc trebuie sa fie dragostea pentru Dumnezeu, apoi semenii ... familia si tu ... binenteles. nu darui nimanui in prejudiciul altcuiva: sotului in paguba ta si in special a divinitatii. e bine ca iti iubesti familia si lupti pentru a o mentine, dar doar familia intemeiata pe principii crestine este biinecuvantata, sa nu faci un idol din aceasta uniune, doar pentru ca se numeste familie. apropiete-te de biserica, intarste-ti credinta, nadejdea si dragostea... care in cele din urma va deveni una curata, despatimita si te va intari. femeia aceasta - soacra ta isi exercita asupra ta si a familiei tale aceasta putere malefica pt ca nu te-ai intarit suficient pt a o neutraliza. curaj ...si lupta
garbo116425
Postat pe 2 Aprilie 2011 18:45
bre, ma leshi?

vezi ca e ceva in neregula cu ordinea aia, hehehe...

da mami...du-te la biserica, da acatiste, si asteapta rezolvarea situatiei
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 18:53
De la: alexandra_roket, la data 2011-04-02 10:32:50Delly, se pare ca si tu esti o soacra , asa cum o are ea. In loc sa te bucuri ca ai ambi baieti langa tine, te gandesti ca au venit in munca ta. Ti-ar fi placut ca ei sa fie departe de tine? Ele nu au muncit nimic acolo? Pentru tine totul se rezuma la casa si bani?
Daca baieti ar fi plecat cu ele mai departe de tine ti-ar fi placut? Ai fi fost mai multumita ca nurorile nu au venit in munca ta? Sunt convinsa ca ele nu sunt fericite ca stau asa aproape de tine. Ar fi cazul sa nu ne gandim doar la noi, fiecare are viata lui, si merita sa si-o traiasca asa cum isi doresc, nu dupa cum dicteaza mamele sau soacrele. pt ca de multe ori parinti, gandesc pentru copii lor ceea ce cred ei ca ei bine pt ei, prin prisma lor, dar vremurile si oamenii s-au schimbat.
Sau poate tu nu ai fost nora in casa soacrei sa vezi cum e . E usor de vorbit, dar e mai greu de trait in casa cu soacra.
Pot sa spun ca eu sunt un caz fericit, locuiesc aproape de soacra, dar fiecare ne vedem de viata noastra si ne respectam decizile, cred ca asa e cel mai bine. E normal ca parinti sa isi dea cu parerea la o decizie, doar in cazul in care le este ceruta, si sa o argumenteze corespunzator, dar asta nu inseamna ca, copii lor trebuie sa si urmeze ad literam sfatul. Cred ca o mama trebuie sa fie fericita cand vede ca copilul(a) ei este bine cu cel pe care l-a ales, si sa nu mai incerce sa impuna propriile decizii. Ei merita sa traiasca dupa cum simt.
petitlady
Postat pe 2 Aprilie 2011 18:56
Inna,urmeaza-ti inima si nu lasa pe nimeni sa se interpuna intre voi, in cazul in care iubirea este reciproca.
vuvuzela
Postat pe 2 Aprilie 2011 19:26
Nu renunta! Lupta pentru familia ta. Tata la fetita ta nu vei mai gasi. Iti raspunde o femeie care a divortat de primul barbat din viata ei, dupa o casnicie de 10 ani si care isi creste acum copilul singura ....Numai ca la mine nu a fost vorba de mama lui ci de o alta femeie..Dar chiar si asa regret acum ca n-am luptat atunci...Suferinta copiilor e imensa..O poarta cu ei pe masura ce cresc, precum o umbra...Inarmeaza-te cu rabdare, diplomatie si roaga-te mult si din tot sufletul. Copilul tau merita orice sacrificiu, iubirea ta minunata si unica merita sa ramana vie si sa evolueze mereu...Succes!
cosmi73
Postat pe 2 Aprilie 2011 19:49
zambila, intra totusi si spune-le fetelor astora ca "lapte, miere, dude, pere....etc" nu vor gasi in viata lor;
cica sa LUPTE?! cu cine? cu mama soacra, pai daca n-a castigat batalia de la inceput si n-a reusit in 12 ani, nu va reusi niciodata; soacra o ai asa cum o obisnuiesti de la inceput; daca o lasi sa-ti conduca viata,,,nasol...
Legat de expresiile "nu lasa copilul fara tata...alabalalllllaalalalbla" - daca lui i-ar fi ars de familie era langa cele doua
Mi-e groaza cand vad atata naivitate
adeline
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:04
cosmi...pisi...tu te auzi ce spui? din ce secol ai coborat, maica?

cum adica nu mai gaseste tata la copil? ha? adica un tata indiferent si neimplicat tot e mai bun decat un tata vitreg?

si by the way...m-ati ucis cu sintagma "lupta"
sa lupte pentru ce? cand e clar ca nenea nu vrea decat cu "mami"

oalio...caare n-am avut noroc...sa fi fost si io o martira...o sfanta, ashe...
nee, mai bine totusi cum sunt...problema cu martirii si cu sfintii e ca sunt morti de mult...
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:07
adelino, mi-ai luat-o inainte cu 3 secunde...

da...da...sa lupte...sa lupte...
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:09
he he he, destul de rar mi se intampla sa citesc o asemenea densitate de prostii patetice per topic, ca aici.:D
partea buna e ca sunt scrise oarecum corect si la modul serios...:P
:))))))))
eu_geminy
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:37
am citit rindurile tale, cu inima sfisiata. draga mea, nu te lasa condusa de nimeni. incearca sa analizezi situatia, limpede[ desi , stiu ca doare, a naibii de tare] dar tu singura sa hotaresti, ce vrei de la viata, si cum va fii in continuare. asa cum spui si tu il iubesti! si atunci? lupta draga mea pentru familia ta, si tatal copilului tau! asculta-ma, am si eu o virsta, si am trecut printr-o situatie similara! dar.....tata pentru copila ta, crede-ma, nu vei gasi niciodata! barbat pentru tine, da, dar cred ca nu asta vrei. te rog gindeste-te foarte bine, si cum ti-am spus, familia ta, si copilasul tau sa fie prioritar in viata ta! eu ati doresc succes, si nu dispera. vei vedea ca va fii bine! succes, si...capul sus!!!
perla_negra
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:43
mai gemy, am avut noi o contra anul trecut...desi nici macar contra nu a fost...da' acu' trebuie sa-ti dau dreptate

inima sfasiata, zici?
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:46
mie imi place chestia cu "lupta"...parca vad paruiala intre femei....
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:51
daca esti innamorata,atunci ramai langa sotul tau oriunde ar fi sa fie ....multumeste-te cu ce ai acum...cu un sot care nu te-a inselat si o soacra pe care nu o agreezi....stati amandoi langa inima copilului sa o modelati ptr viitor ....
cautator_de_iubire
Postat pe 2 Aprilie 2011 20:56
Q...batman...batman...
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:00
Sunt foarte multe mesaje,atat pro cat si contra...
As vrea sa va spun ca lucrururile s-au remediat insa,din pacate,s-au inrautatit atat in privinta sotului meu cat si in ceea ce o priveste pe mama mea.Sunt cu moralul la pamant si seara m-a gasit plangand,nu mai rezist,simt cum o puternica depresie ma ''pandeste'' si abia asteapta sa ma inhate.
innamorata
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:09
la atatea inimi sfasiate si organe hartzuite, mai lipseste doar koorul plin de lacrimi al subsemnatului etern neconsolat....:)))))
eu_geminy
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:12
s-au inrautatit in ce sens?

ce spui tu acolo, ge?
esme
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:12
eeee,parca mai stiu ce spun...insa la cate am citit aici,nici nu mai conteaza...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:16
intotdeauna conteaza, ge! uite aici pt ridicarea moralului!
esme
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:20
Uufffaaa...Aseara m-am intalnit cu sotul meu sa discutam insa intalnirea a durat mai putin de 10 minute in care el mi-a repetat de cateva ori cal-am lasat ''ca pe un prost''(acestea sunt cuvintele lui) si pt ca eu am ales sa plec....atunci sa imi fac viata asa cum imi place fara al mai include pe el.
In ceea ce o priveste pe mama....s-a intors la 180 de grade,se cearta cu mine din orice,nu mai este langa mine,imi spune ca s-a saturat sa stau in casa ei....sa plec cat mai curand.Sunt in cea mai proasta situatie posibila,ma simt atat de singura pe lumea asta...Doamne ,nu inteleg de ce mi se intampla toate lucrurile astea ?Simt ca nu mai pot.....
innamorata
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:22
De la: esme, la data 2011-04-02 21:20:30intotdeauna conteaza, ge! uite aici pt ridicarea moralului!


ai grija... sa nu mi se ridice si parul din cap,ispito...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:24
divort...partaj...

sau..."lupta" pentru casnicia ta, ca nu mai gasesti tata la copil, asa cum spun aici doamnele cu inima sfasiata ever
michelle_
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:26
De la: innamorata, la data 2011-04-02 21:22:20Uufffaaa...Aseara m-am intalnit cu sotul meu sa discutam insa intalnirea a durat mai putin de 10 minute in care el mi-a repetat de cateva ori cal-am lasat ''ca pe un prost''(acestea sunt cuvintele lui) si pt ca eu am ales sa plec....atunci sa imi fac viata asa cum imi place fara al mai include pe el.
In ceea ce o priveste pe mama....s-a intors la 180 de grade,se cearta cu mine din orice,nu mai este langa mine,imi spune ca s-a saturat sa stau in casa ei....sa plec cat mai curand.Sunt in cea mai proasta situatie posibila,ma simt atat de singura pe lumea asta...Doamne ,nu inteleg de ce mi se intampla toate lucrurile astea ?Simt ca nu mai pot.....


si unde v-ati intalnit?!... la cinema,sau la cofetarie?:P
:)))))
eu_geminy
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:27
foarte bine. Asta e un lucru bun: nu il mai include.
Eu am asteptat muuuult de tot sa imi spuna chestia asta ex sotzul, si ala tot insista sa se autoincluda....
quasaria
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:28
n-are rost sa te intrebi de ce ti se intampla asta, pt ca raspuns nu vei afla. in orice caz, nu cel pe care-l astepti tu! bun, sotul tau iti spune ca l-ai lasat ca pe un prost, dar de ce nu a facut nimic atunci cand ai plecat? de ce nu s-a impotrivit? de ce nu i-a spus maica-sii sa-si vada de treaba ei si sa va lase in durerea voastra? de ce nu ti-a luat apararea in niciun fel? iti spun eu de ce: pt ca abia astepta sa pleci, sa scape de tine! niciun barbat, care vrea sa fie cu o femeie si mai are si un copil cu ea, nu ar fi stat ca o mobila, vazand cum ii pleaca familia. probabil ca maica-sa si-a indeplinit misiunea: aceea de a-l face sa se indeparteze de tine, dar deh, acum face pe victima. cat depsre mama ta, aminteste-i ca ea te-a incurajat sa plaeci si mai aminteste-i ca ai nevoie de ajutorul ei!

ge, cu siguranta te vei descurca!
esme
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:30
In mod normal,fiecare ar trebui sa stie ca iubirea de mama si iubirea pentru sotie/sot,copii sunt putin diferite.De asemenea,trebuie sa se tina cont de o anumita "limita" a sentimentelor..unde incepe si unde sfarseste iubirea pentru fiecare in parte,pentru ca sunt doua iubiri total diferite.In momentul in care parintii trec peste acea limita sau partenerul ,este grav...Unii pot spune ceva de genul:"...Sotie/sot,mai gasesc...mama-nu!"Graaaav!Fiecare sa nu-si depaseasca atributiile...Decizi doar tu daca merita sa mai stai in apropierea unui barbat care tine atat de mult cont de parerea mamei ...Oare nu este capabil sa decida singur pentru familia lui?Trebuie "impulsionat"de mama ,care ar trebui sa cam stea "in bancuta"ei?
garbo186084
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:31
Daca ai chef de glume te-as invita sa iti gasesti alt subiect de pe acest forum,ok?Sunt in cea mai proasta stare posibila si nu imi arde sa vad toti ''desteptii'' care nu au altceva mai bun de facut decat sa se amestece unde nu le fiebe oala...
innamorata
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:33
Pai chiar tu ai pus oala la indemana amestecatorilor....
Allegra
Postat pe 2 Aprilie 2011 21:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartiri dureroase 13 De la: elodia 7 Ianuarie 2010 10:55
Vreau sa fiu libera sa traiesc viata din nou asha cum faceam candva 90 De la: garbo171675 23 Septembrie 2012 20:24
Despartire dupa 6 ani 58 De la: si_totusi 3 Februarie 2011 13:04
Sa revin la primul iubit ? 11 De la: garbo_1211 18 Aprilie 2012 08:13
O frumoasa poveste de dragoste care s-a sfarsit cu semne de intrebare 18 De la: garbo_462578 1 Mai 2019 20:08
Setari Cookie-uri