Concentrarea pe negativ

Probabil va mai amintiti de mine, am scris mai demult un post in care va povesteam cum eram pe punctul de a ma desparti de prietenul meu pentru ca nu reuseam deloc sa ma acomodez in strainatate.

De atunci nu s-a schimbat mare lucru, in sensul ca tot singura ma simt, tot nu am un loc de munca stabil si, in plus, nici o speranta ca imi voi gasi ceva serios pe viitor. Plus neincrederea in mine care creste ca un bostan, pe masura ce stau mai mult fara ocupatie. am senzatia ca nu sunt in stare sa fac nimic, ca nu voi reusi sa conving nici un angajator, ca sunt vai de capul meu. Normal ca ma gandesc numai la situatiile in care am esuat.

Tot stand si invartind situatia pe toate partile (am prea mult timp liber, da) , si gandidndu-ma ce sa fac, sa raman sau sa ma intorc in romania, mi-am dat seama ca de fapt pana acum, punnd cap la cap locurile de munca avute plus stagii si facand o comparatie, am cam sase locuri de munca unde totul a decurs normal si m-am descurcat bine, si unul singur unde am stat doar o zi apoi am abandonat (sau m-a dat afara, nici acu nu stiu sigur care e varianta buna ).

Dar uite ca din cauza acestei experiente nereusite, nu pot in niciun fel sa dau mai departe. Numai la asta ma gandesc,atunci cand depun cv uri in alta parte sunt absolut sigura ca va fi la fel, ca nu voi face fata. De ce nu reusesc deloc sa ma desprind de experientele negative, de ce oare sunt atat de perfectionista, nu pot intelege. Stiu ca felul asta de a privi lucrurile joaca enorm in defavoarea mea, dar nu ma pot schimba deloc. Pana la urma, oricat de capabil ai fi, daca iti lipseste increderea toate calitatile tale sunt egale cu zero.

Uite ca am mai facut un post care nu se termina cu vreo intrebare, ma scuzati ca poluez forumul degeaba, dar simteam nevoia sa scriu toate astea, acum parca sunt mai clare lucrurile, desi tot nu stiu cum o sa trec peste asta
mugure_alb
Postat pe 19 Martie 2011 13:47
Nu, nu ne amintim de tine.
Thor_again
Postat pe 19 Martie 2011 13:49
nu esti perfectionista, cine ti-a zis asta? faptele tale vorbesc...
analizeaza-te mai bine.
ufishor
Postat pe 19 Martie 2011 13:58
evita sa pui semne de intrebare: iti stabilesti ce ai de facut si faci, punct. Nu exista nici un daca, parca etc. iti trebuie job, drept urmare o sa gasesti un job, si cu asta basta.
quasaria
Postat pe 19 Martie 2011 14:03
De la: quasaria, la data 2011-03-19 14:03:34evita sa pui semne de intrebare: iti stabilesti ce ai de facut si faci, punct. Nu exista nici un daca, parca etc. iti trebuie job, drept urmare o sa gasesti un job, si cu asta basta.

sunt cel mai mare control freak care exista. M-an nascut cu "daca"in brate. Exemplu: Daca nu gasesc job, ce o sa fac? Care e planul B in cazu asta. Pana la urma reusita planului A cantareste atat de mult incat nu voi reusi niciodata.
mugure_alb
Postat pe 19 Martie 2011 14:22
Thor...mi-era dor de sarcasmul tau!! Ufisor,ce-ti veni sa schimbi avaterul din dragalasa pisicuta,in ciudata asta de maimuta?Te-ai molipsit de la Tatoo?Te-ai inrudit cu el?Acum culmea ar fii:sa-si schimbe Tatoo avatarul din maimutoi ,in pisoi!
elisabeta_boia
Postat pe 22 Martie 2011 19:09
De la: mugure_alb, la data 2011-03-19 14:22:03
De la: quasaria, la data 2011-03-19 14:03:34evita sa pui semne de intrebare: iti stabilesti ce ai de facut si faci, punct. Nu exista nici un daca, parca etc. iti trebuie job, drept urmare o sa gasesti un job, si cu asta basta.

sunt cel mai mare control freak care exista. M-an nascut cu "daca"in brate. Exemplu: Daca nu gasesc job, ce o sa fac? Care e planul B in cazu asta. Pana la urma reusita planului A cantareste atat de mult incat nu voi reusi niciodata.
ALINTATATURA
Postat pe 23 Martie 2011 04:55
Iubita,eu imi amintesc de tine....pt ca nu ma balacaresc in discutii inutile pe aici 1,2 am o situatie asemanatoare...si crede-ma totul vine de la stima de sine scazuta.Spune-ti de dimineata pana seara"eu sunt capabila,frumoasa si POT" o sa vezi ca da rezultate.Stiu cat e de greu in strainatate,am trecut prin dif situatii.Nu te astepta ca cei din jurul tau sa-ti rezolve problema cu job-ul ,cauta-ti puterea in adancul sufletului si ia singura masuri.POTI!!!
ALINTATATURA
Postat pe 23 Martie 2011 05:02
draga mea, trebuie sa gandesti pozitiv.Stii se spune ca orice sut in fund e un pas inainte, nu trebuie sa te lasi, sunt convinsa ca ai si multe calitati. Fii sigura pe tine si mergi inainte. Iti doresc succes si multa incredere in tine, nu asculta ce ti spune unul si altul, lumea este foarte rea( nu mai departe de multe ori pe forum se fac comentarii urate la anumite persoane, care nu si au locul)
garbo172763
Postat pe 31 Martie 2011 11:27
Nimic nu e gresit, totul e bun.Contrastul (aspectele negative), sant pentru a ne dori inversul, acum trebuie sa te concentrezi pe partea pozitiva. De cate ori experimentam contrastul ne dorim sa fie invers, dar ne concentram pe ce a fost si atragem acelasi tip de experiente , pana cand nu se mai poate de atat durere, si atunci ce facem? Ne detasam nu ne mai intereseaza , nu mai vrem sa ne amintim ca ne provoaca prea multa durere, si din moment ce nu te mai gandesti la rau incepe treptat sa vina si binele.
Iata aici un link unde vei gasi etapele gandirii pozitive pentru a atrage si lucrurile de acest gen in viata ta,in cartea Legea atractiei de MICHAEL J. LOSIER

http://sites.google.com/site/joculvietiisicumsaljoci/home/legea-atractiei-michael-j-losier

Succes in aplicare !
comoaramea
Postat pe 31 Martie 2011 16:25
nu pune raul inainte ca ai de suferit....si asta nu e bine....fi optimista....si cauta partea plina a paharului
sly_01
Postat pe 1 Aprilie 2011 23:09
incerca sa nu te lasi blocata pe cele intamplate chiar daca nu amers relatia voastra nu e timpu pierdut ........ceea ce inseamna ca nu va potriveati
imi primu rand dati o sanasa iesi in oras iata

plimbate dute intrun club, pub. disco .aranjeazate pt tine pt ca sa iti recapeti increderea in tine incercand sa iti infrunti temerile in primiata u rand cand vei da de un nou inceput nu te teme poartate natural asa cum esti tu .....nu te ascunde ...e normal sa fie greu deoarece de la o anumita varsta incepi sa vezi defecte peste defecte pretenti e normal dar trebuie sa il acepti asa cum e natural
sau paote sa incerci purtandute naturala asa cum esti tu in realitate nu dispera ai tot timpu din lume trebuie sa iti dai tu o sansa si stiu ca vei reusi nu te lasa infranta
uitate in oglinda si spuneti singura sunt siigura pre mine stiu cevreau de la viata sunt frumoasa si puternica si stiu ca ai sa reuseti
bafta
nu te demoraliza ajunge nu iti mai plage de mila si traiesteti viata
garbo083116
Postat pe 2 Aprilie 2011 03:25
Ceea ce faci tu se numeste ruminatie. Ideea e ca tre sa te opresti pt ca nu iti face deloc bine.

Am gasit asta, sper sa te ajute:
http://bpdfamily.com/message_board/index.php?topic=136192.0

Ti-as recomanda insa sa gasesti o carte in care explica exact procesul si cum iti dauneaza, apoi o sa te opresti sigur din a rumega problemele tale.

Daca ti se pare prea dificil totul, apeleaza la un psiholog. Te poate ajuta mult...Chiar si numai daca ii scrii mailuri or smth. (eu asa am alfat de prb mea cu ruminatia, si eu pana acum cateva luni aveam acelasi comportament, si crede-ma cand ma gandesc acum ce simplu era sa scap de toate si sa ma bucur de viata...).
bibin
Postat pe 2 Aprilie 2011 11:06
Mugurel

(uite ca refuz sa-ti spun "draga mea",desi eu imi amintesc de tine)

Poate ca (spun "poate",da?!) si eu am contribuit la complexul asta al tau de inferioritate,care te-a facut sa spui ca poluezi forumul. Eu si inca alti cativa useri care au postat pe un alt topic deschis de tine,in care consideram frivole ingrijorarile tale. Asta ar fi un motiv in plus care sa te faca sa intelegi ca,atata timp cat niste ilustrii necunoscuti nu sunt in tema cu toate datele unei probleme,n-o sa gasesti raspunsuri corecte ,obiective,care sa te poata ajuta intr-un fel sau altul.

In schimb,problema asta a "concentrarii pe negativ" e comuna multora dintre noi,in consecinta pot sa spun ca iti inteleg,pe undeva,framantarile. Spun asta pt ca despicarea firului in patru e,uneori,una din activitatile mele preferate. Insa,spre surprinderea mea,de foarte putine ori una din variantele la care ma gandisem in prealabil s-a si intamplat! De regula se intampla exact lucrul la care nici prin cap nu-mi trecuse sa ma gandesc! Uneori mai bun,alteori mai putin bun... Deh - ce la vie!

Gandirea pozitiva e un lucru greu de invatat. Sunt atatea variabile ale unei lucru care pot merge rau,foarte rau sau execrabil,incat cu greu te poti abtine sa nu faci un inventar,o lista neagra,o adunare a tuturor acelor "ce sa fac daca...?".

Daca imi amintesc bine,tu esti inca foarte tanara. E adevarat ca lumea in care traim nu iti va usura viata,insa eu cred ca ar fi de ajutor daca ti-ai propune scopuri realiste,pe masura capacitatilor pe care stii ca le ai. Un job nu e atat de greu de obtinut,insa e la fel de adevarat ca exista anumite imprejurari mai mult sau mai putin favorabile care te conduc la obtinerea lui.

In rest - o solutie destul de plauzibila mi se pare cea a quasariei. Adica iti propui sa faci ceva si faci,pur si simplu,fara prea multe "ce sa fac daca...?" la mijloc.
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:01
A! Si inca ceva : gandeste-te la situatia actuala ca la o vacanta in care ai timp sa te descoperi,ai timp sa citesti,ai timp sa faci toate lucrurile acelea marunte pe care in mod normal,cu un full time job,n-ai avea timp sa le faci.

Eh...ce n-as da eu pt o vacanta de asta!
Allegra
Postat pe 3 Aprilie 2011 13:14
De la: bibin, la data 2011-04-02 11:06:11Ceea ce faci tu se numeste ruminatie. Ideea e ca tre sa te opresti pt ca nu iti face deloc bine.

Am gasit asta, sper sa te ajute:
http://bpdfamily.com/message_board/index.php?topic=136192.0

Ti-as recomanda insa sa gasesti o carte in care explica exact procesul si cum iti dauneaza, apoi o sa te opresti sigur din a rumega problemele tale.

Daca ti se pare prea dificil totul, apeleaza la un psiholog. Te poate ajuta mult...Chiar si numai daca ii scrii mailuri or smth. (eu asa am alfat de prb mea cu ruminatia, si eu pana acum cateva luni aveam acelasi comportament, si crede-ma cand ma gandesc acum ce simplu era sa scap de toate si sa ma bucur de viata...).



Cum ai reusit sa scapi ? Poti detalia ?
Maya_Seal
Postat pe 3 Aprilie 2011 16:29
De la: bibin, la data 2011-04-02 11:06:11Ceea ce faci tu se numeste ruminatie. Ideea e ca tre sa te opresti pt ca nu iti face deloc bine.

Am gasit asta, sper sa te ajute:
http://bpdfamily.com/message_board/index.php?topic=136192.0

Ti-as recomanda insa sa gasesti o carte in care explica exact procesul si cum iti dauneaza, apoi o sa te opresti sigur din a rumega problemele tale.

Daca ti se pare prea dificil totul, apeleaza la un psiholog. Te poate ajuta mult...Chiar si numai daca ii scrii mailuri or smth. (eu asa am alfat de prb mea cu ruminatia, si eu pana acum cateva luni aveam acelasi comportament, si crede-ma cand ma gandesc acum ce simplu era sa scap de toate si sa ma bucur de viata...).

mersi de site. Zice bine acolo despre ruminare, desi din punct de vedere rational stim toti ca asa pierdem timpul...problema e ...ca sfaturile astea mi le-am dat si singura si ...degeaba. am ras la faza "You have been hitting yourself in the head with rumination. Put down the hammer and pick up your life."
ce n-as da sa-l azvarl ciocanul ala dar nu pot, mi s-a infipt rau in capatana
mugure_alb
Postat pe 15 Mai 2011 02:12
De la: Allegra, la data 2011-04-03 13:01:02Mugurel

(uite ca refuz sa-ti spun "draga mea",desi eu imi amintesc de tine)

Poate ca (spun "poate",da?!) si eu am contribuit la complexul asta al tau de inferioritate,care te-a facut sa spui ca poluezi forumul. Eu si inca alti cativa useri care au postat pe un alt topic deschis de tine,in care consideram frivole ingrijorarile tale. Asta ar fi un motiv in plus care sa te faca sa intelegi ca,atata timp cat niste ilustrii necunoscuti nu sunt in tema cu toate datele unei probleme,n-o sa gasesti raspunsuri corecte ,obiective,care sa te poata ajuta intr-un fel sau altul.

In schimb,problema asta a "concentrarii pe negativ" e comuna multora dintre noi,in consecinta pot sa spun ca iti inteleg,pe undeva,framantarile. Spun asta pt ca despicarea firului in patru e,uneori,una din activitatile mele preferate. Insa,spre surprinderea mea,de foarte putine ori una din variantele la care ma gandisem in prealabil s-a si intamplat! De regula se intampla exact lucrul la care nici prin cap nu-mi trecuse sa ma gandesc! Uneori mai bun,alteori mai putin bun... Deh - ce la vie!

Gandirea pozitiva e un lucru greu de invatat. Sunt atatea variabile ale unei lucru care pot merge rau,foarte rau sau execrabil,incat cu greu te poti abtine sa nu faci un inventar,o lista neagra,o adunare a tuturor acelor "ce sa fac daca...?".

Daca imi amintesc bine,tu esti inca foarte tanara. E adevarat ca lumea in care traim nu iti va usura viata,insa eu cred ca ar fi de ajutor daca ti-ai propune scopuri realiste,pe masura capacitatilor pe care stii ca le ai. Un job nu e atat de greu de obtinut,insa e la fel de adevarat ca exista anumite imprejurari mai mult sau mai putin favorabile care te conduc la obtinerea lui.

In rest - o solutie destul de plauzibila mi se pare cea a quasariei. Adica iti propui sa faci ceva si faci,pur si simplu,fara prea multe "ce sa fac daca...?" la mijloc.

mersi de sfaturi si stai linistita nu ai contribuit la complexele mele, astea sunt probleme mult mai vechi ca sa mai conteze ca ati rs voi de mine pe forum:))da recunosc ca uneori imi fac niste planuri cam fara nici o legatura cu realitatea si apoi imi dau seama ca nue bine
mugure_alb
Postat pe 15 Mai 2011 02:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
POPORUL ESTE CEA MAI INALTA INSTITUTIE DIN ROMANIA ! 14 De la: garbo265966 21 Septembrie 2012 11:52
Distractia la mare poate fi toxica 1 De la: danielatontsch 22 August 2009 11:36
Un sfat, va rog...eu nu mai stiu... 118 De la: 12 Aprilie 2015 07:38
La multi ani tuturor celor care poarte nume de**Constantin si Elena*!! 9 De la: Jojolin 21 Mai 2012 15:03
pt tn fac orce ori cum tu esti faina rau 9 De la: hermosa20 16 Iulie 2012 00:54
Setari Cookie-uri