Mama tanara si singura,sau avort?

De la: Jago, la data 2011-03-13 15:53:09@alexa
Treaba cu tatuaju ...nu prea o inteleg ..

P.S. Tatuajele se pot indeparta cu lasare ... unde vrei sa bati ? :))

Nu a fst un exemplu fericit.

Imi aduc aminte de ce spunea bunica unei amice .... intr-o localitate mai mica .. ca femeie daca te duci si cu ala si cu ala .. si cu vecinu .. vrei nu vrei pe fruntea ta o sa scrie .."_ _ _ _ _" . gen firma luminoasa :))) cam la asta ma duce gandul dupa ce am citit ce ai scris .. .daca gresesc... mea culpa :)

Nu-i o rusine ca ai un copil, nu-i nici blestem .... de multe ori aparitia unui copil te motiveaza sa faci lucruri ce altfel in alta conjunctura nu le-ai fi facut sau macar gandit .

Din pct meu de vedere un copil este un plus in viata oricui, o comoara a sufletului... etc.





Iata si barbati care gandesc!!! Felicitari!!!
pusastef
Postat pe 13 Martie 2011 16:51
da. me....
pai nu cu cretinul ala a conceput copilul.

Gmihaela, sunt femei care pastreaza copilul si dupa un viol. Femei care, dupa parerea mea, au un mare curaj.

cricat
Postat pe 13 Martie 2011 19:23
ca una care a crescut cu laimotivul ca am mostenit toate defectele si caracterul "infect" al tatalui meu biologic, nu pot sa spun decat ca mi se pare foarte trist sa gandesti asa

e trist si daramator sa percepi un copil doar ca pe copilul "aluia", si nu si al tau

whatever...e vanare de vant...
michelle_
Postat pe 13 Martie 2011 19:32
De la: Medeea12, la data 2011-03-04 12:38:58Buna . Ma numesc Andreea,am 20 de ani. Sunt insarcinata in 4 saptamani. Prietenul meu cand a auzit,a zis ferm ca el nu e pregatit pentru un copil,nu are bani si este prea tanar,avand 23 de ani... Mi-a vorbit imediat de avort. Eu i-am zis ca nu pot face asa ceva, e o crima. El mi-a raspuns: ''dar in momentul asta de doar un lichid nimic mai mult.''
Nu stiu ce sa fac,bani nu am,lucrez de cateva luni part-time,parintii mei daca ar sti nici nu ar vrea sa mai auda de mine. Eu vreau sa tin copilasul,dar nu stiu ce sa fac, stiu ca voi ramane singura doar eu si bebe,fara bani,fara un loc unde sa stau. M-am gandit sa imprumut si bani sa pot merge mai departe,dar ma gandesc la cat de greu imi va fi singura...ce trebuie sa fac va rog sa-mi dati o parere...



Draga mea, exista o vorba din popor care spune ca un copil se naste cu painea in mana....nu il lasa Dumnezeu nici pe el, nici pe parinti...Vorbeste cu ai tai si vei vedea ca nu vei fi lasata in vant...crede-ma! nici un parinte, oricat de dur si aspru ar fi, nu isi nenoroceste copilul.
matza_blanda
Postat pe 13 Martie 2011 20:29
Doamne cit de materiala e lumea in care traim...
Va ginditi numai ca nu are o casa, ca isi va creste singura copilul si ca va fi greu... bla bla.
S-a gindit vreuna dintre voi la ce simte copilul despre faptul ca tatal sau care traieste nu vrea sa stie de el? S-a gindit vreuna la ce simte copilul .
Care ii sint motivatiile reale ale fetei asteia? De ce vrea un copil acum, la 20 de ani? Nu mai are timp? Crede cumva ca va compensa dragostea baiatului cu cea a copilului? Ca un barbat nu-l tii linga tine cu un copil. Cu ce a gresit bietul copil? SI cind va da de greu, va reusi sa-l iubeasca in continuare, fara sa-i reproseze greutatile vietii?
Ce facem, aruncam suflete in lume, fara discernamint, fara sa ne gindim la consecinte?
nicoleta_p
Postat pe 13 Martie 2011 21:56
mihaela, da' animalele alea pentru care pledezi tu, fac avort,cand "se strica" relatia?
sper ca nu ai familie...nici copii
cant te enerveaza tat'su, ( un cretin) tu ii duci la zoo
dor72
Postat pe 13 Martie 2011 22:06
@andreea

Mergi mai departe ... Eu cred ca merita sa incerci sa vorbesti cu parintii tai, sa le spui fix ce s-a intamplat sa nu le mai ascunzi ceva. Un parinte sanatos la cap nu-si va da copilul afara din casa ... ah ca 1-2 zile isi vor gasi cu greu cuvintele ... nu-i bai .. timpul vindeca.Vei avea un copil ... urmeaza clipe ce iti vor trezii niste trairi ... care vor sterge pata ce-o reprezinta paduchele fricos.

Mergi si vb cu parintii tai. N-ai nimic de pierdut.

Succes - iti tin pumnii
Jago
Postat pe 13 Martie 2011 22:23
Nicoleta, cum aruncam suflete in lume?!
ia pune-te tu in situatia acestui copil si priveste discutiile in care "toata" lumea il considera un paria si ca nu are ce cauta in lumea asta " sa incurce lumea"... cum e?

Andreea, te felicit pentru curajul si maturitatea cu care tratezi lucrurile.
Si am increderea ca parintii care au crescut un asa copil,vor sti sa il sprijine, asa cum au facut-o de fiecare data.
Si poti sa ai surpriza ( placuta) sa fie mult mai aproape de tine decat ai fi sperat vreodata.
Multa incredere si curaj.
Si chiar daca o sa mi-o iau pentru aceasta afirmatie : pune-ti nadejdea si viata in mainile lui Dumnezeu.
dor72
Postat pe 13 Martie 2011 22:35
De la: nicoleta_p, la data 2011-03-13 21:56:53Doamne cit de materiala e lumea in care traim...
Va ginditi numai ca nu are o casa, ca isi va creste singura copilul si ca va fi greu... bla bla.
S-a gindit vreuna dintre voi la ce simte copilul despre faptul ca tatal sau care traieste nu vrea sa stie de el? S-a gindit vreuna la ce simte copilul .
Care ii sint motivatiile reale ale fetei asteia? De ce vrea un copil acum, la 20 de ani? Nu mai are timp? Crede cumva ca va compensa dragostea baiatului cu cea a copilului? Ca un barbat nu-l tii linga tine cu un copil. Cu ce a gresit bietul copil? SI cind va da de greu, va reusi sa-l iubeasca in continuare, fara sa-i reproseze greutatile vietii?
Ce facem, aruncam suflete in lume, fara discernamint, fara sa ne gindim la consecinte?


Si ce propui....sa arunci sufletele in cealalta lume? crezi ca un copil este facut sa tii un barbat langa tine?
O mama cu adevarat mama nu va da niciodata vina pe un copil pentru greutatile vietii! si chiar daca este ea insasi inca un copil, poate cu atat mai mult copilul asta va fi mai iubit....te-ai gandit la asta?
Tu ai copii? daca da, ti-ai imagina o zi in care sa nu mai fie langa tine doar pentru ca ti-e greu? Sincer, mi-e foarte greu sa cred!
matza_blanda
Postat pe 13 Martie 2011 22:38
as vrea sa stiu,cati dintre astia..,samaritenii..,au crescut fara unu din parinti..
cati dintre ei au idee ce inseamna..
cati dintre ei au plans nopti intregi in perna,intreband-ul pe Dumnezeu "de ce..,de ce eu.."

stiu..,e al dreaq de usor sa dai din gura..
roby_cado
Postat pe 13 Martie 2011 23:38
roby, eu am crescut 2 frati fara mama ( eu 19, ei 14, 11)
am plans destul in perna,dar nu am ramas acolo
rostul vietii este altul...
nu noi hataram daca dam viata sau luam, da?
tu cum ai crescut?
dor72
Postat pe 13 Martie 2011 23:43
eu am crescut fara tata. si daca e sa ma gandesc bine, am fost aproape orfana de mama. si fiica mea a crescut fara tata, desi tat'su era in casa dar era total neimplicat

dar niciodata nu am regretat ca am facut-o si nu mi-a fost deloc usor

si daca ai plans cand ai fost copil, nu mai ai nicio scuza sa te victimizezi acum

roby, tu chiar ai de depasit niste traume. si nu ma refer la ultima...
michelle_
Postat pe 13 Martie 2011 23:45
Ai putea sa imi raspunzi si mie, roby?
Vreau sa vad mai clar. Merci.
dor72
Postat pe 14 Martie 2011 00:03
De la: dor72, la data 2011-03-14 00:03:28Ai putea sa imi raspunzi si mie, roby?
Vreau sa vad mai clar. Merci.


am sa-ti raspund..,cu riscul ca ar putea fi interpretat ca si "victimizare"( din nou)..
aveam 5 ani cand mi sau plasat in grija 3 surori..,3ani,2ani,respectiv (atentie)5 luni..
mama fiind nevoita sa mearga la munca,pentru ca tata avea alte indeletniciri..(alcool,scandaluri,femei)
au divortat destul de tarziu..,aveam deja 12 ani..,
"am jurat atunci in barba",ca in familia mea nu vor exista astfel de probleme..,si nu au existat..
insa viata mi-a mai tras-o odata,cum nu se putea mai bine..
am luat-o de la capat..
incerc pe cat posibil, sa fiu cat mai aproape de baietelul meu..,si am tot sprijinul din partea iubitei mele in privinta asta..
numai ca..,nu pot sa nu vad tristetea din ochii lui..,ceea ce imi seaca ficatul..
de asta cand aud pe aici.."eh..,copilu' creste dom'le..,vezi de treaba",ma apuca pandaliile..

altceva?,mai vrei sa stii..?


roby_cado
Postat pe 14 Martie 2011 00:34
rob, si cam ce ar trebui sa facem? concret, asa...sa nu ne mai casatorim? sa nu mai facem copii de frica ca vor creste fara unul din parinti?

hai sa-ti spun ceva! viata nu iti ofera garantii. nimeni nu iti garanteaza ca ai sa traiesti linga cel/cea cu care te-ai casatorit pana cand inchizi ochii. intr-o lume ideala asa ar trebui sa se intample. sa avem o singura iubire, sa fim casatoriti cu o singura persoana, si sa murim cu capu' pe perna. da' uite ca nu nu traim intr-o lume ideala. si nici perfecta. pentru ca nu suntem nici noi perfecti

si inca ceva! faptul ca copiii nostri ajung sa traiasca fara unul din parinti e din vina noastra. pentru ca noi, din nestiinta, din cauza unor erori de judecata, sau orice altceva, nu am stiut sa alegem bine. sau am ales bine pentru ACEL moment

cum tot zic, oamenii sunt intr-o permanenta schimbare. si asta nu presupune neaparat si un proces de maturizare

hai, sa fii iubit!
michelle_
Postat pe 14 Martie 2011 09:02
si yo am ramas gravida si la inceput la vrut ,iar cand aveam 3 luni sa razgandit. A zis k ne grabim,am ramas socata. Am 5 luni si nici macar un telefon nu mi-a dat sa vada cum ma simt ,daca am nevoie de ceva nimic,si-a facut pe alta. Sunt niste nenorociti,nu ii mai intereseaza nici de propiul lor copil.
garbo084856
Postat pe 14 Martie 2011 09:12
De la: roby_cado, la data 2011-03-13 23:38:31as vrea sa stiu,cati dintre astia..,samaritenii..,au crescut fara unu din parinti..
cati dintre ei au idee ce inseamna..
cati dintre ei au plans nopti intregi in perna,intreband-ul pe Dumnezeu "de ce..,de ce eu.."

stiu..,e al dreaq de usor sa dai din gura..


Eu ,de ex.

Si daca sunt "samaritean" ce? Decat sa ma las condus de frustrari o viata .........
Habar nu am ce ti s-a intamplat...probabil nici nu o sa aflu sau mai corect nici nu m-ar interesa in mod special ...insa atata inversunare si ura .....n-am vazut.

Prietene fiecare am suferit in viata asta ...mai mult sa mai putin .. asta nu inseamna ca nu putem echilibra balanta ...
Un om care nu viseaza sau spera la ceva ....nu va face nimic concret in viata ...Cum gandesti , ce gandesti cam aia te asteapta. Noh Pace tie si sufletului tau.
Jago
Postat pe 14 Martie 2011 09:14
eu nu vad nici inversunare nici ura la roby. ce spune, e doar parerea lui. asa cum ce spuneti voi, e strict parerea voastra. cine detine cheia adevarului? cine ne da dreptul sa haim sus si tare, ca noi avem dreptate si celalalt nu?

de ce nu sunteti toleranti si nu luati in considerare si o alta parere?de ce etichetati?daca omul are o alta parere e frustrat? si-a expus un punct de vedere. ce sariti asa?

roby nu a spus ca nu trebuie sa mai facem copii daca acel copil nu are tata. a zis ca trebuie cantarita bine situatia. de aici si pana a nu citi cu atentie ce spune un user si de a sari la gatul lui fara a incerca sa-i intelegi punctul de vedere, e cale lunga


fiecare e suveran pe corpul si viata lui. faci avort, treaba ta. e o alegere- inspirata sau nu. nu faci? iarasi o alegere-buna sau nu. as intreba cate femei care au scris pe aici propozitii de genul" pastreaza-l ca e de la Dumnezeu"au facut avort. chiar nici una?eu as zice ca mai toate. asa ca....

si_totusi
Postat pe 14 Martie 2011 12:18
corect, totusico

roby, respectele mele, nene..asta e, viata ne-o mai " trage" din cand in cand....

cat despre cea care a postat, raman la parerea mea..daca esti cat de cat matur sus la mansarda ( si nu e cazul ei, cu tot respectul ) , nu ceri sfaturi de genul asta, de viata si de moarte pe un forum. unde nu cunosti real pe nimeni. Te duci la ai tai, faci reuniune de familie, aia sunt oamenii care coteaza. ti se schimba in mod fundamental viata. Iar daca pui intrebarea asta, clar nu esti pregatit sa devii parinte. in opinia mea, repet.

p-aici...nici unu n-ati pune mana in mod real, s-o ajutati sa-si creasca copilul. sorry, eu nu dau sfaturi de genul asta. nici in real, nici in virtual.

restul, fara suparare, faceti proiectii.
Freya__
Postat pe 14 Martie 2011 15:10
unii dintre noi chiar traim si in realitate si oferim si ajutor real
si nu neaparat acestei domnisoare,ci altora in aceeasi situatie cu ea...
nu toti stam pe net ca sa judecam,ca sa "aruncam piatra" sau ca sa dam sfaturi de "buni samariteni"
eladaela
Postat pe 14 Martie 2011 16:52
Roby, tot respectul pentru tine.
Nu vreau sa intru in amanunte dureroase...te inteleg
Asta nu inseamna ca trebuie sa disperam. Important este "ce" si "cat" ii oferi tu copilului, daca tu iti faci treaba de tata...inteleg ca ti-o faci, chiar foarte bine. Tefelicit.
Este ingrozitor sa devii responsabil cand abia ai invatat sa vorbesti....Nu vreau sa fac pe atotstiutoarea, nu pot sa fac afirmatii ( nu cunosc amanunte), insa, va trebui sa il inveti pe copilul tau ca viata e frumoasa asa cum e, si trebuie sa iti iei din ea ce poti mai bun ( daca ceea ce ai stricta nevoie este imposibil)
peste ani, cand iti vei vedea fiul implinit si fericit, vei intelege mai bine rostul tau pe lumea asta.
dor72
Postat pe 14 Martie 2011 17:45
mda, statisticile arata ca unii au o activitate impresionanta.
Freya__
Postat pe 14 Martie 2011 17:56
asa, si?
dor72
Postat pe 14 Martie 2011 18:11
filosofam, dor..
Freya__
Postat pe 14 Martie 2011 18:16
aaaaaaaaaa, scuza-ma, n-am vazut tigarea aia aprinsa...
dor72
Postat pe 14 Martie 2011 18:20
zilele astea am avut mai mult timp
si m-am lasat dusa...

nu e cazul...
dor72
Postat pe 14 Martie 2011 18:20
te-a tras garboletele in piept
Freya__
Postat pe 14 Martie 2011 18:21
Ca tu, cu tigarea aia..ca de la aia mi se trage mie
dor72
Postat pe 14 Martie 2011 18:27
ioi, mi-e rau

freyuta, hai vino sa te pup
michelle_
Postat pe 14 Martie 2011 18:30
freya..

asta am spus si eu,hotararile de genu' asta se iau in familie.

cat despre crescutul fara parinti,sa fim seriosi ,eu nu-i am de zeci de ani, m-am trezit fara un umar pe care sa pot plange muuuult prea curand,eram practic un copil...
da' una-i una,alta-i alta...
ce pasarea ma-sii! sa stau sa-mi plang de mila pe site-uri?si mai mult de atat,sa ma apuc sa jignesc oamenii pt ca am frustrari?
nope..



ancorarea asta in trecut si aratatul cu degetu' nu te ajuta cu nimic,priviti spre viitor fratilor...
iasomia
Postat pe 14 Martie 2011 18:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama de fata vs. mama de baiat ,in calitatea de soacra 60 De la: garbogirl2123 9 Ianuarie 2014 19:50
dragostea lui Dumnezeu 328 De la: luptatoareacurajoasa 26 Mai 2010 22:59
solidaritate in familie 13 De la: sora_ilsi 24 Mai 2010 19:15
ce ai face daca ai fii,pentru o zi,Dumnezeu.ce ai indrepta pe pamant,sau ce ai pedepsii? 98 De la: ingerasulGabriela 16 August 2010 11:38
Vesnica problema: Olita 36 De la: Ludmila28 18 Iulie 2012 11:25
Setari Cookie-uri