Mama tanara si singura,sau avort?

Daca tu consideri crima un avort in niciun caz nu trebuie sa il faci...O sa traiesti toata viata cu sentimentul de vinovatie. Eu zic sa vorbesti cu parintii, sa te gandesti si tu bine daca ai rezista psihic unui avort si apoi sa iei o decizie. Sunt foarte multe familii care isi doresc un copil si nu il pot concepe, asa ca poti da copilasul spre adoptie - ar fi, cred eu, mai putin dureros pentru tine.
Cel mai mult conteaza in aceste situatii felul in care percepi tu avortul si starea psihica cu care vei ramane dupa interventie, nu sfaturile pe care ti le dau cei din jur.... Poti sa apelezi si la un psiholog... Multa bafta!
al_ma
Postat pe 15 Februarie 2012 11:20
De la: Medeea12, la data 2011-03-04 12:38:58Buna . Ma numesc Andreea,am 20 de ani. Sunt insarcinata in 4 saptamani. Prietenul meu cand a auzit,a zis ferm ca el nu e pregatit pentru un copil,nu are bani si este prea tanar,avand 23 de ani... Mi-a vorbit imediat de avort. Eu i-am zis ca nu pot face asa ceva, e o crima. El mi-a raspuns: ''dar in momentul asta de doar un lichid nimic mai mult.''
Nu stiu ce sa fac,bani nu am,lucrez de cateva luni part-time,parintii mei daca ar sti nici nu ar vrea sa mai auda de mine. Eu vreau sa tin copilasul,dar nu stiu ce sa fac, stiu ca voi ramane singura doar eu si bebe,fara bani,fara un loc unde sa stau. M-am gandit sa imprumut si bani sa pot merge mai departe,dar ma gandesc la cat de greu imi va fi singura...ce trebuie sa fac va rog sa-mi dati o parere...


Proceduri periculoase pentru viata,dragoste fata de persoane care nu merita si avortul,motiv pentru care se recomanda masuri preventive.
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=eR_txzjAhfs
VOIAJOR
Postat pe 17 Februarie 2012 10:31
Buna . Ma numesc Andreea,am 20 de ani. Sunt insarcinata in 4 saptamani. Prietenul meu cand a auzit,a zis ferm ca el nu e pregatit pentru un copil,nu are bani si este prea tanar,avand 23 de ani... Mi-a vorbit imediat de avort. Eu i-am zis ca nu pot face asa ceva, e o crima. El mi-a raspuns: ''dar in momentul asta de doar un lichid nimic mai mult.''
Nu stiu ce sa fac,bani nu am,lucrez de cateva luni part-time,parintii mei daca ar sti nici nu ar vrea sa mai auda de mine. Eu vreau sa tin copilasul,dar nu stiu ce sa fac, stiu ca voi ramane singura doar eu si bebe,fara bani,fara un loc unde sa stau. M-am gandit sa imprumut si bani sa pot merge mai departe,dar ma gandesc la cat de greu imi va fi singura...ce trebuie sa fac va rog sa-mi dati o parere...
Buna Andreea,din experienta personala pot sa ti spun ca nu e usor sa fii mama singura dar copilul te intareste si mergi mai departe cu bune si cu rele.Nu se compara cu nimik a fi mama !Priveste inauntrul tau .. daca iti doresti acest bebe cu adevarat iar daca da atunci lupta pt el,indiferent de ce spun toti din jur.. daca crezi k un avort ar fi solutia pt tine...atunci esti libera sa o faci.. indiferent de decizia luata iti va schimba viata(intr un fel sau altul) .cat despre iubitul tau..scz ca ti spun dar e ceva tipic masculin...nu e o persoana matura..in sfarsit..sper sa iei decizia corecta
PS: mi ar face placere sa vb mai multe..ai grija de tine si gandeste te bine ca ci timpul si alegerile facute nu le mai poti intoarce! scrie mi si mie ce ai facut!
Iryna_Iry
Postat pe 17 Februarie 2012 11:51
De la: ioana_cris, la data 2011-03-21 17:00:39Avortul reprezinta o crima oribila pe care o face o femeie impotriva unei fiinte pure si neajutorate. Copilul inca de la conceptie este un suflet curat si nevinovat. Oare cum poti sa omori cu sange rece o astfel de fiinta.Pt cei care nu stiu exact etapele unui avort in detaliu si ceea ce simte copilasul ala din pantece, documentati-va ca exista in ziua de astazi informatie "garla "referitoare la avort. Poate de aceea exista, ca sa se destepte femeile si sa stie ca un copilas de numai cateva saptamani simte durere in timpul avortului si teama, chiar dandu-se la o parte din calea chiuretei sau a unui alt dispozitiv cu care se savarseste avortul. Pur si simplu copilul moare in chinuri. Oare ce durere simtim atunci cand ne taiem la un deget sau cand ne lovim mai rau la un picior de exemplu? Dar un copilas care nu a gresit cu nimic de ce sa moara in chinuri? Avortul e cel mai mare pacat pe care il poate savarsi cineva vreodata. Ne place sa protejam animalele dar cand e vorba de omorat copii in pantece nu prea ezitam. Vrem sa pedepsim oamenii care savarsesc cruzimi impotriva animalelor, dar de ce nu-i pedepsim si nu-i dam in judecata si pe cei care omoara copii? E mai presus un catel, o pisica decat un copil? Nu vreau sa ma inteleaga nimeni gresit dar sunt total impotriva avortului, am o fetita de 1 an care e lumina ochilor mei si iubesc foarte mult animalele. Sunt doar revoltata ca pt protectia animalelor exista tot felul de organizatii dar pt protectia copiilor nenascuti(dar care exista) nu. Si mai este un lucru important de retinu: copiii avortati sunt LIPSITI de lumina lui Hristos, iar sufletelele lor se chinuie in viata de apoi.Pastrand copiii si neavotrandu-i castigam niste suflete pt Dumnezeu, ceea ce e un lucru extraordinar pe care il putem face, iar EL(Dumnezeu) ne va rasplati mereu pt asta. Eu de cand am nascut recunosc ca ma simt mai aproape de Dumnezeu si simt in fiecare zi grija si protectia Lui. Imi cer scuze ca am scris atat de mult si daca nu sunteti de acord cu mine, nu ma supar. Este parerea mea in legatura cu avortul bazata pe niste informatii clare atat religioase( pt ca sunt profesor de religie), cat si stiintifice(medicale).Dumnezeu sa ne lumineze mintile si sufletele sa nu mai gresim!
venizigoldplated
Postat pe 6 Martie 2012 10:22
De la: garbo229699, la data 2012-03-06 10:22:24
De la: ioana_cris, la data 2011-03-21 17:00:39Avortul reprezinta o crima oribila pe care o face o femeie impotriva unei fiinte pure si neajutorate. Copilul inca de la conceptie este un suflet curat si nevinovat. Oare cum poti sa omori cu sange rece o astfel de fiinta.Pt cei care nu stiu exact etapele unui avort in detaliu si ceea ce simte copilasul ala din pantece, documentati-va ca exista in ziua de astazi informatie "garla "referitoare la avort. Poate de aceea exista, ca sa se destepte femeile si sa stie ca un copilas de numai cateva saptamani simte durere in timpul avortului si teama, chiar dandu-se la o parte din calea chiuretei sau a unui alt dispozitiv cu care se savarseste avortul. Pur si simplu copilul moare in chinuri. Oare ce durere simtim atunci cand ne taiem la un deget sau cand ne lovim mai rau la un picior de exemplu? Dar un copilas care nu a gresit cu nimic de ce sa moara in chinuri? Avortul e cel mai mare pacat pe care il poate savarsi cineva vreodata. Ne place sa protejam animalele dar cand e vorba de omorat copii in pantece nu prea ezitam. Vrem sa pedepsim oamenii care savarsesc cruzimi impotriva animalelor, dar de ce nu-i pedepsim si nu-i dam in judecata si pe cei care omoara copii? E mai presus un catel, o pisica decat un copil? Nu vreau sa ma inteleaga nimeni gresit dar sunt total impotriva avortului, am o fetita de 1 an care e lumina ochilor mei si iubesc foarte mult animalele. Sunt doar revoltata ca pt protectia animalelor exista tot felul de organizatii dar pt protectia copiilor nenascuti(dar care exista) nu. Si mai este un lucru important de retinu: copiii avortati sunt LIPSITI de lumina lui Hristos, iar sufletelele lor se chinuie in viata de apoi.Pastrand copiii si neavotrandu-i castigam niste suflete pt Dumnezeu, ceea ce e un lucru extraordinar pe care il putem face, iar EL(Dumnezeu) ne va rasplati mereu pt asta. Eu de cand am nascut recunosc ca ma simt mai aproape de Dumnezeu si simt in fiecare zi grija si protectia Lui. Imi cer scuze ca am scris atat de mult si daca nu sunteti de acord cu mine, nu ma supar. Este parerea mea in legatura cu avortul bazata pe niste informatii clare atat religioase( pt ca sunt profesor de religie), cat si stiintifice(medicale).Dumnezeu sa ne lumineze mintile si sufletele sa nu mai gresim!
adica embrionul pt ca asa se numeste in faza incipienta se fereste din calea chiuretei? ???,am inteles faza cu spuneti nu avortului dar sa nu exageram totusi cu aberatii.nu e bine sa faci avort dar adu argumente mai putin comice
venizigoldplated
Postat pe 6 Martie 2012 10:25
ai dreptate, de ce ar pastra copilul, ce sa-i ofere? doar cu dragoste materna nu se poate creste un copil. Este atat de tanara, copii va mai putea face, sa fim seriosi, nu mai judecati in halul asta. Nu Avortul este cel mai mare Pacat, ci uneori rautatea din sufletul unora. Dar sunt atatea alte "Pacate". Are o viata inainte fata asta, sa isi faca un drum in viata apoi va avea timp si pt familie/copii. Mult succes Andreea!
Ortansa
Postat pe 7 Martie 2012 20:25
Am citit i eu despre ''problema'' ta...''Mam tnr i singur...'' A dori s te contrazic puin!Sunt brbai care nu in cont de faptul c o femeie are un copil dintr-o relaie precedent i accept relaia oferind iubire amndurora.Prin asta trec eu acum...Am cunoscut o femeie cu un copil,s-a ntmplat s ne ndrgostim,am ajuns s ne iubim,iar mai trziu cu un an ne-am cstorit.Faptul c are un copil dintr-o cstorie anterioar nu m-a mpiedicat s-mi ntemeiez o familie alturi de ei!n fond i la urma urmei,copilul nu are nicio vin pentru cele ntmplate n trecutul mamei...
Sfatul meu este s nu cedezi niciodat i s nu-i pierzi sperana pentru c nu tii ce-i rezerv viitorul!C ai un copil nu este un handicap!Este o apreciere c l-ai pstrat i c lupi s-i oferi tot ce-i mai bun!
Dac mai ai nevoie i de alte sfaturi,nu ezita s ceri preri!
Capul sus i fi mndr de darul minunat pe care-l ai lng tine!!
Blackstorm
Postat pe 23 Martie 2012 18:33
De la: Ortansa, la data 2012-03-07 20:25:21ai dreptate, de ce ar pastra copilul, ce sa-i ofere? doar cu dragoste materna nu se poate creste un copil. Este atat de tanara, copii va mai putea face, sa fim seriosi, nu mai judecati in halul asta. Nu Avortul este cel mai mare Pacat, ci uneori rautatea din sufletul unora. Dar sunt atatea alte "Pacate". Are o viata inainte fata asta, sa isi faca un drum in viata apoi va avea timp si pt familie/copii. Mult succes Andreea!



ea isi doreste sa-si pastreze copilul asa ca altceva nu-i doresc decat mult noroc si multa sanatate!
rheiush
Postat pe 29 Martie 2012 18:41
De la: Ortansa, la data 2012-03-07 20:25:21ai dreptate, de ce ar pastra copilul, ce sa-i ofere? doar cu dragoste materna nu se poate creste un copil. Este atat de tanara, copii va mai putea face, sa fim seriosi, nu mai judecati in halul asta. Nu Avortul este cel mai mare Pacat, ci uneori rautatea din sufletul unora. Dar sunt atatea alte "Pacate". Are o viata inainte fata asta, sa isi faca un drum in viata apoi va avea timp si pt familie/copii. Mult succes Andreea!


ti se pare ca ar trebui sa fim blinde si suave cu cineva care isi omoara pruncul, nu? De unde dreak atita rautate pe capul nostru, nu stiu...

Eu n-am nici o treaba cu religia - putin imi pasa ce o vrea vreun Dumnezeu sa fac, dar cum as putea sa mai privesc copii pe strada stiind ca al meu ar fi fost printre ei daca nu l-as fi omorit eu?
N-as putea trai cu chestia asta pe suflet, as prefera sa il fac si sa il dau spre adoptie daca n-as avea alta solutie. Sint o gramada de familii care vor copii si i-ar iubi ca pe ochii din cap. Macar as stii ca i-am dat sansa sa traiasca, sa devina adult si sa fie fericit.
quasaria
Postat pe 29 Martie 2012 19:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ajutor, va rog! 13 De la: garbo113978 20 Ianuarie 2011 00:20
Simplu si usor 6 De la: micabis 28 Iulie 2009 06:36
dragostea lui Dumnezeu 328 De la: luptatoareacurajoasa 26 Mai 2010 22:59
Ca ciudat..... 7 De la: zambila 12 Martie 2010 09:51
Vreau sa-mi gasesc tatal !!! 94 De la: kiwi2416 2 Aprilie 2012 00:14
Setari Cookie-uri