Cum imi pot convinge parintii?

Am o mica mare problema cu ai mei parinti.Am avut o relatie de 3ani de zile cu un baiat pe care il placeau parintii mei la inceput,dar dupa cateva certuri intre mine si el parintii mei s-au intors total impotriva lui.am fost tinuta in casa zile intregi doar sa nu ma intalnesc cu el.a gresit si el in fata alor mei dar si eu destul de mult in fata lui,dar cu toate acestea el ma iertase.a vrut sa ne impacam,a stat de vorba cu parintii mei si-a cerut iertare dar ei nu au acceptat.Nu m-am impacat cu el pentru ca nu am vrut sa le fac rau alor mei dar simt ca nu mai rezist sa fiu asa tare,in fata tuturor afisez un zambet fals dar in interiorul meu este o adevarata furtuna.Acum nu stiu ce sa fac,cu el nu mai vorbesc deloc si-a gasit pe altcineva,chiar daca stiu ca nici macar nu tine la acea persoana.In fiecare zi ma gandesc la el,orce lucru imi aduce aminte de el.Am renuntat la cel pe care il iubesc si ma iubeste doar pt ai mei parinti si asta ma distrus de tot.am nevoie de un sfat daca mi-l puteti da.multumesc
garbo059246
Postat pe 7 Noiembrie 2009 04:49
Fii tu insati. E viata ta, nu a parintilor tai. Trebuie sa-ti aduci propriile decizii, chiar cu riscul de a ofensa. Sfatul meu: stai si analizeaza problema in felul urmator:1. ce pierzi, daca il pierzi pe el. 2 ce castigi, daca iti asculti parintii. Nu trebuie sa te lasi prada sentimentelor, pragmatismul este singura cale, cand vrei sa ajungi la un rezultat optim pentru viitor. Eu, cel putin, cred ca poti lua decizii optime singura, daca iti asculti vocea interioara. Asta inseamna sa stai cumpatata un timp, si sa vezi, ce urmeaza. In nici un caz sa nu ajungi la divergente cu nici una din parti. Stai doar detasata, poti sa faci lucrul acesta, un timp. Vei vedea, ca totul va intra in fagasul dorit, in timp minim.
Maytrei
Postat pe 7 Noiembrie 2009 05:40
As mai vrea sa-ti dau o indrumare, daca vrei sa accepti. Asculta multa muzica meditativa. Te linisteste, si vezi mai clar ce ai de facut. Capul sus, nu esti singura.
Maytrei
Postat pe 7 Noiembrie 2009 05:44
In general incearca sa tii "cele doua tabere adverse" la distanta. Pentru foarte multi parinti nimeni nu e suficient de bun pentru odorul lor. La fel, foarte multi sint subiectivi si nu vad greselile propriului copil, in schimb nu le iarta pe ale celuilalt. Ce e in cuplul tau e intre tine si el, nu intre tine, el, mama si tata.
Intr-un fel, e trist, pentru ca realizezi ca nu ii poti considera prieteni - in alt fel, e singura situatie sanatoasa.

In ce il priveste pe "dumnealui", daca deja e cu altcineva, lasa-l sa fie...
quasaria
Postat pe 7 Noiembrie 2009 05:48
Chiar daca ti se va parea absurd, raspunsul la intrebarea ta il stii, si este in tine. Trebuie doar sa-i lasi spatiu, sa iasa la iveala. Pana suferi la extrem, nu poti lua nici o decizie. Linisteste-te, accepta situatia creata, pe urma solutia vine singura. Si nu trebuie sa te framanti. Totul se va intampla spre binele tau.
Maytrei
Postat pe 7 Noiembrie 2009 06:48
Daca relatia voastra are "combustibil" va rezista cu siguranta. Ai putea privi acest moment ca pe un "filtru" in relatia voastra, in care va clarificati fiecare - si tu si el - ce anume va doriti unul de la celalalt. O relatie nu dispare la primul hop...

In plus, poate ca a venit timpul sa iti negociezi un pic mai bine pozitia cu parintii tai. Viata de adult presupune de foarte multe ori 'medieri' intre doua lumi care par sa se respinga reciproc iar acesta este un bun prilej sa inveti sa mediezi
PsihoterapieNet
Postat pe 7 Noiembrie 2009 10:33
Va multumesc pentru faptul ca incercati sa ma ajutati cu sfaturi...am sa tin cont...pana acum nimeni nu ma inteles...
garbo059246
Postat pe 7 Noiembrie 2009 19:10
cati ani ziceai ca ai ?
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Noiembrie 2009 19:19
17 ani
garbo059246
Postat pe 7 Noiembrie 2009 19:53
daca parinti tai tea tinut numai in casa.....la scoala te-ai dus? sau ai abandonat scoala?
yanyacharberet
Postat pe 7 Noiembrie 2009 21:04
17 ani, relatie de 3 ani...= dezastru...

mor cand aud mucoasele astea cum vorbesc ele de "relatie"

pacat de parintii aia
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Noiembrie 2009 21:47
wife eu nu te-am jignit cu nimic...stiu ce inseamna o relatie atat timp cat am trait cu omu asta in aceiasi casa timp de 2 ani jumate...plus logodna religioasa facuta...
garbo059246
Postat pe 7 Noiembrie 2009 22:05
michele, mami, wake up, in curand logodna se va face de la gradinita...
sora_ilsi
Postat pe 7 Noiembrie 2009 22:07
dap...logodna religioasa la 14 ani...

ma leshi ?

bravos mami...rectific, nu-i pacat de parintii aia, va meritati
wife_de_zmeu
Postat pe 7 Noiembrie 2009 22:07
la 16 ani am facut...dar stiti cv chiar nu-mi pasa parerile voastre negative...mai exista si oamenii care chiar daca au o varsta de 15-16-17 au ganduri serioase....nuh toti sunt aerieni...
garbo059246
Postat pe 7 Noiembrie 2009 22:11
cunosc doua femei care s-au logodit la 16 ani si s-au casatorit apoi: ambele au trait prost, cu soti gelosi si n-au realizat nimic...si copiii lor s-au casatorit tot aiurea, unii dintre ei, altii au atins deja peste 40 de ani si nu s-au mai casatorit datorita exemplului negativ din familie...

or fi si exceptii, dar eu nu le-am cunoscut...deci, daca tii neaparat sa dovedesti ca esti o exceptie:tot inainte!
sora_ilsi
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:15
De la: sora_ilsi, la data 2009-11-07 22:07:31michele, mami, wake up, in curand logodna se va face de la gradinita...


da..se face de la gradinita , poate prin statele arabe...dupa legea musulmana totul e posibil nu ???
reyya
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:24
of, of, ma uimesti reyyo, pai n-avem noi coleasa pe-alea cu fuste lungi? Da' de unde esti asa de informata cu statele alea arabe, bre? De la radio sant?
sora_ilsi
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:26
ilsi dear...iote ce zice fata asta...cica avem pareri negative

mai mamicule, daca avem pareri negative, e pentru ca avem fo' 30 de ani mai multa experienta decat tine...da' tu nu tine cont de ce spunem noi...go ahead...si mai discutam peste fo' 5 ani despre chestia asta, ok ? intre timp, ia-o de manuta si pe garbo 799, de pe celalalt topic de l-ai deschis, si experimentati voi casnicia si relatia

mai ilsi...ce draq e in neregula cu fetele astea ? ca mie imi par deranjate rau la scufita...
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:29
De la: garbo059246, la data 2009-11-07 22:11:07la 16 ani am facut...dar stiti cv chiar nu-mi pasa parerile voastre negative...mai exista si oamenii care chiar daca au o varsta de 15-16-17 au ganduri serioase....nuh toti sunt aerieni...


ba sunt... eu m-am maritat la 16 ani,daca ma intrebi acu' n-as sti sa-ti spun de ce am facut-o.daca ar fi s-o iau de la capat sigur n-as face-o din nou.
r_ioana
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:30
Am facut documentare ( nu pe teren desigur:-)
reyya
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:31
ehehei, michelle, e timpurili si ele zice ca noi este depasite, mami... ce stim noi?

io sunt zilnic cu botu-n astia mici, nici nu stii ce le poate pielea, ca mintea, mai va...la 30 de ani vor fi deja relicve...sorry, dar asta-i crudul adevar de care ne ingrozim zi de zi...
sora_ilsi
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:33
maaaiii..atata timp cat o facut deja logodna...vaz la teveu ca se poarta logodnele intr-o anumita etnie, inca de la varste fragede....ia lasa-ti-o bre...poate nu s-au mai inteles parintii la cati cocosei sa-i dea fetii...

doamne mare tii gradina.....sa stai de la 14 ani cu barbatu in pat .....
tutankhamon
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:38
ilsi, si parintii sunt de vina, sa stii...nu le explica ca relatia si casnicia nu inseamna sa stai in pat toata ziua, sa te sexezi, lugu, luhu, si sa miauni la luna de amor

casnicia inseamna responsabilitati, sa ai un job, sa poti sa stai pe picioarele tale, sa te gandesti ca apare si un copil, si ala nu traieste nici cu sex nici cu poezele, sa faci mancare, curatenie, sa platesti facturi, etc...

bine, daca decarteaza parintii cash, e alt romantz...poti sa te joci de-a dragostea si sa fii un looser toata viata
wife_de_zmeu
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:40
De la: reyya, la data 2009-11-08 11:31:11Am facut documentare ( nu pe teren desigur:-)

atunci nu te grabi cu presupusu'...eu am locuit doi ani intr-o tara araba si era total diferit de ce auzisem eu prin Romania...nu-i apar, ca nu-i sufar, dar sigur nu se logodesc de capul lor si nu de copii...mie mi s-a intamplat sa ma vada o femeie de acolo, (locuiam in capitala), eram in gradina casei care dadea in strada, si m-a placut, si a venit sa ma ceara pentru fiul ei: eu eram casatorita si aveam 30 de ani...
sora_ilsi
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:40
De la: wife, la data 2009-11-08 11:29:39ilsi dear...iote ce zice fata asta...cica avem pareri negative

mai mamicule, daca avem pareri negative, e pentru ca avem fo' 30 de ani mai multa experienta decat tine...da' tu nu tine cont de ce spunem noi...go ahead...si mai discutam peste fo' 5 ani despre chestia asta, ok ? intre timp, ia-o de manuta si pe garbo 799, de pe celalalt topic de l-ai deschis, si experimentati voi casnicia si relatia

mai ilsi...ce draq e in neregula cu fetele astea ? ca mie imi par deranjate rau la scufita...


wife ..chestia cu experimentarea casniciei o fi interesanta pt genul tau , daca studiezi atent geneza si evolutia ei in decursul istoriei pana in ziua cand te-ai gandit tu sa faci pasul ,,decisiv" o sa vezi ca instituitia e perimata si inventata prin prisma religiei, so..is a Big Shit. De liber arbitru ai auzit...??
reyya
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:40
wife, te-o injurat...nashpa
zambila
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:44
Aoleo, reyya, aia-i altceva...dar fata cerea sfaturi pe aici si noi incercam sa i le sugeram pe ale mai bune, nu pe alea pe care vrea ea sa le auda ca sa-si confirme ca face bine ce face...
sora_ilsi
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:45
mai reyya...tu esti cumva gripata si iei medicamente????zi mamica....ca prea aiurea raspunzi....era vorba de casatoria la varste fragede...mult prea fragede pentru a face asta......vorba cuiva de aici...nu tu job, nu tu bani, hai sa ne secsuim ca asta e casnicia.....si mai era vorba ca o casatorie facuta la varsta asta se duce dreaq.....pentru ca evoluand in maturitate iti dai seama ca cel de langa tine nu e cel pe care il doreai de fapt....dar deh...intr-un fel gandesti la 14 ani si in altfel dupa 25....
tutankhamon
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:47
hai sa-ti zic io cum e cu liberul arbitru...
cand ai un job, o casa, si-ti permiti sa faci ce vrea muschiu' tau...apai faci, nu mai ai nevoie de aprobari, pricepi??
acuma, hai, la scoala, ca poate ai treaba si te retinem!!!
zambila
Postat pe 8 Noiembrie 2009 11:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
m 5 De la: garbo_447283 10 Iulie 2016 14:19
Tata a ajuns pe drumuri, va rog o parere 1 De la: 15 Iunie 2018 13:16
DESPRE COPII 6 De la: grill 9 Iulie 2012 16:07
stiti cum se fac carnatii la fabrica din porcul intreg? 2 De la: daniilia 15 Septembrie 2014 19:51
Mucegai , Igrasie 3 De la: Isac_Laurentiu_1 3 Aprilie 2013 13:56
Setari Cookie-uri