Mama tanara si singura,sau avort?

Buna . Ma numesc Andreea,am 20 de ani. Sunt insarcinata in 4 saptamani. Prietenul meu cand a auzit,a zis ferm ca el nu e pregatit pentru un copil,nu are bani si este prea tanar,avand 23 de ani... Mi-a vorbit imediat de avort. Eu i-am zis ca nu pot face asa ceva, e o crima. El mi-a raspuns: ''dar in momentul asta de doar un lichid nimic mai mult.''
Nu stiu ce sa fac,bani nu am,lucrez de cateva luni part-time,parintii mei daca ar sti nici nu ar vrea sa mai auda de mine. Eu vreau sa tin copilasul,dar nu stiu ce sa fac, stiu ca voi ramane singura doar eu si bebe,fara bani,fara un loc unde sa stau. M-am gandit sa imprumut si bani sa pot merge mai departe,dar ma gandesc la cat de greu imi va fi singura...ce trebuie sa fac va rog sa-mi dati o parere...
Medeea12
Postat pe 4 Martie 2011 12:38
draga mea,normal ca totul depinde de tine.tu decizi ce faci mai incolo.spune-i iubitului tau ca tu nu ai cum sa ii faci testul de paternitate decat cand se naste copilul.nu te ingrijora daca te paraseste,asa fac toti la inceput se sperie.despre parintii tai spunele si ca vrei sa fie cineva care sa te sprijine oricat de furiosi vor fi cand vor auzi vestea asta si mai spune-le ca nu asa te-au invatat ei.daca sarcina e ok si nu ai probleme fa-l.iti doresc succes.daca ai nevoie sa mai vb,scriemi.vezi acolo unde esti tu,da-i o fuguta rapida la carrefour era si cumpara ghidul complet ptr tine.se numeste sarcina,nasterea si nou-nascutul.pretul e de 28,00 de lei noi.o sa iti fie de folos.
anca2622255684
Postat pe 4 Martie 2011 12:47
decizia e doar a ta...
si hai sa-ti spun ceva...nu stiu cum sunt parintii tai,dar si ai mei imi spuneau acelasi lucru...
am hotarat ca voi pastra copilul in ciuda tuturor,si asta am si facut....
cand au aflat,au fost alaturi de mine,mai ales tata....care chiar credeam ca o sa ma omoare...
un copil nu poate fi decat o mare bucurie....parerea mea
acum baiatul mau are 18 ani(mai am unul de 15) si crede-ma ca sunt cea mai fericita mama,chiar daca imi cresc copiii singura
este foarte greu,dar nu imposibil
tu trebuie sa sti ce iti doresti
eu mi-am dorit copiii....iar acum cand ii vad,uit de toate greutatile
iti doresc multa bafta si sper ca vei lua cea mai buna hotarare
(eu sunt putin subiectiva in acest moment ptr ca ,alaturi de alti oameni,facem campanii"ptr viata",campanii de informare,ajutam deocamdata doua tinere viitoare mamici care au hotarat sa pastreze sarcinile"nedorite",dar nu parerea mea conteaza,ci ceea ce sti si iti doresti tu)
si sa-ti mai spun ceva(dar cred ca sti)....la 4 saptamani copilul nu e doar "un lichid" si prietenul tau este un mare dobitoc daca asta stie el....
sa-l trimiti sa ii fac o informare.... (mai facem si noi haz de necaz)
as putea sa iti spun mai multe,dar nu e locul potrivit
eladaela
Postat pe 4 Martie 2011 15:36
va multumesc mult pentru sfaturi. pe prietenul meu l-am lasat azi. nu pot fi cu un baiat asa,iresponsabil si imatur.niciodata nu ma intrebat cum ma simt de cand sunt insarcinata. azi l-am intrebat ferm: ''daca voi tine copilul tu vei fi alaturi de mine?'' -''NU..'' asta a puc capac. gata nu vreau sa stau cu un baiat asa. cred ca voi tine copilul,stiu ca voi avea dificultati,dar mai mare imi va fi durerea,pentru toata viata,daca fac avort. va multumesc inca odata
Medeea12
Postat pe 4 Martie 2011 18:05
eladaela
Postat pe 6 Martie 2011 11:23
Felicitari pentru decizie, sa dea Dumnezeu sa ai un prunc frumos sanatos; daca nu ai unde sa stai si cu ce sa te intretii in lunile de sarcina, ia legatura cu Parintele Tanase de la asociatia Provita din Valea Plopului si te va ajuta si inainte si dupa nastere. Lasa-mi o adresa de email daca vrei sa-ti dau mai multe detalii.
charmelen
Postat pe 7 Martie 2011 21:38
Medeea FELICITARI pentru decizie ai sa vezi ca nu vei regreta si sunt convinsa ca parintii tai iti vor fi alaturi ! eu am trei fete si cu siguranta daca ar fi puse in aceasta situatie le-as fi alaturi trup si suflet cu toate ca nu mi-ar fi usor ! Dumnezeu sa te ocroteasca pe tine si ingerasul ce urmeaza sa il aduci pe lume ! Multa sanatate , fericire si sarcina usoara
cory_emy
Postat pe 8 Martie 2011 16:58
.........aaa si tatal copilului s-a dovedit a fi iresponsabil asa ca nu merita nici un regret...iti spune asta o femeie care a ramas insarcinata la 16 ani si care a hotarat inainte de toate sa pastreze copilul cu orice pret , este adevarat eu am fost un pic mai norocoasa pentru ca in ciuda faptului ca era si el un copil, iubitul meu si tatal copilului si-a asumat responsabilitate fara ezitare , dar daca nu o facea cu siguranta renuntam la el si nu la copilas cu toate ca il iubeam enorm .
cory_emy
Postat pe 8 Martie 2011 17:03
De la: eladaela, la data 2011-03-04 15:36:31decizia e doar a ta...
si hai sa-ti spun ceva...nu stiu cum sunt parintii tai,dar si ai mei imi spuneau acelasi lucru...
am hotarat ca voi pastra copilul in ciuda tuturor,si asta am si facut....
cand au aflat,au fost alaturi de mine,mai ales tata....care chiar credeam ca o sa ma omoare...
un copil nu poate fi decat o mare bucurie....parerea mea
acum baiatul mau are 18 ani(mai am unul de 15) si crede-ma ca sunt cea mai fericita mama,chiar daca imi cresc copiii singura
este foarte greu,dar nu imposibil
tu trebuie sa sti ce iti doresti
eu mi-am dorit copiii....iar acum cand ii vad,uit de toate greutatile
iti doresc multa bafta si sper ca vei lua cea mai buna hotarare
(eu sunt putin subiectiva in acest moment ptr ca ,alaturi de alti oameni,facem campanii"ptr viata",campanii de informare,ajutam deocamdata doua tinere viitoare mamici care au hotarat sa pastreze sarcinile"nedorite",dar nu parerea mea conteaza,ci ceea ce sti si iti doresti tu)
si sa-ti mai spun ceva(dar cred ca sti)....la 4 saptamani copilul nu e doar "un lichid" si prietenul tau este un mare dobitoc daca asta stie el....
sa-l trimiti sa ii fac o informare.... (mai facem si noi haz de necaz)
as putea sa iti spun mai multe,dar nu e locul potrivit
iris_s
Postat pe 8 Martie 2011 18:25
De la: eladaela, la data 2011-03-04 15:36:31decizia e doar a ta...
si hai sa-ti spun ceva...nu stiu cum sunt parintii tai,dar si ai mei imi spuneau acelasi lucru...
am hotarat ca voi pastra copilul in ciuda tuturor,si asta am si facut....
cand au aflat,au fost alaturi de mine,mai ales tata....care chiar credeam ca o sa ma omoare...
un copil nu poate fi decat o mare bucurie....parerea mea
acum baiatul mau are 18 ani(mai am unul de 15) si crede-ma ca sunt cea mai fericita mama,chiar daca imi cresc copiii singura
este foarte greu,dar nu imposibil
tu trebuie sa sti ce iti doresti
eu mi-am dorit copiii....iar acum cand ii vad,uit de toate greutatile
iti doresc multa bafta si sper ca vei lua cea mai buna hotarare
(eu sunt putin subiectiva in acest moment ptr ca ,alaturi de alti oameni,facem campanii"ptr viata",campanii de informare,ajutam deocamdata doua tinere viitoare mamici care au hotarat sa pastreze sarcinile"nedorite",dar nu parerea mea conteaza,ci ceea ce sti si iti doresti tu)
si sa-ti mai spun ceva(dar cred ca sti)....la 4 saptamani copilul nu e doar "un lichid" si prietenul tau este un mare dobitoc daca asta stie el....
sa-l trimiti sa ii fac o informare.... (mai facem si noi haz de necaz)
as putea sa iti spun mai multe,dar nu e locul potrivit





exemplul BUN


EU, exemplul rau: nu am pastrat copilul. si astazi platesc scump, pt ca mi am permis sa cred ca pot fi Dumnezeu.... nimic nu este atat de sumbru cum ne imaginam noi ca ar putea fi... iti doresc noroc mult si casa plina!
iris_s
Postat pe 8 Martie 2011 18:29
asa este !
cory_emy
Postat pe 9 Martie 2011 15:52
Si eu zic sa faci ce iti spune inima....daca intr-adevar iti doresti pastreaza-l si gata....nu trb sa te gandesti ca iti va fii greu,ca nu vei avea bani...nu poti stii niciodata ce iti aduce ziua de maine...ok,trebuie sa realizezi ca o viata ta o sa se schimba,ca o sa ai o responsabilitate f mare dar cred ca o sa fii cea mai bucuroasa in mom in care o sa iti èrivesti bebele si o sa il strangi la piept....Chiar crezi ca ai nevoie de un barbat langa tine ca sa faci un copil?vezi ca sunt o gramada de mame singure pe lumea asta si nu au murit...e normal sa vrei sa il ai alaturi pe barbatul cu care ai ramas insarcinata doar ca mai sunt si dobitoci si nesimtiti....si multi poate pe buna dreptate nu sunt pregatiti pt un copil,se sperie,nu stiu......Daca ti-l doresti si il vrei pastreaza-l doar pt tine si gata....Multa bafta.
luly83
Postat pe 9 Martie 2011 20:59
iris....nu sunt tocmai cel mai bun exemplu...
da,am hotarat sa pastrez copilul impotriva tuturor,dar am acceptat sa ma marit"din obligatie"
si am platit cu varf si indesat si eu si copiii mei(ptr ca,dupa 3 ani am facut inca un copil,ptr ca l-am dorit)
nu pot spune ca regret...am doi copii minunati...regret doar raul pe care li l-am facut,lor si mie...
acum insa ne e bine....suntem toti trei,suntem o familie si ne bucuram de ceea ce avem
iar tu nu esti neaparat un exemplu rau....poate nu ai avut in acel moment destul curaj sau oameni care sa te sprijine
eladaela
Postat pe 9 Martie 2011 23:54
eu mi-am dorit=o pe fie-mea cu toata disperarea posibila, mai ales ca nu stiam daca o sa pot duce sarcina sau nu. Si , mai ales dupa ce te confrunti cu alternativa asta, fie ea si ipotetica, iti dai seama ca intre copil si oricare barbat de pe lumea asta, barbatul e irelevant pina la urma. Stiam ca nu ma impac cu el, dar imi doream copilul, mi l-am asumat... n-am regretat niciodata acest lucru... Fie-mea e un copil sanatos si fericit, si asta este cel mai important pina la urma. Iar viata mea ar fi fost mult mai trista si mai goala fara ea.

quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 01:46
Q....cand aveam 5 saptamani de sarcina,am fost internata de urgenta...
mi s-a spus sec...."ati putea pierde sarcina"
in acel moment,ptr mine a fost cea mai mare tragedie
am plans in fiecare zi timp de o saptamana...
toata lumea imi spunea ca nu e chiar asa o tragedie,ca sunt foarte tanara si o sa pot sa mai fac copii,si poate e mai bine asa,nefiind casatorita,nestiind daca tatal copilului meu "ma va lua"
ptr mine nimic nu conta,eu imi doream copilul, COPILUL MEU....
dar am avut sansa sa am cel mai bun tata(tatal meu),omul pe care,credeam eu in acel moment,il dezamagisem....dar care m-a sprijinit,care mi-a spus mereu cat sunt de importanta,eu si copilul meu,ca indiferent de situatie,copilul meu va fi iubit si dorit,si asta m-a ajutat enorm...(desi,credeam ca tata o sa ma omoare cand va afla ca sunt gravida)
si asa a fost...copilul meu a fost iubit de bunicul lui pana in ziua in care Dumnezeu l-a luat(de fapt amandoi copiii mei au avut parte de multa iubire)
si sigur si viata mea ar fi fost goala fara ei,de-asta nu voi mai spune niciodata ca regret trecutul
fara acest trecut nu ar fi fost ei,fara ei viata mea nu ar fi fost cea de acum....una implinita
eladaela
Postat pe 10 Martie 2011 08:37
De la: Medeea12, la data 2011-03-04 18:05:26va multumesc mult pentru sfaturi. pe prietenul meu l-am lasat azi. nu pot fi cu un baiat asa,iresponsabil si imatur.niciodata nu ma intrebat cum ma simt de cand sunt insarcinata. azi l-am intrebat ferm: ''daca voi tine copilul tu vei fi alaturi de mine?'' -''NU..'' asta a puc capac. gata nu vreau sa stau cu un baiat asa. cred ca voi tine copilul,stiu ca voi avea dificultati,dar mai mare imi va fi durerea,pentru toata viata,daca fac avort. va multumesc inca odata


fa avort puiule..
mai ai mult de copilarit,pana sa faci copii..,ai doar 19 ani..,ce dreaq..
nu te lua dupa frustratele astea,care la randul lor au facut aceeasi greseala,iar acum sunt membre de frunte al clubului celor "fara barbati"..,chiar si fara copii uneori..vezi Monica Columbeanu..

stai pe couru tau si traieste-ti viata tata..
roby_cado
Postat pe 10 Martie 2011 09:11
roby dragule...pe cine faceai frustrata???
iti spun o singura data....copiii mei nu au fost si nu sunt o greseala!!!!!!
daca tu ai facut un copil "din greseala",problema ta....nu ma cataloga pe mine
si care-i marea problema ca nu am langa mine un barbat???
eladaela
Postat pe 10 Martie 2011 09:15
De la: roby_cado, la data 2011-03-10 09:11:00
De la: Medeea12, la data 2011-03-04 18:05:26va multumesc mult pentru sfaturi. pe prietenul meu l-am lasat azi. nu pot fi cu un baiat asa,iresponsabil si imatur.niciodata nu ma intrebat cum ma simt de cand sunt insarcinata. azi l-am intrebat ferm: ''daca voi tine copilul tu vei fi alaturi de mine?'' -''NU..'' asta a puc capac. gata nu vreau sa stau cu un baiat asa. cred ca voi tine copilul,stiu ca voi avea dificultati,dar mai mare imi va fi durerea,pentru toata viata,daca fac avort. va multumesc inca odata


fa avort puiule..
mai ai mult de copilarit,pana sa faci copii..,ai doar 19 ani..,ce dreaq..
nu te lua dupa frustratele astea,care la randul lor au facut aceeasi greseala,iar acum sunt membre de frunte al clubului celor "fara barbati"..,chiar si fara copii uneori..vezi Monica Columbeanu..

stai pe couru tau si traieste-ti viata tata..
roby cred ca vrei glezne inflamate daca providenta m ar pune sa aleg ......nu as sta pe ganduri si as alege viata copilului meu .....sau copilul meu in locul sotului .Nici macar nu se gandeste sa faca comparatie ....pt ca stie ca ar avea de pierdut .Ii iubesc pe amandoi dar o mama adevarata nu paraseste copilul (puiul)....il apara cu pretul vietii .Si da uneori este greu ....dar nu toti cedam si ne victimizam .....ma nervasi cu nervii
floare_cu_colti
Postat pe 10 Martie 2011 09:24
si pe mine....
ca dai in mine...o.k....atata poti,problema ta
dar sa spui ca un copil e o greseala.....asta nu accept
a mai incercat cineva....si pana la urma cred ca a inteles cine a fost de fapt greseala...
daca nu a inteles,mai are timp sa mediteze
asa ca....NU VA LUATI DE COPIII MEI ca ma fac mai scorpie decat sunt(prietenii stiu de ce )
eladaela
Postat pe 10 Martie 2011 09:30
ca de obicei deviati de la subiect..
iar de esenta lui..(a subiectului)..,nici nu va apropiati macar..
ma rog..,sunt atat de obisnuit..
deci in viziunea voastra..,copila asta ar trebui sa pastreze copilul..,nu..?
roby_cado
Postat pe 10 Martie 2011 09:42
Roby in viziunea mea .....daca ar fi fetita mea as sprijinio orice decizie ar lua .I-as arata plusurile si minusurile si mi-as sprijini copilul si sigur asta ar face si sotul meu .Vb foarte usor de momente traumatizante pt o fata /femeie ....nu ai cum intelege .
floare_cu_colti
Postat pe 10 Martie 2011 09:48
ia acum are ganduri si sentimente contradictorii .......si trebuie sa se gandeasca ea bine sisa ia decizia care crede ea ca este ok .nu a spus nimeni ca ii va fi usor .......si nu ai citit ca ea constientizeaza ?
floare_cu_colti
Postat pe 10 Martie 2011 09:53
eu il mai intreb ceva pe roby....
sti ce inseamna un avort??
sti ce urmari poate avea?eu stiu....
si cand o femeie face "o greseala" asa cum ii spui tu....nu o face singura...dar responsabilitatea trebuie sa si-o asume singura,indiferent de hotarare....
bravos natiune,halal sa-ti fie....
ce draq ne-am face noi fara barbati??
eladaela
Postat pe 10 Martie 2011 10:34
De la: roby_cado, la data 2011-03-10 09:11:00
fa avort puiule..
mai ai mult de copilarit,pana sa faci copii..,ai doar 19 ani..,ce dreaq..
nu te lua dupa frustratele astea,care la randul lor au facut aceeasi greseala,iar acum sunt membre de frunte al clubului celor "fara barbati"..,chiar si fara copii uneori..vezi Monica Columbeanu..

stai pe couru tau si traieste-ti viata tata..


"puiule", sa iti explic eu care e problema:specimenul de mai sus este homo-disparutus-organus de cind nevasta n-a mai avut nevoie de serviciile dlui, iar subiectele la care intuieste el o oarecare asemanare sint prea mult pt el. Cum ar fi alea la care sustii ca poti sa te descurci bine merci singura. Si sa iti fie mai bine fara un bou atirnat de coada decit cu el
Traume, tata, traume. Vestea buna e ca se trateaza....

quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 10:53
cand ajungi la....acceptare
eladaela
Postat pe 10 Martie 2011 11:29
oricum, ideea ca "nu poti sa iti traiesti viata" din cauza unui copil e penibila.De obicei nu poti sa iti traiesti viata din cauza vreunui imbecil cu care te incurci, si care are impresia ca e buricul pamintului si isi permite sa iti spuna ce e bine si ce e rau pentru tine - ca el stie mai bine.
Copilul nu te impiedica sa iti traiesti viata cu nimic - din contra, copiii te iubesc, te sprijina si isi doresc ca mamele, care reprezinta centrul universului lor, sa fie fericite, si vesele, si frumoase. Intreaba orice copil mic, de curiozitate, ce parere are despre MAMA lui. Si o sa vezi un exemplu de iubire pe care foarte greu il poate egala alt tip de iubire intre doi oameni.
Cert e ca, din momentul in care ai un copil, e foarte greu sa mai vorbesti de singuratate vreodata. Niciodata nu te mai simti singura, si iti da puterea pe care uneori poate n-ai avea-o, doar pentru tine...
E foarte greu de explicat in cuvinte relatia dintre mama si copil, dar cert este ca e mult mai pura si mai frumoasa decit orice alt tip de relatie.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 11:43
Q...eu zic sa intrebe si niste copii mai mari...
cand le-am spus copiilor mei ca ma tem de singuratate,mi-au spus ca eu nu voi fi niciodata singura...mereu ii voi avea pe ei
atunci am inteles....
cand copilul meu cel mare a fost intrebat ce vrea el de fapt,raspunsul lui a fost...."sa nu o mai vad pe mami ca sufere"
iubirea dintre mama si copii e una sigura si...neconditionata
eladaela
Postat pe 10 Martie 2011 11:58
roby, iar te-ai trezit cu fata la cearsaf?

ce ne-am face noi fara tine...tu dai culoare acestui forum, hehehe...
michelle_
Postat pe 10 Martie 2011 12:01
andreea, dragutza...la toate problemele astea trebuia sa te gandesti inainte!
acum n-ai decat sa-ti asumi si e alegerea ta!

oricum, eu nu va inteleg! acum 20-30 de ani cand nu existau atatea mijloace de informare, inteleg ca se putea intampla, dar acum??
zambila
Postat pe 10 Martie 2011 12:30
vorbeste cu parintii tai..
nu-i corect sa ne intrebi chestii de acest gen,e vorba de o viatza acolo,trebuie sa fie hotararea voastra..

si daca tot vrei sa-l dai afara, de ce mai intrebi?

si acum ma car d-acilea,ca moi are o sensibilitate aparte cand e vorba de copii omorati si cine stie ce mai zic.
iasomia
Postat pe 10 Martie 2011 12:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despre relatiea noastra de familie 35 De la: bluelight 28 Noiembrie 2009 16:34
Suntem fini. Ce cumparam pentru nasi de Craciun si Revelion? 3 De la: si_totusi 26 Decembrie 2008 19:40
nu mai rezist! 59 De la: alexia231 14 Aprilie 2011 14:59
Probleme in familie din cauza bunicii 48 De la: muzicabuna 19 Mai 2014 03:49
Viitorul sot cum se poarta cu mama voastra ? 6 De la: Argentina_Malcea_1 26 Martie 2013 08:26
Setari Cookie-uri