Mama tanara si singura,sau avort?

cat de libertin am gandi, un copil la aceasta varsta e o problema

1. vrei sa-l pastrezi. e foarte bine dar
-nu ai o casa
-nu ai o cariera care sa-ti permita avantajul acela material de care ai mare nevoie
-nu ai posibilitatile necesare sa-ti permiti o bona
- va fi un copil crescut in mare parte de bunici

la 20 de ani, abia incepi sa-ti construiesti viata.a gandi emotional , nu este egal cu a gandi constient . e frumos sa pastrezi copilul. suna bine insa,o sa ai toata viata probleme privind aceasta hotarare:
-iti vei gasi greu perechea.
-vei avea probleme cu familia celui care te va lua de sotie; ca recunoastem sau nu, o fata care intra in familia baiatului si are un copil, nu e privita cu ochi buni
- barbatul care te va uibi nu-l va considera niciodata ca si copilul lui. chiar daca nu va fi asta realitatea, tie asa ti se va parea
- vei avea alti copii . el se va simti "diferit" de ceilalti. chiar dat la o parte

daca il pastrezi, trebuie sa fii constienta ca activitatile si distractiile specifice varstei tale se injumatatesc.timpul tau va fi alocat invataturii- daca esti inca studenta- si copilului. plimbari mai putine, iesiri cu prietenii mai putine, banii care ti-i aloci tie mai putini, etc.eu zic sa te gandesti bine si sa inlaturi partea emotionala. te gandesti realist. nu e usor sa iei o hotarare din aceasta care nu te mai implica numai pe tine. acest copil va creste si-ti va pune niste intrebari.



si_totusi
Postat pe 10 Martie 2011 12:40
un copil nu se creste imprumutant bani pentru existenta. mai devreme sau mai tarziu, vei obosi. grijile si nevoile te vor coplesi. vei deveni nervoasa irascibila, tot entuziasmul acesta de "mama singura" se va transforma in depresie. hotararea ta trebuie sa se bazeze pe fapte si posibilitati reale. poti sau nu poti, vei reusi sau nu.proiecteaza putin si in viitor viata ta. intr-o tara ca a noastra, unde saracia e lucie,ajutoarele sociale la pamant, protectia mamei la fel, e greu e aproape imposibil sa te descurci. e copilul tau si inteleg prin ce treci insa, trebuie sa analizezi toate aspectele. daca consideri ca esti o persoana tare ca o stanca, descurcareata, cu o cariera in devenire,cu posibilitati de a avea o stare materiala acceptabila,pastreaza-l. daca nu prea te descurci si ti-i greu sa te iei cu o lume-n piept si sa razbati, mai mediteaza!
si_totusi
Postat pe 10 Martie 2011 12:56
mda. Telenovele se pot spune multe.
Din pct meu de vedere, J a facut figuri in a ramine cu mine cind eram pe la vreo 20 si un pic, fara copii, e drept ca si fara cariera sau bani.... pe motivul ca el provine dintr-o familie care isi doreste altceva. Nu stia ce altceva, dar altceva. Probabil familia vroia sa isi lanseze plodul pe orbita insurind-l cu cel putin prime ministre.
A fost primul - si probabil si ultimul - moment in care "standarele sociale" au durut.

Din momentul in care am iesit pe usa mi-am spus ca nu e vina mea ca ei sint niste dobitoci.
M-am maritat - cu altcineva - am facut un copil cind eram in prag de divort, am divortat... i-am dat ex sotului tot ce a vrut sa ia din "averea" comuna, copilul imi era suficient. Am facut ceva bani si inainte, stiam ca pot sa ma descurc si dupa ce am nascut. Si, da, aveam casa. Si aveam 30 de ani. Si, da, am lasat copilul cu bona cind eram la birou. Pe de alta parte, nu cred ca daca ai un copil faptul ca muncesti si nu stai cu el de git 24 din 24 e o mare drama. Nu cred ca ar trebui sa te intereseze parerea celor pe care copilul "ii incurca" - asa cum spuneam, sint niste dobitoci. Copilul e al tau, e cel mai frumos lucru care ti se poate intimpla, si asta nu e negociabil.
Dl. J. m-a cerut ulterior in casatorie cu copil cu tot, cind a rupt cordonul ombilical (la care a rontait mult timp pina sa se rupa...). De ce l-as fi vrut acum? Probabil as fi avut si eu la rindul meu nevoie de el atunci cind eram un plod iesit din scoala, care nu stia pe ce drum sa o ia.... Multumesc frumos, dar intre timp mi-am stabilit niste criterii, si unul dintre ele este caracterul oamenilor pe care vreau sa ii numesc familie....

E doar un exemplu... un fel de cam asta se poate intimpla dupa "nenorocirea de a fi o mama singura".
In ce o priveste pe fie-mea, nu imi fac nici un fel de probleme ca ar avea de suferit din povestea asta, pentru ca am vazut cum evolueaza. Pe linga faptul ca e suficient de desteapta, nu se prea invirte in medii in care "sa se simta diferit" ca ma-sa nu e casnica. IAr daca o sa aiba intrebari, am suficiente raspunsuri.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 13:32
Q, tu aveai o casa, o slujba, bani care sa-ti permita intretinerea ta si a unui copil. plus ca aveai 30 de ani. puteai gandi altfel.

nu raportati ce spune aceasta fata la conditiile ce le aveati voi. ca sa nu stai "in gat" cu bebeul, trebuie sa fie cineva care sa aiba grija de el in timpul acesta. daca nu ai bani sa platesti o bona si nici parintii nu te ajuta, ce te faci?copilul nu incurca atat timp cat poti sa-l cresti,ai cu ce si mai ales, unde. trebuie gandit bine cand iei o hotarare. iti trebuie putere si discernamant. a avea un copil si apoi sa-l chinui ,e pacatul cel mai mare

ca vrem sau nu ,mentalitati sociale exista.ne lovim de ele si ne afecteaza cat de cat viata.cand poti intretine un copil, e totul ok.
si_totusi
Postat pe 10 Martie 2011 14:01
altceva nu inteleg eu. nu mai e pe vremea bunicii cand nu existau masuri de contraceptie. daca tot esti cu un barbat si nu ati discutat despre o sarcina, de ce nu-si iau fetele masuri? de ce se arunca asa, ca inecatele ?
si_totusi
Postat pe 10 Martie 2011 14:04
si totusi, lucrurile sint relative....Nu, n-aveam job in perioada respectiva, pentru ca am avut o sarcina cu probleme si a trebuit sa renunt la job. Deci, n-aveam job. Aveam intr-adevar casa - si creditorii la usa.
Realitatea e ca, intr-adevar, gindeam altfel: mi-l doream si cu asta basta.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 14:40
Q, nu-s relative ci, diferite. eu citesc ce ai scris.
aveai bani, aveai o casa

"Am facut ceva bani si inainte, stiam ca pot sa ma descurc si dupa ce am nascut. "
"Si, da, aveam casa"

povestea cu cei creditori a fost alegerea ta. daca ai preferat sa-i dai sotului tot, a fost alegerea ta. suflet bun

aveai un job. sau cel putin puteai avea un job pentru ca aveai niste studii terminate

"Si, da, am lasat copilul cu bona cind eram la birou"deci, aveai slujba

erai casatorita cand ai facut copilul

"M-am maritat "

un lucru nu inteleg totusi. ai nascut acasa? alfel nu-mi explic de ce rontaia ala cordonul ombilical


si_totusi
Postat pe 10 Martie 2011 14:53
sint diferite, intr-adevar - diferite ca virsta si ca mentalitate. Mai ales ca mentalitate. Poate e bine, poate e rau, nu pot sa vad lucrurile altfel. Daca vrei intr-adevar ceva, gasesti o cale.

Iar chestia cu rontaitul... ma rog, era metaforic, si nu era vorba de copil.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 15:01
De la: quasaria, la data 2011-03-10 10:53:15
De la: roby_cado, la data 2011-03-10 09:11:00
fa avort puiule..
mai ai mult de copilarit,pana sa faci copii..,ai doar 19 ani..,ce dreaq..
nu te lua dupa frustratele astea,care la randul lor au facut aceeasi greseala,iar acum sunt membre de frunte al clubului celor "fara barbati"..,chiar si fara copii uneori..vezi Monica Columbeanu..

stai pe couru tau si traieste-ti viata tata..


"puiule", sa iti explic eu care e problema:specimenul de mai sus este homo-disparutus-organus de cind nevasta n-a mai avut nevoie de serviciile dlui, iar subiectele la care intuieste el o oarecare asemanare sint prea mult pt el. Cum ar fi alea la care sustii ca poti sa te descurci bine merci singura. Si sa iti fie mai bine fara un bou atirnat de coada decit cu el
Traume, tata, traume. Vestea buna e ca se trateaza....





nu incetezi sa ma uimesti..
cand vei inceta sa raportezi totul la "minunata" ta viata,probabil ai sa vezi si copacii din padure..,deocamdata nu-i vezi de padure..
roby_cado
Postat pe 10 Martie 2011 21:23
Mie nu mi se pare o problema un copil la 20 de ani daca ti-l doresti cu adevarat.
La 21 de ani am aflat ca sunt insarcinata si am decis sa pastrez copilul chiar daca eram "incurajata" sa nu fac asta.
Kamitzu15
Postat pe 10 Martie 2011 21:23
roby, sa mori tu ca oi fi vreo mama omida, ghicitori in bitzi sau cum?
Te asigur ca intre noi doi eu stiu mai bine decit stii tu cit de minunata e sau nu e viata MEA si citi copaci are, si pe unde.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 21:34
roby tare-mi este ca ti sa casunat pe Q
ameno
Postat pe 10 Martie 2011 21:36
"..specimenul de mai sus este homo-disparutus-organus de cind nevasta n-a mai avut nevoie de serviciile dlui, iar subiectele la care intuieste el o oarecare asemanare sint prea mult pt el.."

si nu numai..
roby_cado
Postat pe 10 Martie 2011 21:39
ce vrei ameno, incearca omul sa ma lumineze ca sint nefericita si io nu pricep.
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 21:40
De la: ameno, la data 2011-03-10 21:36:34roby tare-mi este ca ti sa casunat pe Q


te-ai prins cotzoharlo..,ha..?
pai unde mai gasesti asa exemplar in ziua de azi bre..?
roby_cado
Postat pe 10 Martie 2011 21:40
bre..a aruncat una piatra-n lac si voi va chinuiti s-o scoateti....

ce de-a sefeuri am citit p-acilea...

in viata nu tot ce zboara, se mananca si nu tot ce zboara, e vultur...la libera alegere..
Freya__
Postat pe 10 Martie 2011 22:21
discutam cazul ipotetic, oricum.... Pina la urma, ca madam exista in realitate sau nu, imi e total paralel. Ce ma deranjeaza sint predicile astea: aoleu, nu poti, e greu...ia sa vezi tu ce te asteapta... Pana mea, cind vrei un copil, il vrei si il faci si gata. Cit poate sa fie de greu? Nu s-au mai facut si crescut copii pina acum? Om fi noi primele care ne crestem copiii?
quasaria
Postat pe 10 Martie 2011 22:30
Un copil poate fi o motivatie pentru a lupta in continuare cu viata care, pentru unii, devine uneori insuportabila!
crilore
Postat pe 10 Martie 2011 22:33
ce tare....bravo voua...ma bucur enorm cand vad ce scrieti aici.Sunt multe femei care isi plang de mila si regreta ca au facut asemenea "greseli"...bravo voua ca ati luat viata in piept si ca v-ati asumat totul...felicitari... tot respectul pt voi...din pacate sunt multi ca frustratul de mai jos care comenteaza aiurea,nici prin cap nu ii trece lui ce simt femeile in mom in care afla ca sunt insarcinate .
luly83
Postat pe 11 Martie 2011 00:26
Q...eu zic ca fata exista
si sefeurile astea sunt de fapt povesti de viata,povestile noastre de viata
iar daca cineva poate invata ceva din asta,ce spun restu' nu ma intereseaza....
e adevarat ca fiecare isi stie situatia,fiscare priveste din punctul ei de vedere,dar putem lua ce e bun din tot si sa ignoram restul
pana la urma hotararea doar ea o va lua,asa cum si noi am facut in acele momente....


luly....daca ar fi sa intorc anii,nu as schimba nimic si as lua aceeasi hotarare(mai ales ca la un moment dat am luat si eu o hotarare gresita,am ascultat de altii,am fost lasa....si acum regret)
eladaela
Postat pe 11 Martie 2011 08:04
"..Pana mea, cind vrei un copil, il vrei si il faci si gata.."

eh..,aici e diferenta cotzoharlelor..,voi "ati vrut"..,"ati facut"..,etc..
pe cand fatuca asta,sa trezit si ea bortzoasa..,iar voi sariti repede cu sfaturile voastre de doi lei,lovindu-va cu caramida in piept,fara a intelege cum stau de fapt lucrurile..evident..

dupa cum spuneam..,unora le e greu sa vada copacii din cauza padurii..


roby_cado
Postat pe 11 Martie 2011 10:45
"..ce tare....bravo voua..."

mai ca iti vine sa incerci si tu..,asa-i..?
roby_cado
Postat pe 11 Martie 2011 11:01
De la: Medeea12, la data 2011-03-04 18:05:26va multumesc mult pentru sfaturi. pe prietenul meu l-am lasat azi. nu pot fi cu un baiat asa,iresponsabil si imatur.niciodata nu ma intrebat cum ma simt de cand sunt insarcinata. azi l-am intrebat ferm: ''daca voi tine copilul tu vei fi alaturi de mine?'' -''NU..'' asta a puc capac. gata nu vreau sa stau cu un baiat asa. cred ca voi tine copilul,stiu ca voi avea dificultati,dar mai mare imi va fi durerea,pentru toata viata,daca fac avort. va multumesc inca odata

Constiinta ta conteaza mai mult decat ce spune lumea. Parintii cred ca in final te vor ajuta...ca esti copilul lor . Pana il nasti, poate gasesti un loc de munca stabil, oricat de neplacut, sau prost platit a fi, doar ca sa poti beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului 2 ani... In acest timp iti poti cauta un job mai sigur.
Eu am facut un avort la 20 de ani si n-am mai putut avea copii. Ia in calcul si varianta asta
Sunt destui barbati care nu-si pun problema ca iubita are un copil.
ondinne
Postat pe 11 Martie 2011 11:14
"..Sunt destui barbati care nu-si pun problema ca iubita are un copil.."

..daca-i vorba de o noapte doua..
roby_cado
Postat pe 11 Martie 2011 11:26
draga mea,nu iti vei putea gasi nici un job daca esti insarcinata ,vei fi doar dependenta de parintii tai,care probabil te vor ajuta.Uncopil nu se creste cu vorbe,iti spun din experienta,dar la un moment dat sunt sigura ca vei gasi un om cu suflet bun care va fi alaturi de tine.Ar trebui sa te gandesti f bine la viitorul pe care ti l doresti,decat sa faci un copil care nu va avea decat dragostea ta si nu ii vei putea oferi nimic material(nu mai suntem pe vremea bunicilor,copiii au nevoie de multe lucruri,mai ales cand vor fi la gradinita sau scoala)atunci poate ar fi cazul sa renunti.Personal,am facut copii atunci cand am crezut ca le pot oferi mai mult decat dragostea mea si nu regret,desi ,avand RH negativ ,a fost un risc sa fac cei doi copii pe care ii am.Nu te pripi in a lua decizii,spune le si parintilor si ia o decizie impreuna cu ei.
flori_c
Postat pe 11 Martie 2011 11:34
roby, ce retrograd gandesti, mon cher...

de obicei, oamenii sunt sfatuiti sa-si asume tampeniile pe care le fac

si pana la urma, chiar daca nu gaseste un barbat care sa o "accepte" cu un copil, io zic ca paguba nu e chiar atat de mare
michelle_
Postat pe 11 Martie 2011 11:47
am vazut ca aveti dubii daca exist sau nu...imi pare rau ca nu v-am raspuns ,dar nu am mai avut timp...
. sincer as fi vrut ca Roby,sa-si tina parerile rele si urate ptr el,nu sa vina aici sa se certe cu toate fetele. ce inima poate sa aiba cand zice ''fa avort,si treieste-ti viata'', dar ce cu, copilasul meu nu pot sa-mi traiesc viata sau cum? inca voi fi mult mai fericita decat acum. !!!

stiu ca imi va fi greu financiar,dar pana voi naste pot sa mai lucrez cateva luni,bani mai am cativa. stiu ca nu voi putea sa-i ofer copilului meu tot de pe lumea asta,dar nu va muri de foame,va trai decent...

va multumesc mult la toate pentru sfaturi,...
Medeea12
Postat pe 11 Martie 2011 11:57
vezi, roby? si tu cu simpatie fata de "pui"
si_totusi
Postat pe 11 Martie 2011 12:01
De la: roby_cado, la data 2011-03-11 11:26:07"..Sunt destui barbati care nu-si pun problema ca iubita are un copil.."

..daca-i vorba de o noapte doua..

Am cativa prieteni de la care cunosc parerile in privinta asta. E o prejudecata depasita deja, sa nu te casatoresti cu o femeie cu copil. Mai sunt s cum spui tu, dar nu e o regula.
ondinne
Postat pe 11 Martie 2011 12:02
De la: me_reloaded, la data 2011-03-11 11:47:49roby, ce retrograd gandesti, mon cher...

de obicei, oamenii sunt sfatuiti sa-si asume tampeniile pe care le fac

si pana la urma, chiar daca nu gaseste un barbat care sa o "accepte" cu un copil, io zic ca paguba nu e chiar atat de mare



crilore
Postat pe 11 Martie 2011 12:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna ziua! 17 De la: templer 1 Septembrie 2012 16:12
Cea mai grea decizie din viata mea... sa merg mai departe sau sa ma opresc aici??? 120 De la: garbo068629 13 Ianuarie 2010 18:40
"Prietenele" mele incearca sa ma desparta de sotul meu..care este atitudinea potrivita fata de ele? 65 De la: blaa 15 Aprilie 2010 02:17
Decor camere copii 1 De la: decorcamerecopii 27 Iulie 2010 20:00
oare toti barbatii cred ca daca esti singura ai putea avea o relatie cu unul insurat? 160 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:26
Setari Cookie-uri