Nu-mi gasesc echilibrul

Buna.Ma numesc Liliana, am 34 ani si sunt divortata de 2 ani.Am un baiat de 14 ani, care nu ma asculta,sta zilnic in fata calculatorului si nu comunica cu mine. Mai nou ridica mana asupra mea si asta ma doare cumplit.Dupa divort m-am inscris la liceu si am facut 2 ani,dar mai am inca 3.Nu am servici si nu imi gasesc. Traiesc din banii trimisi de fostul sot pentru copil.Am perioade cand reusesc sa comunic cu fostul sot si ma gandesc sa avem din nou o relatie, am perioade cand ne certam si nu comunicam deloc. Am incercat sa-mi fac un prieten, dar nu am ajuns sa ma indragostesc de el, uneori ma ajuta financiar dar ma considera proprietatea lui si imi vorbeste urat. De multe ori inghit si trec peste , pentru ca ma mai ajuta financiar.Acum m-am transferat de la liceu seral la fara frecventa si mi-as dori sa plec in perioada vacantei, dupa ce termin primul semestru la munca in strainatate.Ce sa fac cu copilul?Sunt nevoita sa plec , deoarece nu ma descurc financiar .Nu stiu ce sa fac sa fie bine.
garbo162935
Postat pe 15 Iulie 2010 13:06
ii greu cu copiii din ziua de azi, probabil si anturajul ii influenteaza in mare proportie, dar si educatia de acasa e foarte importanta!
poti lua copilul cu tine, sau poti sa-l rogi pe fostul sot sa te ajute in educarea lui, pana la urma, nu l-ai facut singura, este?
zambila
Postat pe 15 Iulie 2010 13:15
hai sa o luam pe rand...
practic la ce nu iti gasesti echilibrul???
Viata ta personala?
faptul ca nu ai terminat o scoala?
nu ai un job multumitor?
sau fiul tau?
De ce te intreb...pentru ca in scurta poveste scris mai sus pe partea ce tine de copil ai scris doua randuri"Buna.Ma numesc Liliana, am 34 ani si sunt divortata de 2 ani.Am un baiat de 14 ani, care nu ma asculta,sta zilnic in fata calculatorului si nu comunica cu mine. Mai nou ridica mana asupra mea si asta ma doare cumplit."
in rest pare o frustrare a ta ca individ ca nu ai reusit multe in viata.Vrei sa faci scoala, vrei un job, vrei sa pleci...dar si asa daca optezi pentru a pleca nu amintesti ce plan de rezerva ai pentru copil...
ameno
Postat pe 15 Iulie 2010 13:20
pai clar ca-i nemultumita, dar a fost alegerea ei sa se marite la 20 de ani si sa faca un copil, nu?
daca a vrut sa faca invers lucrurile, acum trebe sa invete si sa-si gaseasca un job sa se intretina

ceea ce e tot mai greu, din pacate!
asta e, viata nu-i usoara!
zambila
Postat pe 15 Iulie 2010 13:27
comportamentul copilului e o greseala de educatie

a vazut ca asa se comporta lumea cu tine, a vazut ca aceepti umilirea si ca nu ai respect de sine si considera ca asa trebuie sa se poarte si el.

vede in tine un om slab pe care nu-l respecta. un copil trebuie sa vada in mama un om puternic care poate lua decizii, care nu face aliante cu toti derbedeii, care are mandrie , care stie sa traiasca demn

daca vede ca accepti umilinte ca sa fii intretinuta, daca te complaci in postura de milog, e normal sa nu te asculte.
si apoi nu prea stii ce vrei. ce? numai in strainatate poti castiga un ban? copilul cui ramane?
si_totusi
Postat pe 15 Iulie 2010 13:28
De la: si_totusi, la data 2010-07-15 13:28:37comportamentul copilului e o greseala de educatie

a vazut ca asa se comporta lumea cu tine, a vazut ca aceepti umilirea si ca nu ai respect de sine si considera ca asa trebuie sa se poarte si el.

vede in tine un om slab pe care nu-l respecta. un copil trebuie sa vada in mama un om puternic care poate lua decizii, care nu face aliante cu toti derbedeii, care are mandrie , care stie sa traiasca demn

daca vede ca accepti umilinte ca sa fii intretinuta, daca te complaci in postura de milog, e normal sa nu te asculte.
si apoi nu prea stii ce vrei. ce? numai in strainatate poti castiga un ban? copilul cui ramane?

adevarat ai grait
Ar trebui sa fie mai explicita, si eventual sa povesteasca daca vrea cam cum s-au petrecut anii ei de casnicie.Faptul ca acum vrea scoli job plecat da semn si ca ar pleca unde ar vedea cu ochii si ar lasa totul in urma.E tanara inca are 30 si.. de ani, pe partea copilului la cam pierdut din mana si fiind mare spera sa se descurce, sau sa-si asume altcineva raspunderile in locul ei.
in doua cuvinte cred ca vrea tot ce nu a reusit sa faca la "timpul" trecut in viata.
se cauta pe ea si e greu in lumea asta mare sa dai cu capul daca o viata intreaga ai fost sub papucul sotului...
ameno
Postat pe 15 Iulie 2010 13:38
daca copilul are in grija cui il lasa, sa plece. dar, nici in strainatate nu stau cainii cu covrigii in coada. daca se duce la sigur si are pregatit un job, e ok. dar sa te duci si sa-ti cauti singura, apoi asta dureaza.nu numai o vacanta

si_totusi
Postat pe 15 Iulie 2010 13:49
nu pare sa aibe ceva asigurat
ameno
Postat pe 15 Iulie 2010 13:54
De la: garbo162935, la data 2010-07-15 13:06:31Buna.Ma numesc Liliana, am 34 ani si sunt divortata de 2 ani.Am un baiat de 14 ani, care nu ma asculta,sta zilnic in fata calculatorului si nu comunica cu mine. Mai nou ridica mana asupra mea si asta ma doare cumplit.Dupa divort m-am inscris la liceu si am facut 2 ani,dar mai am inca 3.Nu am servici si nu imi gasesc. Traiesc din banii trimisi de fostul sot pentru copil.Am perioade cand reusesc sa comunic cu fostul sot si ma gandesc sa avem din nou o relatie, am perioade cand ne certam si nu comunicam deloc. Am incercat sa-mi fac un prieten, dar nu am ajuns sa ma indragostesc de el, uneori ma ajuta financiar dar ma considera proprietatea lui si imi vorbeste urat. De multe ori inghit si trec peste , pentru ca ma mai ajuta financiar.Acum m-am transferat de la liceu seral la fara frecventa si mi-as dori sa plec in perioada vacantei, dupa ce termin primul semestru la munca in strainatate.Ce sa fac cu copilul?Sunt nevoita sa plec , deoarece nu ma descurc financiar .Nu stiu ce sa fac sa fie bine.

dar pana la varsta asta ce ai facut ai fost sub tutela sotului?
si acu te-ai trezit la realitate, vrei prea multe intr-un timp mult prea scurt
tusi_Oli
Postat pe 15 Iulie 2010 14:00
Esti inca foarte tanara si ai un copil mare... Incearca sa-l convingi sa faceti treburile casnice impreuna-sa-ti ude florile, sa spele vasele si in tot acest timp sa discuti cu el-ce parere ai despre ?.. cum facem sa rezolvam problema x ? si incearca sa-ti gasesti ceva de lucru-altfel te vei descurca daca vei avea banutii tai. In strainatate daca nu ai pe cineva sa te ajute-nu stiu cum te vei descurca. Succes !
anisoaraf
Postat pe 23 Iulie 2010 07:56
Copilul e mic si inca se poate educa . Vorbeste cu el despre [problemele tale , implica-l in viata ta mai mult , astfel poate deveni interesat , putin cate putin , de problemele vietii .
Gaseste-ti un serviciu , fa orice , munceste chiar si la negru, numai sa castigi banuti .
Nu intrerupe studiile , fa-le la fara fregventa , (se poarta ) , liceu , facultate , mai vedem apoi .
Nu-ti certa baiatul ca sta mult la calculator , nu-l jigni , nu te plange ca muriti de foame in fata lui .Trateaza-l ca pe un tanar de varsta lui , fii vesela , munceste , acasa si la serviciu cu drag , cumpara-i , cand si cand , copilului cate o inghetata , doua - trei bomboane , serveste-i -le pe tava , canta , razi impreuna cu el , roaga-l sa te invete sa dansezi , invata-l si tu ...

Fii pozitiva , increzatoare , gateste-te , machiaza-te , da-te cu parfum , razi , razi ...asta-i solutia sa-ti apropii fiul .

lasa-i incolo de barbati (cei doi di viata ta ) si ... Cu Dumnezeu innainte !
liaiedera
Postat pe 23 Iulie 2010 08:46
'rar ale dreaq de socoteli,cum nu se potrivesc ele cu alea din targ..
roby_cado
Postat pe 23 Iulie 2010 09:41
Cado , vorbesti din experienta?
liaiedera
Postat pe 23 Iulie 2010 10:37
Multe probleme si nerezolvate. Ele nu au venit dintr-o data, ci pe rand insa se pare ca nu le-ai luat in seama sau cel putin nu ai incercat sa le gasesti o rezolvare. Acum cand s-au adunat e mai greu insa nu imposibil de a ,,le da de capat''. Incepe prin a-ti gasi echilibrul interior. Ai incredere in tine si incepe sa intreprinzi ceva. Copilul e suficient de mare pentru ca tu sa poti sa mergi sa lucrezi. Nu-mi spune ca nu gasesti nimic de facut. Incepe de jos, nu-ti fie jena sa prestezi munci mai putin ,,importante''. Am colege care si-au pierdut locul e munca , si au inceput prin a face menaj, a avea grija de un copil. Nu stiu ce aptitudini ai insa ai putea sa incerci la un centru de infrumusetare, la un coafor sa dai o mana de ajutor, apoi daca vezi ca iti place si te descurci, poti face si-un curs de calificare.
Se gasesc suficiente oportunitati, doar sa doresti si sa fii perseverenta...
Dupa ce-ti rezolvi aceste probleme, vei putea sa continui cu celelalte. Copilul poti sa-l lasi o perioada la tatal lui, sau la bunici.
m_ada
Postat pe 23 Iulie 2010 14:31
De la: liaiedera, la data 2010-07-23 08:46:34Copilul e mic si inca se poate educa . Vorbeste cu el despre [problemele tale , implica-l in viata ta mai mult , astfel poate deveni interesat , putin cate putin , de problemele vietii .
Gaseste-ti un serviciu , fa orice , munceste chiar si la negru, numai sa castigi banuti .
Nu intrerupe studiile , fa-le la fara fregventa , (se poarta ) , liceu , facultate , mai vedem apoi .
Nu-ti certa baiatul ca sta mult la calculator , nu-l jigni , nu te plange ca muriti de foame in fata lui .Trateaza-l ca pe un tanar de varsta lui , fii vesela , munceste , acasa si la serviciu cu drag , cumpara-i , cand si cand , copilului cate o inghetata , doua - trei bomboane , serveste-i -le pe tava , canta , razi impreuna cu el , roaga-l sa te invete sa dansezi , invata-l si tu ...

Fii pozitiva , increzatoare , gateste-te , machiaza-te , da-te cu parfum , razi , razi ...asta-i solutia sa-ti apropii fiul .

lasa-i incolo de barbati (cei doi di viata ta ) si ... Cu Dumnezeu innainte !



tu traiesti intr-o lume plina de poezie....dar cred ca nu ai vazut comportamentul unor tineri cu probleme grave...ceea ce spui nu mai are pic de aplicabilitate in acele situatii.
reyya
Postat pe 23 Iulie 2010 14:48
De la: liaiedera, la data 2010-07-23 10:37:28Cado , vorbesti din experienta?


nu bre..,vorbesc din ce vad in jur..
fata asta,a divortat din motivele stiute numai de ea,facand calcule care la "vremea respectiva" ii asigurau un trai decent(in viziunea ei)..
ete ca veni criza..,iar banii primiti de la dobitoc,nu prea mai ajung..
"off off..,ce sa fac..
hai sa incerc sa ma impac cu dobitocul..
tz tz..,n-a tinut..
ok..,hai sa ma agat de primul venit..
tz tz..,mai nasol..
hai sa deschid un topic aici..,poate imi da cineva un sfat..
oops..,problem..,toti imi spun sa ma apuc de munca..
off viata mea.."

roby_cado
Postat pe 23 Iulie 2010 14:52
victor68
Postat pe 23 Iulie 2010 15:06
Ai dreptate, cado, doar apucandu-se de munca si devenind independenta financiar, va putea sa nu mai fie manipulata de tatal copilului , de alt barbat sau chiar de fiul sau care intelege la 14 ani ca atat el cat si mama sa ,,traiesc'' din ceea ce-i da tatal sau doar pentru el! El cu siguranta se simte indreptatit sa nu-si asculte mama, doar el e cel ce ,,aduce'' banii in casa.
m_ada
Postat pe 23 Iulie 2010 15:15
"..Ai dreptate, cado, doar apucandu-se de munca si devenind independenta financiar, va putea sa nu mai fie manipulata de tatal copilului.."

manipulata..,ha?
in ce sens?,du-te fata mea la banca,posta(dupa caz),si ridica loveaua..,altfel...
in sensul asta?
apoi..,la 34 de ani..,sa se apuce ea de munca?..,ea..?diafana..?sublima..?ne-mai-intalnita..?,raritatea raritatilor..?,ea..?,care a nascut un copil..?
haidi bre..,ce dreaq..
roby_cado
Postat pe 23 Iulie 2010 15:27
intrai si eu acilea, crezand ca-i ceva interesant... ma gandeam ca-i vorba de vreo funanbula d-aia cu probleme de pensionare pe caz de boala... si cand colo, draci... iar facatura...
zambil
Postat pe 23 Iulie 2010 15:51
Problema ta e foarte complexa si trebuie rezolvata cu tact si cu rabdare !!!
Cel mai important obiectiv in viata ta, trebuie sa fie copilul, care fiind in perioada pubertatii,adolescentei vede lucrurile denaturat .Toti tinerii la aceasta varsta trec printr-o "criza",caci nu se cunosc bine nici pe ei,dar sa-i mai inteleaga pe altii !!! Calculatorul ofera o multitudine de informatii necenzurate,jocuri online ....
,care-l rup de viata reala si trebuie neaparat sa incerci sa ai o discutie prieteneasca cu el,sa-i explici ca scoala ,invatatura e singurul lucru important pentru el si viitorul lui !!! Incearca sa pari curioasa,pentru a vedea ce-l preocupa,cum vede el lucrurile... si ajuta-l sa vada dincolo de aparente !!!
Plus de asta,trebuie sa-i castigi increderea si respectul,caci probabil si el vede cum te trateaza barbatii din viata ta,si te judeca !!! Cei mai aspri judecatori ai nostri sunt copiii...si nu te vor intelege decat cand vor fi si ei parinti la randul lor, si se vor confrunta cu problemele dure ale vietii !!!Daca vei pleca si-l vei lasa acum singur,poate ajunge foarte rau,caci prietenii au grija sa-l invete toate prostiile !!! Incearca sa-ti gasesti de lucru,sa nu te vinzi nimanui pentru bani,iar copilul poate face si el cate ceva in vacante sa castige un banut,ca sa vada cum se traieste si sa pretuiasca banii la justa lor valoare !!!
Numai dragostea de mama poate face minuni,cu atat mai mult cu cat baietii isi iubesc mamele foarte mult !!! Cu multa credinta,cu dragoste ,intelegere si respect reciproc,incercand sa-i intelegi problemele,lucrurile se vor rezolva si vei trece si peste aceasta perioada !!! Iti doresc multa sanatate,intelepciune si noroc !!!
garbo115329_camy
Postat pe 23 Iulie 2010 16:08
De la: zambil, la data 2010-07-23 15:51:26intrai si eu acilea, crezand ca-i ceva interesant... ma gandeam ca-i vorba de vreo funanbula d-aia cu probleme de pensionare pe caz de boala... si cand colo, draci... iar facatura...


nu bre mosnege..,nu cred ca e facatura..
cred ca astea-s efectele actiunilor de acu' 3-4 ani,cand lumea a inceput sa divorteze in draci,in aplauzele si incurajarile frenetice a celor din jur..
nu stiu..,zic si eu..
roby_cado
Postat pe 23 Iulie 2010 17:11
sincer ,dupa cum vad ca judeci lucrurile din afara sigur esti patit ...
nu ar fii mai bine sa te pui in locul ei ,sa vezi cam cum stau lucrurile, cine nu are nici-o vina sa arunce primul cu piatra .
andres34
Postat pe 23 Iulie 2010 17:34
cu piatra nu ! cu flori, cu bani, cu vorbe bune... daca e descurcareata si chear vrea sa lucreze... ?
anisoaraf
Postat pe 23 Iulie 2010 20:38
De la: garbo115329_camy, la data 2010-07-23 16:08:00Problema ta e foarte complexa si trebuie rezolvata cu tact si cu rabdare !!!
Cel mai important obiectiv in viata ta, trebuie sa fie copilul, care fiind in perioada pubertatii,adolescentei vede lucrurile denaturat .Toti tinerii la aceasta varsta trec printr-o "criza",caci nu se cunosc bine nici pe ei,dar sa-i mai inteleaga pe altii !!! Calculatorul ofera o multitudine de informatii necenzurate,jocuri online ....
,care-l rup de viata reala si trebuie neaparat sa incerci sa ai o discutie prieteneasca cu el,sa-i explici ca scoala ,invatatura e singurul lucru important pentru el si viitorul lui !!! Incearca sa pari curioasa,pentru a vedea ce-l preocupa,cum vede el lucrurile... si ajuta-l sa vada dincolo de aparente !!!
Plus de asta,trebuie sa-i castigi increderea si respectul,caci probabil si el vede cum te trateaza barbatii din viata ta,si te judeca !!! Cei mai aspri judecatori ai nostri sunt copiii...si nu te vor intelege decat cand vor fi si ei parinti la randul lor, si se vor confrunta cu problemele dure ale vietii !!!Daca vei pleca si-l vei lasa acum singur,poate ajunge foarte rau,caci prietenii au grija sa-l invete toate prostiile !!! Incearca sa-ti gasesti de lucru,sa nu te vinzi nimanui pentru bani,iar copilul poate face si el cate ceva in vacante sa castige un banut,ca sa vada cum se traieste si sa pretuiasca banii la justa lor valoare !!!
Numai dragostea de mama poate face minuni,cu atat mai mult cu cat baietii isi iubesc mamele foarte mult !!! Cu multa credinta,cu dragoste ,intelegere si respect reciproc,incercand sa-i intelegi problemele,lucrurile se vor rezolva si vei trece si peste aceasta perioada !!! Iti doresc multa sanatate,intelepciune si noroc !!!



ai mare dreptate.
dar nu toti oamenii vad asa lucrurile.
mai ales cei care nu au avut o familie destramata.
cind parintii divorteaza, lumea copiilor se prabuseste, isi pierd echilibrul si devin rebeli.
isi doresc ambii parinti, nu doar unul, un parinte in opinia copilului nu se poate substitui cu celalalt.
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2010 00:50
De la: roby_cado, la data 2010-07-23 14:52:36
De la: liaiedera, la data 2010-07-23 10:37:28Cado , vorbesti din experienta?


nu bre..,vorbesc din ce vad in jur..
fata asta,a divortat din motivele stiute numai de ea,facand calcule care la "vremea respectiva" ii asigurau un trai decent(in viziunea ei)..
ete ca veni criza..,iar banii primiti de la dobitoc,nu prea mai ajung..
"off off..,ce sa fac..
hai sa incerc sa ma impac cu dobitocul..
tz tz..,n-a tinut..
ok..,hai sa ma agat de primul venit..
tz tz..,mai nasol..
hai sa deschid un topic aici..,poate imi da cineva un sfat..
oops..,problem..,toti imi spun sa ma apuc de munca..
off viata mea.."



da, este o idee sa se impace cu sotul ei.
Femeia asta indiferent de ce a facut in viata ei pina acum, nu trebuie condamnata, trebuie ajutata.
nu va mai bateti joc de ea.
multe femei de virsta ei nu au lucrat niciodata din cauza geloziei barbatilor de linga ele.
sau maritat prea devreme si chiar daca si-au dorit altceva nu au avut puterea sa o faca la momentul respectiv.
acum isi doreste, sa o ajutam , nu sa aruncam cu pietre...

intra si scrie-mi draga mea,
incerc sa te ajut sa corectezi situatia macar un pic cu fiul tau

bafta
vivacedonna
Postat pe 24 Iulie 2010 00:52
dar nu ai parinti care sa te sprijine?
garbo039663
Postat pe 25 Iulie 2010 16:14
Cat sunteti de rai. Un copil asemanator am si eu, are tot 14 ani si de 1 an de zile a ales sa stea la tac-sau, pt k el este f calm si accepta cu usurinta golaniile lui, ba mai mult, il si rasplateste dandu-i bani si spunandu-i doar " DE CE TATA? NU-I FRUMOS!" . In ziua de azi, copiii, sunt f libertini si aleg sa schimbe parintele cu cel care ii accepta reclamatiile de la scoala, cu mentiuni de exmatriculare ( eu de aia am fost renegata de copilul meu, nu am acceptat asa ceva, mai mult, am tocit salile scolii, ma cunosteau de la director pana la femeie de servici, m-am imprietenit cu profesori si fosta invatatoare cu care am ramas pretena si acum), lupta cu comportamentul, cu invatatul, deja nu am mai avut loc. L-am luat in Irlanda, unde sa ma ierte D-zeu, e o civilizatie si o educatie de nu o sa auda Romania, crezand k vin vine si de undeva de la educatia de acolo. Fals, cand copilul este facut sa te chinuie, tre chinuie pana mori. La ora actuala e in Franta, la tac-sau, caietul de reclamatii al copilului ( asa se face in occident, se comunica printr-un caiet teme si absolut tot) este plin cu reclamatii grave. Stie sa minta sa se joace si iar sa se joace. Unde este vina noastra? Sunt copii facuti la eprubete, nu gasesti o cale. Si sa va mai spun ceva, erau si inainte divorturi, mamele isi refaceau viata cu altcineva, dar cu asa copil, nu sta nimeni cu tine. Se satura oricine sa stai doar intr-o educatie si certuri si reclamatii de la scoala, pt k mama sufera si plange si ala se satura si o ia pe carari. Asta e durerea unei mame. Lasati judecarea divortului, nu sunt singura si nici cea care a deschis topicul. Este mai mica decat mine, nu conteaza k s-a casatorit mai devreme, eu am 38 de ani si am aceleasi probleme cu copilul. Din proprie experienta, iti vine sa te duci dracului sau sa faci ce a facut Madalina care avea de toate. Pt ce faci un copil dak nu il poti avea macar aproape de sufletul tau? De cand l-am dat la gradinita am avut reclamatii de la directori. Am incercat sa il indrept pana la 13 ani si nimic. Nu avea frik de directori, ceea ce pe vremea noastra era o mare frik si rusine. Voi dati cu pietre mai departe si judecati , ba k s-a maritat de mik, ba k mai gasiti voi una si alta. In cea mai mare parte a femeilor s-au casatorit de mici. Dak am fi avut varsta de dupa alti 20 de ani de la casatorie, nu ne-am fi casatorit, VA ASIGUR.
SWSO
Postat pe 26 Iulie 2010 17:32
In primul rand ca sa iti gasesti echilibrul trebuie sa iti recapeti increderea in tine . Cauta-ti un job , orice , ceva ce sa arate copilului tau ca ai puterea sa treci peste greutati , ca ai un scop in viata , ca il intretii si din munca ta . Si eu sunt despartita , am doi baieti , unul de varsta baiatului tau , multumesc lui Dumnezeu am copii care sunt alaturi de mine , nu sunt sfinti mai fac boacane ,. ma mai supara , dar sunt motivatia mea in viata, cand ii privesc uit de tot si toate .Ca ai divortat , nu esti de condamnat , dar demonstreaza ca nu ai facut pasul acesta doar de dragul de a o face , e greu , foarte greu de una singura dar nu imposibil , eu muncesc de dimineata pana seara dar am multumirea ca imi cresc singura copii , fara ajutorul nimanui , e drept cred ca am avut si norocul de a-mi gasi un job care sa imi permita o independenta financiara . Demonstreaza baiatului tau ca se poate baza pe tine . Vrei sa te impaci cu fostul? realizezi de ce ai facut pasul acesta , de a divorta? crezi ca s-a schimbat ? ma indoiesc , doar greul te face sa dai inapoi , cum vrei sa te respecte copil;ul daca tu dai dovada de lasitate , in fata greului cedezi , nu esti un exemplu bun pt copilul tau trebuie sa privesti inainte , capul sus , fa ceva pentru tine , pentru el . Succes.
abbi
Postat pe 27 Iulie 2010 21:33
Buna,
pe rand,vorbeste cu copilul tau,si spune-i chiar daca e in fata calculatorului si se face ca nu te asculta,ca daca nu incepe sa se poarte frumos,pleci la munca in strainatate,si il lasi la orfelinat,trebuie sa ii pui limite,chiar daca e adolescent,dar nu are dreptul sa dea in tine,si vor exista consecinte,spune si ca vei merge la politie cu prima ocazie cand mai da in tine.
daca nu ii pui limite,se va ajunge si la mai rau,impune respect.El e minor,sta in casa ta,doarme in casa parintilor,mananca din banii parintilor,datoreaza ascultare,si respect,pana va fi independent financiar,pe piciorele lui.Lucrurile astea trebuie spuse.Cu ton hoatrat.In nici un caz nu tipa la el,doar spune-i,am hotarat ce voi face,suntem o familie,trebuie sa ne purtam civilizat,bataia este interzisa prin lege.iar daca nu asculta,iata consecintele,trebuie sa exista consecinte.Lucrurile au limite,si va fi greu sa le accepte acum,pentru ca se vede ca nu a tinut cont de nici o limita,lovindu-te.Va refuza sa le accepte,dar va trebui sa insisti,altfel nu mai iese nimic bun din el.
Sotul meu are acum 42 ani,si isi bate mama de cate ori se cearta mama lui cu el,cred ca din obisnuinta,A permis de atatea ori asta mama lui,fara sa existe consecinte,nu amenintari ca va merge la politie,ci si mersul la politie,si rugat un politai sa va ajute,sa il bage in sperieti putin doar,ca sa se duca la locul lui,daca nu se va duce in centru de reeducare.Eu as fi foarte severa cu chestia asta,daca mi s-ar intampla.ii faci un bine insusi copiluli,daca intelege ca sunt limite,chiar si la nervi.Hai acum sa ne batem si sa ne omoram,pentru ca celalalt a gresit in fata noastra....greseli facem toti,absolut toti,si parintii,si copii,si asta trebuie spus,dar limitele trebuie pastrate.
despartirea voastra a parintilor chiar in perioada adolescentei lui l-a afectat,si-asa adolescentii sunt nervosi si se revolta,si atunci cand nu au probleme serioase in familie.
chiar platon a a spus asta in urma cu ....2000 ani,adolescentii astia care se revolta incontinuu impotriva profesorilor si a parintilor,care se piaptana si imbraca ciudat,etc,deci la fel era si atunci....
Ar fi bine daca ai face scoala de asistente medicale particulara,sau de stat,inainte de a pleca,sau daca nu ,in straintate poti fi interna la o familie,adica iti dau o camera de locuit,si ingrijesti vreun bolnav,locuind permanent acolo,si avand zi libera doar duminica....
Ca sa inchiriezi si muncesti e foarte greu.,desi nu imposibil,dar tine si de noroc.
Mult succes,si fii hotarta,lasa durutul inimii,am si eu copil si stiu cum m-ar durea,dar as fi hotarata.
daniilia
Postat pe 30 Iulie 2010 12:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Familia se intemeiaza la fel ca o gradina 92 De la: VOIAJOR 15 Aprilie 2013 14:53
EA SCORPION EL VARSATOR 7 De la: Ultras1984 12 Octombrie 2009 15:07
O solutie simpla pentru acnee !!! 11 De la: crinolina_34 12 Iunie 2017 17:57
Dupfaston + Clostebegy 2 De la: Mary_moon 21 Decembrie 2011 21:32
Am nevoie de ajutor 87 De la: dor72 25 Iunie 2011 23:43
Setari Cookie-uri