(ne)firescul

oare sa fii iubit fara sa iubesti nu e cel mai insuportabil lucru cu putinta? chiar e nevoie de atingerea fizica a celui neiubit ca sa ti se ridice parul pe mana? nu ajunge ca ii simti privirea dojenitoare sau ii citesti mesajele victimizante ca sa ai un sentiment de repulsie? nu e firesc sa actionezi agresiv la aceasta insuportabilitate? nu e firesc sa ranesti cu reactia asta de autoprotejare? nu e firesc sa crezi ca orice rana cauzezi va trebui sa o platesti? si cand te saturi de rani si plati..ce faci? care e vina ta? ca ai vrut sa cunosti cu bune intentii pe cineva? ca esti in asa fel incat cineva sa se indragosteasca de tine? ca ai vrea sa te indragostesti si sa ramai asa de/cu cineva de acelasi fel cu tine? dupa ce te poti lua? mugurii dragostei se pot retrage imediat. E destul sa sesizezi un mic defect incompatibil: un miros neplacut, o miscare ciudata, o unghie prost taiata, o linie a corpului care nu-ti place, o atingere aspra...etc etc. Ce te faci daca celalalt nu gaseste nimic din toate astea in tine si te vede perfect??? si ramane indragostit? vrem sa fim intransec ma buni. ne zbatem ptr asta. asa ca ajungem sa ne apreciem. ne apreciaza si altzii. care nu au taria si determinarea noastra de a se autocizela. suntem, poate genetic, sofisticati. o sofisticare care place si altora mai putin sofisticati dar care nu pot, nu stiu sau nu au voita de a ajunge la gradul nostru de sofisticare. grad pe care noi inshine ni-l impunem...ptr ca asa ne face sa ne simtim bine noi, in pielea noastra. care e solutia? ca sa iubesti si sa nu ranesti? gasesti un om rar cu care crezi ca te potrivesti perfect. si mugurii aia de dragoste se transforma in flori mari, roz si placut mirositoare. si stii ca ti-ai gasit perechea. si nu mai esti poate atent la ce a tinut de inmugurirea dragostei. crezi ca ai trecut si te concentrezi la prezervarea florilor. cat de mult ne putem inshela? dupa ce sa ne luam..ca sa nu gresim?
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 12:45
Ma duc sa-mi fac manichiura
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 13:02
De la: Rotty, la data 2013-09-27 13:02:39Ma duc sa-mi fac manichiura


da. cred ca in loc de alte oase..sunt bune si alea!
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 14:23
ba da, e cel mai insuportabil lucru cu putinta. Mi s-a intimplat si pot sa spun ca e intr-adevar insuportabil. Prefer sa iubesc si sa nu fiu iubita decit invers. E o situatie in care n-ai solutii: daca pleci e o drama pentru ca "il parasesti ca pe un caine", daca stai e o drama pentru ca - pe buna dreptate - nu simte afectiune din partea ta, iar afectiune n-ai cum sa ai pentru ca n-o simti. Si nu poti mima la infinit, si pina la urma nici n-ai de ce sa o faci! Ii distrugi sansa sa gaseasca pe cineva care chiar sa il iubeasca, si iti distrugi sansa sa iubesit la rindul tau.
E un context absolut nefericit, din care nu castiga nimeni.... si, mai ales, nu castiga cel care nu intelege ca lucrul cel mai bun pe care poti sa il faci e sa ii dai inima inapoi, n-ai ce sa faci cu ea.
quasaria
Postat pe 27 Septembrie 2013 14:31
este asa de greu sa infiripezi o relatie in lumea asta prost croita ,este greu pentru unii oameni sa accepte ca sunt imperfecti , dar stii este oarecum relativ . pentru ceilalti poate si noi avem parti imperfecte . Barbati sunt mai orgoliosi si accepta greu criticile chiar daca ele sunt bine intentionate si constructive !INCEARCA SA FII MAI TOLERANTA SI INVATA SA II IUBESTI SI DEFECTELE ! NIMANI NU ESTE PERFECT !mult succes si invata sa daruiesti mai mult si sa pretinzi mai putin !
garbo_19362
Postat pe 27 Septembrie 2013 14:32
iubirea nu cred ca "se invata". Se simte - sau nu. A fost draguta justificarea cu imperfectiunile - in realitate, le percepi astfel pentru a nu iubesti. E invers....
quasaria
Postat pe 27 Septembrie 2013 14:35
Mai micutzule...Tu nu vezi ca esti doar o bucaturica pentru mine ? ....glumesc Dane , iar in ce priveste problema ta , e chiar naspa. Si mai greu e cand esti om cu mila si bun simtz si iti e greu sa o /il "concediezi" ....
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 15:01
dar n-ar trebui sa il/o concediezi tocmai pentru ca esti om cu mila si bun simt?
quasaria
Postat pe 27 Septembrie 2013 15:04
Logic , da. Dar nu stiu daca stii cum e sa-ti fie mila de suferinta celuilalt....sa stii ca io provoci...si totusi trebuie sa fii putzin egoist ...si sa spui adevarul.
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 15:17
nu stiu daca esti egoist sau ii faci de fapt un bine... ii dai sansa sa gaseasca pe cineva care sa il/o iubeasca. Altfel... va continua sa spere.
quasaria
Postat pe 27 Septembrie 2013 15:21
Da Q , dar problema e ca inca el /ea nu-si da seama. Se agatza de iubirea pentru tine....crede...spera...
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 15:26
De la: garbo_19362, la data 2013-09-27 14:32:07este asa de greu sa infiripezi o relatie in lumea asta prost croita ,este greu pentru unii oameni sa accepte ca sunt imperfecti , dar stii este oarecum relativ . pentru ceilalti poate si noi avem parti imperfecte . Barbati sunt mai orgoliosi si accepta greu criticile chiar daca ele sunt bine intentionate si constructive !INCEARCA SA FII MAI TOLERANTA SI INVATA SA II IUBESTI SI DEFECTELE ! NIMANI NU ESTE PERFECT !mult succes si invata sa daruiesti mai mult si sa pretinzi mai putin !


in mod sigur! dar dupa operatia de extirpare de penis si implanturile mamare...
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 15:43
",este greu pentru unii oameni sa accepte ca sunt imperfecti , dar stii este oarecum relativ . pentru ceilalti poate si noi avem parti imperfecte "

G , stii tu vorba aia...." Nu-i frumos ce-i frumos , e frumos ce-ti place". Si daca baietului nostru (ca asa a zis ) nu-i place , lasa -ului acceptarea defectelor. Nu pasale si gata.
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 16:11
tu ce crezi? m-as pricepe mai bine la rottweileri decat la femei?
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 16:37
Buna DAN imi cer sincer iertare , cred ca imaginea m-a indus in eroare , te rog sa ma scuzi daca poti , am crezut ca este o fata cea care povesteste !ESTE FOARTE GREU IN ORICARE DINTRE SITUATII AI FI .daca tu iubesti si celalat nu iti impartaseste sentimenele; dar si viceversa ! dar un lucru stiu sigur mila nu are ce cauta aici . sinceritatea asa dureroasa si poate nedreapta este mult mai buna decat minciuna !Iti doresc sa fii iubit si sa iubesti din tot sufletul !
garbo_19362
Postat pe 27 Septembrie 2013 17:18
De la: dan120768, la data 2013-09-27 16:37:39tu ce crezi? m-as pricepe mai bine la rottweileri decat la femei?


Greu de zis.....sunt femeie si am dresat un rottweiler....
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 17:59
vai! dar nu e nevoie sa devii asa vulnerabila doar ptr ca ai confundat un caine cu o femeie. In mod sigur, gentelman fiind, nu voi profita de vulnerabilitatea ta!
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 18:24
vai! dar nu e nevoie sa devii asa vulnerabila doar ptr ca ai confundat un caine cu o femeie. In mod sigur, gentelman fiind, nu voi profita de vulnerabilitatea ta!
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 18:25
De la: garbo_19362, la data 2013-09-27 17:18:11Buna DAN imi cer sincer iertare , cred ca imaginea m-a indus in eroare , te rog sa ma scuzi daca poti , am crezut ca este o fata cea care povesteste !ESTE FOARTE GREU IN ORICARE DINTRE SITUATII AI FI .daca tu iubesti si celalat nu iti impartaseste sentimenele; dar si viceversa ! dar un lucru stiu sigur mila nu are ce cauta aici . sinceritatea asa dureroasa si poate nedreapta este mult mai buna decat minciuna !Iti doresc sa fii iubit si sa iubesti din tot sufletul !


vai! dar nu e nevoie sa devii asa vulnerabila doar ptr ca ai confundat un caine cu o femeie. In mod sigur, gentelman fiind, nu voi profita de vulnerabilitatea ta!
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 18:27
.... .....
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 18:30
scz, Rotty. Nu era ptr tine raspunsul.
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 18:59
Buna seara Dane,desi am trecut de 50 de primaveri sunt inca foarte sensibila , deboradant de sincera , devotata , onesta dar nu vulnerabila si stii de ce? pentru ca acum nu mai sunt indragostita , mi-a trecut , greu cu suferinte , dar mi-a trecut ! Iar lui omului pe care l-am adorat ,foarte greu i-a fost sa recunoasca ca nu mai simte nimic din ce simtea fata de mine inainte de accidentul meu .As fi preferat sa -mi spuna sincer din capul locului ca totul s-a stins in inima lui cand m-a vazut cu mana si piciorul in ghips ,traumatizata, pe patul de spital.As fi preferat sinceritatea decat mila ! ITI DORESC SA FII SINCER SI ONEST daca poti desigur!G
garbo_19362
Postat pe 27 Septembrie 2013 20:10
Nu stiu daca aici incape discutzia cu accidentul.....G , asta e alta situatie....La Dan e alta. ....Sau ma inshel ?
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 20:25
Doamnelor, va multumesc! Am deschis un topic clar..ca vaca. Daca aveti ceva de spus despre, ascult cu placere. Daca nu, deschideti un alt topic si va raspund cu aceeasi placere si nepricepere la tot ce va intriga.
dan120768
Postat pe 27 Septembrie 2013 21:03
Shi io tot ...ca vaca , m-am povestit cu Q despre tema ta.... De te-o deranjat....sorry .
Rotty
Postat pe 27 Septembrie 2013 21:45
Daneeee...!!! Ai fugit in lume ?
Rotty
Postat pe 30 Septembrie 2013 13:24
cred ca de mine a fugit ....
garbo_19362
Postat pe 30 Septembrie 2013 19:11
Dane ??? unde te-ai ascuns ??
garbo_19362
Postat pe 1 Octombrie 2013 18:18
next..ce atatea intrebari. te obliga cineva sa stai intr-o relatie de acest gen?
MARILENA_25
Postat pe 9 Octombrie 2013 09:10
Belea mare dragostea, dar sacul pina nu isi gaseste peticul... Ai grija Dane nu poti obliga pe nimeni sa te iubeasca.
lllorena
Postat pe 13 Octombrie 2013 07:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un accident poate schimba un om??? 80 De la: D_Emy 5 Octombrie 2013 19:36
sunt prea mica!!!!!!! 23 De la: yanyacharberet 18 Ianuarie 2010 15:33
MAI EXISTA ROMANTISM? 15 De la: preciouss 3 Decembrie 2009 19:29
LA CINE TINE BARBATUL MAI MULT ? 148 De la: VOIAJOR 13 Martie 2013 16:00
sentimente ascunse 2 De la: Alexxandra 9 Martie 2010 18:41
Setari Cookie-uri