Recoltare celule stem

Buna fetelor... stiu ca a mai fost un topic despre asta insa am zis sa il actualizam cu info utile pentru toate mamicile care isi doresc sa faca acest pas. Haideti sa impartasim experientele pe care le-ati avut, bancile cu care ati recoltat, cum vi s-a parut, pe cine ati recomanda, preturi, servicii, etc.... ce ziceti?

O sa incep eu daca tot m-am oferit
Eu am recoltat cu Stem Health Unirea. in principiu s-au ocupat ei de hartogaraia din spate. eu i-am gasit la recomandarile doctoritei de la CMU cu care am inteles ca ar avea colaborare. Am vizitat lab, am vb cu cei de acolo, am hotarat sa platesc in rate pentru ca e mai convenabil pentru mine si... restul e istorie

Voi?
zina03
Postat pe 18 Ianuarie 2011 11:37
Buna! Eu am recoltat cu cei de la Cord Blood Center, plata tot in rate si i-am gasit pe pliantele de la Spitalul Filantropia unde am si nascut. A fost ok, mi-au dat kit-ul inainte de nastere cu o zi si am platit dupa nastere in 3 rate. I-a anuntat sotul in ziua care am nascut sa vina sa-l ia, transportul fiind inclus in pret, au fost prompti.
garbo009087
Postat pe 24 Ianuarie 2011 08:04
Eu am recoltat cu reprezentanta unei firme daneze Stem Sure. Pretul pentru kit pe care ti-l da din luna a 7-a este de 200 ron, si dupa recoltare nu se tine la frigider si daca recoltarea este valida se mai plateste cam 800 euro.Avantajele acestei firme este ca se poate utiliza pentru 2 interventii medicale.sunt prompti si foarte descisi, vin ei la tine si iti dau detalii.Si daca pica sistemul electric in romania nu stiu cate surse alternative au pt.a mentine sistemul de stocare in standard.Acestea se depoziteaza la Copenhaga.
soaregica06
Postat pe 27 Ianuarie 2011 13:44
De la: soaregica06, la data 2011-01-27 13:44:22Eu am recoltat cu reprezentanta unei firme daneze Stem Sure. Pretul pentru kit pe care ti-l da din luna a 7-a este de 200 ron, si dupa recoltare nu se tine la frigider si daca recoltarea este valida se mai plateste cam 800 euro.Avantajele acestei firme este ca se poate utiliza pentru 2 interventii medicale.sunt prompti si foarte descisi, vin ei la tine si iti dau detalii.Si daca pica sistemul electric in romania nu stiu cate surse alternative au pt.a mentine sistemul de stocare in standard.Acestea se depoziteaza la Copenhaga.

poti cumva sa imi dai ceva mai multe detalii, te rog? adica: ai sunat la ei, ai semnat contractul, si cand ai primit kitul ai platit cei 200 ron? apoi la recoltare ai mai platit cei 800 de euro, sau cum? ca eu am intrat pe site-ul lor, dar din informatiile de acolo reiese ca pretul este ceva mai ridicat de atat... si ma gandesc ca poate nu am inteles eu bine. multumesc frumos!
ciella
Postat pe 27 Ianuarie 2011 21:44
buna fetelor!eu am semnat un contract cu cei de la Stem Celexion ,depozitarea are loc in germania, la bonn.kit-ul e 150 euro.intreaga suma e de 1650 euro pt 20 ani,in aceasta suma e inclusa si cei 150 euro pt kit. au si varianta de a plati in rate.dar e mai convenabil de a plati intreaga suma o data.stiu ca celelalte banci au o suma de 3200 si ceva,DAR au o taxa anuala de depozitare de 190 lei+penalizari pt eventualele intarzieri.Asadar la Stem Celexion suma totala inclusiv kit,recoltare,transport,testare si depozitare=1650 euro pt 20 ani.
ElySimba
Postat pe 27 Ianuarie 2011 21:55
in plus depozitarea are loc in 3 esantioane.daca e nevoie doamne fereste de unul,iti mai raman doua!
ElySimba
Postat pe 27 Ianuarie 2011 22:03
Nr. de tel. al Dr Trandafirescu este: 0720783622.Dupa ce-l contactati va da detalii si apoi va intalniti discutati si daca va convine ve-ti semna un precontract si va da si kitul, trebuie sa fie si sotul sau partenerul fiindca sunt necesare si date de la el. Documentele sunt si in engleza.Va da contractul sa-l studiati si apoi daca va decideti il duce-ti la semnat. Daca stiti deja medicul cu care ve-ti naste il va contacta ei si pe el pt. a discuta particularitatile kitului.Ceace trebuie sa-i precizati la nastrere medicului este ca nu trebuie tinut kitul la rece.La nastere il contactati pe reprezentantul firmei Stem sure si ei se vor ocupa de restul. Dumneavoastra trebuie sa aveti kitul la nastere.Taxa pe an pt. depozitare este cam 80 de euro si se palteste din al doilea an.Va ofera si cursuri gratuite de gimnastica pt gravide daca semnati contractul.Eu am semnat precontractul din lun a 5-a dupa 4D, ca nu se stie cand se declanseaza nasterea.va poate trimite si pe e-mail un model de contract ca sa-l studiati.
soaregica06
Postat pe 29 Ianuarie 2011 12:07
Buna fetelor,

Eu am nascut saptamana trecuta o fetita frumusica de 3,800 kg.
Fiind primul copil m-am gandit sa fac si eu un contract de recoltare celule stem, ca nu se stie niciodata.
In fine, si am recoltat cu cei de la Lifeline. Am avut de ales dintre 2 -3 banci cu servicii similare(Stem Health Unirea, Biogenis), dar i-am ales pe ei pentru ca dupa ce am citit contractele la toti, mi s-au parut cei mai ok. Nu stocheaza in Romania, dar au experienta si servicii de calitate si poti sa platesti si in rate, ceea ce mie mi-a convenit.

Si inca ceva important, de care va sfatuiesc pe toate sa tineti cont, este stocarea separata a celulelor si nu sange integral. Initial am vrut sa fac si eu tot cu CordBlood ca erau cei mai cunoscuti, dar dupa ce m-am interesat mai mult despre serviciile lor si de faptul ca stocheaza sangele integral, am renuntat. Mai ales ca este impusa o limita de kg pana la care sa folosesti proba.

In rest va doresc la toate sa aveti o sarcina cat mai usoara si copilasi cat mai sanatosi!

andreutza86
Postat pe 4 Februarie 2011 10:46
ofer card de reducere CORD BLOOD CENTER, daca va decideti sa colaborati cu ei. Beneficiezi de 10% reducere la semnarea contractului.mail: radu_laura_alexandra@yahoo.com
garbo190746
Postat pe 21 Februarie 2011 20:02
pastreaza-l
Thor_again
Postat pe 21 Februarie 2011 20:06
pe cine
tusi_Oli
Postat pe 21 Februarie 2011 20:19
De la: andreutza86, la data 2011-02-04 10:46:06Buna fetelor,

Eu am nascut saptamana trecuta o fetita frumusica de 3,800 kg.
Fiind primul copil m-am gandit sa fac si eu un contract de recoltare celule stem, ca nu se stie niciodata.
In fine, si am recoltat cu cei de la Lifeline. Am avut de ales dintre 2 -3 banci cu servicii similare(Stem Health Unirea, Biogenis), dar i-am ales pe ei pentru ca dupa ce am citit contractele la toti, mi s-au parut cei mai ok. Nu stocheaza in Romania, dar au experienta si servicii de calitate si poti sa platesti si in rate, ceea ce mie mi-a convenit.

Si inca ceva important, de care va sfatuiesc pe toate sa tineti cont, este stocarea separata a celulelor si nu sange integral. Initial am vrut sa fac si eu tot cu CordBlood ca erau cei mai cunoscuti, dar dupa ce m-am interesat mai mult despre serviciile lor si de faptul ca stocheaza sangele integral, am renuntat. Mai ales ca este impusa o limita de kg pana la care sa folosesti proba.

In rest va doresc la toate sa aveti o sarcina cat mai usoara si copilasi cat mai sanatosi!



Felicitari pt bebe Andreutza, sa-ti traiasca si sa fie sanatos. Si eu cand am vrut sa recoltez tot asta am avut in vedere si, intr-adevar, am auzit de CBC multe insa nu am semnat cu ei tot pt ca recolteaza sange integral.

Am inteles ca este mai safe sa se stocheze doar celulele stem. Cat despre stocare in tara sau in afara... daca se poate in tara atunci sa fie binevenit, ca pot sa vad despre ce e vorba. Acum stem health unirea cu care am semnat eu s-a rebranduit si se numeste regina maria si am inteles ca au si mai multe oferte de genul plata in rate fara dobanda... nu mai stiu ca am primit pe mail oferte.

Bafta burticilor
zina03
Postat pe 26 Aprilie 2011 14:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
INFACOL pt COLICI 1 De la: bronzie1999 15 Septembrie 2009 22:55
Campanie umanitara 2 De la: manuKa 30 Septembrie 2011 12:04
TRAIESTE BIO ,TU SI FAMILIA TA 1 De la: samifilip 31 Martie 2010 22:46
Stafilococie cutanata recidivanta 15 De la: garbo_Nico 16 Mai 2012 19:30
hemangiom buza superiora 14 De la: laraariss 11 Iunie 2013 13:32
Setari Cookie-uri