"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

"Bazil", sa ma ierti ca te-am rebotezat in "Basil", deformatie profesionala, sunt un "scriptolog dupa ureche".
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:32
Mihai, bucura-te tu ca eu... nexam soare
mai trimite si la altii
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:39
"Laura_M", dupa vreo saptamana de ninsori si ceata ma bucur ca mi se mai dezmortesc articulatiile, asa se intampla pe la batranete.
Imi pare rau pentru tine, dar nu fii trista va veni si pe la tine o raza de soare care sa te mai inveseleasca.
M
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:46
religiile au fost create de oameni in momentul in care au inceput sa constientizeze moartea. fiind prea slabi sa o accepte au inceput sa se amageasca, cu o viata de apoi sau cu mai stiu eu ce alta varianta, alta decat cea reala. suntem slabi. asta e tot ce ne defineste.
mari1789
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:47
Mihai mosule mie mi-au inghetat mainile si picioarele la cate minciuni si prostii se mai zic pe forum
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:51
Pentru "danko" :

Cred ca esti nou pe la noi.
Bun venit, sa nu te superi daca n-am timp sa verific.

N-am inteles ce ai vrut sa spui cu "Sincer, daca pe tine personal Nasterea Mantuitorului nu te a schimbat in nici un fel, atunci, DA! DE N ORI(N FIIND NR ANILOR PE CARE II AI IN BULETIN)pentru tine,in viata asta."

Te mai astept sa ma lamuresti.
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:51
"Laura_M", ma obligi sa-ti dau dreptate.
Aceasta face lumea frumoasa, UNITATE IN DIVERSITATE.
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:53
Sunt deacord cu garbo 173224
garbo173577
Postat pe 8 Ianuarie 2011 14:59
D-zeu nu a gresit cand ia creat pe adam si eva mai degraba i-a pus la incercare adam si eva au gresit ca nu au ascultat.daca ai citi biblia ai vedea ca D-zeu nu a fost surprins de ce a facut adam si eva El a folosit tot ce s-a intamplat ca sa faca lucrurile bune D-ZEU ESTE DRAGOSTE si nici cu nasterea lui Isus nu a dat gres pentru ca D-zeu l-a trimis pe ISUS ca prin El sa avem mantuire,D-zeu a stiut ca Isus v-a muri< nu avem un alt mijlocitor laTatal decat pe fiul sau ISUS HRISTOS>sti ce spune biblia plata pacatului este moartea dar prin sangele lui Isus am fost iertati de pacate.Decat samai bine ai citi biblia il judeci pe D-zeu si sa spui ca cata oara a gresit
garbo174279
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:03
D-zeu nu a gresit cand ia creat pe adam si eva mai degraba i-a pus la incercare adam si eva au gresit ca nu au ascultat.daca ai citi biblia ai vedea ca D-zeu nu a fost surprins de ce a facut adam si eva El a folosit tot ce s-a intamplat ca sa faca lucrurile bune D-ZEU ESTE DRAGOSTE si nici cu nasterea lui Isus nu a dat gres pentru ca D-zeu l-a trimis pe ISUS ca prin El sa avem mantuire,D-zeu a stiut ca Isus v-a muri< nu avem un alt mijlocitor laTatal decat pe fiul sau ISUS HRISTOS>sti ce spune biblia plata pacatului este moartea dar prin sangele lui Isus am fost iertati de pacate.Decat samai bine ai citi biblia il judeci pe D-zeu si sa spui ca cata oara a gresit mai bine ai citi biblia
garbo174279
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:07
Pentru "garbo173577" :

Bun venit langa noi.
Poti fi mai explicita?
Poate revii.
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:07
D-zeu nu a gresit cand ia creat pe adam si eva mai degraba i-a pus la incercare adam si eva au gresit ca nu au ascultat.daca ai citi biblia ai vedea ca D-zeu nu a fost surprins de ce a facut adam si eva El a folosit tot ce s-a intamplat ca sa faca lucrurile bune D-ZEU ESTE DRAGOSTE si nici cu nasterea lui Isus nu a dat gres pentru ca D-zeu l-a trimis pe ISUS ca prin El sa avem mantuire,D-zeu a stiut ca Isus v-a muri< nu avem un alt mijlocitor laTatal decat pe fiul sau ISUS HRISTOS>sti ce spune biblia plata pacatului este moartea dar prin sangele lui Isus am fost iertati de pacate.Decat samai bine ai citi biblia il judeci pe D-zeu si sa spui ca cata oara a gresit mai bine ai citi biblia
garbo174279
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:07
De la: Laura_M, la data 2011-01-08 14:11:12Barboneli, poate ca omul, in general, nu vrea sa accepte necunoscutul, ceva superior lui si atunci de ce sa nu fie creat ceva in ce sa creada si ceva care e mai usor de digerat, cum spunea cineva pe aici




hm... hai sa zic ca nu prea am inteles intrebarea. nu din vina ta... ci a mea. hai s-o luam usor... ! deci, zici ca omul, in general, nu vrea sa accepte necunoscutul sau ceva superior lui... ! pai... cand omul s-a trezit cu un pom lovit de fulger, inca necunoscut lui si care (la fulger ma refer...) ia aprins un pom din apropiere arzandui mustatza si ceva par de pe piept... a si creat ceva superior lui, pe Prometeu ! ala era de vina ! pana la urma, a rezolvat omul chestia asta si si-a montat paratraznet sau nu mai hoinarea pe timp de furtuna in locuri deschise... ! exemplu ! iar acel lucru mai usor de digerat... in care sa creada, pana la urma, tot omul, l-a complicat foarte tare. cred eu. omul, nu ca nu vrea sa accepte necunoscutul... ci pur si simplu se loveste de el ! pana si astazi. in trecutul indepartat, l-a acceptat si nu a incercat sa il explice, sa cerceteze. toata lumea stie de ce. dar au fost si niste shmecheri prin apropiere si care au profitat de treaba asta, dand puteri supreme necunoscutului... ! iar ei, "dansii"... s-au declarat oamenii de legatura cu acest , aceste divinitati... Creatori, rai, iad, scaraotki... etc. ! asa ca, pana la urma, tot in necunoscut si de neexplicat cred ! cu toate infloriturile, sfintzii... trimisul Creatorului... nasteri nenaturale... invieri din morti... viatza dupa moarte.... etc. ! care recunosti... sunt INCA necunoscute ! sper ca tu sa intelegi ce am vrut sa scriu... ca eu nu prea am inteles.... !!!
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:10
Religia este intr-adevar un lucru inventat de oameni, si unii putini au folosit-o de-a lungul secolelor doar in propriul interes pentru a manipula masele si au exagerat mereu. Ceea ce ne leaga de D-zeu este credinta.Si prin credinta il putem cunoaste, El se lasa descoperit, insa trebuie sa-ti doresti. Eu vorbesc din experienta personala. Exista si e incredibil de activ pentru cei cel cuosc si iubesc. Pentru ceilalti a lasat legi care guverneaza Universul, si fie ca le acceptam sau le ignoram ele sunt active.De ex, ceea ce semeni aceea vei culege, da si ti se va da, ceea ce vrei sa-ti faca oamenii tie, fa-le tu mai intai, etc...cea mai importanta fiind iubeste pe Dl,si pe aproapele tau ca pe tine insuti.
D-zeu e intr-adevat Atotstiutor, Atotputernic dar are multa indurare pt. oameni, nu este ca noi, cand ii incalcam legile platim oricum.
A stiut ca primul om creat va cadea de aceea l-a trimis pe al doilea, in persoana lui Isus, pt a salva ceea ce primul om a distrus, si la a doua sa venire se va instala mileniul perfect in care lucrurile vor fi asa cum sunt descrise in Isaia.
Va doresc sa aveti interes sa-l cunoasteti personal si dupa aceea poate deschidem un nou topic, minunile lui D-zeu in viata mea, ce ziceti?
miotud
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:11
Pentru "garbo174279" :

Altceva nu mai poti sa ne spui ???
L-ai postat de 3 ori !!!
Te mai astept, poate gasesti si altceva.
Apropos de biblie, care editie sa o citesc si pe a carui curent religios?
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:11
de ce te balbai?

"plata pacatului este moartea dar prin sangele lui Isus am fost iertati de pacate" ei nu mai spune? atunci de ce mai murim ?
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:13
De la: garbo174279, la data 2011-01-08 15:07:08D-zeu nu a gresit cand ia creat pe adam si eva mai degraba i-a pus la incercare adam si eva au gresit ca nu au ascultat.daca ai citi biblia ai vedea ca D-zeu nu a fost surprins de ce a facut adam si eva El a folosit tot ce s-a intamplat ca sa faca lucrurile bune D-ZEU ESTE DRAGOSTE si nici cu nasterea lui Isus nu a dat gres pentru ca D-zeu l-a trimis pe ISUS ca prin El sa avem mantuire,D-zeu a stiut ca Isus v-a muri< nu avem un alt mijlocitor laTatal decat pe fiul sau ISUS HRISTOS>sti ce spune biblia plata pacatului este moartea dar prin sangele lui Isus am fost iertati de pacate.Decat samai bine ai citi biblia il judeci pe D-zeu si sa spui ca cata oara a gresit mai bine ai citi biblia



fetitzo... noi intelegem si daca citim o data cea ce scri.... (aiurea...!) asa ca nu trebuie sa ne repeti de trei ori ! dar daca tie iti face placere asta... nu mai zic nimic !
barboneli
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:16
De la: barboneli, la data 2011-01-08 14:24:18
De la: 180680, la data 2011-01-08 13:46:21La Multi Ani ! Dumnezeu exista ! Nu mai va indoiti de acest lucru ! Si nu mai cautati raspunsuri, doar El Stie ! Nu deveniti fanatici ! Eu Ii simt prezenta in fiecare zi, din viata mea ! Fiti mai ingaduitori, mai buni, mai iertatori, si-l veti simti si voi, iar dk totusi nu credeti in El, atunci lasati-L in pace! Vedeti-va de vietile voastre, iar pe lumea cealalta.....o sa va aduceti aminte de vorbele mele ! DUMNEZEU EXISTA ! ,, De aceea va spun, ca orice lucru veti cere, cand va rugati, sa credeti ca l-ati si primit si-l veti avea !"



indu... indusiu... induiosator (uffff...) ce scri !!! ei... nu prea stiu cum e pe lumea cealalta (?????)... dar tare as vrea sa-mi amintesc de vorbele tale ! am mai vazut eu scris, pe unele morminte: "sa nu ziceti ca nu v-am spus"... ! e ceva asemanator.... ! mai nasol e ca nu o sa stiu cine le-a spus ! poate acolo, nu o sa fi inregistrat/a cu numarul asta: 180680 ! mi se pare prea mic... la atata multime cat e acolo... pe lumea cealalta !!! s-ar putea chiar sa te caut... dar fara un nume... Tantza, Mira, Costica, ION... o sa-mi fie cam greu ! dar nu conteaza... la a doua gandire, nu cred ca o sa se intample.... ! asa cum nu s-a intamplat nici pana acum, cu aceste fraze goale de continut, ca: " Fiti mai ingaduitori, mai buni, mai iertatori, SI-L veti simti si voi " ! de 2000 de ani astept minunea... si nu s-a intamplat ! am imbatranit si am obosit sa o mai astept !!! si de ce as crede ce spui ? asta o spun in numele celor, care au fost ucisi, chinuiti, masacrati, convertiti cu fortza.... etc. in numele acestui DUMNEZEU CARE EXISTA... !!!! si ei, care nu mai sunt.... au vrut sa-si vada de vietile lor, de credintza lor, de obiceiurile lor, de haleala lor si de sarbatorile lor... !!!! asa ca, eu, in varsta de 2306,5 ani.... ma cam indoiesc de cea ce spui ! dar sper ca nu te superi pe mine, ptr. asta !!! de la inceput am inteles ca esti mai iertator/iertatoare... mai bun/a..... bla, bla, bla.... !!!


Eu, chiar cred, c exist Dumnezeu (Creatorul si Stpnul Universului), ns nu are legtur cu religia. Iar credina nu nseamn , obligatoriu, mersul la biseric, sau zeci de cruci pe lng ele (s te vad lumea ca eti credincios). sta-i fetiism. Dumnezeu nu poate incpea n zidirile umane (biserici, temple, etc). EL este pretutindeni. Noi nu-I nelegem , ns cile, i de multe ori, ne gndim, atunci cnd ne este greu, c ne-a prsit, c nu exist. Dar, nu este aa. Nimic nu e intmpltor. Sunt lecii ale vieii , care trebuiesc nvate. Nimeni nu poate tii ADEVRUL absolut, deci asta e doar prerea mea.
petite_femme
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:17
pe mine ma obosesc secventele astea singeroase cu morti, sacrificati si inviati, pe bune...
N-am reusit niciodata sa inteleg cum poate fi un suflet care se inchina la violenta, "plata" si cruzime. Whatever....
Ironic e ca rezultatul - cu biciul - se vrea a fi sa devenim noi mai buni. Ca si cum ti-ai bate copilul si i-ai ordona sa devina calm, fericit si intelegator, grijania ma-sii...
quasaria
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:18
Pentru "miotud" :

Interesant, ma voi gandi cat se poate de serios la propunerea ta.
Incepusei bine postul (nu ala care tocmai a trecut), dar...
Mai discutam, vino cu argumente izvorate de la Dumnezeu nu din cartile religioase concepute si scrise de oameni pentru alti oameni.
Te astept
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:20
Barboneli, cine nu te intelege? zi-mi mie ca le dau una dupa ceafa, tu (permite-mi sa te tutuiesc) de ce nu intelegi, de unde ti se trage?
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:22
in momentul in care crezi in Dumnezeu si esti un bun crestin, doar gandindu-te ca daca faci contrariul vei fi pedepsit, atunci unde se afla credinta adevarata? cea care inseamna iubire... ca doar nu poti iubi cu adevarat pe cineva de care ti-e frica.
mari1789
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:23
cuvantul lui D-zeu este unic este biblia si este aceeasi biblie ptr toate religiile numai sa vrei sa o citesti SCRIPTURA ESTE UNICA VORBESTE DE ACELASI D-ZEU numai sa il lasi sal intre in inima ta
garbo174279
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:23
Pentru "petite_femme" :

Da, iti impartasesc, in parte punctul de vedere.
Cum iti perfectionezi si pui in practica credinta?

Te rog sa revii
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:24
Multumesc "mari1789", pentru precizari.
Iti dau dreptate, dragoste cu sila = viol, sau dracu stie cum s-o mai numi.
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:26
"garbo174279", te implor, nu ma baga in ceata de tot ca risc sa nu mai gasesc cararea.
Hindusi, islamistii, evreii citesc aceeasi carte sfanta careia noi ii spunem Biblia?
Cum adica scriptura este unica, eu detin Sfanta scriptura, editia 4-a, 1911.
Pai celelalte 3 editii?
Cum ramane cu unicitatea ei, ca si cu unicitatea degetelor de la o mana?
Te mai astept
Nae_Nae
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:31
problema este ca nu e vorba de moartea trupului ci de moartea sufletului ce se va intampla dupa moartea trupului,Ptr ca D-zeu a zis ca din tarana suntem facuti si in tarana ne intoarcem.
garbo174279
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:34
Mihai, poate vroia sa spuna ca jucam septica la fel... asa ca... stai la lumina, nu te rataci :))
Laura_M
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:35
citeste biblia si dupa aia mai vb,apropo hindusi si ismaieliti nu sunt crestini ,cuv crestin vine de la cristos,uitate ce inseamna crestin in dictionar
garbo174279
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:44
moartea sufletului? dar parca sufletul nu moare.
mari1789
Postat pe 8 Ianuarie 2011 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
banc 1 De la: garbo133831 12 Iulie 2010 23:10
Aflarea ursitului de Boboteaza (sau visarea ursitului de Boboteaza) 74 De la: carmen396 6 Ianuarie 2012 22:54
Caldura mare- mon cher 34 De la: garbo265966 10 Iulie 2012 17:45
Topic povestiri scurte 1110 De la: anakin 23 Octombrie 2015 16:55
dragostea de nepot 11 De la: eu_geminy 8 Noiembrie 2010 18:56
Setari Cookie-uri