"Religia, o fraza de dansii, inventata..."

614, ai perfecta dreptate... vezi, de aia nu ar trebui sa existe religii. Nici un fel de religii. De fapt, de aia nu ar trebui ca noi, homo ne-sapiens, sa trasam reguli si sa dam porunci si verdicte in numele unei entitati care ne este net superioara si pe care sintem incapabili sa o intelegem. Nu ti se pare o aroganta prosteasca sa spui ca "dumnezeu asta vrea sa faci?"
quasaria
Postat pe 13 Septembrie 2013 10:53
De la: quasaria, la data 2013-09-13 10:53:40614, ai perfecta dreptate... vezi, de aia nu ar trebui sa existe religii. Nici un fel de religii. De fapt, de aia nu ar trebui ca noi, homo ne-sapiens, sa trasam reguli si sa dam porunci si verdicte in numele unei entitati care ne este net superioara si pe care sintem incapabili sa o intelegem. Nu ti se pare o aroganta prosteasca sa spui ca "dumnezeu asta vrea sa faci?"


(te citez ca sa am in fata ce ai scris... altfel nu prea inteleg... )

am la tine o intrebare: ce legatura este intre religie... orice relegie si Dzeu. ?
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2013 11:29
din ce punct de vedere?
Dpdv al soarecelui...e legatura dintre cursa si cascaval.
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2013 14:27



eee... nici chiar asa... ! mai sunt si alte PDV... ! ok... eu iau cascavalul si nu mai intreb... ce... si soarcii au religie... ?
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2013 15:20
Cum se naste o paradigma

Un grup de oameni de stiinta au pus intr-o cusca cinci maimute si in mijlocul custii o scara, iar deasupra scarii o legatura de banane. Cand o maimuta se urca pe scara sa ia banane, oamenii de stiinta aruncau o galeata cu apa rece pe celelalte care ramaneau jos. Dupa ceva timp, cand o maimuta incerca sa urce scarile, celelalte nu o lasau sa urce. Dupa mai mult timp nici o maimuta nu se mai suia pe scara, in ciuda tentatiei bananelor.

Atunci oamenii de stiinta au inlocuit o maimuta. Primul lucru pe care l-a facut aceasta a fost sa se urce pe scara, dar a fost trasa inapoi de celelalte si batuta. Dupa cateva batai nici un membru al noului grup nu se mai urca pe scara. A fost inlocuita o a doua maimuta si s-a intamplat acelasi lucru. Prima maimuta inlocuita a participat cu entuziasm la baterea novicelui. Un al treilea a fost schimbat si lucrurile s-au repetat. Al patrulea si in fine al cincilea au fost schimbati. In final, oamenii de stiinta au ramas cu cinci mainute care, desi nu primisera niciodata o baie cu apa rece, continuau sa loveasca maimutele care incercau sa ajunga la banane.

Suna cunoscut ?!
quasaria
Postat pe 14 Septembrie 2013 23:12


da. eu am sustinut intdeauna ca omul se trage din maimutza.... !

ce n-am inteles a fost daca asta e raspunsul la intrebarea mea... ? ce legatura are religia cu Dzeu. ?
barboneli
Postat pe 14 Septembrie 2013 23:39
da, e rapsunsul la intrebarea ta. Nici o legatura, in afara de faptul ca dpdv conceptual e manipulat de catre religie pt a putea fi transformat in argument de timpire a maselor. M-am exprimat mai clar?
Pardon, nu "timpire" - control. Prin procedeul expus anterior.
quasaria
Postat pe 15 Septembrie 2013 09:00


e mai clar, da... ! doar ca eu am intrebat nu ce este religia... ci care este legatura intre religie si Dzeu. ? chestie pe care am inteles-o din postarile unora.
barboneli
Postat pe 15 Septembrie 2013 09:30
" Nici o legatura" la ce intrebare crezi ca raspunde? La "ce este religia"?
Vorbim despre "a raspunde", diferit de "a raspunde ce vrei/te astepti sa auzi."
quasaria
Postat pe 15 Septembrie 2013 11:28


ok.
barboneli
Postat pe 15 Septembrie 2013 11:41
Religia este ceva extrem de intim, despre care nu ar trebui sa vorbim cu strainii asa cum nu vorbim despre iubirile si supararile noastre cu cei care nu ne sunt foarte apropiati. Si in orice caz, convingerile noastre religioase pot fi cel mult impartasite, dar in nici un caz impuse, nici macar copiilor.
Cineva a spus si altcineva a postat pe Facebook iar mie mi se pare extrem de bine sintetizat, asa ca va impartasesc si voua aici cele cateva cuvinte:
Religion is like a penis
It's nice to have one,
It's fine to be proud of it,
But please don't whip it out in public and start waving it around,
and PLEASE don't try to shove it down my children's throats
lobella
Postat pe 30 Septembrie 2013 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tribal :-) 139 De la: fleurdelis 10 Februarie 2011 13:24
La multi ani tuturor celor care poarte nume de**Constantin si Elena*!! 9 De la: Jojolin 21 Mai 2012 15:03
Va rog mult prieteni ,am mare nevoie de voi. 12 De la: dor72 21 Iunie 2011 08:02
Prin casatorie ti se mareste cercul de prieteni nedoriti si rude barfitoare 67 De la: dede 11 August 2010 19:02
Nimic nou - .......toate-s vechi si noua toate 41 De la: sfinxul 15 Iunie 2015 11:43
Setari Cookie-uri