cum sa mai procedez...?

Buna
Am ajuns intr-o situatie in care am nevoie de niste sfaturi....Am cunoscut un coleg de serviciu acum 2 ani cand inca locuiam in provincie. La inceput eram doar colegi,apoi prieteni,desi era o distanta de 450 km intre noi.Amandoi aveam o relatie de ceva ani buni,ne mai povesteam problemele,mai faceam haz de necaz,etc...Asa incet incet am ajuns la mai mult decat o simpla prietenie,am inceput sa ne vedem pe ascuns si incet incet am inceput sa ne facem promisiuni pt o ..viata noua...sa zic asa.
Am renuntat la iubitul meu de atunci(desi eram de 7 ani impreuna_ )si am luat-o de la 0.M-am mutata in Bucuresti si atunci visul unei vieti noi a incetat,au urmat zile groaznice,cu suferinta peste suferinta,il iubeam cu toata fiinta mea,as fi facut orice sa putem fi fericiti impreuna...!!!
Dar el nu a avut curajul,puterea sau nu stiu exact ce anume nu a avut(el spune ca e prea las), sa renunte si el la cea cu care era si sa o luam de la capat impreuna.Nu am putut renunta,oricat de mult ma durea,oricat de josnica ajunsesem...nu puteam,am continuat aproape 2 ani.
Au fost zile,saptamani in care imi impuneam sa nu mai raspund la usa,la tel,la sms si reuseam pana iar cedam si tot asa ma jucam singura cu sufletul meu.
Ma rog...incetul cu incetul am reusit ...insa cand am crezut ca sunt cu totul eliberata am primit vestea ca sunt avansata. Am fost foarte bucuroasa,macar atat bun in toata povestea asta...dar abia atunci a inceput greul..din nou...Acum suntem colegi de birou,avem biroul usa langa usa...Ma tachineaza zi de zi,ma provoaca,parca se hraneste cu sufletul meu....incerc cat pot mai bine sa ascund ce este in sufletul meu..insa cateodata nu mai pot..am ajuns la fundul sacului de rabdare.
Nu am vrut sa intru in detalii foarte amanuntite, ideea este cum ma descurc cu un coleg care a fost totul pt mine,pt care am renuntat la tot(familie,prieteni,casa,iubit),care inca imi provoaca suferinta,cum sa ma ascund mai bine...cum sa fac sa nu mai doara ceea ce face el...? ceea ce afost...
_anda_diana_
Postat pe 18 Octombrie 2010 16:42
tocmai ca te face sa suferi si se joaca cu sentimentele tale, ar trebui sa-ti dea putere sa-l uiti, raspunde-i cu indiferenta si o sa-l doara si pe el... cu timpul o sa-ti vindeci ranile, o sa-ti gasesti pe altul, daca iti e prea greu, atunci cauta-ti in alta parte de lucru
Laura_M
Postat pe 18 Octombrie 2010 16:58
De la: Laura_M, la data 2010-10-18 16:58:06tocmai ca te face sa suferi si se joaca cu sentimentele tale, ar trebui sa-ti dea putere sa-l uiti, raspunde-i cu indiferenta si o sa-l doara si pe el... cu timpul o sa-ti vindeci ranile, o sa-ti gasesti pe altul, daca iti e prea greu, atunci cauta-ti in alta parte de lucru





indiferenta il face sa fie mai insistent....
_anda_diana_
Postat pe 18 Octombrie 2010 17:42
raspunde-i cu aceeasi moneda, nu mai lasa sa vada ca suferi ca atunci el se simte bine cand vede asta, incearca doar
Laura_M
Postat pe 18 Octombrie 2010 17:46
De la: Laura_M, la data 2010-10-18 17:46:41raspunde-i cu aceeasi moneda, nu mai lasa sa vada ca suferi ca atunci el se simte bine cand vede asta, incearca doar





ai dreptate...insa si asta este o problema, deoarece el tocmai pt ca sunt indiferenta insista sa fim macar prieteni daca mai mult nu se poate, iar eu nu pot sa fiu prietena cu el pt ca nu il pot vedea ca pe un prieten. Daca nu il bag in seama nu e bine daca ii dau atentie nu e bine...
_anda_diana_
Postat pe 18 Octombrie 2010 17:57
daca nu e bine pentru el ca nu-l bagi in seama, atunci continua asa, pentru ca el te face sa suferi si nu trebuie sa te mai doara ca pe el il deranjeaza ca nu-l bagi in seama sau mai stiu eu ce nu-i convine... nu e de ici colo sa-ti lasi familia prietenii, casa si toate cele si sa te muti in alt judet, si eu m-am mutat din arad in brasov, stiu cum e sa te rupi de niste chestii
Laura_M
Postat pe 18 Octombrie 2010 18:01
du-te foarte fresh si bine merci la serviciu si fiti prieteni. Pune-ti picioarele la el pe masa si spune-i pls. imi faci si mie o cafea tare - n-am reusit sa ma odihnesc decit vreo doua ore azi-noapte... Daca intreaba de ce, ridica evaziv din umeri....
Iar daca poti sa te infiintezi la cafea cu vreo muscatura vizibila, e si mai bine... eu stiu, intarita si tu vreun catel, vreo pisica, sa iti lase niste urme ceva...:-)))

Important e sa ii lasi dlui impresia ca treci printr-o perioada foarte turbulenta cu altcineva: si o sa se intrebe oups, adica eu, narcisistul de mine, chiar nu insemn nimic-nimic?!?! Chiar nu mai sint eu zeul zeilor care imparte fericirea si nefericirea? Chiar nu mai depinde emotional DE MINE? Sint un nimeni... ?!
Oamenii astia cam asa functioneaza.
Cit timp te ranesc, e ok pentru ei. Chestiune de control.

quasaria
Postat pe 18 Octombrie 2010 18:14
Nu e cazul sa-ti schimbi tu job-ul pentru el. Deja ai renuntat la atea. Pune-i piciorul in prag si stabileste limitele cu el. Si da, da-i de inteles ca deja ai pe altcineva asa ca sa-si vada lungul nasului. Cata vreme iti va simti slabiciunea va profita. Arata-i ca esti fericita si nici ca-ti pasa de le si de tot ce reprezinta el. Fa-l sa se simt mic, asa cum e.
Doara
Postat pe 19 Octombrie 2010 06:33
Ce bine ar fi sa cunosti pe altcineva si sa va plimbati pe sub nasul lui! Nu cred ca ar suporta sa te vada fericita cu un altul.
All_right
Postat pe 19 Octombrie 2010 08:23
Unde dragoste nu e-nimic nu e, frecvent se intampla asa cu relatiile la locul de munca-nu era cazul sa-ti faci iluzii...
anisoaraf
Postat pe 19 Octombrie 2010 08:25
De la: Doara, la data 2010-10-19 06:33:29Nu e cazul sa-ti schimbi tu job-ul pentru el. Deja ai renuntat la atea. Pune-i piciorul in prag si stabileste limitele cu el. Si da, da-i de inteles ca deja ai pe altcineva asa ca sa-si vada lungul nasului. Cata vreme iti va simti slabiciunea va profita. Arata-i ca esti fericita si nici ca-ti pasa de le si de tot ce reprezinta el. Fa-l sa se simt mic, asa cum e.





merci pt sfaturi!!!
Am reusit sa zambesc in dimineata asta...misto faza cu cafeaua
_anda_diana_
Postat pe 19 Octombrie 2010 09:45
Am avut o faza din asta... cu cafeaua... ducandu-ma in vizita la servici la sotul meu am rugat pe o pupaza care se tot baga in seama sa-mi faca o cafea, mi-a facut cafeaua dar i-a cam pierit zambetul...
anisoaraf
Postat pe 20 Octombrie 2010 09:47
De la: anisoaraf, la data 2010-10-20 09:47:41 Am avut o faza din asta... cu cafeaua... ducandu-ma in vizita la servici la sotul meu am rugat pe o pupaza care se tot baga in seama sa-mi faca o cafea, mi-a facut cafeaua dar i-a cam pierit zambetul...





de obicei cea mai mare parte din timp ti-o petreci la serviciu,e un fel de a 2- a casa sa zic asa...si iti dai seama ca erai o intrusa acolo
_anda_diana_
Postat pe 20 Octombrie 2010 15:22
E discutabil fiecare caz in parte, norocul meu este ca sotul ma invita la toate petrecerile organizate de colegi, dupa 25 de ani de casnicie stim sa ne amuzam si sa glumim pe seama anumitor situatii sau persoane care-si dau importanta, nu sunt nici prea tanara, nici prea frumoasa, nici prea slaba... dar zilele trecute sotul mi-a zis ca daca ar face o petrecere cu toti admiratorii mei s-ar aduna destui !
Sfatul meu draga Anda_Diana-indiferent de cat timp petrece omul acasa sau la serviciu trebuie sa fie suficient de matur incat sa stie ce vrea de la viata, pe cine iubeste cu adevarat si ce planuri de viitor are. Incertitudinea si nehotararea lui cu timpul se vor accentua si tot tu vei fi cea care vei suferi, te rog nu te supara pe mine dar cu toata sinceritatea iti spun-te chinui degeaba !
anisoaraf
Postat pe 20 Octombrie 2010 20:58
De la: anisoaraf, la data 2010-10-20 20:58:15 E discutabil fiecare caz in parte, norocul meu este ca sotul ma invita la toate petrecerile organizate de colegi, dupa 25 de ani de casnicie stim sa ne amuzam si sa glumim pe seama anumitor situatii sau persoane care-si dau importanta, nu sunt nici prea tanara, nici prea frumoasa, nici prea slaba... dar zilele trecute sotul mi-a zis ca daca ar face o petrecere cu toti admiratorii mei s-ar aduna destui !
Sfatul meu draga Anda_Diana-indiferent de cat timp petrece omul acasa sau la serviciu trebuie sa fie suficient de matur incat sa stie ce vrea de la viata, pe cine iubeste cu adevarat si ce planuri de viitor are. Incertitudinea si nehotararea lui cu timpul se vor accentua si tot tu vei fi cea care vei suferi, te rog nu te supara pe mine dar cu toata sinceritatea iti spun-te chinui degeaba !




Ai perfecta dreptate,dar eu nu ma chinui sa fiu iar cu el,ma chinui pt ca vreau sa se stearga din sufletul meu sentimentele pt el...cam atat! incerc sa fac o sincronizare intre ce gandesc si ce simt..dar uneori mi-o cam ia inima inainte. aveam nevoie de putina sustinere morala deoarece uneori sunt pe punctul de a ceda iar in fata lui...si nu vreau asta
_anda_diana_
Postat pe 21 Octombrie 2010 10:23
E viata ta, e viitorul tau, iar copiii tai au nevoie de un tata care sa-i iubeasca cu adevarat !
anisoaraf
Postat pe 21 Octombrie 2010 18:53
Nu merita daca stai si te gandesti;viata e atat de scurta ca nu merita sa o irosim pentru oameni care spun ca ne iubesc dar ne rasplatesc cu suferinta.Un sfat de la o femeie care a trecut prin asta sau poate vrei sa te nvat un mic truc.Pune o prietena ,daca ,,mai ai" sa te sune atunci cand esti la birou cu el si vb ca si cum ai vb cu un barbat si vezi ce reactie are ,asta ti zic eu l-ar nfuria la culme iar atunci o sa vada ce a pierdut.
cameleon73
Postat pe 22 Octombrie 2010 12:28
De la: cameleon73, la data 2010-10-22 12:28:02Nu merita daca stai si te gandesti;viata e atat de scurta ca nu merita sa o irosim pentru oameni care spun ca ne iubesc dar ne rasplatesc cu suferinta.Un sfat de la o femeie care a trecut prin asta sau poate vrei sa te nvat un mic truc.Pune o prietena ,daca ,,mai ai" sa te sune atunci cand esti la birou cu el si vb ca si cum ai vb cu un barbat si vezi ce reactie are ,asta ti zic eu l-ar nfuria la culme iar atunci o sa vada ce a pierdut.








Am facut asta si am fost jignita apoi intr-un foarte aiurea mod...adica a reactionat acuzandu-ma ca asa faceam si cand eram cu el....
_anda_diana_
Postat pe 22 Octombrie 2010 12:33
"..asta ti zic eu l-ar nfuria la culme iar atunci o sa vada ce a pierdut.."

ia zi tu draguta..,ce a pierdut..?
roby_cado
Postat pe 22 Octombrie 2010 21:36

Q nu se dezminte....
fata,io vreau sa fiu ucenica ta,da' neaparat!
preci
Postat pe 22 Octombrie 2010 21:41
De la: _anda_diana_, la data 2010-10-18 16:42:55Buna
Am ajuns intr-o situatie in care am nevoie de niste sfaturi....Am cunoscut un coleg de serviciu acum 2 ani cand inca locuiam in provincie. La inceput eram doar colegi,apoi prieteni,desi era o distanta de 450 km intre noi.Amandoi aveam o relatie de ceva ani buni,ne mai povesteam problemele,mai faceam haz de necaz,etc...Asa incet incet am ajuns la mai mult decat o simpla prietenie,am inceput sa ne vedem pe ascuns si incet incet am inceput sa ne facem promisiuni pt o ..viata noua...sa zic asa.
Am renuntat la iubitul meu de atunci(desi eram de 7 ani impreuna_ )si am luat-o de la 0.M-am mutata in Bucuresti si atunci visul unei vieti noi a incetat,au urmat zile groaznice,cu suferinta peste suferinta,il iubeam cu toata fiinta mea,as fi facut orice sa putem fi fericiti impreuna...!!!
Dar el nu a avut curajul,puterea sau nu stiu exact ce anume nu a avut(el spune ca e prea las), sa renunte si el la cea cu care era si sa o luam de la capat impreuna.Nu am putut renunta,oricat de mult ma durea,oricat de josnica ajunsesem...nu puteam,am continuat aproape 2 ani.
Au fost zile,saptamani in care imi impuneam sa nu mai raspund la usa,la tel,la sms si reuseam pana iar cedam si tot asa ma jucam singura cu sufletul meu.
Ma rog...incetul cu incetul am reusit ...insa cand am crezut ca sunt cu totul eliberata am primit vestea ca sunt avansata. Am fost foarte bucuroasa,macar atat bun in toata povestea asta...dar abia atunci a inceput greul..din nou...Acum suntem colegi de birou,avem biroul usa langa usa...Ma tachineaza zi de zi,ma provoaca,parca se hraneste cu sufletul meu....incerc cat pot mai bine sa ascund ce este in sufletul meu..insa cateodata nu mai pot..am ajuns la fundul sacului de rabdare.
Nu am vrut sa intru in detalii foarte amanuntite, ideea este cum ma descurc cu un coleg care a fost totul pt mine,pt care am renuntat la tot(familie,prieteni,casa,iubit),care inca imi provoaca suferinta,cum sa ma ascund mai bine...cum sa fac sa nu mai doara ceea ce face el...? ceea ce afost...


Mama ce si-ar merita cateva palme sa il usture rau.
Asa am patit si eu am renuntat la tot pentru unul din asta care era si este in continuare foarte insurat. Eu am divortat pt el si m-am ales cu fix nimic.
Din pacate tu fie ca vrei fie ca nu vrei il vezi zilnic si un chin crunt te vei chinui mereu asa.
Sa iti lasi serviciul in situatia actuala a tarii iar e greu.
Ca sa te poti rupe trebuie sa dispari sa nu mai fii nevoita s ail vezi.
Eu asa am facut ca sa ma pot rupe. Ma distrugeam singura.
no_identify
Postat pe 25 Octombrie 2010 10:30
"..Eu am divortat pt el si m-am ales cu fix nimic.."

nemernicul..
roby_cado
Postat pe 25 Octombrie 2010 10:39
Roby, iar te-ai trezit cu fata la cearsaf?
picaturaderoua
Postat pe 25 Octombrie 2010 10:51
Nu, bre.
Roby doar le spunea p-alea drepte
Faptul ca pe aici apar doar demoazele care se plang, nu inseamna neaparat ca au si dreptate 100%. Fara nici o aluzie la cea care a deschis topicul
Thor_again
Postat pe 25 Octombrie 2010 11:29
da' chiar,mey thor... cu ce-o gresit Roby aici?:))
:P
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 14:01
De la: eu_geminy, la data 2010-10-25 14:01:29da' chiar,mey thor... cu ce-o gresit Roby aici?:))
:P










ce ar mai fi daca il dau in judecata pt ca ma simt hartuita
_anda_diana_
Postat pe 25 Octombrie 2010 14:41
De la: Thor_again, la data 2010-10-25 11:29:53Nu, bre.
Roby doar le spunea p-alea drepte
Faptul ca pe aici apar doar demoazele care se plang, nu inseamna neaparat ca au si dreptate 100%. Fara nici o aluzie la cea care a deschis topicul



Nu m-am plans,pur si simplu aveam nevoie de o idee.....
_anda_diana_
Postat pe 25 Octombrie 2010 14:45
De la: _anda_diana_, la data 2010-10-25 14:41:16
ce ar mai fi daca il dau in judecata pt ca ma simt hartuita


andra... acuma fii si tu mai indulgenta...

daca ar fi sa dau in judecata toate fumeile frumoase pe care, atunci cand le privesc, ma simt hartzuit pe ici pe colo, prin zonele esentziale... unde as ajunge?!:P

:))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 14:57
De la: eu_geminy, la data 2010-10-25 14:57:08
De la: _anda_diana_, la data 2010-10-25 14:41:16
ce ar mai fi daca il dau in judecata pt ca ma simt hartuita


andra... acuma fii si tu mai indulgenta...

daca ar fi sa dau in judecata toate fumeile frumoase pe care, atunci cand le privesc, ma simt hartzuit pe ici pe colo, prin zonele esentziale... unde as ajunge?!:P

:))




_anda_diana_
Postat pe 25 Octombrie 2010 15:33
erata:
"pe care" = datorita carora*

scuze, doar acum am observat...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 25 Octombrie 2010 15:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sotul scorpion eu pesti 5 De la: Melanie 4 Octombrie 2009 12:22
povestia mea..sau mai bine prostia ce am facuto...:( 172 De la: garbo089734 9 Februarie 2010 10:06
....simt o durere enorma in piept.... 121 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:14
povestea mea ....aproape toata 21 De la: Anilus 9 Mai 2010 08:41
Vrea sa ramanem amici 27 De la: garbo267384 2 Ianuarie 2013 10:06
Setari Cookie-uri