portretul barbatului roman

daca stai langa frigider cum sa nu ti sa raceasca

imi adun ochii de pe tastatura
Laura_M
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:50
n-are cum, mey... in frigider s-ar raci.
da' il umpli cu ce trebuie, si uite-asa iau foc...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:51
hai ca mi-am suflat nasu destul... ma duc sa fluier
Laura_M
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:53
corect... daca vrei sa fluieri, bineinteles...:))
eu_geminy
Postat pe 31 Octombrie 2010 00:56
De la: xenaluptatoareainimoasa, la data 2010-10-20 10:16:32 De obicei daca vrei sa cunosti un barbat,,trebuie sa te uiti cum se comporta tatal lui cu mama lui..Ce comportament are tatal barbatului in familie..Pt ca deobicei barbatul copie pe parintii..Dar nu mereu.mai sunt si barbati cu caracter,,,care gandesc individual,dar sunt putini....De obicei barbatilor nu le place sa se implice sentimental...pt ei sexul si manacarea buna conteaza si sa nu aiba o femeie care sa il bata la cap...Dar asta conteaza daca parintii nu l-au invatat pe barbat sa fie un responsabil in viata...dar este greu,,pt ca majoritatea parintilor nu au invatat nimic din loviturile vietii,,sa devina mai buni si mai intelepti..Majoritatea parintilor au devenit doar batrani...nu au fost un exemplu pt familie,si copiii au luat-o pe cai gresite...anumite aspecte negative luate de la parinti,,altele de la alte persoane..Pt ca daca un copil a crescut intr-un cadru negativ,,nu stiu cum poate el sa gandeasca pozitiv si sa isi aleaga anturaje pozitive si inteligente...Pt ca daca esti au fost obisnuiti asa,,ei se cred inteligenti


maaare adevar ai spus. Trebuie sa vezi atitudinea tatalui din familia barbatului cu care esti. Fostul meu...are un tata care a fost un mare curvar toata viata. A lasat-o pe masa de azi pe maine fara nici un cuvant si de 8 ani nu i-a mai zis nici negri ti-s ochii. A plecat cu alta...dupa muuuuulte aventuri stiute si de nevastasa. Si al meu fost iubit...m-a lasat dupa un an jumate printr-un mail. Dupa aceea nici un semn. S-a dus cu alta si asta a fost tot. De parca eu nu am fost niciodata...Deci ce vezi in familie si mai ales...aplici...
In mod normal nu stiu daca cineva vede ca fiind normala o astfel de atitudine...dar....
ianna05
Postat pe 31 Octombrie 2010 04:05
fiecare barbat e nascut si crescut de o femeie;ii avem exact asa cum ni-i facem;daca ai avut nevoie de 3 ani ca sa-ti dai seama cam cum e,atunci de citi ani vei avea nevoie sa vezi cum esti tu ? cit despre gramatica,ce sa zic,ai auzit de ea ? si daca da,de ce nu o folosesti?
edith_ildiko
Postat pe 31 Octombrie 2010 07:05
Buna dimineata! Eu cred ca este o problema conplexa care se poate rezolva usor ,trebuie doar sa-ti asumi ce faci.Este adevarat daca il iubesti,sau iti inchipui ca il iubesti ,ai impresia sau speri ca il vei schimba ,ca tu esti cea care il poate schimba si esti unica in viata lui.Mai este ceva ,femeile depind inca de barbati emotional ,financiar si tin inca foarte mult cont de parerile celorlalti.Hei,trezirea cand iti este greu ramai singura ,cand iti este mai bine ramai singura asa ca tu hotarasti cum vrei sa traiesti.Frumos sau sa duci in spate un neputincios ,sau un profitor.Barbatii sunt neciopliti ,violenti si pentru ca asa au fost educati ,desi educatie au primit tot de la o femeie si pentru ca sunt frustrati.Pai eu zic barbatia se masoara prin blandete nu prin violenta.De cine le este frica fratilor?De singuratate si nu care cumva sa ramana fara sluga.Mai sunt multe de spus dar va las pe voi sa completati si poate am sa revin.fetelor fiti demne si aveti incredere in voi.Viata este una singura si trebuie traita frumos ,Nu va speriati ca ramaneti singure ,ce va este scris asa se va intampla.Sa aveti o zi frumoasa.
garbo055865
Postat pe 31 Octombrie 2010 07:13
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-10-02 14:56:57Foarte multi barbati romani sunt de foarte proasta calitate umana dar toate natiile isi au specimenele lor. Intr-o societate in care institutiile fundamentale nu functioneaza (justitie, politie, scoala, sistem sanitar) barbatul ramane primitiv, needucat, bolnav psihic. Numai o fiinta bolnava psihic isi bate nevasta! Numai un retardat mintal e violent in familie si nu gandeste ca un copil nu trebuie crescut in violenta. Doar un mascul e agresiv, fiinta umana avand in dotare limbajul pentru comunicare, inteligenta si gandirea, sensibilitatea si bunul simt-doar sa fie folosite!
Barbatii care se comporta primitiv au primit de acasa o educatie defectuoasa sau pur si simplu nu au primit-o. Un rol important il are tatal dar din istorie el vine cu o mentalitate barbara.
Mesajul tau e important. O femeie NU trebuie sa ramana in batai si nici in alcoolism! Din pacate apar bariere sociale si materiale si putine femei reusesc sa se salveze. Cu toate ca victima e femeia, adesea se simte rusinata si vinovata ca e batuta. Barbatul stie bine sa-i induca stari si trairi negative: complexe de inferioritate si, cum spuneam, rusine si vinovatie. Si frica!
Cata vreme nici parintii nu te cred, chiar ca ramai singura, cu un copil de crescut...
Dar mergi inainte! Nu cumva sa te intorci din drum! E posibil sa-si ceara iertare, sa-ti promita ca nu se va mai intampla...NU-l credeeee!
adriana2377
Postat pe 31 Octombrie 2010 07:43
De la: Thor_again, la data 2010-10-30 21:52:49tutelor care se plang intr-una de barbati in general, de barbatii romani in special, si de barbatii lor (actuali sau fosti) in particular, le dedic urmatorul raspuns:
Cand vorbim de un BARBAT trebui sa intelegem ca viata lui a inceput cand avea cateva zile.

Uitati-va mai intai la ce MAME i-au crescut pe barbatii care au acum 30-40 de ani si o sa intelegeti mai multe. Asta doar daca sunteti in stare sa intelegeti ceva, adica doar daca aveti un IQ ceva mai ridicat decat temperatura camerei ...

Cate mame de 50-60 de ani din ziua de azi au activitati asa zise nobile? Cate din ele alearga un 2-3km ca sa nu se umfle ca balenele si sa nu aiba probleme cu inima si articulatiile? Cate dintre ele nu stau cu nasul in OTV si in iRealitatea TV de dimineata pana seara? Cate dintre ele nu sorb din priviri si auz show-uri din astea geniale cu Irinel, Nora pentru mama si amanta pentru Bote? Cate dintre ele picteaza, asculta o muzica frumoasa, citesc o carte, fac ceva util cu viata lor? Cate din ele sunt inca tinute de mana si rasfatate de sotul lor? Cate din ele primesc o floare in orice alta zi a anului care nu reprezinta o datorie de a da floarea aia? Cate familii de 50-60 de ani cunoasteti in care a ramas notiunea de respect de iubire armonioasa intre parinti? Aveti o mare sansa sa cunoasteti un om uitandu-va si la parintii lui. Nu va amagiti ca veti educa voi un barbat de 25-30-35 de ani crescut vai de mama lui. Oricata iubire ar exista. La asta se adauga si frumusetea spirituala si intelectuala a societatii din Romania si aveti tabloul in fata voastra.

Cand eu va spun ca nu sunteti bune decat sa va gasiti bautori de bere la pet in loc de barbati, apai sa stiti ca asa este!


Cred ca nu mai este nimic de spus in plus.
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:01
Ai pus punctul pe I si ai perfecta dreptate.Eu m-am casatorit la 26 de ani fiind mai mult obigata de sora mea mai in varsta si de matusa mea care il vedeau pe sotul meu un om educat ,inteligent si cu suflet si cu situatie buna materiala.Dupa 6 luni de relatie in care el s-a purtat impecabil,am ascultat de cele doua si am facut pasul cu toate ca nu vrioam .Dupa 2 saptamani de casnicie m-a batut.Si a continuat inca un an.Acum dupa 8 ani de casnicie numai m-a loveste.....arunca in mine cu diferite obiecte (telecomanda,pahare,tigare aprinsa etc ) si m-a "loveste" psihic la maxim.Nu cred ca l-am iubit vreodata dar acum sunt asa de obisnuita cu el ca nu reusesc sa fac pasul sa ma despart.Nu suport nici sa ma atinga! De ce stau oare? Acum fiecare membru al familiei mele (tata,mama,surori,frate) au treaba lor si familiile lor.Nu se gandesc la mine prin ce trec eu...Majoritatea sunt plecati in strainatate.Unde as putea sa ma duc si cum sa ma decurc singura cu un salariu de 7 milioane ?Imi doresc sa fiu singura si sa gasesc iubirea adevarata ,nu perfecta.Macar sa iubesc si sa fiu iubita la randul meu sincer.Cer prea mult? E adevarat ca barbatii sunt rai si dificili dar cred ca mai exista si barbatii care au rationamentul si claritatea lucrurilor pentru a se gandi ca lovitul unei femei sau maltratarea psihica sunt lucruri grave pe care ai putea sa i le faci unei asfel de fiinte.
adriana2377
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:01
De la: adriana2377, la data 2010-10-31 08:01:52Nu cred ca l-am iubit vreodata dar acum sunt asa de obisnuita cu el ca nu reusesc sa fac pasul sa ma despart.


Atata timp cat tu gandesti astfel, sa nu ii mai judeci pe barbati prin prisma sotului tau. Nici macar sa nu te mai intrebi de ce stai cu el. Iti meriti soarta.
Reciteste postarea de mai sus, chiar daca in cazul tau e prea tarziu. S-ar putea ca totusi odata sa iti foloseasca. Data viitoare, cand vei fi in stare sa iti alegi alta pereche.
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:06
ce-mi plac mie damele care-si plang de mila !
cine nu te lasa sa-ti iei viata in maini? de ce tot astepti sa-ti rezolve altii problemele? ce pot face rudele -chiar daca ar fi in tara?
si_totusi
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:13
Cum ce? La fel cum au indemnat-o sa se casatoreasca, sa o indemne sa divorteze. Altfel nu poate. E blocata.
Doara
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:16
atunci, pana se deblocheaza, sa pape bataie si sa suporte scrumiere in cap. daca-i place sa fie victima, apoi sa o faca gospodareste
si_totusi
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:20
Asa e... ai dreptate dar cu voi, cu voi femeile ce face-ti??? Pe voi va-ti analizat? Despre agresiuni asupra barbatilor din partea femeilor ai auzit? Despre barbati deposedati in cel mai marsav mod de copilasii lor ai auzit? Dar despre povesti asemanatoare pe care tu o relatezi aici din partea altor natii si... crede-ma, savarsite de catre ambele sexe, ai auzit?...
Fa-ti tie un bine si rezolva-ti problema ta si nu instiga, asa cum procedezi aici...
Nu toti barbatii chiar si Romani sunt la fel, cum nici toate femeile nu sunte-ti lla fel...
Eu am o familie, am copil si crede-ma am o relatie pe care toata lumea ce-mi cunoaste familia o invidiaza, ce sa inteleaga sotia mea din relatarea ta, ca trebuie sa faca precum spui tu si sa trecem la o viata pe care din nefericire pt. tine tu ai trait-o???
Pe sotul tau nu ti l-a bagat nimeni cu forta pe gat si sunt sigur ca tu ti la-i ales si atunci cine-i vinovat?
Si sa-ti mai spun ceva, fara barbati nu pute-ti traii chiar si lesbianca daca ai fii (scuze)..., precum nici barbatii nu pot traii fara femeii...
Cautati-va relatie in care sa va simtiti bine, ramane-ti cu capul pe umeri si incercati sa rationa-ti...
O zi minunata!!!
garbo088037
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:21
Lasa ca asa isi dezvolta si ea instinctele. N-auzi ca n-o mai bate? Daca invata bine sa se fereasca de obiectele zburatoare aruncate spre ea, poate sa zica ca are o casnicie perfecta.
Doara
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:23

care este-ti lesbience p'acilea?
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:23
Alea care "rationa-m". Nenea stie ca e ceva cu cratima, dar nu prea le potriveste.
Doara
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:25
Mai usor cu gramatica pe scari, 37, ca azi nu sunt la birou si nu ma poate gasi sa o reprezint in instanta.
Ai umplut-o de sange, ce mai!
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:27
faci pro bono,victore?
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:31
'neatza!
scumpo, sa stii ca s-a dat ceasul inapoi si e ora 8:35

cat despre ce zicea thor, nu-s neaparat de acord
fiecare om poate gandi singur, nu-i obligatoriu sa copieze comportamentul parintilor
poti realiza ca e defectuos si sa nu faci aceleasi greseli, pt ca sa-i schimbi pe ei e greu de crezut ca mai reusesti.

evident ca trebuie sa deschizi bine ochii si sa vezi cu cine stai in casa, da' asta-i alta poveste!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:38
portretul barbatului roman???pai ...... depinde de generatzie si de modul cum i-a crescut si educat in cei sapte ani de acasa mamicutza lor! la copii au ca model in viatza familia unde au crescut asa ca viitorul adult va face si el ce a vazut ca se facea in familia unde a crescut si format,corect nu? ,la romani exista intiparit in creierul masculilor ca femeia este "roaba lui dumnezau" da nu pricepe ca el individul nu este dumnezau ci un un dandi, excroc, profitor, lenesh , arogant si necioplit ca daca nu ai vazut in casa ma-tii ceva comportamente decente ai plecat in lume unii la facultate altzii la munca acolo ai interferat cu alte comportamente si macar de acolo sa fi achizitionat si tu ceva pe linie de comportament asa incat sa devii barbatul responsabil sa conduci,gestionezi o familie...da de unde
ileana1959
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:41
zambilutu, acum stiu. mersic
si_totusi
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:44

asa matinala n-am mai fost demult duminica, si ma miram de ce!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:49
preci, da, uneori fac si pro bono. Atunci cand partea vatamata e prea sarmana si alungata de toti ceilalti sau de mare parte a celorlalti. Cum e si cazul de fata, cu gramatica.

Zambila, nu ai dreptate deloc cand spui ca "fiecare om poate gandi singur, nu-i obligatoriu sa copieze comportamentul parintilor". Primele modele -si, de regula, singurele- pe care le are omul in viata sunt cele preluate de la parinti. Parintii sunt prima autoritate si, de cele mai multe ori, singura, care se urmeaza in viata si al caror comportament se copie si se replica ulterior. Bineinteles, tot de educatie este vorba.

Cei care realizeaza ca nu e bun modelul primar, cel al parintilor, si nu trebuie urmat, sunt tot mai rari in raport cu ceilalti. Mai nou, la un moment dat, incep chiar sa fie considerati "defectiuni".
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:50
victor, nu e nevoie sa-mi dai tu dreptate ca sa am o parere despre ceva
si faptul ca un comportament este rar, nu-l face automat defectuos sau anormal!
ah, ca in ziua de azi sunt tot mai multi orligofreni, asa e, dar ei nu-mi pot dicta mie modul de gandire doar pt ca-s multi!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:53
Crezi ca ma contrazici, dar de fapt esti pe aceeasi lungime de unda cand spui de defectuos si anormal. Chestie de nuanta
Nici nu aveam pretentia ca trebuie sa iti valideze cineva opiniile pentru a continua sa le ai. Eu mi-am zis doar -ca si tine- parerea mea, izvorata poate din un pic mai multa experienta de viata, lucrul cu oamenii, cunoasterea necazurilor lor...
Recunosc, poate am fost si un pic cam prea radical, cu "deloc"-ul ala. Dar... ramane acolo unde l-am pus.
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 08:57
atunci ar trebui sa lucrezi mai mult la modul in care te adresezi, nu crezi ca esti putin prea cateogoric!??
evident ca nu trebuie sa fii de acord cu ce spun eu, dar sa zici "nu ai dreptate deloc" te situeaza cumva la un nivel la care deti adevarul universal, si ma indoiesc ca e asa!
eu am spus ca nu-s neaparat de acord cu se a spus thor, ceea ce e, cum zici tu, diferenta de nuanta!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:01
De la: zambila, la data 2010-10-31 09:01:46evident ca nu trebuie sa fii de acord cu ce spun eu, dar sa zici "nu ai dreptate deloc" te situeaza cumva la un nivel ca care deti adevarul universal, si ma indoiesc ca e asa!


Am recunoscut dinainte de a ma trage tu de urechi, deci nu se pune
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:04
hai,zambi,ca si-a facut baiatu' mea culpa...
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietenul meu nu se poate muta de la parintii lui 8 De la: Daniela_C_1983 30 August 2017 14:59
relatii 5 De la: annie37 27 Martie 2014 18:09
Ce inseamna a fii un om cuminte dupa parerea voastra? Dupa parerea mea un om se numeste cuminte atunci cand isi vede de treaba lui si nu profita de slabiciunea si prostia a nici unui om.Oare exista asa ceva? 22 De la: ingerasulluptator 21 Aprilie 2012 12:26
femeia-calitati&defecte 6 De la: ratuscaceaurata 27 Septembrie 2011 16:47
Va doriti un venit suplimentar? 1 De la: garbo108812 23 Martie 2010 20:21
Setari Cookie-uri