portretul barbatului roman

cel putzin din experientza mea , cred ca este genul care promite dar ii este frica de schimbare
dupa o relatzie de 3 ani de zile am realizat ca am stat langa un om care pur si simplu nu merita ...adica din toata punctele de vedere nu merita
cu femeile era , secretos , pe calc lui erau 15 parole pana sa intru
de purtat urat cu mine se purta
ajunsese si la violentza ....., nici macar cand am ramas gravida cu el nu se potolea ...
ba mai rau ....
am ajuns si aruncata pe podea de el , ca el asa intzelege iubirea
si mama il vedea sfant , refuza sa creada ce viatza aveam cu el
eu pot sa spun ca acest gen de barbat , care cred ca este ceva ussual aici in romania e genul de arab
oare cate femei , nu sufera si tac din gura doar din cauza parintzilor sau a copiilor ???
femeii , nu fitzi proaste , rupetzi tacerea ...nu mai acceptatzi asemenea comportament !!!!
aratatzi ca suntetzi cineva , nu papusi proaste !!!!!
angelof_love
Postat pe 2 Octombrie 2010 14:13
Foarte multi barbati romani sunt de foarte proasta calitate umana dar toate natiile isi au specimenele lor. Intr-o societate in care institutiile fundamentale nu functioneaza (justitie, politie, scoala, sistem sanitar) barbatul ramane primitiv, needucat, bolnav psihic. Numai o fiinta bolnava psihic isi bate nevasta! Numai un retardat mintal e violent in familie si nu gandeste ca un copil nu trebuie crescut in violenta. Doar un mascul e agresiv, fiinta umana avand in dotare limbajul pentru comunicare, inteligenta si gandirea, sensibilitatea si bunul simt-doar sa fie folosite!
Barbatii care se comporta primitiv au primit de acasa o educatie defectuoasa sau pur si simplu nu au primit-o. Un rol important il are tatal dar din istorie el vine cu o mentalitate barbara.
Mesajul tau e important. O femeie NU trebuie sa ramana in batai si nici in alcoolism! Din pacate apar bariere sociale si materiale si putine femei reusesc sa se salveze. Cu toate ca victima e femeia, adesea se simte rusinata si vinovata ca e batuta. Barbatul stie bine sa-i induca stari si trairi negative: complexe de inferioritate si, cum spuneam, rusine si vinovatie. Si frica!
Cata vreme nici parintii nu te cred, chiar ca ramai singura, cu un copil de crescut...
Dar mergi inainte! Nu cumva sa te intorci din drum! E posibil sa-si ceara iertare, sa-ti promita ca nu se va mai intampla...NU-l credeeee!
Luna_in_capricorn
Postat pe 2 Octombrie 2010 14:56
sunt foarte de acord cu voi, dar intrebarea mea este, cum de ti-au trebuit 3 ani sa-ti dai seama langa cine stai, aveti dreptate cu ce spuneti, nu o sa incerc sa va contrazic, dar...la prima palma trebuia sa-i spui pa si pusi, ai facut-o ???nu, ai stat, ai stat pana ai ramas insarcinata, de ce ??e drept multi sunt needucati nici defamilie nici de societate si cresc primitiv, dar nu va suparati depinde si de anturajul in care te invarti, depinde si de calitatea educatiei primite de voi, depinde si de ce acceptati sau nu voi, traiti in mocirla e normal sa va pape porcii, acum daca ai plecat bravo tie, important e sa nu te intorci, stiu multe cazuri o sa-ti fie greu singura cu un copil, dar noi asa zisii oameni avem o ''calitate'' suntem niste fiinte involuate si afectate de vizual, arata macho, oooo e perfect, numai ca aceasta'' calitate'' se va repercuta asupra relatiei voastre
casperphantom
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:38
bre nene puneti niste intrebari cu totii!
de ce ea ii vinovata??
oamenii la 20 se iubesc nestiind ce e viata! care sunt regulile ei!
comme on!
so...el venea cu o educatie ea cu alta educatie!
ea se gandea la IUBIRE...el la toate kkturile alea la care se gandeste un barbat, si care nu au fix nici o legatura cu sentimentele! ci doar cu drepturile lui si cu posesiunea!
so....il iubea fata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
de unde sa stie ca nemernicii nu au ce cauta in iubire?? de unde??
cum s-o nascut i-o zis mama-sa si'apoi educatoarea ai grija ca barbatii nu au voie sa dea in tine??
imm>>??
fleurdelis
Postat pe 3 Octombrie 2010 09:43
Femeia cand primeste prima palma e surprinsa-neplacut desigur-dar isi zice " poate ca e o intamplare!" , "sigur a fost un moment de furie!", "se va schimba!", "nu va mai indrazni!" , "dar poate ca si eu am partea mea de vina!"...etc, etc. Si ramane si la a doua palma si la primul pumn si la prima aruncatura de podea. Cand ramane insarcinata isi zice ca sigur copilul il va schimba. Pe barbatul violent nu-l schimba nimeni si nimic! Doar daca recunoaste ca are o problema psihica si se trateaza. Am vazut un astfel de film in care barbatul s-a tratat si a reusit sa-si rezolve impulsurile violente...dar e doar un film.
Viata reala e mai complicata. Societatea te arata cu degetul daca divortezi, uneori nu ai unde sa te duci, cu ce sa-ti cresti copilul, parintii nu te cred-barbatii violenti sunt niste ingerasi in lume-si, mai ales, femeia se intreaba neincetat "dar daca sunt EU vinovata? " si se inchide din ce in ce mai mult in ea insasi...Pana sparge poarta si fuge trec ani, uneori.
Mesajul din topic e clar. Dupa prima palma FUGITI!
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2010 10:53
daca s-ar schimba putin legile privind violenta in familie, sa vezi ce evoluati ar fi si educati.

in occident ,daca fac glumite din astea cu batulul, inselatul, alungarea femeii si copiilor de acasa, au pus de mamaliga. raman fara nimic. la noi, e parfum. pot sa faca ce vor ei.

bine, acolo femeile s-au luptat pentru asta. la cate femei sunt in functiile de decizie, la noi, una nu a avut macar o astfel de initiativa legislativa. si slava domnului, se tot discuta de violenta domestica
si_totusi
Postat pe 3 Octombrie 2010 11:06
De la: si_totusi, la data 2010-10-03 11:06:16daca s-ar schimba putin legile privind violenta in familie, sa vezi ce evoluati ar fi si educati.

in occident ,daca fac glumite din astea cu batulul, inselatul, alungarea femeii si copiilor de acasa, au pus de mamaliga. raman fara nimic. la noi, e parfum. pot sa faca ce vor ei.

bine, acolo femeile s-au luptat pentru asta. la cate femei sunt in functiile de decizie, la noi, una nu a avut macar o astfel de initiativa legislativa. si slava domnului, se tot discuta de violenta domestica


Foarte adevarat! Trebuie luptat ca si in Romania legile sa pedepseasca aspru violenta domestica, nu vad-pentru ca nu exista-o alta solutie...
Luna_in_capricorn
Postat pe 3 Octombrie 2010 11:10
din acest peisaj lipseste taman "Carul cu boi" al lui Grigorescu... asta e, tocmai a fost vandut...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 3 Octombrie 2010 12:58
fleurdelis
Postat pe 3 Octombrie 2010 13:02
sus si cu asta... ca se duse la fund...:))
eu_geminy
Postat pe 3 Octombrie 2010 20:56
De la: angelof_love, la data 2010-10-02 14:13:31cel putzin din experientza mea , cred ca este genul care promite dar ii este frica de schimbare
dupa o relatzie de 3 ani de zile am realizat ca am stat langa un om care pur si simplu nu merita ...adica din toata punctele de vedere nu merita
cu femeile era , secretos , pe calc lui erau 15 parole pana sa intru
de purtat urat cu mine se purta
ajunsese si la violentza ....., nici macar cand am ramas gravida cu el nu se potolea ...
ba mai rau ....
am ajuns si aruncata pe podea de el , ca el asa intzelege iubirea
si mama il vedea sfant , refuza sa creada ce viatza aveam cu el
eu pot sa spun ca acest gen de barbat , care cred ca este ceva ussual aici in romania e genul de arab
oare cate femei , nu sufera si tac din gura doar din cauza parintzilor sau a copiilor ???
femeii , nu fitzi proaste , rupetzi tacerea ...nu mai acceptatzi asemenea comportament !!!!
aratatzi ca suntetzi cineva , nu papusi proaste !!!!!


vina este a ta ca ai acceptat : marlania , violenta , lipsa de respect , lipsa de atentie si altele. 3 ani?? o ,,eternitate" atunci cand ai de suferit ...si mai grav ,ACCEPTI ASTA. gandeste-te ca ai o unica viata , traieste-o doar frumos !
reyya
Postat pe 3 Octombrie 2010 21:04
Off...ma doare sufletul cand ma gandesc la nenumaratele cazuri in care femeile sufera ....Cam asta a fost si povestea mea. IL-am cunoscut pe fostul meu sot cand aveam 17 ani; totul a fost frumos pana in ziua cand am facut nunta si ne-am mutat impreuna dupa 2 ani. Au inceput bataile , scandalurile. Nu era genul care sa bea, sa umble cu femei; era muncitor dar...f. violent fara motiv. Din ce observasem devenea violent mai ales cand nu avea replica; cred ca se simtea inferior si asta era singura lui modalitate de a-si apara orgoliul masculin. 4 ani am suferit ..nu stia nimeni; nu am vrut sa le spun alor mei ca sa nu-i fac sa sufere . Tatal meu era f bolnav , nu vroiam sa sufere, el simtea ca eu nu-s fericita dar incercam sa-l fac sa creada ca-s cea mai fericita. Am suferit mult in sufletul meu. Am crezut ca o sa se schimbe; am vrut sa lupt ca sa reusesc sa am o casnicie fericita.Am ramas gravida...am stiut ca nu o sa se schimbe , dar am vrut copilul din tot sufletul. Am nascut , situatia se agravase, ma batuse si cand eram in 8 luni , si cu copilul in brate , cand alaptam. Cand avea copilul 1 an mi l-a luat din brate , l-a pus in pat si a continuat sa ma bata de fata cu el. Cand am vazut frica in ochii copilului...am zis GATA. Tata murise intre timp si am avut puterea sa ma duc la mama .La fel ca in cazul tau...mama ma considera vinovata pe mine. Pana a vazut si ea cu ochii ei ce suflet hain avea ...si atunci cand i-am povestit tot prin ce-am trecut..mi-a plans de mila. Mi-am dat seama ca la el era in sange, si tatal lui la fel a facut . Mama lui a murit la 45 de ani din cauza batailor de-o viata. Ea mi-a deschis ochii...ca nu se merita pt. nimik sa suferi; nici macar pt. copii.Copii pot sa-ti intoarca spatele , asa cum si el i-a intors spatele mamei lui. Copilul meu are acum 5 ani, de 4 ani sunt despartita( a fost cea mai inteleapta alegere ) Ne este bine; stam amandoi .E greu din punct de vedere educational, lipsa unui tata se simte, cateodata simt ca nu mai pot..dar gandesc pozitiv . Copilul are ceva probleme ..are accese de furie si violenta , imi este teama. Dar acum mergem la un consilier psihologic si sper ca o sa fie bine! Nu toti barbatii sunt la fel, eu inca mai trag sperante ....Asa ca FEMEI DIN TOATA LUMEA , NU STATI ...FUGITIIIIII !!! FITI PUTERNICE , FITI INVINGATOARE ! Eu asa ma simt acum: puternica, invingatoare , independenta, implinita , ma simt FEMEIE !
giorgyka
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:36
mie faza cu arabu` mi-a placut cel mai mult , ai vazut vreun arab in actiune sau ai impresia ca televizorul este cea mai buna cale de a invata (despre tine, despre altii, despre lume).
Cred ca cea mai tampita gandire posibila pe care poate s-o ofere cineva este generalizarea, referindu-se la situatii particulare.


kidz003575
Postat pe 20 Octombrie 2010 05:11
De obicei daca vrei sa cunosti un barbat,,trebuie sa te uiti cum se comporta tatal lui cu mama lui..Ce comportament are tatal barbatului in familie..Pt ca deobicei barbatul copie pe parintii..Dar nu mereu.mai sunt si barbati cu caracter,,,care gandesc individual,dar sunt putini....De obicei barbatilor nu le place sa se implice sentimental...pt ei sexul si manacarea buna conteaza si sa nu aiba o femeie care sa il bata la cap...Dar asta conteaza daca parintii nu l-au invatat pe barbat sa fie un responsabil in viata...dar este greu,,pt ca majoritatea parintilor nu au invatat nimic din loviturile vietii,,sa devina mai buni si mai intelepti..Majoritatea parintilor au devenit doar batrani...nu au fost un exemplu pt familie,si copiii au luat-o pe cai gresite...anumite aspecte negative luate de la parinti,,altele de la alte persoane..Pt ca daca un copil a crescut intr-un cadru negativ,,nu stiu cum poate el sa gandeasca pozitiv si sa isi aleaga anturaje pozitive si inteligente...Pt ca daca esti au fost obisnuiti asa,,ei se cred inteligenti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 20 Octombrie 2010 10:16
yess! ca bine le mai zici, irinooka!...

chiar ma-ntrebam, n-ai mai scris demult despre barbati...
era si cazu'!...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 11:11
pai da...ca berbatii romani e porci si bagabonti
michelle_
Postat pe 20 Octombrie 2010 11:32
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/ro/5/50/Grigoresc02.jpg
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:05
vaz ca nu merge, am incercat si io o chestie, sa mai dau culoare topicului cu barbati...:P
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:06
si ai reusit
garbo172990
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:26
tia iesit perfect descrierea
garbo172990
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:28
no, important e ca am fost inteles...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:29
NU AM SPUS ASTA
garbo172990
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:31
in fine... sunt eu mai greu de cap, la jugul asta...:P
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:33
e ok daca tu ti-ai acceptat rolu asta
garbo172990
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:36
Geminy ...te scuzi ????????? pentru ce ca se tot contrazice cu tine ............ia vezi
jeanette40
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:37
De la: garbo172990, la data 2010-10-20 12:36:20e ok daca tu ti-ai acceptat rolu asta


bine. pa:))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:38
si ce ?tu ce te bagi?
garbo172990
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:38
De la: jeanette40, la data 2010-10-20 12:37:34 Geminy ...te scuzi ????????? pentru ce ca se tot contrazice cu tine ............ia vezi


jeanette... se chinuie si ea sa intre in pielea unui nou rol si e nitzel cam ermetica, pentru inceput... asa ca renuntz, pana invatza sa fie mai explicita si isi mai cizeleaza stilul...:)))))
eu_geminy
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:40
sigur ajutatii pastia noi sa se cizeleze si daca nu au aceiasi parere .si voi aici jucati roluri?
garbo172990
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:42
noi nu " cizelam " pe nimeni ..............dar , da .......toti suntem actori ..........actori in propria viata
jeanette40
Postat pe 20 Octombrie 2010 12:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce inseamna daca visezi sarpe cobra 2 De la: Perfect_Stranger 2 Septembrie 2010 12:32
Sfarsitul unei relatii 49 De la: quasaria 2 Decembrie 2009 07:54
anul 2012 189 De la: quasaria 1 Ianuarie 2012 19:02
TOT CEEA CE SIMT SI MA PUTETI INTELEGE ACUM!!! 6 De la: quasaria 26 Mai 2010 23:56
RELATII ESUATE... LA VARSTA NOASTRA... 0 De la: 12 Martie 2010 14:07
Setari Cookie-uri