portretul barbatului roman

sa ma bag si eu in seama .
Victor, Zambila zice : "fiecare om poate gandi singur, nu-i obligatoriu sa copieze comportamentul parintilor .poti realiza ca e defectuos si sa nu faci aceleasi greseli"

iar tu: Zambila, nu ai dreptate deloc.... Cei care realizeaza ca nu e bun modelul primar, cel al parintilor, si nu trebuie urmat, sunt tot mai rari ."

deci dupa ce ii spui ca n-are deloc dreptate afirmi acelasi lucru , cu observatia ca sunt totusi putini oameni de felul asta.( care pot gandi singuri adica )
hai c-ai fost simpatic .

sa fiu rea si sa te intreb ce-o fi insemnand experienta la tine??
bluelight
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:27
Da, probabil ma luase valul, dar, vorba lui preci, de pe pagina anterioara.
"deloc" ala exclude pe "fiecare om" din postarea zambilei.
Deci... unde e contradictia? La "fiecare om" sau la "sunt tot mai rari"?

PS: fii rea si intreaba-ma
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:31
hmmm,da citesc ,ma gindesc cu groaza ca mai sint femei care sufera la,,,infinit ,,,ati fi ingroziti si voi sa stiti cite femei sufera si asta din nenumarate motive (mai mult sau mai putin subiectiva)dar nimeni nu le poate ajuta cu nimic ,iar daca fug asa cum toti o spun uneori nu reusesc si ele stiu asta si de accea ramin in calvar doar,doar se va shcimba ceva(ce? nu stiu nici ele),Poate statul sa schimbe ceva, dar femeia singura sa rupa acel cosmar nu va reusi niciodata ,e adevarat ca familia si prieteni o pot ajuta dar pe timp limitat si doar pt suflet pe cind si restul au nevoi nu doar sufletul,iar cind te vezi singura cu un copil sau mai multi dupa 3 ,4 sau.....20 de ani e greu si te simti neputincios ,de acea inteleg de ce nu fug femeile la prima si a doua si a 100 palma , ele trebuie ajutata sa poata ''fugi'',adica daca ar fi un suport legal funtional nu cred ca demeia ar astepta nici macar prinapalma sau prima violenta
garbo171128
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:32
mami,
eu n-am citit tot,da' cei 7 ani de-acasa sunt zestrea care o purtam toata viatza in noi,plus gene si alte dracii,vorbeam cu o amica, care imi spunea ca a ajuns sa semene cu ma-sa la comportament,si ea tare ura comportamentul ala...

iasomia
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:35
mda... negarea ereditatii, din adolescenta... dupa aia, facem poezii cu parintii din gand, deh...
zambil
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:38
corect..
iasomia
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:42
1. fiecare om poate - inseamna doar ca are posibilitatea sa ..., nu inseamna ca si face ceea ce se presupune ca ar putea . afirmatia asta o include pe cealalta , a ta , in care spui ca oamenii astia sunt tot mai rari .
atunci ,"nu ai dreptate deloc" e in contradictie cu "oamenii astia sunt tot mai rari " .

2. deci ?? ce inseamna exp. pentru tine?
bluelight
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:42
da' ce va incrancenati voi din pupu' diminetii...
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:45
io nu-s deloc incrancenata, preci.

faceam un exercitz
bluelight
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:48
adevarul e ca si eu ma trezesc uneori semanand cu maica-mea...
si nu neaparat in chestiile demne de semanat...
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:51
bluelight, nu.
"fiecare om" inseamna "toti oamenii".
"sunt tot mai rari" inseamna ca doar unii o fac
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:52

ioi, in timp ce io ma relaxam la o baie fierbinte, voi analizarati textu'?
mielu, da sa te pup

preci, da, ai dreptate, dar am vazut abia dupa ce am postat deja, pt ca el a modificat textul initial!

si ca sa fie lamurita treaba, eu nu ma refeream la copii, care evident ca isi insusesc educatia parintilor, ci la omul adult, cum zicea thor, dupa 25 de ani, cand intervin multe alte aspecte
deci, fiecare cu dreptatea lui!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:54
bre, ce-i aici? va musc de nas!

zambilici, pe tine in primul rand. unde ai vazut tu in postarea aia ca am zis eu de imitare a comportamentului? eu am zis de educatia pe care o primeste un om de la parinti. nu explicit, dar de la tine chiar am pretentii, mami
caci, nu-i asa, ce educatie poate primi un copil de la astfel de parinti al caror comportament l-am descris eu anterior?
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:56
Da, zambila e capul rautatilor de serviciu astazi!
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:57
Prima palma si apoi cate...primul barbat nu era roman, dar ma batea am reusit dupa multi ani sa scap de el cand a dat si in baiatul nostru care vroia sa ma apere.Am cunoscut dupa divort un alt barbat, roman de data aceasta, si am primit dupa un timp si de la el o palma. Mi-am pus intrebarea E VINA MEA?Cu ce gresesc ca merit numai palme?E usor sa spui fugi! Dar unde, de multe ori ai vrea si nu ai pe nimeni, sa te ajute.Am ajuns sa nu mai am incredere in nimeni,si mai ales sa-mi fie frica de ziua de maine.Mi-e rusine, n-am spus nimanui ca barbatul pe care il iubesc,pt care am facut atatea sacrificii m-a lovit.Timpul, vindeca toate ranile, se spune, nu cred, ma doare...
Axl_22
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:57
hello!
eu nu neg nici bagajul genetic, nici educatia primita!
si cum am spus de atatea ori, oamenii ar trebui sa sustina un test inainte de a avea copii, pt ca majoritatea sunt incapabili sa creasca si sa educe un copil (sa nu-i zic plod, ca acush se sesiseaza fomeile serioase de pe kids)

si da, probabil ca n-ai afirmat, dar asa ai lasat sa se inteleaga
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 09:58
hmmm... chiar asa, zambilicio? asa am lasat sa se inteleaga? repet: de la tine am pretentii, asa ca fugi si termina-ti cafeaua, dupa aia mai citeste o data postarea in cauza

o mama pentru care actul cultural suprem il constituie "nora pentru mama" si celelalte de acolo, in nici un caz nu isi va educa progenitura in sensul respectului pentru adevaratele valori umane. acele valori a caror lipsa o tot blamati. prin urmare, initial, progenitura nu va fi capabila sa distinga, ulterior ii va fi mai comod sa nu faca nimic pentru a se transforma din dorel- bautorul- de- bere- la- pet in cavalerul pe cal alb.

ASTA era mesajul
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:03
ah, si pt doamna garbo, te-ai gandit ca tocmai pt faptul ca n-ai incredere in tine ai ajuns in situatia asta, si nu invers??
cum naiba se intampla sa ajungi in acelasi loc de unde ai fugit??
si poate-s io nebuna, dar nu, nu poti iubi in adevaratul sens al cuvantului, un astfel de om, pt ca iubirea presupune multe lucruri!
si apoi, n-ar avea curajul nici sa ma faca nebuna, dar sa dea in mine??
il distrug cu mana mea, asa fragila si draguta cum par!
si nu poate face statul nimic pt tine, daca tu nu te ajuti singura! frate, nu va mai bazati pe altii, invatati sa va rezolvati singuri problemele!!

gata, tac!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:03
daca taci, ti-o iei!
tre' sa fiu convins ca ai inteles lectia de azi, ca maine ai examen si nu vreau sa il pici. nu de alta, dar ar fi o pata neagra pe CV-ul meu
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:05
deci, accept sfatul cu cafeaua, ca sa ma exprim plastic
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:06
Gata, am starnit destule controverse pe azi, e timpul sa ma retrag. Cred ca schimbarea orei a fost de vina, sau strigoii si vrajitoarele din noaptea ce tocmai a trecut.
victor68
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:07
thorele...
sa nu bagi si tu o greva foamei,in semn de protest...
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:07
victore..
mai hai pe la noi...
preci
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:08
preci, eu bag zilnic greva foamei. de ochii paulimii, ca in particuler am io grija
Bre, va spusei ca azi are loc un eveniment important? Da' nici nu va spun aici, ca nu merita "topicul" asta sa fac vreo referire la un act cu adevarat cultural.

PS: Nu sexual, bre! Lasati dreaq gandirea in conformitate cu topicul asta si iesiti din roluri.
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:09
he he he!... ia uite aici:
"Stimatelor doamne,
Dac barbatul nu iti da nimic,isi lasa peste tot osetele si sta tot timpul n faa televizorului, cu o sticla de bere, atunci tu esti singura cu care el se simte ntr-adevr foarte bine!"

Si voi va mai si plangeti, nerecunoscatoarelor!!!
Thor_again
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:26
Nu ne plangem, Thor........ ei trebuie sa se simta bine..... nu?..... ca pleaca la vanatoare, la pescuit.... si ne aduc de toate .... ca in Epoca de piatra.
Ce daca ne mai sterge cate una..... stim noi de ce.... nu trebuie sa ne explice...

daca unele accepta aceste lucruri inseamna ca dorinta de a le fi bine nu este atat de mare.
cricat
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:41
thor, am terminat cafeaua, da' tot ce vreau io inteleg!
da' ma duc s-o intreb pe mama la ce naiba se uita acum 25 de ani
cred ca numa la tvr, sau cum ii zicea atunci, cu program de 2 ore sau la sarbi
bine, glumesc! fomeia e ocupata, cu casa si gradina, caini, parinti....

da' mie mi-ar conveni, de ex, ca al meu iubit sa semene cu maica-sa! mama ei de treaba!
cum nu se nimereste nicicum!
zambila
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:51
Am trecut prin asta:violenta si alcool sau mai bine spus invers,deorece atunci cand bea si ajunsese sa o faca zilnic,devenea violent.Violenta verbala era la ordinea zilei,eram complimentata de la vaca grasa si urata,eu te am luat de 50 de kg si ce daca avem copil te vreau tot de 50,pana la proasta,imputita,etc.O sa ma intreba ti de ce am indurat acest cosmar.Sa o luam pe rand:
1.a inceput sa se comporte asa dupa 6 ani de casatorie ,dupa nasterea fetitei(se pare ca faptul ca nascusem o fetita si nu baiat si faptul ca ramasesem cu ceva kg in plus i a alimentat nemultumirile vizavi de mine)
2.nu cred,ca era pregatit sa fie tata,urla toata ziua sa fac copilul sa taca ca el munceste ,eu stau toata ziua acasa...si e treaba mea sa o fac sa taca(de parac as fi avut vre un buton pe undeva sa pot opri copilul din plans)
3.mentalitatea gresita,acum ai copil cu mine esti a mea pt toata viata indiferent cum ma port eu cu tine.
4.faptul ca m am casatorit impotriva vointei parintilor mei si mi a fost rusine sa le spun ce mi se intampla(cand am ajuns in spital de la o bataie,au aflat singuri)
5.fa[ptul ca fetita noasta la 3 ani s a imbolnavit grav,am stat f mult prin spitale,nu se stia sigur ce are medicii nu ii dadeau de capat si speranta ca va supravietui era mica,iar mie nu imi mai pasa ce se intampla.....
garbo097275
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:51
si nu poate face statul nimic pt tine, daca tu nu te ajuti singura! frate, nu va mai bazati pe altii, invatati sa va rezolvati singuri problemele!!

gata, tac!
[/quote]

Am intrat sa vad ce mai dezbateti, ma gandeam ca e o zi linistita si se vorbeste despre dragoste impartasita, flori, funditze roz .. balonashe!!!
Parerea mea.. OCHI PENTRU OCHI, DINTE PENTRU DINTE!.. acolo unde legea nu te ajuta. VIOLENTA NU SE TRATEAZA, poate fi doar mascata un timp insa mai devreme sau mai tarziu cineva are de pierdut.. si de obicei femeia e cea care iese ciufulita din poveste.. Invata ceva de aici daca o ajuta capul sau merge mai departe in aceeasi nota "vesela" pana ajunge ori la balamuc ori si mai rau...
Eu una din mine sunt pentru aplicarea legii statului si daca nu tine, imi fac eu una! Oriunde si oricand!
Zambilo, sa traiesti!
silfida
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:56
Spunea cineva ca e greu si daca nu ai ajutor din partea nimanui nu poti razbi....gresit....atat timp cat tu crezi asta nu ai nici o sansa sa te rupi...Omul daca vrea chiar poate...orice....vointa conteaza.Am divortat dupa 7 ani de cosmar,13 de casnicie,mi am luat copilul(un copil cu nevoi speciale care necesita mai multa atentie,cheltuieli,tratamente,investigatii),hainutele noastre si am plecat in chirie.In curand se implinesc 4 ani de cand am facut asta,privesc inapoi si nu pot intelege DE CE NU AM AVUT CURAJUL SA FAC MAI DEMULT ACEST PAS....Suntem linistite si ne bucuram de viata asa cum ar trebui orice fiinta omeneasca sa o faca.Respectati va mai mult,plecati din astfel de relatii bolnave,nu folosesc nimanui,doar ciuntesc suflete.....
garbo097275
Postat pe 31 Octombrie 2010 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
premergator 3 De la: ludmilaachile 18 Mai 2012 17:57
am probleme... 2 De la: prometeus_wife 13 Iunie 2009 14:03
cred ca acesta e sfarsitul!!!! 30 De la: esme 19 Ianuarie 2012 18:13
Minciuna,razbunarea,,rautatea aduce razboi intre oameni..pe Dreptatea,adevarul,,corectitudinea aduce pacea intre oameni,, 3 De la: luptatoareacurajoasa 28 Iulie 2010 16:00
sal 6 De la: ana02 22 Iulie 2009 22:34
Setari Cookie-uri