Portetul femeii ce nu-si doreste copii...


11. Act de curaj. Dar si de lasitate, uneori, as adauga eu...
12. Act de altruism. Dar si de egoism, uneori, as adauga eu...
13. Realizarea femeii sau a unui cuplu. Cu discutiile respective...
14. Consecinta naturala a instinctului matern. Nu toate femeile au instinct matern!
15. O modalitate de a sta "in rand cu lumea". Femeile fara de copii au fost privite mereu in istorie ca diverse.


Si or mai fi...

Indraznesc o provocare. Biologic, doar femeia poate aduce pe lume copii. Totul e pregatit anatomic. Daca si barbatul ar fi avut aceasi constructie fizica cu femeia, cum s-ar fi impartit procentual dorinta si realizarea dorintei de a avea copii? Sot-sotie si sa spunem ca amandoi pot avea copii. Cine dintre ei doi "s-ar oferi" sa-i nasca?
S-a mai atins punctul, ideea LIBERTATII in discutiile noastre. Ce e libertatea si cat de liberi suntem cu adevarat?
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:09
scumpo,
de prost gust zici tu? neeee... e un topic foarte 'telectual, o discutie academica am putea spune, cu neshte concluzii foarte docte trase de initiator. Iote si tu, mai sus un pic...

luno,

De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-26 10:09:25 Daca si barbatul ar fi avut aceasi constructie fizica cu femeia, cum s-ar fi impartit procentual dorinta si realizarea dorintei de a avea copii? Sot-sotie si sa spunem ca amandoi pot avea copii. Cine dintre ei doi "s-ar oferi" sa-i nasca?


Tu chiar nu ai nici masura, nici simtul ridicolului, asa-i? Nu, nu trebuie sa mai scremi un raspuns, ai demonstrat-o de n si n ori...
Totusi, nici macar notiunea de "aberatie" nu iti este cat de cat sedimentata in nuca aia ce o tii pe post de creier? Chiar nu iti dai seama ce enormitati scoti? Auzi la ea, "cine s-ar oferi?" !...
Si bineinteles ca vor apare si alte tute care sa sara intr-un chishior de bucurie ca au descoperit principiul curcii care contempleaza stiva de lemne: "EA S-AR OFERIIIII!!! Ca berbatul nu stie decat sa bea bereeeee!!!" Si uite asa, vom mai putea publica un "studiu" efectuat de "cercetatorii britanici" sau "americani", in urma caruia s-a opinat ca fomeia e cea mai buna nascatoare iar berbatul cel mai bun privitor tv.
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:17
ehe,thorele....
ba io stiu un barbat care s-ar oferi...
si sa nasca s-ar oferi,numa' sa scape de gura mea!
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:21
De la: si_totusi, la data 2010-09-26 10:01:21luna, discutia asta chiar nu-si are rostul. copiii nu trebuie disecati ca broscutele. nu sunt marfa de schimb, nu-s prilej de filozofie aiurea pe net.

putem discuta despre orice, dar hai sa lasam discutiile gen "definitia copilului" . copilul arma? copilul masura a intelegentei?mecanism de raspandire a rasei?

copilul e ceva sfant si punct. e de prost gust sa discutam despre ei ca si cum am discuta despre pantofi







"Copilul e ceva sfant". Atunci de ce mor atat de multi copii de foame, sete si frig? De ce sunt abuzati copiii??? De ce sunt manipulati, folositi in scopuri inumane? De ce nu sunt iubiti? De ce nu sunt bine crescuti, multi dintre ei? De ce ajung sa se sinucida, sa fuga de acasa, sa se drogheze, sa se prostitueze...De ce multi copii cresc in fata computerului? Sau de ce multe mame, in loc sa se joace cu copiii lor, stau pe forumuri de dimineata pana seara?
Si as putea continua, dar pentru tine aceste intrebari sunt de prost gust. Iti accept pozitia, dar nu ti-o respect.
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:25
Precilici, NU ASTA era ideea! Nu faptul ca, vezi doamne, barbatul nu s-ar oferi sa fete macar o data. Ma uimeste infantilitatea individei, care etaleaza dileme demne de varsta clasei a doua, declamand cu emfaza ca face filozofie...
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:26
De la: Luna_in_capricorn, la data 2010-09-26 09:48:49Buna dimineata, natziune! Cafea la toata lumea, ca sa ne trezim si sa discutam in continuare!
Comentariile voastre sunt diverse, firesc. Va multumesc pentru seriozitate. Incercam deci sa raspundem la intrebarea , paradoxala, "CE e copilul? " Si nu, cum ar fi corect, "CINE e copilul?"
Raspunsurile sunt multe, sa incercam o sinteza:
1. Fructul dragostei dintre un barbat si o femeie. (Dar stim ca nu toti copii sunt aceste fructe...)
2. Consecinta "fireasca" a casatoriei. Oamenii, dupa ce se casatoresc, simt nevoia de copil, ca pe pasul urmator. No coment.
3. Un miracol.
4. Un dar de la Dumnezeu, pentru cei credinciosi.
5. Unitate de masura a inteligentei! Cineva a atins un punct interesant: legatura intre a dori copii, ori nu, cu inteligenta.
6. O arma. Femeia profita ca barbatul isi doreste copii...Copilul devine arma periculoasa dupa divorturi...
7. Cea mai mareata implinire a femeii. Discutabil.
8. Mecanism de raspandire a rasei umane. Daca nu s-ar mai naste copii, lumea ia sfarsit, evident.
9. Oglinda noastra. Privindu-ne copiii, ne vedem pe noi.
10. Sange din sangele nostru, carne din carnea noastra...uitand ca viata nu e numai sange si carne...


nu prea sunt de acord cu tine.
- la pct. 1. - copilul poate fi si rezultatul unei banale partide de secs. la care se poate ajunge, desigur, si pe cai mai "ocolite", ori prin diverse pretexte, asa cum este dragostea:P:))
- pct. 2. - nu neaparat. oamenii se casatoresc si din alte motive.stiu o sumedenie care s-au casatorit doar ca sa fie impreuna, dar nu doresc copii.
- pct. 4 - aia cu "darul de la Dzeu pt credinciosi". - E discutabil. E dar si pentru cei necredinciosi...:))
- pct. 5 - nu are nicio legatura cu inteligenta... de foarte multe ori, copiii se fac si din lipsa de inteligenta - vezi exemplu cuplurilor de oligofreni care fac o sumedenie de copii, dar n-au cu ce-i tine. de cat creier crezi ca au nevoie acestea?:P
- pct. 6 - cum vine aia "o arma"??? o fi, daca barbatul impotriva caruia face asta, e un debil mintal si nu ia masuri ca sa-i treaca de astfel de chestii.
- pct. 7 - da, poate fi o realizare absolut mareata a unei femei, si deloc discutabil. depinde de ce-si doreste acea femeie de la viata.
- pct. 8 - aici m-ai dat gata:))))))))
Cum adica "copilul e mecanism de raspandire a rasei (ai vrut sa spui SPECIEI, nu-i asa?:P) umane"?:)))))
Copilul e rezultatul, Luna, copilul e insasi SPECIA UMANA.
Daca te intereseaza mecanismul de inmultire (mai corect decat raspandire, ca nu suntem spori si ne duce vantul) al speciei, citeste ca am scris eu la pct. 1 - al meu!:P:))))

deci n-am nimic impotriva "filosofarii" pe aceasta tema... numai ca as prefera sa fie un rezultat al inteligentei, al gandirii. la rezultatele postate aici ma refer...:P
no offence, pls!:)
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:27
thorele,NU ASTA era ideea....
no matter,las-o dreaq,ca-i duminica azi si n-am chef sa ma 'nervez de dimineata...

bre...
la mine-i castaniada!
care veniti la un mic,la o bere,la o castana prajita?
hai,ca fac cinste in urmatoarele 15 minute...
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:30
N-am mancat nicodata castane prajite. Or fi bune?
Doara
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:31
preci -> ne inviti stiind ca ne e imposibil sa ne teleportam, este?:P:))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:32
Geminy, eu te poftesc sa-ti vezi de lungul nasului si sa iti revizuiesti atitudinea!!! Cum adica "n-am nimic impotriva "filosofarii" pe aceasta tema... numai ca as prefera sa fie un rezultat al inteligentei, al gandirii." ???
N-ai pretentii prea mari? Eeeee!!!
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:32
Doaro, nu-s cine stie ce deliciu, zici ca e piure de cartofi fara sare

Precilici, si ce daca-i duminica? Pentru mine dimineata a trecut demult, asa ca pot sa ma si enervez deja. Numai ca aici nu reuseste nimeni sa ma ajute
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:33

thorele,nu esti ipen!

e foarte bune castanele prajite,dorutzo!

nea gemu'..
da io de un' sa stiu ca n-aveti olcite careva?
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:35
De la: preci, la data 2010-09-26 10:35:12
thorele,nu esti ipen!


Iarta-ma daca ti-am dat vreodata impresia ca as fi... ma vei putea ierta oare?
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:36
luna, nu are nici o legatura. tu ai incercat o altfel de abordare a discutiei. putem sa ne radem sau sa radem cat putem de viata asta dar, sunt niste subiecte , cred eu, care merita respect

a incerca sa definim aparitia unui copil - caci, de asta discutai- legat de tot felul de ineptii ce ne trec noua prin tartaca, e ca si cum ne-am declasa ca oameni. cum crezi tu ca se poate raspunde la punctul "mecanism de raspandire?"

si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:37
De la: Thor_again, la data 2010-09-26 10:32:29Geminy, eu te poftesc sa-ti vezi de lungul nasului si sa iti revizuiesti atitudinea!!! Cum adica "n-am nimic impotriva "filosofarii" pe aceasta tema... numai ca as prefera sa fie un rezultat al inteligentei, al gandirii." ???
N-ai pretentii prea mari?


Thor scuze.. eu chiar am incercat sa nu ma umflu de ras in leg cu unele puncte izvorate "din putzul/p00tza gandirii"... as prefera sa-mi spuna ca le-a citit din alta parte si ca a omis ghilimelele...:P

:P:))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:37
De la: emis0, la data 2010-09-25 03:15:24in completare la ce-am spus mai devreme: si situatia materiala este o motivatie cand stii cum ai vrea sa-ti cresti si sa-ti educi copilul, si daca tu personal esti matura emotional si afectiv si poti sa oferi la randul tau siguranta emotionala si afectiva, a.i. copilul tau sa creasca normal, fara tare care sa le poarte cu el toata viata - cred ca am exprimat o parere mult prea prudenta si plina de prejudeacati


Prudenta da dar nu vad prejudecatile...Sunt judecati ceea ce ai enumerat tu mai sus. Sunt gandiri si gandiri, caractere si caractere, sensibilitati diverse, culturi diverse etc, fiecare isi are ladita cu zestre... si cu ladita asta se trece prin lume.
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:37
Gata, Geminy, scuzele-ti sunt acceptate
Da' sa stii ca, din reflex, in timp ce scriu mesajul asta iti mai fac observatii cu aratatorul... ca prea m-au oripilat doleantele alea ale tale
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:39
De la: si_totusi, la data 2010-09-26 10:37:38luna, nu are nici o legatura. tu ai incercat o altfel de abordare a discutiei. putem sa ne radem sau sa radem cat putem de viata asta dar, sunt niste subiecte , cred eu, care merita respect

a incerca sa definim aparitia unui copil - caci, de asta discutai- legat de tot felul de ineptii ce ne trec noua prin tartaca, e ca si cum ne-am declasa ca oameni. cum crezi tu ca se poate raspunde la punctul "mecanism de raspandire?"



da' ce, mamy...n-avem voie sa visam ca suntem mutanti si ca ne putem inmulti si prin polenizare, ori ca avem neshte kestii mai lungi decat distantele dintre noi?:PPP
:=))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:39

nu garantez nimic,da' ma voi stradui de dragul tau,thorele...

ioooiii....
stai ca tre' sa completez cu hahaici si pt geminy..

auzi la el - polenizare...
nene,da' daca-ti lasi icrele pe fundu' marii si vin io sa ma asez pa ele la fro' trei ore- asea....e valabil?!
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:40
breh Thorule... erau nedumeriri, mey... sau incep sa ma gandesc ca am aflat niste lucruri noi...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:42
coane, am eu neste subiecte la care iau foc. nu multe. vreo 2. acelea unde doamnele se miauna de viata pacatoasa dar ofera sanse ca la balamuc si astea cu cei copii.

la primele , treaca-mearga . capul face, alceva sau altcineva trage. la ultimile, e vorba de o zona pe care trebuie sa o protejam si nicidecum sa o disecam aiurea sau sa o legam de neputintele noastre fizice sau intelectuale
si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:44
si_totusi -> o completare, mamy. eu cred ca astfel de idei tin si de patafizica (stiinta solutiilor imaginare):P
=))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:44
Scumpo, desi nu prea-mi place afisarea expresiei, de data asta am s-o fac, cu referire directa la opiniile mele vis a vis de stii tu cine: Q.E.D.!
Ahhh!!! Bine a fost!!!

Precilici: presimt ca asta-i inceputul unei frumoase prietenii!

Geminy,
auzi la el: "inteligenta"... "gandire"...
Bre, voi ramane cu sechele din cauza matale!
Thor_again
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:45
De la: daniilia, la data 2010-09-25 05:48:31 Ai primit viata de la o mama,de aia exista acum omenirea,de la mame.Si se va perpetua viata prin mame.E instinct de supravietuire,e scopul vietii,sa nastem copil mai puternic decat parintii,mai sanatos.


Viata o primim de la Dumnezeu, nu de la mame! Mamele fac din copil o mare realizare personala dar e mereu Dumnezeu cel ce realizeaza cu adevarat. Oamenii sunt intermediari.
A ramane insarcinata, a purta bebeul 9 luni in pantec, a-l naste si creste..., toate acestea nu dau dreptul unei femei de a se considera CREATOARE. Nici intr-un caz. Nici macar Sf Maria nu s-a numit creatoare ci zamislitoare...
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:47
De la: si_totusi, la data 2010-09-26 10:44:35coane, am eu neste subiecte la care iau foc. nu multe. vreo 2. acelea unde doamnele se miauna de viata pacatoasa dar ofera sanse ca la balamuc si astea cu cei copii.

la primele , treaca-mearga . capul face, alceva sau altcineva trage. la ultimile, e vorba de o zona pe care trebuie sa o protejam si nicidecum sa o disecam aiurea sau sa o legam de neputintele noastre fizice sau intelectuale


de acord cu tine. si eu am niste puncte sensibile, la care iau foc.

PS: da' in cazu' meu, depinde si in ce mod...:P:))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:47
De la: borodimonica, la data 2010-09-25 11:44:43Lucrez la un cabinet medical si am remarcat ca............... in ultimii ani doar oamenii cu un IQ - redus sau mediu mai fac copii ( se inmultesc fara sa-si faca probleme referitor la viitorul acelor copii ), cei cu un IQ - ridicat si anumite functii se gandesc muuuuult inainte de a face abia un singur copil ( si acela dupa o anumita varsta ), iar atunci cand il au cu siguranta ori meseria de parinte ori profesia are cate ceva de suferit, pt. ca nu se impaca DELOC, prin urmare ceva nu este bine facut chiar daca sunt atatea minti stralucite care se grabesc sa afirme contrariul.
Scuze daca se simte cineva jignit !


Comentariul tau mi s-a parut interesant, foarte! Ai atins punctul.
De reflectat, da.
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:50
De la: preci, la data 2010-09-26 10:40:16
nu garantez nimic,da' ma voi stradui de dragul tau,thorele...

ioooiii....
stai ca tre' sa completez cu hahaici si pt geminy..

auzi la el - polenizare...
nene,da' daca-ti lasi icrele pe fundu' marii si vin io sa ma asez pa ele la fro' trei ore- asea....e valabil?!


pai si cu orgasmu' cum ramane? te multumesti numa' cu-atat???=))=))
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:52
De la: garbo092164, la data 2010-09-25 12:46:35imi para rau sa va contrazic
copilul e crescut de parinti; parintele il creste frumos sau urat
eu cred ca cei care nu vor sa faca si sa creasca un copil fug de responsabilitate, dar, sa luam si partea cealalta a lucrurilor, daca nu te crezi in stare de asa ceva, mai bine nu il face
si totusi... e pacat sa nu vezi un pui de omulet in viata ta... e cea mai mare minune pe care o poti trai vreodata... dragi doamne, cand puiutul vine, tot raul din viata dispare, si viata ti se pare mai frumoasa si mai usor de suportat


"Cand puiutul vine..." Raul din lume nu dispare. Viata ti se "pare" mai frumoasa, mai usor de suportat...Cum zici tu, copilul ne ajuta sa vedem lumea mai buna-chiar de nu e-viata mai frumoasa-chiar de nu e-mai usor de suportat. Deci, ca sa traim cat de cat bine, avem nevoie de copii! Suna a egoism.
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:56
ce orgasm,nene?
da' ce? polenizarea-i cu orgasm inclus?!

iote si la aia cu IQ -ul ei...
duuuuuaaaamne,gizas meri and josif!

ia sa mai imping io neshte vizite,daca tot e stricat saitu'..
preci
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:58
De la: garbo093293, la data 2010-09-25 20:21:39Pentru orice femeie, a aduce pe lume copii estea cel mai mare miracol, iar acest miracol se prelungeste de-a lungul intregii tale vieti: sa vezi cum dintr-o celula se dezvolata un fat, ce devine apoi un copil minunat, care te incanta cu fiecare clipa care trece si ajungi sa-l vezi la gadi, in prima zi de scoala, in prima zi de liceu, in prima zi de facultate. Ce poate fi mai minunat, cand acea creatie reprezinta munca ta si a sotului, impletite frumos cu reusite in cariera de ambele parti. E important sa vezi partea plina a paharului si sa stii sa apreciezi CE AI, pentru a fi un om echilibrat si implinit.


Parintii desigur muncesc pentru copiii lor!!! Dar munca lor e PARTE din creatie si nu creatia.
Spunea Gibran "Copiii vostri nu sunt ai vostri..."
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 11:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
comjuctivita la bebelusi 21 De la: delycia 8 Octombrie 2010 20:48
O noua sansa relatiei tale sau divort fara probleme? 4 De la: iulia_marinela 24 Octombrie 2013 06:07
inceput de relatie cu probleme 20 De la: fleurdelis 21 Iunie 2010 18:20
confuzie sau "dezinformare":domnisoara...domnisoara..... 11 De la: tutankhamon 18 Iulie 2009 21:46
Silicoane 3 De la: b727ana 19 Iulie 2012 17:42
Setari Cookie-uri