Portetul femeii ce nu-si doreste copii...

copilul e firesc sa creasca intr-un mediu lipsit de conflicte si orgolii...un mediu care sa nu-si puna amprenta in mod negativ asupra dezvoltatii lui , e firesc atunci cand ai un copil sa nu creezi tensiune , e o datorie fata de copil ca parintii lui ( indiferent daca mai sunt impreuna sau sunt despartiti ) sa nu creeze un climat conflictual in preajma micutului.
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:58
Pentru orice femeie, a aduce pe lume copii estea cel mai mare miracol, iar acest miracol se prelungeste de-a lungul intregii tale vieti: sa vezi cum dintr-o celula se dezvolata un fat, ce devine apoi un copil minunat, care te incanta cu fiecare clipa care trece si ajungi sa-l vezi la gadi, in prima zi de scoala, in prima zi de liceu, in prima zi de facultate. Ce poate fi mai minunat, cand acea creatie reprezinta munca ta si a sotului, impletite frumos cu reusite in cariera de ambele parti. E important sa vezi partea plina a paharului si sa stii sa apreciezi CE AI, pentru a fi un om echilibrat si implinit.
garbo093293
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:21
Am citit si eu discutiile si as avea de adaugat ceva fiecare femeie e in felul ei si numai ea stie ce este in sufletul ei viata a ajuns sa fie mult mai grea nu este vorba de frica egoism.fiecare va dati cu parerea dar nu poti patrunde in capul si sufletul ei si tare mai barbatilor mi-ar fi placut sa treceti si voi prin asta dar ptr voi este foarte usor sa vorbiti sau sa judecati femeia o seara buna
garbo117952
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:27
Femeia nu sa nascut neaparat pentru procreatie
garbo117952
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:30
da' pentru ce sa nascut ea?
preci
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:32
io stiu dar mai bine ma abtin
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:34
pentru neaparat o inspiratie si o ecspiratie....
de aia!
fleurdelis
Postat pe 25 Septembrie 2010 20:37
nu pt o transpiratie?
preci
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:00
preci!!!!!! tocmai era sa scriu ceva ce rima cu ce-ai scris mai sus , de ma banau garbolinii
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:04
immm..poate si aia
fleurdelis
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:04
cred ca pe masura ce inaintezi in varsta prioritatile se schimba in viata. la momentul acesta spre exemplu eu nu consider un copil ca fiind cea mai mare realizare in viata. un copil este o experienta care trebuie traita ca si multe altele iar el desigur trebuie sa apara la momentul oportun..si desigur..fiecare analizeaza cand este acel moment...
simpatiq
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:19
De la: Alina_M_, la data 2010-09-25 18:06:34 Eu am 3 copii (apropo- ii multumesc pe aceasta cale celei care a afirmat ca in urma unor studii "aprofundate" a concluzionat ca doar cele cu IQ redus fac mai mult de un copil ), cind am nascut-o pe fetita cea mare aveam 24 ani iar cind am nascut-o pe cea mica aveam 30; !


N-ai inteles nimic. Mai citeste o data topicul meu. Ma refeream la cele cu extrem de multi copii, 3 nu sint foarte multi. Daca n-ai timp sa citesti tot ce am scris, macar citeste mai incet...
garbo108904
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:34
De la: garbo117952, la data 2010-09-25 20:27:31Am citit si eu discutiile si as avea de adaugat ceva fiecare femeie e in felul ei si numai ea stie ce este in sufletul ei viata a ajuns sa fie mult mai grea nu este vorba de frica egoism.fiecare va dati cu parerea dar nu poti patrunde in capul si sufletul ei si tare mai barbatilor mi-ar fi placut sa treceti si voi prin asta dar ptr voi este foarte usor sa vorbiti sau sa judecati femeia o seara buna

Normal ca ne dam cu parerea, de asta exista topicul asta... Asta nu inseamna ca ar trebui sa te simti jignita de parerea noastra, nu te obliga cu nimic si nici nu judecam pe cineva anume...
Alina_M_
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:37
De la: simpatiq, la data 2010-09-25 21:19:22cred ca pe masura ce inaintezi in varsta prioritatile se schimba in viata. la momentul acesta spre exemplu eu nu consider un copil ca fiind cea mai mare realizare in viata..



Asa e. Pe mine faptul ca am avut copii mi-a ingreunat foarte mult viata, cariera, am devenit exact ce nu am vrut niciodata sa fiu: legata de casa, de oale, de problemele lor... visele mele cele mai frumoase au luat sfirsit odata cu aparitia lor pe lume. Nu vreau sa para ca ma pling, ca o fac pe victima, normal ca au fost destule clipe emotionante si pline de bucurie alaturi de ei, dar recunosc ca viata mea s-a schimbat in rau. Nu-mi mai ajunge timpul, banii, odihna...uneori le invidiez pe prietenele mele necasatorite si fara copii ca pot ajunge acasa si se pot odihni fara sa le sufle in ceafa nimeni sau sa le oracaie "mami, fac pipi" sau "mami, vreau afara" cind tu esti moarta de oboseala...
garbo108904
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:40
chiar asta inseamna o femeie ce nu-si doreste copii???:o egoista,plina de sine si lipsita d altruism???va inselati!!!o femeie care nusi doreste copii e una din femeile constiente de propriile limite si de sistemul in care traieste.e femeia dispusa la sacrificiu ptr cei dragi si care stie sa daruiasca fara sa aiba asteptari prea mari d la ceilalti!!e femeia cere priveste in jurul ei si vede rautatea,cruzimea si mizeria in care zace intreaga omenire.stie si constientizeaza cu adevarat ca desi isi doreste copii ea NU trebuie sai aduca p lume(sunt impotriva avortului si a criminalelor care fac asa cva ),intro lume in care acestia ar avea d suferit,o lume in care ar sta cu teama ca copilasul ei scump si drag ar putea fi abuzat sexual d oricine sau tratat cu partinire pe motive religioase d asa zis oameni cu sentimente crestine....eu sunt una din acele femei care isi iubesc prea mult rodul pantecelui incat sa astepte ca tot cei in ziua d azi sa dispara si omenirea sa se ntoarca n stadiul propus d la bun nceput,sunt femeia dispusa sami incalc sentimentele materne n picioare pt k nus egoista si pt k sunt constienta k as da dovada d egoism si cruzime sami satisfac o dorinta in detrimentul suferintei celui d langa mine!!nu nu vreau sa am un copil doar pt k eu sa ma simt implinita si sa arat lumii k am ntrat n randul lumii si nah k am facut si eu un copil care cu siguranta nu are nici un viitor n prezent!!c fel d mama as fi??sa ma gandesc la mine si nu la copilul meu scump si drag>?>?le felicit totusi p femeile curajoase care indraznesc sa aiba un copil azi..in aceste timpuri dificile si pline d durere...
roxanicalutataia
Postat pe 25 Septembrie 2010 21:57
Roxani,toate femeile sunt curajoase si merita stima tuturor,indiferent ca au sau nu au copii.eu consider ca marele curaj nu este neaparat de a avea copii,ci marele curaj al femeii este de a infrunta hotarata, ignoranta semenilor,atunci cand dupa o gandire adanca si trista stiindu-si numai ea motivele,hotaraste sa nu faca copii.cine judeca pe altul, sa fie el insusi judecat de pronia Divina,Amin!.noi nu avem dreptul sa judecam pe nimeni.unul este aspectul de credinta si altul este cel de constiinta.
vuvuzela
Postat pe 25 Septembrie 2010 22:22
Cind esti Femeie sentimentul cel mai inaltator este sa fi MAMA dar este alegerea fiecareia sa aleaga ce fel de viata vrea.Am avut o colega de servici care a plecat in America dupa ce aici a avut o viata zicea ea fericita:plimbari ,concedii si ce si-a dorit dar fara a face un copil ......incurca iar sotul n-a vrut .Dupa ani s-a intors in tara si-si analiza viata spunind ca a trait degeaba.Va las pe voi sa trageti concluzii.
fengari
Postat pe 25 Septembrie 2010 23:26
Fengari,nu este nou nimic si vechi sunt toate.asemenea intamplari sunt cunoscute.ce facem ne repetam toate,intr-una?concluzia este ca este alegerea fiecarei femei.riscuri sunt peste tot.o femeie informata,stie exact ce vrea.dupa cum am mai spus se pare ca ignoranta este mai periculoasa ca stressul.am terminat cu acest topic.doar nu sunt papagal.
vuvuzela
Postat pe 26 Septembrie 2010 00:03
n-am mai pomenit asa ceva... iti trebuie curaj sa faci copii, de unde o scoateti?
garbo nu stiu cat, si eu sunt foarte obosita, sunt tanara si am doar un copil, eu daca nu-mi fac somnul ma cert cu oricine, nu conteaza ca-i mama, sot, vecin, coleg si tot alaiu, sunt rea de somn cum sunt altii de foame... cand s-a nascut andrei am zis ca mor, nu eram obisnuita sa ma trezesc din 3 in 3 ore, pentru mine era foarte greu, daca nu eram odihnita nici nu puteam avea grija de el cum trebuie, mai si tipam, eram o proasta pot sa zic, pentru ca acum imi pare rau ca am tipat la el si ma gandesc ca in momentul cand ai copil vin responsabilitati si renunti la unele lucruri, dar asta nu trebuie sa te faca sa-ti para rau.... ajungeai presedinte, sau?
cand ai copil, clar ca e ca un sacrifiu ce trebuie sa-l mai facem noi parintii, si trebuie atentie copilului doar nu am facut copilul si gata pot sa ma lafai cum o faceam inainte... asta nu inseamna ca nu poti sa iesi undeva sau sa faci anumite chestii... eu am fost cu andrei la nunta, discoteca, chef, gratare etc... pot sa fac prostii cu sotu meu ca sa nu zic altfel sa mi se dea peste nas, poti ...daca vrei

cat despre doamna violeta nu stiu ce sa spun...si eu sunt scarbita de lumea asta in general, nu numai in romania se traieste rau... credeti ca daca vi s-ar ivi ocazia sa mergeti in strainatate nu v-ati mai fi nascut pe vremea lu ceasca? mica fiind, am vazut si eu multe pe vremea aceea, da n-avem ce face, au fost niste vremuri candva si trebuie noi insine sa ne construim o alta lume... e ca si cum te-ar fi nascut o femeie, te-ar fi abandonat si te gandesti toata viata ce nenorocita de femeie de a putut sa faca asa ceva... eu nu m-as gandi si as merge mai departe si mi-as continua viata asa cum e ea, usor cadem in cealalta extrema si ne ducem de rapa
Laura_M
Postat pe 26 Septembrie 2010 00:50
Doamne:
Are 40 de ani = 49 ani
Sportiva = tite mici
Nu sunt o frumusete = urata
Sunt chiar draguta = mincinoasa
Stabila emotional = ia calmante cu duiumul
O companie placuta = sunt enervanta pentru ca vorbesc prea mult
Vaduva = Sotul a fost tocat cu gura pana la moarte
Fire deschisa = dispusa sa faca orice pentru a pune mana pe un barbat
Scolita (culta) = are examen de bacalaureat
Un par bogat, roscat natural = mare consumatore a vopselelor industriale
Ii place sexul de moda veche = doar pe intuneric, dupa a cincea iesire la restaurant
Foarte afectuoasa = sufera de gelozie bolnavicioasa
Are inima vesnic tanara = e o baba fara dinti

Domni:
Aproximativ 40 de ani = 52 de ani, dar ar cunoaste gagici pana la 25 de ani
Sportiv (Atletic) = se uita mult pe Eurosport de pe canapea cu o bere alaturi
O aparenta obisnuita = poti cauta mult dups unul cu psr pe spate si in urechi cum are el
Frumos= arogant si increzut
Cult = considera ca lumea e plina de prosti
Un tip deschis= este gata sa se culce si cu sora ta
Sunt in permanenta o companie amuzanta = se va ocupa activ de telecomanda, stie cum se deschide o bere
Stabil emotional = s-ar duce cu orice femeie care ii vine in cale, dar inca nu fost prins de partenera
Are o gandire matura = valabil pana il vei cunoaste indeaproape
Deosebit de onest = mincinos patologic
KNIGHT_31
Postat pe 26 Septembrie 2010 00:54
astea is vechi... ma Knaitule:P
:))

PS: nu-mi mai explica, stiu ca se scrie Knight, da' asa imi place sa scriu. altminteri, stiu engleza cam la fel de bine ca si romana... da' eu macar nu fac parada de asta:P
eu_geminy
Postat pe 26 Septembrie 2010 01:33
Garbo_Marilyn : eu tocmai am zis ca a fi mama e cea mai grea chestie din lume! Nimeni n- a zis (sau cel putin NU EU...) ca e usor sa vii moarta de obosita de la munca si copiilor sa le trebuiasca parc sau de-a v-ati ascunselea sau "mami, fa-ne teatru de papusi..."!
Si sa nu crezi ca nu am simtit si eu frustrarea pe care o simti tu uitindu-ma la prietenele fara copii sau la cele cu mame / soacre dispuse sa le ajute (nu e cazul meu...), aranjate,machiate,relaxate, iesind cu sotul in oras in timp ce eu, cu un copil in carucior si doi de minuta,incarcata prin toate zonele libere cu sacose,sacosele,gentute, masinute si papusi ma intorceam din parc unde-mi facusem o caruta de nervi incercind sa-i supraveghez pe toti trei deodata, trecind apoi prin supermarket ca sa cumpar cina (rezistind eroic la miorlaieli si insistente de a cumpara toata gama kinder....) unde-mi cheltuisem toti acei banuti cu care mi-as fi permis o cina romantica la restaurant... Si sa nu crezi ca nu am regretat niciodata ca nu sunt biolog ci asistenta de laborator cind stiu sigur ca pot si ca as fi o buna profesionista, sau sa nu crezi ca nu m-au apucat pandaliile cind a trebuit sa renunt la prima mea afacere pe care mi-am construit-o singura si nu usor pentru ca ramasesem insarcinata a treia oara....
Da, e foarte greu,e foarte obositor, e extrem de frustrant citeodata, dar din toate astea stii ce-mi amintesc cel mai bine? -emotiiile pe care le-am avut cind fiica mea cea mare a avut primul ei spectacol de dans, unde a luat locul 1, emotiile pe care le am la finele fiecarui an scolar cind fiul meu ia premiul 1 si invatatoarea imi spune ce talent nativ are el la matematica, dragalasenia cu care fiica mea cea mica imi cuprinde seara obrazul inainte de a adormi sau cu care imi spune: " mami,da io te iubesc" cind face cite o prostie si stie ca urmeaza sa fie certata...
Alina_M_
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:22

ba da exista!...femeia perfecta..fara pic de celulita,cu abdomen perfect...etc...etc...femeia aia SIGUR nu vrea sasi strice aspectul fizic pentru un copil;)...
theo97
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:25
vuvuzela, nu femeia fara copii trebuie sa infrunte judecata celor din jur, ci cea CU copii, dupa cum vezi... ce zici tu era valabil in trecut, nu in zilele noastre, cind toata lumea e atit de speriata de ziua de miine, de pedofili, de criminali incit nu mai are curajul sa faca copii...
Alina_M_
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:29
0 , mama, de ce moare romanul ?? de grija lu'capra vecinului. De cand e treaba voastra fetelor sa hotarati voi cum se numeste sau ce eticheta poarte femeia care nu-si doreste copii, poate intai vrea o cariera, chiar ieri am ascultat slujba de la o cununie, astea in 2000 de ani nu s-au schimbat ca de altfel nici mentalitatile noastre, ''femeia sa se teama de barbat'' '' sa ne temem de Dumnezeu'' asta nu inteleg eu, cum?? cand si unul si altul cel putin la inceput sunt numai iubire, de ce teama ???
Fetelor societatea se schimba zilnic, incercati sa va imaginati unde ar fi omenirea daca fiecare femeie de pe pamant ar da nastere de maine in colo la 2-3 copii si asta in conditiile in care populatia feminina a lumii inseamna vreo 60% din total.
The rest it's .....silence
casperphantom
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:32
Dupa umila mea parere, maternitatea este ceva divin ! Da, este instinct! ne nastem cu el, noi femeile si se manifesta sau iese la iveala, daca nu in primele luni de sarcina, cu siguranta cand iti iei pruncul, faptura aceea minunata,prima data in brate ! E sentimentul cel mai inaltator cu putinta trait de om-in speta de noi femeile ! Chestiile cu frica, egoism,etc sunt naturale si firesti deoarece practic ,nasterea unui copil iti schimba complet viatza; ai alte valori, alte prioritati, totul de dinaintea acestui eveniment (nasterea unui copil) ramane in urma ! In fine... E valabila si chestia cu: Cine are sa-i traiasca cine nu, sa nu-i doreasca !!!... pana cand ai primul puiut ! atunci iti va parea absolut depasita zicala si te vei intreba : Cum Doamne, sa fi fost posibil sa nu-mi fi dorit sa fiu mamica?
doina65
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:41
Pentru tine cea care ai postat mesajul:oare sa ai un copil este cea mai m,are realizare? eu raspund ca da.poate tu nu ai fost in stare de asa ceva si ai pus mai presus de orice cariera.o femeie adevarata este cea care a adus pe lume un copil,care nu a dormit nopti pentru ca era copilul bolnav,etc.pentru celelaltae...comoditate.nu am apreciat niciodata femeile care ar fi putut sa aibe copii szi nu au facut o.sunt zero barat.
garbo168092
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:46
Buna dimineata, natziune! Cafea la toata lumea, ca sa ne trezim si sa discutam in continuare!
Comentariile voastre sunt diverse, firesc. Va multumesc pentru seriozitate. Incercam deci sa raspundem la intrebarea , paradoxala, "CE e copilul? " Si nu, cum ar fi corect, "CINE e copilul?"
Raspunsurile sunt multe, sa incercam o sinteza:
1. Fructul dragostei dintre un barbat si o femeie. (Dar stim ca nu toti copii sunt aceste fructe...)
2. Consecinta "fireasca" a casatoriei. Oamenii, dupa ce se casatoresc, simt nevoia de copil, ca pe pasul urmator. No coment.
3. Un miracol.
4. Un dar de la Dumnezeu, pentru cei credinciosi.
5. Unitate de masura a inteligentei! Cineva a atins un punct interesant: legatura intre a dori copii, ori nu, cu inteligenta.
6. O arma. Femeia profita ca barbatul isi doreste copii...Copilul devine arma periculoasa dupa divorturi...
7. Cea mai mareata implinire a femeii. Discutabil.
8. Mecanism de raspandire a rasei umane. Daca nu s-ar mai naste copii, lumea ia sfarsit, evident.
9. Oglinda noastra. Privindu-ne copiii, ne vedem pe noi.
10. Sange din sangele nostru, carne din carnea noastra...uitand ca viata nu e numai sange si carne...
Luna_in_capricorn
Postat pe 26 Septembrie 2010 09:48
luna, discutia asta chiar nu-si are rostul. copiii nu trebuie disecati ca broscutele. nu sunt marfa de schimb, nu-s prilej de filozofie aiurea pe net.

putem discuta despre orice, dar hai sa lasam discutiile gen "definitia copilului" . copilul arma? copilul masura a intelegentei?mecanism de raspandire a rasei?

copilul e ceva sfant si punct. e de prost gust sa discutam despre ei ca si cum am discuta despre pantofi





si_totusi
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:01
buna dimineata
Cateva randuri frumoase pentru femeile ce sunt mame si pentru cele care inca nu sunt.....
,,Un nou nascut
E ca un inceput
Al tuturor lucrurilor
Al minunilor,Al sperantei,
Al visului ca se poate..." Eda Leshan

,,Dintre toate bucuriile care alina durerea acestui pamant,care poate fi mai dorita decat nasterea unui copil?" Caroline norton

,,Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara.Erai uda,lipicioasa,plina de riduri si tipai de mama focului.Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte" Stuart Macfarlane

,,Nimeni nu poate sti cu adevarat ce este viata sau ce este lumea sau ce este orice altceva,pana cand nu are un copil pe care sa-l iubeasca.Atunci intreg universul se transforma si nimic nu va mai fi asa cum parea inainte" Lafcadio Hearn

,,Un copil exprima parerea lui Dumnezeu ca lumea ar trebui sa continue" Carl Sandburg

,,Nu exista nimic comparabil cu momentul nasterii primului tau copil.barbatii scruteaza culmi afective,dar nu exista vreuna mai mare decat aceasta de-a lungul vremurilor si care rasare peste tot....in dormitoare sarace,in palate,in pesteri,in locuri pustii
Priveam ghemotocul acela infasat....si stiam ca nu era creatia mea!Era ea insasi,altfel decat mine.
Avea propria ei viata,propriul destin de implinit;eu doar ca o gazduisem in drumul ei catre acest pamant." Katherine trevelyan


,,Cand o tin in brate,dupa o zi de munca,dupa nopti nedormite,se naste in mine un straniu sentiment de placere vazand ca pot...iar si iar ...sa-i ofer ceea ce are nevoie:caldura,schimbare,atentie.
Am descoperit cu uimire in mine insami o mama buna,capacitatea de a ma sacrifica pentru cineva si pentru toate acestea...frumusetea ei ma rasplateste,ca un privilegiu" Jean Radford
o duminica frumoasa
chanty
Postat pe 26 Septembrie 2010 10:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inregistrati-va 2 De la: iasomia 8 Ianuarie 2011 17:46
STATUS'URI 2 De la: blaa 11 Ianuarie 2010 22:16
Nulitatea sentimentelor ofera echilibru 559 De la: _blondyna 29 Iulie 2013 13:00
poate ierta infidelitatea un barbat scorpion? 19 De la: garbo_4899 17 Iulie 2012 18:35
am nevoie de un sfat!!!:(( 22 De la: zambila 2 Octombrie 2009 14:09
Setari Cookie-uri