Portetul femeii ce nu-si doreste copii...

Verau eu....
garbo080081
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:00
Multumiti-le mamelor voastre ca n-au filozofat atata inainte sa va aduca pe lume! Altfel a-ti mai fi avut sansa asta?
Este o scuza sa spui ca nu faci un copil pentru ca vrei sa-i oferi ce-i mai bun. In momentul in care a venit pe lume, Dumnezeu te intareste si-ti da solutii pentru a iesi din orice impas.
Pentru cei care se plafoneaza , este si un motiv bun sa "produca" mai mult.
Un lucru e sigur: oricat de greu ar fi, credeti-ma, merita tot efortul! De fapt, copii sunt singurii care merita orice sacrificiu si spun asta cu toata responsabilitatea.

Va doresc tot binele din lume!
mirelastc
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:00
Am aproape 36 de ani si 2 copii. Nici unul nu a fost programat. Daca as da timpul inapoi, as face unul pe la 28-30 de ani si m-as opri. Daca as fi stiut ce vremuri vin, sorry, dar n-as mai fi facut nici unul. si nu din egoism, ci pur si simplu ca nu pot oferi copilului meu ceea ce as vrea sa-i ofer,inafara de dragoste. Copilul nu creste doar cu dragoste, ii trebuie mincare, haine, educatie. Iepuroaicele alea care fac cite 10-13 copii, alea-s din start limitate intelectual. Ca sa stai tu numai cu dinsa-ntr-insa si sa nu te mai gindesti ca poate ar trebui sa mai faci si altceva...sa te cultivi, de exemplu...asta mi se pare de-a dreptul socant!
garbo108904
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:01
Vreau eu.....
garbo080081
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:06
Vreau eu.....
garbo080081
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:06
Trimite-l, bre, Lauro, sa isi incalzeasca singur, ce inseamna asta? Ce daca merge de-a bushilea? Sa invete de mic!
Ce, vrei sa ajunga un d-ala cu telecomanda intr-o mana si cu berea in cealalta, cum bocesc majoritatea garbolinelor de pe aici?
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:11
garbo si mie mi-e greu, mi s-a intamplat odata sa-mi fie foarte greu de ma socoteam cum sa impart toate cele, si pe primul loc l-am pus pe andrei, de la pampers la ce-i mai bun pentru el, mancare si restu, nu m-am gandit, vai de mine e greu si cum o sa ne descurcam cu el... daca stam s-o luam asa , nici peste 5, 10 ani nu v-a fi mai bine, ne intalnim pe garbolica si mai discutam... ai facut un copil trebuie sa-i dai ce-i mai bun si pe tine te pui pe locul doi intotdeauna
daca ne luam dupa vremuri sau dupa gura lumii in anumite situatii... NU MAI FACEM NIMIC
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:13
nea thorel... am zis sa fie cel mai mare bulangiu si crede-ma ca-mi pare rau ca mi-am dorit asta... cand o sa fie mai mare si daca n-am sa-i dau de mancare, asta ne bate trebuie sa ma imprumut de la banci, nu intelege ca e criza? e un smemcher si numa cu vrea el... mda, mai cunosc unul (al senior )
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:16
laurico, lasa ca se face el mare ..
Freya_
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:21
ma vinde pe un pachet de tigari
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:24

buna asta!
preci
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:27
stie cineva ce creste... bine, depinde si cum il cresti si mai depinde si de el si cum ii e soiu... mama nu-mi zicea sa nu fac si sa nu fac... si pana la urma tot am facut
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:32
daca mai intra, sa mai faci...
Freya_
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:34
nici din greseala nu mai fac... am unu si face cat 3 la un loc, mi-e de ajuns unul, si daca as avea bani cu sacu n-as mai face unul
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:38
zau daca le inteleg pe femei .Unele femei spun "sa mi ofere siguranta". Am observat ca sunt femei care au un servici bun si se descurca mult mai bine decat un barbat .Dece nu pot fi toate la fel?
Cat despre "Portetul femeii ce nu-si doreste copii..."hmm sunt femei care isi dorec foarte mult copii si nu pot avea,unele ii fac si ii arunca la gunoi sau ii vand la straini.Asa a lasato Dumnezeu ?DECE? Femeia este foarte complicata, greu de inteles.
geogeo84
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:41
hai mai geo, chiar asa de complicata crezi ca e femeia?
persidadamian
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:43
cine sa ne mai inteleaga si pe noi nu?
alea care-i arunca nu-s cu toti boii acasa, pe noi restu poti sa ne intelegi
haide pa, ca mi-am neglijat copilu prea mult, m-ati aburit destul
Laura_M
Postat pe 25 Septembrie 2010 15:44
Numai Ceauescu le comanda femeilor ci copii s aib, toi taraii se puteau reproduce liberi. Eu sunt una dintre cele ce s-au nscut n '67 la comanda lui, nu doresc s las nimic viu n urma mea, ursc pmntul pe care calc, ursc lumea n care triesc, idioii care au umplut lumea cu voie au fr ea..cine are s i-i creasc i s i-i educe, cine nu s se fereasc att ct poate, nu e o cinste s ai copii, este o cinste s-i creti i s-i poi educa! mi pare ru c m-am nscut n Romnia! Violeta Mihai, profesor
violetamihai
Postat pe 25 Septembrie 2010 17:44
Tanti Violeto, eu iti inteleg frustrarile astea, ba chiar iti dau si dreptate pe alocuri... dar am o intrebare: cum se impaca faptul ca urasti toate chestiile alea de care ziceai, cu profesia pe care o ai?
Thor_again
Postat pe 25 Septembrie 2010 17:59
si_totusi
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:04
Perfect adevarat ca formarea unei cariere cum e cea de medic de exemplu e incompatibila cu copiii. Dar am o intrebare pentru cele care s-au hotarit sa faca copii doar dupa 30 ani: credeti ca veti mai putea comunica eficient cu copiii vostrii? Eu am 3 copii (apropo- ii multumesc pe aceasta cale celei care a afirmat ca in urma unor studii "aprofundate" a concluzionat ca doar cele cu IQ redus fac mai mult de un copil ), cind am nascut-o pe fetita cea mare aveam 24 ani iar cind am nascut-o pe cea mica aveam 30; am constatat cu tristete ca nu reusesc sa comunic eficient cu cea mica... Intre mine si fetita mea cea mare este o relatie speciala si nu am avut nici un conflict major cu ea deoarece ne intelegem reciproc si comunicam eficient. Cu cea mica,desi o iubesc mult, nu mai am rabdare, simt ca ma oboseste si nu pot tine pasul cu energia ei,asa cum faceam cind cea mare avea 4 ani,de exemplu... Toate lucrurile isi au timpul lor,zic eu, si nu e doar cazul meu,am observat ca multor mame mai in virsta le e destul de greu sa creasca un copil fara sa cada in extreme: il protejeaza excesiv, il educa excesiv, il cocolosesc excesiv,au impresia ca daca nu respecta 100% indicatiile pediatrilor vor provoca un dezastru... Cind esti mai tinar esti putin mai inconstient dar se pare ca acest lucru e in beneficiul copiilor: esti mai relaxata crescindu-i,mai detasata, nu te stressezi inutil incercind sa faci totul ca la carte, nici nu mai zic de energia care iti permite sa tii pasul cu ei... Ma gindesc ca fetita mea cea mica va avea 16 ani cind eu voi avea 46, deci nu stiu daca voi fi suficient de open mind ca sa discut relaxata cu ea despre baiatul care-i place sau despre debutul vietii sexuale...
In alta ordine de idei: ce cariera ar putea fi mai importanta decit aceea de mama? Nu zic ca nu am si eu (si multe alte mamici care au ales copiii in detrimentul carierei sau facultatii) regrete ca nu mi-am continuat studiile si nu mi-am facut cariera pe care mi-o doream, dar ele sunt nesemnificative comparativ cu mindria si bucuria de a fi mama. E cea mai grea "meserie" din lume dar daca o faci cum trebuie iti da cele mai mari satisfactii.
Dar sa raspund la tema topicului: femeia care nu isi doreste copii are o doza mare de egoism dar e dreptul ei sa decida, e foarte bine ca poate face asta (pentru cele care nu ati prins perioada comunista: e MINUNAT sa poti decide singura daca vrei sau nu copii...) dar ar fi si mai bine daca nu ar folosi avortul ca mijloc de contraceptie... Desi nici mijloacele de contraceptie nu ofera protectie 100%, asa ca din momentul in care sunteti active dpdv sexual pregatiti-va sufleteste si pentru o sarcina neplanificata (nu vreau sa zic nedorita- e un cuvint prea urit cind e vorba de creerea unei unei fiinte umane, cea mai mare minune a lumii noastre...) !
Alina_M_
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:06
bre femeie, du-te si te cauta..
n-as vrea ca asa un om, sa-mi invete copii..
Freya_
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:07
Violeta,abia acum am citit postarea ta... E pacat ca esti atit de scirbita de lumea asta, probabil ca ai un motiv concret sa gindesti asa, dar da-mi voie sa iti spun ca eu cred ca suferi de depresie... Am trecut si eu prin asta si gindeam la fel ca tine, dar dupa ce am depasit momentul mi-am dat seama ca de fapt nu eram eu insami cind gindeam asa, era doar o mare suferinta si frustrare in sufletul meu care mi-l otravea... Desi daca esti profesor ai un motiv in plus sa fii frustrata in Romania, nu iti pierde speranta ca va fi bine, eu una refuz sa mi-o pierd, desi aproape in fiecare saptamina ma gindesc sa emigrez, ma gindesc ca locul acesta e lipsit de vreo sansa de a fi normal,parca ar fi blestemat... Cu toate astea, incerc sa imi fac viata frumoasa si aici, gindindu-ma ca nu traim vesnic si trebuie sa profitam la maxim de fiecare clipa.
Alina_M_
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:17
pt reyya:spunei asta si la fosta mea nevasta a ramas gravida doar ca sa ma prinda stia ca imi plac copii si nu as fi fost niciodata de acord cu avortul asa ca a ramas gravida crezand ca o sa o iau de nevasta ... nam luato iar acum copilul ala creste fara tata cu o mama dementa asa cum spui tu si ai dreptate dar spune tu asta femeilor eu nu pot ca sunt barbat dar mai am prieteni care stau ....de dragul copilului asa ca in majoritatea cazurilor copii sunt doriti pt ca femeia sa poata tine barbatul legat de ea sa no paraseasca pentru alta....pacat copii se fac din dragoste si daca nu ai asa ceva mai bine nui faci
klaus77
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:22
ori era nevasta ta, ori nu era ? ca m-ai pierdut..
da` nu ma mira ce spui...mai sunt si d-astea...
Freya_
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:26
sunt foarte multe femei in romania care se descurca foarte bine au o imagine extraordinar de buna si probabil sunt si multumite de ele dumneavoastra urati tot ce misca cred ca si daca va uitati in oglinda va urati si pe dumneavoastra nu este nimeni de vina ca sunteti asa decat dumneavoastra asta e caracterul pe care il aveti si limitele si nu puteti da vina pe altceva sau pe altcineva daca viata dumneavoastra nu pre e cum ati programat-o ma scuzati daca vam zignit cu ceva dar cred ca nu va cunoasteti bine uitativa inauntrul dumneavoastra ca acolo este tot uritul din inima iese afara
klaus77
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:33
nu era urma sa fie dar copilul a fost sa fie sigura probabil in mintea ei bolnava se gandea ca daca face copilul o sa stau linga ea toata viata macar pt copil ..... chiar mia si sugerat lucrul acesta cind am parasito.... sa stam impreuna macar pt fetita... foarte trist
klaus77
Postat pe 25 Septembrie 2010 18:39
De la: klaus77, la data 2010-09-25 18:22:29pt reyya:spunei asta si la fosta mea nevasta a ramas gravida doar ca sa ma prinda stia ca imi plac copii si nu as fi fost niciodata de acord cu avortul asa ca a ramas gravida crezand ca o sa o iau de nevasta ... nam luato iar acum copilul ala creste fara tata cu o mama dementa asa cum spui tu si ai dreptate dar spune tu asta femeilor eu nu pot ca sunt barbat dar mai am prieteni care stau ....de dragul copilului asa ca in majoritatea cazurilor copii sunt doriti pt ca femeia sa poata tine barbatul legat de ea sa no paraseasca pentru alta....pacat copii se fac din dragoste si daca nu ai asa ceva mai bine nui faci


klauss, pentru mine copilul e un act de maxima responsabilitate ,dar ca sa faci un copil doar ca sa-l tii pe ,,Gic"u agatat de tine mi se pare dementa si nepretuire de sine din partea unei femei , desigur nu toate femeile gandesc asa.. pentru a putea sa-i puna unuia paion la gat si sa-l trimita undeva doar cu bilet de dus ...
Faptul ca nu ai luat-o de nevasta pe cea cu care ai avut copilul e o chestie irelevanta ..pt mine casatoria e o institutie fara valoare in sine , nu dau doi bani pe ea.As putea spune chiar ca e un,,Big Shit", depinde doar cum si in ce fel aleg partenerii de relatie sa continue sau sa spuna Pas si sa fie responsabili fata de copilul pe care-l au , care chiar nu are nicio vina in ecuatia cu pricina , e un sufletel care merita sa creasca frumos si sa fie inconjurat de dragoste din partea ambilor parinti , chiar daca aia au ales sa plece fiecare in calea lui.In rest..e can can :-)
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:36
eu nu tin neaparat sa respect niste reguli sociale impuse respectiv o relatie ,,insitutionalizata " care pe mine ma face sa-mi ,,moara" ..flacara pasiunii..si oricum cum nimik nu dureaza vesnic ce rost are sa ne incurcam in niste hartii .... e alegerea fiecaruia cum doreste sa traiasca...in plus chestia cu copilul care trebuie sa se nasca doar atunci cand aia doi ,,se iau in custodie" unul pe altul si-si pun pe deget catusele alea numite verighete ..iar e irelevant.
reyya
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:41
daca isi fac datoria de mama si tata si nu vorbesc urat unul de celalalt in fata copilului, e totul ok..
sau, ma rog, intru-un oarecare echilibru..
Freya_
Postat pe 25 Septembrie 2010 19:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce este mai incitanta o relatie interzisa, mai ales cand ai luptat mult sa fii cu un om de nota zece??? 42 De la: garbo_19362 14 Noiembrie 2013 10:34
CURIOZITATE 7 De la: Estera77 13 Decembrie 2015 20:08
fata gemeni si baiatul capricorn 1 De la: garbo174522 21 Noiembrie 2010 19:40
Cutia milei ..... 62 De la: Rotty 11 Ianuarie 2013 10:49
CUM SA SUPRAVIETUIESC DUPA O DRAMATICA DEZAMAGIRE ? 8 De la: sora_ilsi 4 Ianuarie 2011 00:23
Setari Cookie-uri